Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Ce ziceți de apartamentul ăsta?

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,558
  • Înscris: 13.06.2004
Cum vi se pare că arată împărțeala acestui apartament? Și ce părere aveți despre mărimea băii și bucătăriei?
E posibil să aibă și lift de serviciu la scara de serviciu.

Attached File  261897671.jpg   35.77K   819 downloadsAttached File  261897691.jpg   76K   611 downloads

#2
andreistamate

andreistamate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 07.01.2016
Așa se făceau pe vremuri, cu tot felul de cămăruțe. Acum e mai pe open space.

#3
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 03.12.2021
Are 2 intrari ? Interesant

#4
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 andreistamate, on 07 ianuarie 2023 - 09:26, said:

Așa se făceau pe vremuri, cu tot felul de cămăruțe. Acum e mai pe open space.

Ce-i drept...e un apartament mare. 160 de mp.

#5
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,441
  • Înscris: 04.09.2008

 djl, on 07 ianuarie 2023 - 09:23, said:

Cum vi se pare că arată împărţeala acestui apartament? Şi ce părere aveţi despre mărimea băii şi bucătăriei?
E posibil să aibă şi lift de serviciu la scara de serviciu.

261897671.jpg 261897691.jpg

1. Mi se pare aiurea ca la 4 camere ai 1 singura baie si 3 wc-uri.
2. Holul ala de 27mp e de fapt jumatatea din living de (27+24)... nu stiu cat de folosibil e si probabil e f intunecata partea de "hol"
3. Camera 3 e mica si neregulata si o sa fie f greu de mobilat.

La o prima vedere parte f proasta impartirea si multi mp pierduti / alocati ineficient. Macar e un pret f bun?

#6
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,266
  • Înscris: 27.10.2007
e clar ca nu-i cel mai optimizat imobil (camera 5 - holul fiind o risipa de spatiu), dar e interesant.
mi se pare ciudata baia (7) cu intrari din toate partile, pana apuci sa inchizi usile, te caci pe tine.

Edited by strongsss, 07 January 2023 - 09:44.


#7
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,963
  • Înscris: 30.11.2021
Dupa standardele moderne este lux.

#8
cosmin57

cosmin57

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 13.02.2015
E o împărțeală cel puțin ciudată.

#9
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 strongsss, on 07 ianuarie 2023 - 09:40, said:

e clar ca nu-i cel mai optimizat imobil (camera 5 - holul fiind o risipa de spatiu), dar e interesant.
mi se pare ciudata baia cu intrari din toate partile, pana apuci sa inchizi usile, te caci pe tine.

Da, dar daca era un zid trebuia sa ocolesti...

#10
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
1. Ca nu iti permiti apartamentul ala, nici macar intretinerea lui.
2. Semidecomandat si cu pereti ce nu fac 90 de grade, greu de mobilat. WC-ul cu acces din baie. Baie cu mai multe intrari. Risipa mare de spatiu util.

#11
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022

 strongsss, on 07 ianuarie 2023 - 09:40, said:

e clar ca nu-i cel mai optimizat imobil (camera 5 - holul fiind o risipa de spatiu), dar e interesant.
mi se pare ciudata baia (7) cu intrari din toate partile, pana apuci sa inchizi usile, te caci pe tine.
Doar ca in baia aia intri sa te speli. Pentru restul, ai 3 WC-uri.

#12
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,143
  • Înscris: 19.05.2005
Presupun ca este un apartament vechi, am vazut ceva de genul prin Bucuresti, ultra central.
Este foarte mare, dar trebuie recompartimentat, si aici intervine ce este posibil, adica pereti de demolat si facuti altii.
Cu impartiarea actuala, se preteaza pentru transformarea in ceva de lux, pentru o familie mica dar care doreste spatiu mare. Baile oricum trebuie rezolvate.
Oricum, e misto sa ai asa ceva, sigur reusesti sa faci ceva frumos, bani sa ai, multi.

#13
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 cristiandrei, on 07 ianuarie 2023 - 09:47, said:


@djl e cu antichitati, gen, carti de telefon. Si e sarac, n-are bani. Probabil e schita unui apartament de epoca...

Edited by jimi91, 07 January 2023 - 09:52.


#14
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,790
  • Înscris: 17.12.2019
Cine a proiectat apartamentul avea de fapt o fabrică de uși care producea pe stoc? O cameră cu 4 uși e de fapt un hol cu acces prin spații înguste.

#15
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,143
  • Înscris: 19.05.2005

 jimi91, on 07 ianuarie 2023 - 09:52, said:

@djl e cu antichitati, gen, carti de telefon. Si e sarac, n-are bani. Probabil e schita unui apartament de epoca...
Eu ma gandeam ca l-a mostenit si se gandeste sa-l vanda, iar intrebare lui este pentru a intelege cam cat poate sa ia pe el.

#16
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,963
  • Înscris: 30.11.2021
Ce treaba avem noi sa zicem despre un utilizator ca este sarac?
A facut un subiect care nu are legatura cu situatia financiara.

#17
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,558
  • Înscris: 13.06.2004
Nu am bani de el, dar am locuit într-unul asemenea în acel bloc (nu era al nostru, stăteam cu chirie la cineva). De asta eram curios. Şi dacă aş avea bani, să stai la bulevard azi (chiar dacă nu în latura de la bulevard), cu atâtea sirene (de zici că e Vasile Roaită îndrăgostit de sirene) şi claxoane pentru orice, trafic nebun... nu e tocmai plăcut. Dacă eşti genul de persoană care nu are probleme cu zgomotul, atunci o fi o.k. Probabil bine era când circulau tramvaiele pe acolo.
Mie mi se pare o.k. baie cu 2 intrări. 3 poate e cam mult. Vrei să ieşi la bustul gol în dormitor când are cineva invitaţi, e o.k., nu te vede. Poate de e aia e baia mare, că are 3 uşi. Pe vremea aia se făceau băile extrem de mici, la 5 metri pătraţi cred că era deja mare. A mea cred că are vreo 6 şi văd că acuma se revine la cele mici. Şi bucătăriile erau extrem de mici.
Aveau 2 intrări, că una era pentru servitori. Scările pentru servitori erau extrem de mici uneori (mi-a fost dat să văd ditamai blocul cu scară nu mai lată decât biroul meu, adică maxim 1,5 metri... şi cum geam de luminat pe una din laturi; era din aia încolăcită în jurul liftului   :samui:   ), iar uneori nu aveau lift. În schimb am văzut bloc cu 2 lifturi şi scară pentru servitori, de asemenea dotată cu lift (dar doar 1 lift mai era funcţional) - cele nefiind separate chiar fizic, că exista o uşă care făcea palierul comun,
sau cu 2 scări, scara principală având 2 lifturi şi cea de serviciu 1 (blocul "Burileanu-Malaxa") - aici mai sunt şi lifturi originale. Blocul de care zic cică avea lift de serviciu, dar nu l-am văzut... am văzut o scară de serviciu fără lift. Posibil să fi fost 3 scări, dar doar cu lift. Liftul principal (nu mai era original) însă era de 4 persoane - însă era dreptunghiular, nu părtrat. Însă la vremea în care se puneau lifturi (ascensoare) de 3 persoane sau chiar 2 (da, făceau aşa mici - am şi mers cu unul încă original) era mare.
Camerele neregulate sunt mai greu de mobilat, mai ales dacă-s mici. Dar se pot face dulapuri la comandă. Sau găseşti vreunul de epocă (poate au fost produse, încă nu am văzut prin tipărituri). Oricum, măcar e oblic peretele... ce te faci la blocurile cilindrice?
În fine, cel care l-a făcut, se pare că a vrut să facă ceva mai ieşit din tipar. Mai ales ţinând cont de vremuri... se pare că e din 1947 (deci sărăcia de după rezbel, dar nu a prins cutremurul din 1940). Nu am reuşit să aflu detalii, că nu-s proprietar şi dacă te duci la arhiva P.M.B., ori trebuie să fi proprietar, ori să fii cercetător istoric (nici asta nu sunt). Îmi place să studiez clădiri, vechi, dar şi noi (spre suprinderea voastră) ca să văd idei optime. Apartamentul nu e departe de biserica unde am fost botezat.

#18
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 MindArchitect, on 07 ianuarie 2023 - 10:16, said:

Ce treaba avem noi sa zicem despre un utilizator ca este sarac?
A facut un subiect care nu are legatura cu situatia financiara.

Eu am zis "sarac" la un mod jucaus...iar apartamentul respectiv, nu stiu cati ni l-am permite.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate