Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Amplificator audio, inlocuire condesatori

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
nick_style

nick_style

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 14.12.2007
Salut,este vorba despre un casetofon Sony FH33 care l-am cunmpoarat recent si mergea doar canalul dreapta
Primul lucru care mi-a venit in minte a fost sa inlocuiesc finalul STK4311
A fost o adevaarta aventura,l-am schimbat si aceeasi problema
Am gasit un condesator in scurt si probabil a ars si finalul cel nou
Am conandat din China 4 bucati ca doar acolo am gasit ,am schimbat iar si a inceput sa se auda pe stanga dar nu mai mergea cel din dreapta :))
Am gasit si acolo un condesator cu probleme si a trebuit sa schimb alt final plus condesatorul
A inceput sa mearga si canalul dreapta dar nu se auzea bine,se auzea buruit
Am decis sa schimnb toti condesatorii de pe partea cu amplificare doar ca 2 erau de 50v si am pus de 63 si altii 2 erau de 25v si am pus de 50v
Nici asa nu a mers asa ca am decis sa schimb iar finalul :))
In sfarsit merg amandoua canale dar mi se pare ca incepe sa baraie cand dau mai tare

Intrebarea e daca conteaza voltajul la acei condesatori schimbati sau daca calitatea audio are vreo legatura cu finalul

#2
c-daniel

c-daniel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,047
  • Înscris: 28.05.2014
- la condensatori daca ai pus de voltaj mai mare, nu e problema (decat extrem de minora, dar nu-ti face griji, e problema 1%)
- circuitele stk din china sunt extrem de proaste, putand sa nu functioneze chiar si de noi, dar de obicei se ard cand dai mai tare; fix ceea ce patesti tu
- dar, avand in vedere cate cunostinte ai, ori il duci la cineva care se pricepe ori o lasi balta; de ce? un stk original nu mai gasesti, eventual doar din dezmemebrari; si cu cele din china, nu faci treaba
deci, concluzia: cunostinte minime+stk china, adica petarde = chin fara rost; sper sa intelegi constructiv comentariul meu

#3
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
La o "scula" din 1986 trebuie facuta o revizie generala cu schimbare masiva de condensatori electrolitici.
Cum s-a spus mai sus STK-uri bune nu mai gasesti.
Dupa mine, solutia este adaptarea unui final cu integrat/integrate din seria TDA.
Dar asta o poate face cineva cu suficienta experienta in electronica si cu scule potrivite.
Daca esti din Bucuresti, da-mi PM si poate incercam o revitalizare.

#4
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,050
  • Înscris: 06.02.2012
Io am cateva scule din inainte de 90, am fugit de amplificatoarele cu integrat pe final, am carpit cateva prin anii 90-95, atunci era si mai greu cu piesele.
La integrate pe final e greu cu imperecherea tranzistorilor, de acolo si distorsiunile, max 1-3%, la nivel maxim.
In cazul tau verifica tensiuneea diferentiala de alimentare, poate fi una din cauze, trebuie sa fie cat mai apropiata un de alta.
Nu prea mai am incredere in integratele astea noi, numai probleme cu ele..

#5
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
STK4311 NU are alimentare diferentiala.
Vezi AICI
Ce tranzistori sa imperechezi? Totul este in capsula.
Dcaa toate componentele adiacente sunt OK si in parametrii, tensiunea de alimentare este OK, integratul functioneaza corect.
Ca STK-urile chinezesti sunt niste mizerii, este o realitate indubitabila.

#6
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,399
  • Înscris: 08.02.2011
Vinde aparatul pe olx la vreun necunoscator si cumpara altceva, asta nu mai e bun de nimic, STK-urile alea sunt contrafacute si nu mai au parametrii initiali.

#7
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,568
  • Înscris: 17.09.2005
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EZJjqpDaSZs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8
nick_style

nick_style

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 14.12.2007
Ms fain de raspunsuri, deci clar e finalul
Pacat ca unul din ele merge canalul stanga bune ,la altul cel dreapta iar asta ultimul merg amandoua bine doar cand e mai incat,dqca dau mai tare incepe sa baraie
Am gasit si in UK finalul dar probabil tot din China este adus :(

#9
nick_style

nick_style

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 14.12.2007
Tocmai ce am desfaut unul si e identic cu cel original nu arata asa oribil ca cel din video Posted Image)

Attached Files


Edited by nick_style, 07 January 2023 - 13:15.


#10
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Se gaseste acest STK 4311 si AICI
Dar am foarte mari dureri de mijloc ca sunt altceva decat chinezariile de pe Ali sau aiurea.

#11
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021
La o scula asa de veche as fi tinut doar partea mecanica si capetele. Schimbam toata electronica cu ceva actual, mult mai simplu.

#12
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,050
  • Înscris: 06.02.2012

 viceroy56, on 07 ianuarie 2023 - 07:38, said:

STK4311 NU are alimentare diferentiala.
Vezi AICI
Ce tranzistori sa imperechezi? Totul este in capsula.
Dcaa toate componentele adiacente sunt OK si in parametrii, tensiunea de alimentare este OK, integratul functioneaza corect.
Ca STK-urile chinezesti sunt niste mizerii, este o realitate indubitabila.
Ma refeream la procesul de fabricatie.
Nu am verficat ce natie de final este.

#13
Gabrisamp

Gabrisamp

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 16.11.2017
De ce nu treci pe lampli !?

#14
nick_style

nick_style

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 14.12.2007
Am găsit original pana la urm și merge perfect
Sunetul e excepțional
Am.mai.adaugat și un receptor Bluetooth ca să mai ascult și de pe.tel

#15
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,050
  • Înscris: 06.02.2012
Bravo, daca asta e ce trebuie pentru tine si te multumeste atunci e bine.

 Gabrisamp, on 14 ianuarie 2023 - 12:09, said:

De ce nu treci pe lampli !?
O fi bune si lampile numai ca sunt foarte scumpe, un amplu pe lampi bunisor costa si inca foarte mult.
Io unul vad treaba cu lampile exact asa, cum am pune soba pe lemne in apartament in loc de centrala pe gaz, e frumos sa te uiti la lemne cum ard, numa ca efortul si deranjul e foarte mare, procurat lemne, depozitat, taiat, aprins focul, miros  de fum, eliminat cenusa, etc
Fiecare cu piticii lui.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate