Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acasa TV devine televiziune gener...

[Recomandare] Caut scara de 7 m (...

Masinile de spalat AUTOMATE in an...

Procedura Rabla 2024
 "File Explorer" pentru un...

Inel de logodna

Ati auzit de scandalul in care es...

Iaz 12 m3
 Recomandare masina de tuns gazon

Recomandare rulouri/rolete/jaluze...

Zgarda capuse /pureci + hrana

Scula taiere plastic
 Definitie activitate continua

RC09 pentru camera A500s

Dren de fosa langa casa?

Panko lung

Credeti ca lumea este condusa de "Elite" (de o grupare secreta) ?

• Please log in to reply
49 replies to this topic

Poll: Credeti ca lumea este condusa de "Elite" (de o grupare secreta) ? (40 member(s) have cast votes)

Credeti ca lumea este condusa de "Elite" (de o grupare secreta) ?

1. Da (22 votes [55.00%])

Percentage of vote: 55.00%

2. Nu (18 votes [45.00%])

Percentage of vote: 45.00%

Vote Guests cannot vote

vio69c

vio69c

Senior Member

• Grup: Senior Members

View Postheartu, on 08 ianuarie 2023 - 14:47, said:

În iudaismul antic, existau trei păcate capitale, idolatria, crima și imoralitatea sexuală, lucruri detestate de Divinitate... dacă te uiți în prezent la tendințele societăților umane, lumea se îndreaptă exact spre aceste trei tipuri de păcate capitale.

Idolatria modernă este infinit mai complexă decât cea antică.

Crimele sunt sprijinite în toate formele, prin războaie, avorturi, un stil de viață toxic care duce la deces prematur etc.

Imoralitatea sexuală este acceptată ca normalitate în aproape toate societățile și culturile umane, nu mai există rușine, sexul a ajuns ca un sport... acel act sfânt de procreație cu care ne-a înzestrat Bunul Dumnezeu.

Și toate astea datorită unei elite globale întunecate și a unei agende globale sprijinite de această elită...

De acord cu tine, pana la "elita globala intunecata"
Asa cum sus un cer nu sta un batran pe un scaun cu ceaslovul in mana si noteaza relele semenilor nostri, tot asa nu exista un forum, grup, casta care sa faca programe de computer de cum sa jupoaie lumea sau sa o devalorizeze moral

DAR
Exista o Forta, nedefinita exact inca, forta care a generat universul si evolutia,
forta care face transformatile sociale, morale, functie de datele reale....:
- Cresterea numarului de oameni, scaderea resurselor, stricarea echilibrului om-natura, degringolada morala.
Este clar ca vor veni schimbari drastice, ingradiri , epidmii, victime.
Dar nu ca un plan al unui grup X, Y, Z...acestea sunt exact reactiile profanului
in fata unui tablou cotat la 100 milioane care lui nu-i spune nimic....pentru ca nu simte nimic.

Organismul se dregradeaza fizic....an de an.....este "oboseala" materialului
nici-o elita sau grup masonic nu fac asta pentru ca si ele patesc acelasi lucru.
In paralel, asa cum spui este si degradarea morala,
care permite actiuni contra firii, contra naturii umane si naturii generale.
Aceasta slabire a imunitatii fizice si morale ale omului, care incet-incet se autodistruge este cauza si nu Elitele....

(Evident, parerea mea)

Edited by vio69c, 09 January 2023 - 12:50.

heartu

heartu

Senior Member

View Postvio69c, on 09 ianuarie 2023 - 12:48, said:

De acord cu tine, pana la "elita globala intunecata"
Asa cum sus un cer nu sta un batran pe un scaun cu ceaslovul in mana si noteaza relele semenilor nostri, tot asa nu exista un forum, grup, casta care sa faca programe de computer de cum sa jupoaie lumea sau sa o devalorizeze moral

DAR
Exista o Forta, nedefinita exact inca, forta care a generat universul si evolutia,
forta care face transformatile sociale, morale, functie de datele reale....:
- Cresterea numarului de oameni, scaderea resurselor, stricarea echilibrului om-natura, degringolada morala.
Este clar ca vor veni schimbari drastice, ingradiri , epidmii, victime.
Dar nu ca un plan al unui grup X, Y, Z...acestea sunt exact reactiile profanului
in fata unui tablou cotat la 100 milioane care lui nu-i spune nimic....pentru ca nu simte nimic.

Organismul se dregradeaza fizic....an de an.....este "oboseala" materialului
nici-o elita sau grup masonic nu fac asta pentru ca si ele patesc acelasi lucru.
In paralel, asa cum spui este si degradarea morala,
care permite actiuni contra firii, contra naturii umane si naturii generale.
Aceasta slabire a imunitatii fizice si morale ale omului, care incet-incet se autodistruge este cauza si nu Elitele....

(Evident, parerea mea)

Există două ipoteze, ori avem o forță întunecată care împinge lucrurile în direcția arătată de mine în postul de mai sus, ori avem complexitatea lumii materiale, care în funcție de evoluția și tendințele lumii moderne, acceptă toate aceste lucruri din plăcere și ignoranță... tu spui că a doua variantă este adevărată, eu înclin să cred că prima variantă este adevărată (dar nu sunt sigur)... :)

Edited by heartu, 09 January 2023 - 16:18.

KiloW

KiloW

Guru Member

Eu nu cred asta.
O asemenea elita, ca să rămână secreta și la putere atâta timp ar trebui sa fie COMPETENTA.

Ori lumea nu-i condusa de cineva competent.

SacDePureci

SacDePureci

Active Member

• Grup: Members

View Postallah2, on 06 ianuarie 2023 - 22:56, said:

Eu da, cred.

Crezi si in alte conspiratii, nu?

jumperishere

jumperishere

Member

ati urmarit big brother (emisiunea de la straini) ?aceleasi tipare au loc si in viata de zi cu zi, in care se formeaza grupuri si grupuri. big brother din canada si usa reflecta mult mai bine ideea in care se formeaza grupuri de elita ce influenteaza deciziile societatii in general.

Edited by jumperishere, 11 January 2023 - 01:05.

allah2

allah2

Member

View PostSacDePureci, on 10 ianuarie 2023 - 14:29, said:

Crezi si in alte conspiratii, nu?

In unele da, in unele nu.

Dar asta nu mi se pare nicio conspiratie, mi se pare ceva evident :) Mi se pare imposibil sa creada cineva ca Biden e persoana cea mai influenta din SUA, sa fim seriosi...

victor29cr

victor29cr

Senior Member

E complicat.
Maniera in care pui tu problema suna SF si nu trebuie privita asa.

Insa personal, pot deduce, si crede, ca exista o adunare de persoane cu averi impresionante care pot lua niste hotarari asupra "binelui comun".
Sau cel putin ce considera ei "binele comun".

Azi e foarte usor sa plantezi si/sau sa schimbi idei. Mai ales cu bani.

Multe persoane care au facut o avere bunicica in ultimii ani vorbesc de invitatii pe o insula "secreta" pazita de oameni inarmati, si ca nu pot spune cine a fost invitat, cine o organizeaza, ce se discuta.
Mr. Beast e unul din ei, mai sunt si altii dar nu are rost sa ii mentionez din cauza... parerii comune asupra lor.

Acum, nu sunt vreun conspirationist, si imi place sa cred ca nu sunt atat de naiv incat sa cred basme inventate.

Insa persona, consider ca da, exista un grup de oameni care nu conduc, dar propulseaza anumite idei.
Masculinitate, feminism ar fi primele exemple care as putea sa le dau.

Este o parere personala, posibil sa gresesc evident.

Insa ma gandesc in felul urmator.
Daca eu am un net worth de 400milioane, si in cercul meu mai sunt alti 50 de persoane cu aceeasi valoare, despre ce discutam cand ne intalnim?

"Hei, baietii din ziua de azi sunt cam femei. Hai sa punem 2-3 milioane fiecare, facem niste influenceri faimosi, ii punem sa vorbeasca numai despre asta. Fac si ei niste bani de pe urma unor cursuri"
sau
"Femeile nu dau taxe canu lucreaza. Hai sa le dam niste curaj, egalitate, sa fie independente, sa se angajeze".

Azi poti forma idei radicale cu cateva milioane de $.
E mai efectiv decat "mintim poporul cu televizorul" de 1,000 de ori.

tytysor

tytysor

Guru Member

View Postallah2, on 07 ianuarie 2023 - 11:17, said:

Da, dar nu intr-atat incat toata lumea sa fie constienti de ei. Sunt semnale, dar nu se asfiseaza in mod oficial si public prin canalele de control (media)

Ca dovada, uite, sunt destui colegi de forum care nu cred asa ceva...
adica faptul ca lumea nu crede toate idioteniile conspirationiste, e o dovada ca acestea sint reale????

p.s. cite clase ai, daca nu-i secret?

stalker2142

stalker2142

Senior Member

View Postvictor29cr, on 11 ianuarie 2023 - 10:25, said:

Multe persoane care au facut o avere bunicica
Mr. Beast e unul din ei

Mr Beast e un fake, e entertainment pentru americani naivi, creduli...totul e regizat

tytysor

tytysor

Guru Member

View Postvictor29cr, on 11 ianuarie 2023 - 10:25, said:

E complicat.
Maniera in care pui tu problema suna SF si nu trebuie privita asa.

Insa personal, pot deduce, si crede, ca exista o adunare de persoane cu averi impresionante care pot lua niste hotarari asupra "binelui comun".
Sau cel putin ce considera ei "binele comun".

Azi e foarte usor sa plantezi si/sau sa schimbi idei. Mai ales cu bani.

Multe persoane care au facut o avere bunicica in ultimii ani vorbesc de invitatii pe o insula "secreta" pazita de oameni inarmati, si ca nu pot spune cine a fost invitat, cine o organizeaza, ce se discuta.
Mr. Beast e unul din ei, mai sunt si altii dar nu are rost sa ii mentionez din cauza... parerii comune asupra lor.

Acum, nu sunt vreun conspirationist, si imi place sa cred ca nu sunt atat de naiv incat sa cred basme inventate.
............................
Deloc nu esti! apropo, am auzut ca au fost invitati si Bugs Bunny, Donald, Ceausescu, Elvis si Hitler!
p.s. nici eu nu sint conspirationist!

allah2

allah2

Member

View Posttytysor, on 13 ianuarie 2023 - 17:43, said:

adica faptul ca lumea nu crede toate idioteniile conspirationiste, e o dovada ca acestea sint reale????

p.s. cite clase ai, daca nu-i secret?

Sunt Inginer, tu? Si te intreb si eu mai departe, cu ce te ocupi? Fac pariu ca lucrezi si ai lucrat mereu la program pentru altcineva, din moment ce ai aceasta mentalitate

Dar tu crezi ce vrei, ca Biden si Iohannis iau cele mai importante decizii in SUA si Romania... si tot ce se zice la Stirile Protv :))

Edited by allah2, 14 January 2023 - 08:41.

Alex432

Alex432

Senior Member

Normal ca e condusa de elite, doar n-o fi condusa de:

View Postvio69c, on 07 ianuarie 2023 - 10:10, said:

slab, sarac si corupt....

vio69c

vio69c

Senior Member

View PostAlex432, on 14 ianuarie 2023 - 13:28, said:

Normal ca e condusa de elite, doar n-o fi condusa de:

Sunt "elite" pentru ca asa i-ai botezat tu....sau eu......sau altii....din invidie si frustare.
Esti convins ca cei la care ne referim, reprezintă ceea ce este mai bun, mai valoros, mai ales într-o comunitate ???

Edited by vio69c, 14 January 2023 - 14:35.

Testosteron

Testosteron

Senior Member

Treaba e simplă. Lunea e condusă de bani.  Oricine a jucat Monopoly stie ca banii au tendința de a pleca din buzunarele celor mulți si de a se concentra in cateva buzunare. Deci banii sunt in posesia câtorva persoane.  Acele persoane conduc lumea prin banii de care dispun.

Edited by Testosteron, 14 January 2023 - 14:53.

republicall

republicall

Senior Member

View PostTestosteron, on 14 ianuarie 2023 - 14:53, said:

Treaba e simplă. Lunea e condusă de bani.  Oricine a jucat Monopoly stie ca banii au tendința de a pleca din buzunarele celor mulți si de a se concentra in cateva buzunare. Deci banii sunt in posesia câtorva persoane.  Acele persoane conduc lumea prin banii de care dispun.
Si intrebarea fundamentala este daca acele persoane doresc libertatea cetatenilor lumii sau din contra prefera sa-i controleze in beneficiul lor?

Testosteron

Testosteron

Senior Member

View Postrepublicall, on 19 ianuarie 2023 - 00:11, said:

Si intrebarea fundamentala este daca acele persoane doresc libertatea cetatenilor lumii sau din contra prefera sa-i controleze in beneficiul lor?
Pai există vreun om pe planeta asta care nu lucrează strict in beneficiul lui? Si a doua intrebare este cum crezi ca au adunat acele sume uriașe de bani prin care controlează lumea daca n-ar fi lucrat strict in beneficiul lor? Deci asa au făcut ei si așa am fi facut si noi daca eram in locul lor, pentru ca asa este creat omul sa fie strict in beneficiul lui.

Corl

Corl

Member

View Postallah2, on 14 ianuarie 2023 - 08:36, said:

Sunt Inginer, tu? Si te intreb si eu mai departe, cu ce te ocupi? Fac pariu ca lucrezi si ai lucrat mereu la program pentru altcineva, din moment ce ai aceasta mentalitate

Dar tu crezi ce vrei, ca Biden si Iohannis iau cele mai importante decizii in SUA si Romania... si tot ce se zice la Stirile Protv Posted Image)

Daca esti in Inginer se schimba treaba . Cine crede ca in Romania, care este  Republică semi-prezidențială, Iohannis ia cele mai importante decizii ?

republicall

republicall

Senior Member

View PostTestosteron, on 19 ianuarie 2023 - 08:49, said:

Pai există vreun om pe planeta asta care nu lucrează strict in beneficiul lui? Si a doua intrebare este cum crezi ca au adunat acele sume uriașe de bani prin care controlează lumea daca n-ar fi lucrat strict in beneficiul lor? Deci asa au făcut ei si așa am fi facut si noi daca eram in locul lor, pentru ca asa este creat omul sa fie strict in beneficiul lui.
In beneficiul lor dar nu in detrimentul nostru. Exista o diferenta. Poti ca conducator sa lucrezi in beneficiul tau si in acelasi timp in beneficiul celorlalti cetateni. Desigur, daca esti un privat si iei decizii in beneficiul tau e problema ta. Dar daca faci parte din conducerea statelor si/sau ai putere directa asupra acelor conducatori, si lucrezi in beneficiul tau si in detrimentul nostru, atunci asta se numeste ultra tradare nationala si se pedepseste cu decapitarea.

Edited by republicall, 19 January 2023 - 11:34.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate