Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Home Project-Renovare apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
Vicfor

Vicfor

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 21.04.2019
Buna seara,

   Am decis sa renovez singur apartamentul, o lucrare care va avea loc in etape, incercand sa fac cat mai multe lucruri pe cont propriu, singura constrangere fiind legata de durata de suportabilitate a atmosferei de santier.
  Este vorba de un apartament de doua camere, semidecomandat, intr-o cladire din perioada interbelica, cu posibilitati minime spre inexistente de a intra in reconsolidare, desi este incadrata in clasa de risc seismic.
  Apartamentul are vedere spre sud, in fata aflandu-se un bulevard foarte circulat, prima incapere pe care planuiesc sa o renovez va avea functia de dormitor pe termen lung si cea de dressing si mic atelier de hobby pe termen mediu.
In prima etapa doresc sa schimb instalatia electrica, urmata de reparatii si zugravire, apoi reconditionarea parchetului care este de lemn masiv.
Dimensiunile incaperii sunt de 6.23 m lungime, 2.83 m latime si 3.38m inaltime, pt inceput va rog sa faceti sugestii legate de amplasarea corpurilor de mobilier,in functie de ele urmand sa decid traseul instalatiei electrice.
  Mai jos am atasat o schita cu dimensiunile si orientarea incaperii si o aranjare minimala a mobilierului, maine voi atasa fotografii pt o vizualizare mai buna, singurele lucrari care s-au facut pana acum fiind eliberarea incaperii, demontarea plintelor si a prizelor/intrerupatoarelor.

Va multumesc!

Attached Files



#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Vicfor, on 06 ianuarie 2023 - 20:19, said:

va rog sa faceti sugestii legate de amplasarea corpurilor de mobilier,in functie de ele urmand sa decid traseul instalatiei electrice.
Eu cred ca pleci de la o premiza gresita.

#3
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 07.06.2019
Ai putea adãuga prize și întrerupãtoare in lateralele patului (noptiere). Pentru lumina, in loc de veioza, poți folosi pendul, venit din tavan.

Camera ta seamana foarte mult cu unul din dormitoarele mele. Uite ceva inspirație. La noi camera are 5.5x3.1m

Sper că te-ai prins că e un dormitor de copil.

Attached Files



#4
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,304
  • Înscris: 02.09.2007
Tot ai tavanul inalt. Fa-ti un tavan fals (coborat cu 5-10cm) prin care sa iti tragi instalatia electrica.
Mobila nah, dupa puteri:  pat, dulap, noptiere, masa de lucru pentru hobby, scaun, d-astea.

As evita pe cat posibil sa tai slit-uri in pereti, mai ales ca zici de cladire ca are risc seismic.
Daca totusi te decizi sa faci asta foloseste o unealta dedicata (ca 2 flexuri paralele, iti explica baietii) si nu rotopercutorul.
Motivul este ca pe vremuri cladirile nu prea se faceau cu ciment. In locul lui se folosea var + nisip care se face praf la vibratia de la roto.

#5
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Eu as pune dulapul in stanga usii, din doua volume, unul pana in toc cat se deschide usa plus 2 cm dupa limba, si unul mai adanc pana in plinta din capat, de minim 53+2 cu usi normale si centrul barei ( daca are) la 25cm de spate, sau daca vrei usi glisante atunci de 60 minim cu usi cu tot si bara la 25 de spate.
Usa de 108cm e enorma, probabil sunt incluse tocuri late.

In fata patului merge TV pe perete daca vrei, si atat.
Comoda decenta nu incape cu pat transversal cu saltea de 2m.
La saltea de 2m ai minim 2090mm un pat decent, cadru dublat 36mm ( x2) si distantier de 18 in spatele tabliei sa nu paraie. Oricum si fara distantier de 18mm fara plinta sau cu o constructie in jurul plintei, nu castigi mare lucru.
283-209=74.
Spatiu minim decent de trecere e 60cm tras de par 55.
74-55= 19cm tras de par, e putin si pt masca de calorifer, arata meschin deci nu merge.

Poti pune comoda mai in dreapta, la minim 55cm dupa pat.
120cm x 85x53 cu 3 sertare cu inter in cuiburi, simetric dau excentric.
Sau mai mare si cu usi.
Sau inca un dulap dupa comoda.

Pe partea cu tablia patului, vazut din fata, in stanga poti sa pui birou de ex 160 x 64 x 77 ( xyz) sau si mai lung, si mai lat.
La pat se pun uzual noptiere.
O latime decenta pt o noptieta e de 46-50cm, minim 45, sub arata meschin.
Inaltimea OK e pe la jumatatea saltelei deci se poate calcula adunand la h cadru pat jumatate din cat se ridica salteaua peste, uzual intra 8cm in cadru, se verifica, si saltelele variaza de la 13 la 30+ cm, uzual 19-20.
Uzual ar fi 30 cadru ( fara sertare sau lazi) plus (20-8)/2 = 30+6= h 36cm
Adancimea decenta e de minim 33cm cu glisiere de 30, sau 35 cu spate din PAL cu rol de contragreutate la deschiderea unui sertar ca la doua nu e destul oricum fara prindere in perete.
Poate fi si cu somuera rabatabila.
Daca vrei lazi sau sertare cadrul se face mai inalt, 12cm peste fronturile de lazi sau sertare si luft sub ele. 35-40 cm e uzual, minim tras de par 33cm. Se fac si mai inalte uneori, 40-60cm plus cat se ridica salteaua, insa peste 30 e butucanos daca nu are soclu retras si cam trebuie acoperit cu paturi.

623-47-108=468 de verificat.
Daca lasi 17cm intre usa si noptiera = 451cm
Minus 1m doua noptiere de 50, minus 11cm cate 55mm intre pat si noptiere sa bagi patura, rezulta 340cm
Minus 187,2 cm pat cu saltea lata de 180 si cadru de 36mm x 2 = 153
Minus plinta ~ 151-150cm
Asta ar fi biroul.
Daca pui noptiere de 46cm iesi la 158.
Pt 160 faci birou cu peretele din stanga retras spre centru 3cm sau scoti plinta doar cat e peretele biroului din stanga. La nevoie poti reduce si din cei 17cm dintre usa si noptiera.

Din cei 150+ cm poti calcula pt partea opusa si comoda.
Minus 5cm sa si 55 dupa pat, 145cm, sau 153 cu noptiere de 46.
Nu incape si dulap dupa comoda decenta.
Ori comoda de 120-145-153, atentie la plinta, ori doar inca un dulap fara comoda.

Edited by loock, 06 January 2023 - 22:38.


#6
Vicfor

Vicfor

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 21.04.2019
pasilla-poti sa dezvolti mai mult, te rog?

anothertwo-da,imaginile postate de tine sunt cele mai apropiate de ce îmi imaginam.

lyanna-pt slit-uri am sa folosesc o soluție ca cea sugerata de tine, un tavan fals depășește momentan abilitățile mele de "mester".

Pe partea de electrice ma gândeam asa:
-lumina principala, actionata de la intrarea în camera și de lângă pat.
   -lumini secundare pe pereti acționate de lângă pat
-lumina dedicata zona hobby.
-lumina dedicata zona călcat haine/machiaj(sau cele doua activități pot avea loc în același spatii pe termen lung.

Prize: -câte una pe fiecare latura a patului. -una pt aerul condiționat +zona hobby -una pt zona multimedia(tv/boxe)
-una pt zona de călcat/machiaj.

Am sa fac mâine o poziționare potențială a mobilierului, cu leucoplast, și îmi e din ce în ce mai clar ca "dressing-ul" o sa fie spart în 2-3 dulapuri înalte.

 loock, on 06 ianuarie 2023 - 22:25, said:

Eu as pune dulapul in stanga usii, din doua volume, unul pana in toc cat se deschide usa plus 2 cm dupa limba, si unul mai adanc pana in plinta din capat
Te referi spatiul din partea stânga a ușii, vedere spre întrarea în camera?
Am atașat o poza cu întrarea.

Edited by althea, 07 January 2023 - 09:33.
nu mai folosi contul celãlalt


#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu prea am ce sa dezvolt.
Astazi ai o anumita configuratie a camerei, maine poate ca vrei alta.
In epoca asta, te poti orienta spre sisteme activate wireless.
Ca principiu montezi prizele in colturile/zonele neutilizabile pentru mobilier.

Eu am, inca de acum vreo 20 de  ani, ilumintat cu senzor de prezenta, in anumite locuri si altul cu telecomanda, in alte locuri (atat putea atunci tehnologia)

Edited by pasilla, 06 January 2023 - 23:08.


#8
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Da.
Camera e destul de lunga si nu conteaza ca pierzi din lungime in stanga usii. Latimea camerei e insa modesta si acolo conteaza cand se ingusteaza si mai mult, vizual pare mai inghesuit. Plus ca oricum dulapul terminat asa brusc si inghesuit la colt arata mai meschin - trebuie sa lasi minim 55-60+ cm intre el si pat si arata ingheduit in stanga, meschin, dezechilibrat.
Si la o camera de 4m tot asa preferam.
Daca vrei poti sa maresti mai mult primul dulap de dupa usa ca sa indepartezi sicana facuta de urmatorul mai adanc, dar nu e necesar.
Poti sa faci peretii dulapului din alb sau o culoare deschisa ca sa estompezi sicana. Oricum e departe de intrare deci nu e o problema.

Edited by loock, 06 January 2023 - 23:10.


#9
Vicfor

Vicfor

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 21.04.2019

 Vicfor, on 06 ianuarie 2023 - 22:53, said:

Am atașat o poza cu întrarea.
[ https://ibb.co/wCTGp9Z - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]https://ibb.co/wCTGp9Z

O sa dureze putin pana ma lamuresc cum pot atasa imagini direct din telefon/PC fara bataie de cap.

#10
Vicfor

Vicfor

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 21.04.2019
Tinand cont de sfaturile colegilor, am ajuns la urmatoarea configuratie, nu prea sunt incantat de coltul indepartat din stanga usii, si probabil deasupra televizorului se mai poate face un spatiu de depozitare.

Attached Files



#11
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Eu am recomandat altceva.
Asa cum ai figurat e mai rau ca inainte.
Al doilea dulap pe acelasi perete cu primul, lipite unul de altul.
Primul e cat usa plus 2 cm dupa limba broastei. Sau mai mult daca simti nevoia, 17 cm, etc.
Nu e ideal dar e mai bine decat un dulap inghesuit in colt - e inghesuit ca sa nu sw ingusteze langa pat, deci mai bine deloc acolo.
E o doza mica de subiectivitate, dar intre cele doua sau 3..., eu clar as alege dulapurile in stanga.

Legat de restul, in primul proiect nu ai figurat parca ceva pe peretele cu usa cealalta. Ce e acolo de te opreste sa faci un birou oana in perete?
Acolo in stanga biroului pe peretele cu usa cealalta  nu merge nimic suspendat mai jos de 2-2,2m pt ca dai cu capul si e agresiv si vizual.
Poti suspenda deasupra biroului la minim 65-70cm deasupra lui cu biroul de h77cm.

Pe peretele opus a scris anterior ca nu incap doua corpuri.
Ori faci o comoda de 1,2m cu sertare, ori cu sertare si usa pana la 1,45m-1,53 cat incape, ori nu mai faci comoda delic si pui doar dulap.

Ai perdele si draperii pe partea cu usa dubla?
Daca ai si sunt din cap in cap in cap se lasa uzual 30cm pana la corpuri, minim 25, si fara calorifer se poate si mai putin 17cm minim de ex., nu doar ca am eu o pasarica cu 17 ci pt. ca ar fi doua drapaje de 8cm - perdea plus draperie, plus 1 cm minim toleranta.
Insa e poate preferabil sa nu fie din cap in cap sau sa fie doar in fata usii plus 17-30 de fiecare parte.
Spre dulap sau comoda ar fi oricum in fata deci acolo se face mobilierul mai scurt, dar la birou e pacat ( desigur trebuie si buget).

Edited by loock, 07 January 2023 - 00:58.


#12
Vicfor

Vicfor

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 21.04.2019

 loock, on 07 ianuarie 2023 - 00:44, said:

Legat de restul, in primul proiect nu ai figurat parca ceva pe peretele cu usa cealalta. Ce e acolo de te opreste sa faci un birou oana in perete?

Ai perdele si draperii pe partea cu usa dubla?
Daca ai si sunt din cap in cap in cap se lasa uzual 30cm pana la corpuri, minim 25, si fara calorifer se poate si mai putin 17cm minim de ex., nu doar ca am eu o pasarica cu 17 ci pt. ca ar fi doua drapaje
Pe peretele din partea dreapta a patului e fereastra, nu o usa dubla, langa fereastra e caloriferul, de aceea nu am mers cu biroul pana in capat.

#13
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Poate pui un calorifer suspendat si decorativ, ingust, plat, si cu radiator decent la interior ca am vazut si chelite.
Ai zis ca vrei spatiu de hobby si e bun un birou cat mai lung.
Pt. PC te descurci cu unul mai mic, dar altfel e meschin.
Si la o camera lunga de peste 6m chiar e pacat sa nu fie mai lung.
Oricum e doar o propunere, nu vreau sa te bag in cheltuieli ci analizam obiectiv ce si cum se poate optimiza.

#14
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 06.10.2019

 lyanna, on 06 ianuarie 2023 - 22:19, said:

Daca totusi te decizi sa faci asta foloseste o unealta dedicata (ca 2 flexuri paralele, iti explica baietii) si nu rotopercutorul.

Poate sa taie cu ce vrea, dar de rotopercutor tot va avea nevoie. Masina aia de canelat te ajuta prin prisma faptului ca faci o singura trecere pentru doua taieturi, dar crede-ma ca pe pereti este chin cu ea. Ti-o spune unul care acum isi face un update al instalatiei electrice. Posted Image Masina de canelat este foarte buna atunci cand vrei sa tragi instalatia electrica prin podea ( sapa ).

Edited by razvan-softpedia, 07 January 2023 - 07:13.


#15
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,907
  • Înscris: 07.11.2006

 mimaran, on 06 ianuarie 2023 - 22:34, said:

un tavan fals depășește momentan abilitățile mele de "mester".

Nu uita ca pe inaltime ai cel putin 100 cm  unde aerul cald ti se duce pierde in voie, lucru care s-ar putea sa-ti "depaseasca abilitatile" de plata a energiei.
Te va costa de te va rupe incalzirea, fara a fi eficienta.
Mai bine fa un efort acum cand tot esti in santier pentru tavanul fals sa nu te apuci din nou de renovat peste un an, doi.

#16
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,936
  • Înscris: 08.06.2005
Cum intri in camera pe tot peretele din stanga un dulap. Pat suprainaltat cu spatiu depozitare dedesubt (ai camere inalte). Model de patAttached File  23.jpg   103.79K   23 downloads

Fereastra incorporata toata sau partial cu mobilier gen dulap in functie de preferintele tale. Uite cateva poze pentru inspiratie.Attached File  IMG_5617.jpg   131.98K   26 downloadsAttached File  IMG_5618.jpg   123.39K   24 downloadsAttached File  IMG_5620.jpg   121.88K   23 downloadsAttached File  IMG_5624.jpg   130.62K   23 downloadsAttached File  IMG_5632.jpg   130.31K   22 downloads

Nu as pune nici un corp de mobilier pe peretele din fata patului. (doar tv-ul suspendat pe perete)

Attached Files

  • Attached File  Plan.jpg   195.53K   22 downloads

Edited by mircea812, 07 January 2023 - 09:27.


#17
dadedon

dadedon

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 08.02.2022
Exista masini de canelat cu 4 discuri ca iti lasa canalul curat dintr-o trecere, atasata la un aspirator face minuni.

NU se taie structuri de rezistenta din principiu sau fara macar o dispozitie de santier data de un diriginte/structurist. Structura de rezistenta sunt peretii din caramida plina, si cam orice e beton, mai ales placile dintre nivele care au tensiune statica mare in ele.

Mai nou electricele si instalatiile se pozeaza pe placa de beton, apoi se vine cu izolatie generoasa pentru eficienta si sapa.

#18
Vicfor

Vicfor

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 21.04.2019

 loock, on 07 ianuarie 2023 - 01:27, said:

Poate pui un calorifer suspendat si decorativ, ingust, plat, si cu radiator decent la interior ca am vazut si chelite.
La calorifer nu as umbla momentan, imi depaseste abilitatile si cel care exista isi face treaba excelent.

 adisz, on 07 ianuarie 2023 - 09:14, said:

Nu uita ca pe inaltime ai cel putin 100 cm  unde aerul cald ti se duce pierde in voie, lucru care s-ar putea sa-ti "depaseasca abilitatile" de plata a energiei.
Costurile de incalzire imi sunt familiare, desi nu sunt deloc mici.Posted Image  Tavanul inalt e unul din motivele pt care am ramas in locatia asta inca, desi are destul de multe dezavantaje.

 dadedon, on 07 ianuarie 2023 - 09:27, said:

Exista masini de canelat cu 4 discuri ca iti lasa canalul curat dintr-o trecere
NU se taie structuri de rezistenta din principiu sau fara macar o dispozitie de santier data de un diriginte/structurist. Structura de rezistenta sunt peretii din caramida plina, si cam orice e beton, mai ales placile dintre nivele care au tensiune statica mare in ele.
Am sa folosesc o solutie cu cel putin 3 discuri, si am sa incerc sa folosesc cat mai mult vechile trasee, de altfel ma gandesc si la cablu CYY-F, 3 x(1.5/ 2.5) mm² ingropat, in loc de copex, daca reusesc sa stabilesc definitiv pozarea instalatiei.

Parchetul mi-ar placea sa il salvez, scartaie destul de tare si e umflat pe alocuri, desi nu exista sursa de umezeala in incapere.
Asa cum am promis, am facut poze si am modificat amplasarea mobilierului in functie de sugestiile primite, zona din stanga usii si patul imi place cum au iesit si sunt cam definitive, zona din dreapta patului ramane flexibila.

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate