Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Tastatura "imprimata" pe display (MacBook Pro M1 2021)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
arsradu

arsradu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 05.04.2007
Salut,

A mai patit cineva sa i se imprime colturile/marginea de la taste pe coating-ul display-ului? Ca sa intelegeti mai bine la ce ma refer, am atasat o poza. Nu e primul Mac pe care il folosesc, dar e primul pe care am problema asta. Initial am crezut ca e doar murdar. Se pare ca nu.

Mac-ul este un MacBook Pro de 16", cu M1 Pro, 2021 (model MacBookPro18,1).

Attached File  IMG_0753.jpg   205.64K   143 downloads

Daca a mai patit cineva, aveti vreo solutie (in afara de inlocuirea ansamblului display)? Urmele nu sunt vizibile decat daca bate lumina direct pe ecran. Nu e atat de deranjant. Dar aveam asteptari mai mari de la Apple (poate ca n-ar fi trebuit).

#2
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,484
  • Înscris: 30.08.2006
Ai un defect de asamblare. Tastatura nu trebuie sa atinga ecranul.  Apeleaza la garantie.

#3
arsradu

arsradu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 05.04.2007

 Leo2006, on 06 ianuarie 2023 - 19:11, said:

Ai un defect de asamblare. Tastatura nu trebuie sa atinga ecranul.  Apeleaza la garantie.
O fi primul model de MacBook cu ecran tactil. E prototip, asa ca, momentan, au pus doar tastatura pe ecran. :))
Glumesc, evident.

Mersi frumos de feedback! :)

#4
rdk

rdk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 25.02.2007
Salut,

Am patit eu la unul de 16, dar nu cu M1. Pe langa acesta mai am un mac identic de 16 (de la munca) care nu are problema asta. Eu cred ca cel care nu are problema a fost tinut doar pe birou si inchis rar, fara sa fie transportat des in ghiozdan. Cel cu problema a stat mereu dupa mine peste tot, in ghiozdan, portbagaj, avion si pe unde a mai stat el si poate au fost bagaje pe ghiozdanul lui, poate s-a uzat garnitura dar nu cred ca are un defect de fabricatie. Am cunostiinte/prieteni care se plang de asta, nu cred ca au avut toate defecte, doar ca vor sa le faca prea subtiri si lasa suficient spatiu intre ecran si tastatura.

Eu nu mi-as face sperante ca ma rezolva la garantie dar merita incercat.

Bafta!

#5
arsradu

arsradu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 05.04.2007

 rdk, on 07 ianuarie 2023 - 02:04, said:

Salut,

Am patit eu la unul de 16, dar nu cu M1. Pe langa acesta mai am un mac identic de 16 (de la munca) care nu are problema asta. Eu cred ca cel care nu are problema a fost tinut doar pe birou si inchis rar, fara sa fie transportat des in ghiozdan. Cel cu problema a stat mereu dupa mine peste tot, in ghiozdan, portbagaj, avion si pe unde a mai stat el si poate au fost bagaje pe ghiozdanul lui, poate s-a uzat garnitura dar nu cred ca are un defect de fabricatie. Am cunostiinte/prieteni care se plang de asta, nu cred ca au avut toate defecte, doar ca vor sa le faca prea subtiri si lasa suficient spatiu intre ecran si tastatura.

Eu nu mi-as face sperante ca ma rezolva la garantie dar merita incercat.

Bafta!
O singura chestie nu inteleg. Tastele nu sunt elastice? Chiar si cu capacul inchis, cat de mare sa fie presiunea incat sa lase urme permanente pe display? Tastele nu ar trebui sa se colapseze? Banuiesc ca la atatea deschideri si inchideri, la un moment dat, chiar daca presiunea nu e foarte mare pe display, tot atingandu-l, se imprima colturile (care sunt mai sus decat restul tastelor) pe display.
Ma gandeam sa pun o folie ceva intre taste si display. Sau folie pe display (daca exista). Ma rog, o sa vad ce e de facut.

Mersi frumos tuturor pentru raspunsuri! :)

#6
pavelescu

pavelescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 02.02.2005
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FZGeCmJ-c_8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Eu folosesc 2-3 foi A4  (nu am Macbook)

#7
arsradu

arsradu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 05.04.2007

 pavelescu, on 07 ianuarie 2023 - 12:23, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FZGeCmJ-c_8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Eu folosesc 2-3 foi A4  (nu am Macbook)

Mersi frumos pentru video. Foarte util!

Deci...uitandu-ma la clipul asta, inteleg ca problema nu e deloc random, si e cat se poate de cunoscuta. Super... Dupa parerea mea, daca e asa de usor sa se zgarie display-ul cu nimic altceva decat tastele de dedesubt, Apple ar trebui sa furnizeze ei insisi acea microfibra sau protectie sau altceva. De asemenea, din punctul meu de vedere, microfibra e o solutie la o problema care n-ar trebui e sa existe in primul rand. Tastele nu ar trebui sa atinga display-ul. Si daca o fac, nu ar trebui sa-l zgarie, sau sa lase urme permanente pe display.

Ca masura temporara, pana fac rost de o microfibra de genul ala, o sa folosesc acea foita de hartie care a fost pe display in momentul in care am scos laptop-ul din cutie.

Inca o data, multumesc frumos pentru sugestii! Foarte utile!

#8
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,465
  • Înscris: 21.12.2006
Si la alte modele de laptopuri se întâmplă să rămână urme de taste pe ecran, în special la cele subțiri. Se întâmplă mai ales când îndeși bine laptopul în rucsac. Doar de la greutatea capacului nu apar urme. Dar urmele găsite de mine nu erau permanente, se ștergeau relativ ușor.

Edited by nei-k, 16 January 2023 - 16:49.


#9
dreyfus

dreyfus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 21.02.2006
Bine că nu ați pățit ca mine. Eu am un MacBook Pro 14 (2021) la care m-am trezit cu o găurică în ecran. Se pare că suprafața de deasupra nu este sticlă ci un plastic foarte moale. Dacă e prins ceva acolo, un gunoi, ceva mai tare, se întâmplă aceasta. Este un lucru foarte răspândit. Apple a schimbat în garanție tot ansamblul display. Din păcate, la mulți, după ce a fost înlocuit display-ul, problema a reapărut.

https://discussions....hread/254060313

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate