Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Buletin la noua adresa

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
iridescence

iridescence

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 01.11.2019
Am o problema si nu stiu cum sa procedez, sper sa ma ajute cineva. In urma cu un an, mi-am schimbat domiciliul dar nu mi-am schimbat adresa in buletin pentru ca m-am luat cu altele, am avut tot felul de probleme si am tot amanat zicand ca nu e mare branza. Acum vreau sa mi-l fac pe noua adresa dar imi e teama ca iau amenda ca nu l-am schimbat la timp (pe noua locuinta unde sunt proprietar). Cum procedez ca sa nu iau amenda? Multumesc Posted Image

#2
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004
Nu îți dă amendă.
Te duci și zici ca te -ai mutat acum. Să ai CF ca să demonstrezi că ești proprietar și gata.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu exista motiv pentru amenda.

#4
iridescence

iridescence

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 01.11.2019

 pasilla, on 06 ianuarie 2023 - 17:41, said:

Nu exista motiv pentru amenda.

Dar daca intre timp fac o reclamatie la politie si vede ca adresa din buletin e diferita, imi da amenda, nu?

#5
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,265
  • Înscris: 24.11.2002
Presupunem ca e inca in termenul de valabilitate acelea carte de identintate, nu? Buletin, cu foi de hartie, sanse mici sa ai.
De contractul de vanzare/cumparare ai nevoie si cererea pentru schimbare inainte de expirare pe langa cartea de identiate actuala, chitanta si  ce mai trebuie. Dar vezi mai sigur cand faci programarea online. Mai important e sa deschizi rol la financiar la primarie, in cele 30 de zile de la achizitie, dar nici acolo nu prea se dau amenzi.

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 iridescence, on 06 ianuarie 2023 - 17:44, said:

Dar daca intre timp fac o reclamatie la politie si vede ca adresa din buletin e diferita, imi da amenda, nu?
Nu. Nu iti da nici o amenda. Nu confunda domiciliul cu rezidenta.

#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,997
  • Înscris: 07.11.2006

 iridescence, on 06 ianuarie 2023 - 17:33, said:

Am o problema si nu stiu cum sa procedez, sper sa ma ajute cineva. In urma cu un an, mi-am schimbat domiciliul dar nu mi-am schimbat adresa in buletin pentru ca m-am luat cu altele, am avut tot felul de probleme si am tot amanat zicand ca nu e mare branza. Acum vreau sa mi-l fac pe noua adresa dar imi e teama ca iau amenda ca nu l-am schimbat la timp (pe noua locuinta unde sunt proprietar). Cum procedez ca sa nu iau amenda? Multumesc Posted Image

Si daca chiar daca ai primi amenda, cat crezi ca ar putea fi de-ti faci atatea probleme?O platesti si gata.
Banuiesc ca problemele pe care le-ai avut in ultimul an au fost incomparabil mai mari, mai multe si mai presante decat sa-ti pui actele la punct.

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 adisz, on 06 ianuarie 2023 - 17:55, said:

Si daca chiar daca ai primi amenda, cat crezi ca ar putea fi de-ti faci atatea probleme?
b) nerespectarea dispozițiilor art. 12 alin. (2), art. 18 alin. (1), art. 19 alin. (2), art. 39 și 40, cu amenda de la 40 lei la 80 lei;

Adica platesti maxim 20 lei ( jumatate din minumul amenzii).

#9
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,171
  • Înscris: 06.04.2020
Mult zgomot pentru nimic, mergi linistit la serviciul de evidenta populatiei pentru schimbarea documentului care de cateva zeci de ani nu se mai numeste buletin ci carte de identitate.

#10
VOC

VOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 24.11.2020
Nu-ți dă, bre, nicio amendă. Dobândirea unui imobil nu înseamnă că te și muți în el.

#11
iridescence

iridescence

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 01.11.2019

 VOC, on 06 ianuarie 2023 - 18:52, said:

Nu-ți dă, bre, nicio amendă. Dobândirea unui imobil nu înseamnă că te și muți în el.

Pai si daca chem politia pentru niste chiriasi fara mutatie, nu o sa-mi ceara si mie buletinul? Ca practic de asta vreau sa mi-l fac ca sa nu-mi iau si eu amenda ca popa prostul Posted Image

#12
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,448
  • Înscris: 17.04.2006
Si ce conteaza ce adresa ai in buletin cand chemi politia? Au voie sa o cheme doar vecinii?

#13
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,784
  • Înscris: 17.12.2019
iridescence, tu poți să ai j-decase și să stai cu chirie sau tolerat în altă parte. Nu are nimeni treabă cu tine atâta timp cât ești de găsit la adresa din CI. Problema cu chiriașii poate fi prezentată autorităților indiferent de adresa ta de pe CI.
Dacă speri că domiciliul la aceeași adreă cu chiriașii îți dă vreun avantaj, ești pe o pistă greșită.

#14
iridescence

iridescence

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 01.11.2019

 Sef-chenko, on 06 ianuarie 2023 - 20:06, said:

Si ce conteaza ce adresa ai in buletin cand chemi politia? Au voie sa o cheme doar vecinii?

Poate chema cineva care sa nu se legitimeze? Scuze daca suna stupid, dar nu stiu cum sa ma confrunt cu situatia asta 'spinoasa'.

 exqusit_drunk, on 06 ianuarie 2023 - 20:08, said:

iridescence, tu poți să ai j-decase și să stai cu chirie sau tolerat în altă parte. Nu are nimeni treabă cu tine atâta timp cât ești de găsit la adresa din CI. Problema cu chiriașii poate fi prezentată autorităților indiferent de adresa ta de pe CI.
Dacă speri că domiciliul la aceeași adreă cu chiriașii îți dă vreun avantaj, ești pe o pistă greșită.

Daca chem politia, nu-mi cere buletinul? Asta e principalul motiv pentru care ma agit cu adresa din buletin... dar daca nu intru eu in bucluc, atunci e ok.

Edited by iridescence, 06 January 2023 - 20:18.


#15
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,784
  • Înscris: 17.12.2019
În mod cert o să ți-l ceară dar asta nu înseamnă decât că au nevoie să te identifice cu certitudine. Că stai la altă adresă nu e nici o problemă. Dovada dreptului de proprietate asupra imobilului în care stau chiriașii o faci cu actul de proprietate nu cu adresa de domiciliu.

#16
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Nu primesti nicio amenda, pt ca Evidenta Populatiei nu stie ca tu nu mai esti proprietar/nu mai ai dreptul sa stai la vechiul domiciliu.

Daca ai unde, iti poti schimba saptamanal domiciliul.

#17
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,448
  • Înscris: 17.04.2006

 iridescence, on 06 ianuarie 2023 - 20:18, said:

Poate chema cineva care sa nu se legitimeze? Scuze daca suna stupid, dar nu stiu cum sa ma confrunt cu situatia asta 'spinoasa'.
Daca chem politia, nu-mi cere buletinul? Asta e principalul motiv pentru care ma agit cu adresa din buletin... dar daca nu intru eu in bucluc, atunci e ok.

Pai te legitimeaza dar ce relevanta are adresa din buletin?

#18
iridescence

iridescence

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 01.11.2019

 Adm, on 06 ianuarie 2023 - 20:40, said:

Nu primesti nicio amenda, pt ca Evidenta Populatiei nu stie ca tu nu mai esti proprietar/nu mai ai dreptul sa stai la vechiul domiciliu.
Daca ai unde, iti poti schimba saptamanal domiciliul.
Ok deci daca ma intreaba de ce adresa din buletin nu e aceeasi cu cea actuala, ce pot spune? Vreau sa evit ridicolul situatiei de a da in gat niste persoane care stau ilegal (si mi-au facut niste probleme) si sa primesc tot eu amenda ca n-am adresa de aici in buletin.

 Sef-chenko, on 06 ianuarie 2023 - 20:58, said:


Pai te legitimeaza dar ce relevanta are adresa din buletin?

Motiv sa-mi dea mie amenda? https:// playtech.ro/2022/obligatoriu-pentru-toti-romanii-care-nu-stau-la-adresa-din-buletin-s-a-schimbat-legea-cum-scapi-de-amenda/

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate