Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Unde pot obtine Card de Credit, eu avand PFA ?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 06.12.2006
Am PFA cu norma de venit, incasarile nete pe 2022 au fost de aproximativ 20 000 RON / luna

Am nevoie de card de credit doar pt vacanta in SUA (inchiriere masina)

Nicio banca nu vrea sa-mi faca card de credit, intr-un mod incredibil dupa parerea mea

Accepta fara problema un salariat care castiga 2000 lei / luna si nu accepta pe cineva care castiga de 10 ori mai mult (nu o zic ca lauda, ci este o realitate)

Libra Bank si Raiffeisen m-au refuzat din prima.

Alpha Bank a trimis dosarul in analiza si m-au refuzat pe motiv ca in declaratia unica nu reies castigurile. Ceea ce e evident, eu avand PFA cu norma de venit, incasarile propriu zise nu se trec in declaratia 212

Asta desi le-am aratat extrase de cont pe tot anul 2022 care imi dovedesc incasarile + evident toate actele ce mi-au fost cerute (declarația 212, actele de infiintare pfa etc)

Aveți vreun sfat va rog?

#2
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,218
  • Înscris: 24.11.2002
Ai castigat in 2022 sumele alea, ce garantie are banca ca o sa fie si in 2023 la fel?
In state cumperi masina, nu o inchiriezi, la venitul tau iti permiti, iar la urma o vinzi ...

Edited by vestale, 06 January 2023 - 17:33.


#3
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 18.12.2007
Incearca prin Orange Money.

#4
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007
pai la anaf rezulta ca salariatul ala cu 2000 lei pe luna a platit mai multe taxe ca tine. incearca la anu, ca ti-au marit baietii taxele si scazut plafoanele anul asta Posted Image

Edited by laffin, 06 January 2023 - 17:36.


#5
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 23.12.2015
peste ocean in situatii din acestea poti depune ca garantie o suma de bani ce este bocata. In Romania nu se poate?

#6
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 06.12.2006
Pai asa si cineva care este salariat, se poate ca urmatoarea luna sa fie concediat sau sa isi dea demisia. Deci pe acelasi principiu ca eu nu as avea aceleasi venituri si in 2023, este valabil pentru oricine

Alpha Bank mi-au propus sa depun o suma garantie.
Dar nu imi convine deoarece trebuie sa le spun de dinainte fix cati bani maxim vreau sa cheltui cu cardul de credit

Si eu poate am nevoie doar de 5000 lei pt inchiriere masina, sau poate in SUA mai totul functioneaza pe baza de card de credit... de ajung sa imi trebuiasca 15000 lei. Daca ma lasau sa adaug eu ulterior bani pe cardul de credit ca sa am de cheltuiala, era perfect, dar se pare ca trebuie sa zic de dinainte fix cat vreau maxim sa cheltui

Tot Alpha Bank mi-au propus sa faca card de credit pe numele unui parinte de al meu, care este pensionar. Si apoi ei pot sa faca card de credit fizic pe numele meu, dar iban ul va fi al parintelui meu. Cum vine asta? Se poate asa ceva? Cardul nu este nominal? Pot avea probleme in SUA cu închirierea masinii deaoarece folosesc un card care are un IBAN pe un alt nume si nu al meu?

Edited by allah2, 06 January 2023 - 17:51.


#7
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,999
  • Înscris: 09.08.2005
Ar fi trebuit să-ți ia în calcul măcar cît e norma de venit. Că aia apare în declarație și ai plătit impozite la ea.
Cît e norma lunar?

#8
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 06.12.2006
Norma de venit a fost 30600 pe an. Mi-au zis ca venitul este prea mic pentru a fi acceptat (degeaba le-am explicat ca asta e norma de venit,nu castigurile mele)

Edited by allah2, 06 January 2023 - 18:05.


#9
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Well, in RO cred ca aia e problema cu PFA-urile...

Fa cu suma garantata, pui 15k garantie si aia e. Apoi orice problema o rezolvi singur (de ex daca e blocat temporar pentru frauda suspecta, nu o sa trebuiasca sa sune parintii tai, suni direct tu).

La suma garantata cred ca poti plati in avans. De ex daca ai 15k si ai cheltuit 10k si esti in mijlocul concediului, platesti 5k din soldul rulat in intervalul ala si ai 10k. Asa ar trebui sa functioneze.

Oricum, doar la masina, hotel si gas stations iti trebuie. Si vending machines uneori (daca accepta carduri, ca-s mai inapoiati). Hotelurile merg platite si cu debit uneori, dar e naspa rau sa iti puna depozit pe un card de debit.

#10
piccione

piccione

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 01.10.2019

View Postallah2, on 06 ianuarie 2023 - 17:47, said:

Pai asa si cineva care este salariat, se poate ca urmatoarea luna sa fie concediat sau sa isi dea demisia. Deci pe acelasi principiu ca eu nu as avea aceleasi venituri si in 2023, este valabil pentru oricine

Alpha Bank mi-au propus sa depun o suma garantie.
Dar nu imi convine deoarece trebuie sa le spun de dinainte fix cati bani maxim vreau sa cheltui cu cardul de credit

Si eu poate am nevoie doar de 5000 lei pt inchiriere masina, sau poate in SUA mai totul functioneaza pe baza de card de credit... de ajung sa imi trebuiasca 15000 lei. Daca ma lasau sa adaug eu ulterior bani pe cardul de credit ca sa am de cheltuiala, era perfect, dar se pare ca trebuie sa zic de dinainte fix cat vreau maxim sa cheltui

Tot Alpha Bank mi-au propus sa faca card de credit pe numele unui parinte de al meu, care este pensionar. Si apoi ei pot sa faca card de credit fizic pe numele meu, dar iban ul va fi al parintelui meu. Cum vine asta? Se poate asa ceva? Cardul nu este nominal? Pot avea probleme in SUA cu închirierea masinii deaoarece folosesc un card care are un IBAN pe un alt nume si nu al meu?

Se poate, card pentru persoana autorizata/imputernicit pe cont de catre titularul contului (parintele tau), ar trebui sa apara si pe site la Alpha Bank.
Unele banci cer ceva comisioane pentru asemenea carduri, nu stiu cum e la Alpha.

#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Banca unde ai incasarile, ar trebui sa iti ofere si un card de credit. Acum depide si istoricul tau bancar.
Daca nu merge, tot la garantie poti recurge pentru a obtine primul card de credit. Dupa aia, daca esti cuminte vei primi o gramada de oferte de creditare.

#12
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009

View Postallah2, on 06 ianuarie 2023 - 18:05, said:

Norma de venit a fost 30600 pe an. Mi-au zis ca venitul este prea mic pentru a fi acceptat (degeaba le-am explicat ca asta e norma de venit,nu castigurile mele)
Ce vechime are pfa-ul? Ai activitate pe el în 2021 + 2020?
Aia cu venitul insuficient e vrăjeală, asta dacă nu cumva ai și alte rate ce depășesc 1000 de lei și pici pe supraîndatorare.
În nici un caz venit insuficient. :D

#13
krtyna

krtyna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 07.04.2021
Si eu am fost in aceeasi situatie si am incercat la mai multe banci si nici una nu da credit la PFA sub 2 ani, doar BT da credit la PFA de minim un an. Veniturile nu au importanta. Si oricum se ia in considerare doar norma pentru ca nu sta nimeni sa faca munca de detectiv sa iti verifice tie veniturile din PFA (apropo extrasele de cont nu au nici o valoare ca oricine poate transfera bani dintr-un cont in altul sa umfle extrasul)

#14
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 06.12.2006
Am deja cont la Alpha Bank si totusi nu au vrut

Pfa-ul l-am deschis in 2021. Nu am avut niciodata niciun fel de credit

Multumesc de raspunsuri. O sa mai incerc la cateva banci, si daca nu, o sa fac fie prin garantare fie cu parintii mei.

In orice caz, raman socat :))

Practic nu accepta pe absolut nimeni care are PFA cu norma de venit. Asta inteleg eu... intr-un mod inexplicabil, din moment ce le-am aratat toate castigurile, am si proprietati sau alte lucru ce pot fi drept garantii pt ei... totul NU conteaza :)) E mai sigur pentru ei sa fii angajat pe un salariu de 2500 lei net decat sa ai PFA cu norma de venit, indiferent de cat ai castigat

Edited by allah2, 06 January 2023 - 18:44.


#15
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009
Înseamnă că vorbim despre vechime insuficientă, nu venituri bla bla bla. :D
Încearcă la BT, de obicei acceptă dar la cele garantate - cardul de credit este fără garanții. Daaaar, merită încercat. Dacă ai CAEN 6202 sau conex, îți dă - posibil condiționare mutare conturi. :D
Dacă nu, card suplimentar (card emis pe numele altei persoane, tu având acces la o limită stabilită de comun acord) - cum au zis cei de la Alpha. Dar ăsta îl poți face oriunde.
Și nu, nu o să ai probleme dacă titularul cardului este o altă persoană.
Gudluk!

#16
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,168
  • Înscris: 05.01.2006

View Postlelali, on 06 ianuarie 2023 - 18:56, said:

Și nu, nu o să ai probleme dacă titularul cardului este o altă persoană.
Multe companii (gen rent a car) cer să garantezi cu un card pe numele tău. Dacă numele titularului este numele de pe card și dacă diferă de al tău atunci nu poți folosi acel card.

#17
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

View Postallah2, on 06 ianuarie 2023 - 18:05, said:

.... le-am explicat ca asta e norma de venit,nu castigurile mele...
dar la ANAF, cand ti-au calculat taxele, n-ai obiectat pentru ca le-au calculat referitor la norma de venit, nu la castigurile reale? :)
scrie si prin codul fiscal foarte clar: in cazul "PFA impozitat la norma de venit", norma este considerata venitul tau , nu veniturile reale.

#18
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,979
  • Înscris: 13.03.2005
Eu îți recomand să faci online comandă la cardul de credit de la CEC Visa sau Mastercard cu 24 de rate fără dobândă la orice plată cu cardul oriunde în lume. Ar trebui să te accepte, o să faca o verificare video în timpul programului 8-18. Deci trebuie să o faci de luni până vineri cererea online.

Edited by wertyck, 06 January 2023 - 19:16.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate