Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

alternativa la google foto

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
geo_fly

geo_fly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 06.05.2007
O alternativa cu spatiu de stocare mai mare si eventual mai ieftina si sa aibe cam aceleasi functii exista? Mulțumesc. Am digi storage dar nu pot accesa clipurile  video decat daca le salvez in telefon.

#2
-TINO-

-TINO-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,327
  • Înscris: 11.08.2019
Pentru clipurile video iti trebuie o aplicație care poate face streaming direct din storage. Pe telefonul android folosesc Just (Video) player. Când apăs pe un video din app digi storage, aleg să-l deschid cu acel program și funcționează corect. Pot sări oriunde prin el. Nu-l salvează întâi în telefon.

#3
geo_fly

geo_fly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 06.05.2007

View Post-TINO-, on 05 ianuarie 2023 - 22:40, said:

Pentru clipurile video iti trebuie o aplicație care poate face streaming direct din storage. Pe telefonul android folosesc Just (Video) player. Când apăs pe un video din app digi storage, aleg să-l deschid cu acel program și funcționează corect. Pot sări oriunde prin el. Nu-l salvează întâi în telefon.
pai cum faci sa alegi alt program de vizionare?

#4
-TINO-

-TINO-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,327
  • Înscris: 11.08.2019
Apas pe.fisierul video din storage si imi apare acel popup sa aleg cu ce sa il deschid. Nu apas pe download de la acele 3 puncte de meniu.

#5
Kersim

Kersim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,064
  • Înscris: 15.10.2016
Yandex.Disk. 20 de dolari pe an pentru 1TB, aplicatie mobile si desktop foarte ok.

Dar... Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

#6
geo_fly

geo_fly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 06.05.2007

View PostKersim, on 05 ianuarie 2023 - 23:00, said:

Yandex.Disk. 20 de dolari pe an pentru 1TB, aplicatie mobile si desktop foarte ok.

Dar... Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image
nu prea imi inspira încredere.ms totusi

View Post-TINO-, on 05 ianuarie 2023 - 22:58, said:

Apas pe.fisierul video din storage si imi apare acel popup sa aleg cu ce sa il deschid. Nu apas pe download de la acele 3 puncte de meniu.
la mine il deschide automat cu aplicatia lor web

#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001
Am căutat și eu ceva înlocuitor. Și... Am platit 100 lei/ an pt 100 GB și am rămas la Google
Am vrut să îmi fac 10 conturi sa am 15 GB gratis la fiecare dar am renuntat

#8
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,539
  • Înscris: 01.08.2006
Pe bani, mai exista Asus Web Storage.
Eu am 100 gb gratis, de cand am cumparat un laptop Asus acum multi ani. Cred ca e de incredere, totusi e Asus...
https://store.asuswe...rsonal/?vc=W110
Acum nu mai stiu cat spatiu ofera la contul gratis.

500 Gb e vreo 33 dolari. Dar faceti-va cont gratis initial. Apoi o sa va tot trimita oferte pe email, la jumatate pretul. Cel putin eu primesc o data pe luna oferta sa ma inscriu pentru Premium la vreo 14 dolari 500 GB si vreo 18 dolari 1T.

Edited by bai3tzash, 06 January 2023 - 10:07.


#9
trid_ovi

trid_ovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 10.10.2005
Ce zici de un NAS. Ceva synology de exemplu.

#10
copilux

copilux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 15.07.2010
https://mega.io/pro

#11
Immortal

Immortal

    nemuritoru'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 11.01.2004

View Posttrid_ovi, on 06 ianuarie 2023 - 10:56, said:

Ce zici de un NAS. Ceva synology de exemplu.

Asta. Si cu timpu' iti dai seama cate chestii poti face cu el si nu te mai intorci la solutiile remote decat poate pentru cold backups.

Eu, dupa ce mi-am luat-o-n barba cu limita de la google photos, am trecut pe un ds218 pentru (am zis eu atunci) backups si-atat. Apoi am pus si-un media player cu automatizari, backupurile au devenit diverse sincronizari de pe diverse deviceuri.

Apoi am zis ca, de fapt, as cam vrea sa fie 'un server', asa c-acum am trecut pe un ds920+, reconstruind totul cu (deja) 30 de containere docker. La care tot adaug, ca deh, tot gasesti nevoi:
- password manager? Adica sa mi le buleasca lastpass? Da' nu mai bine un vaultwarden local, cu acces extern mai deloc?
- copiii au de-acum access la gadgeturi, reconstruim infrastructura? Sau un adguard/pihole?
- am nevoie sa generez invoiceuri si sa tin facturile undeva, uhm, ce site, unde...ah, da' nu mai bine ceva pe NAS la care am access doar eu?
...si tot asa.

Eu tot de la 'backup la poze' am plecat :)

Edited by Immortal, 06 January 2023 - 13:30.


#12
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,562
  • Înscris: 26.05.2022
Da, e mai misto un NAS, dar in loc sa dai 100lei/an, dai 3-4k lei upfront. Plus grija configurarii si ca ar putea sa crape oricand, iar daca ai facut vreo matrice raid cu vreo minune de tehnologie proprietara, atunci trebuie sa iei fix acelasi tip de echipament daca vrei sa-ti recuperezi datele.

Edited by NikoroB, 06 January 2023 - 13:33.


#13
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,539
  • Înscris: 01.08.2006
Mda, clar e mai bun un NAS... Vad ca a cam 1300 lei unul cu 2GB RAM, daca vrei sa faci mai multe pe el.
Ideea e daca rezista sau cat suport are.... Sa nu te trezesti in 5 ani ca nu mai faci nimic cu el.
Si pe mine m-ar interesa pentru stocare de poze, amintiri, documente personale, dar m-ar ajunge la 1500 lei. Adica cat Onedrive sau Google One pentru vreo 10 ani. Rezista NAS-ul 10 ani ? :D

#14
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,369
  • Înscris: 26.01.2019

View PostImmortal, on 06 ianuarie 2023 - 13:26, said:

Si cu timpu' iti dai seama cate chestii poti face cu el si nu te mai intorci la solutiile remote decat poate pentru cold backups.

..... pana cand crapa hardware-ul din motive care nu sunt acoperite de RAID...

View PostImmortal, on 06 ianuarie 2023 - 13:26, said:

- password manager? [...]
- am nevoie sa generez invoiceuri si sa tin facturile undeva [...]

Ah, stai ca nu tii chestii importante pe el deci nu-i problema daca crapa, e okay NAS in cazul tau! :D

#15
Immortal

Immortal

    nemuritoru'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 11.01.2004
? SHR1 e un banal mdadm, il poti reface pe orice sistem linux. Poti pune foarte usor un Syncthing, sincronizezi folderul docker pe TOATE sistemele din ecosistem si ai 'nshpe backups.

Eu n-am nimic impotriva celor ce primesc suport de la Sanjith cu al lui "yes sir, how can i help you, can you please repeat?", dar macar nu-i speriati pe cei ce-ar fi dispusi sa invete si sa faca un lucru ca lumea cu retineri din astea, ca nu-si au locul.


Dar hey, am notat ca tu stii ca "hardwareul poate crapa din motive care nu sunt acoperite de RAID" (?!). Banuiesc ca in cloud e "viata fara de moarte" si nu exista dezastre, nu?


@bai3tzash: softurile alea rezista la ce preturi vrea producatorul cat vrea producatorul. Un NAS implica alte lucruri, dar e practic "bunul tau". Eu n-am vrut decat sa subliniez ca, atunci cand ai ocazia, iti dai seama ca poti face lucruri mult mai multe si mai misto, eventual la (cam) aceiasi investitie. N-am zis ca-i pentru oricine, ci doar ca pe mine m-a 'surescitat' complet de-am ajuns sa deschid cutia Pandorei. Normal ca Google Drive isi are locul lui, de unde si multitudinea de utilizatori.

Dar exista si varianta asta. Pentru oameni care vor sa invete un pic de tehnica, macar cat sa-nteleaga cam care-i redundanta oferita de o matrice RAID si, eventual, cum se poate repara una kaput. Daca se poate :)

Edited by Immortal, 06 January 2023 - 15:38.


#16
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,369
  • Înscris: 26.01.2019

View PostImmortal, on 06 ianuarie 2023 - 15:30, said:

nu-i speriati pe cei ce-ar fi dispusi sa invete

Daca te referi la mine: nu am spus sa nu inveti, invata cat mai mult; apoi invata si mai mult.

Dar nu-ti tine datele importante DOAR intr-un sistem in casa ta; fa un backup si in alta...... "locatie"!

View PostImmortal, on 06 ianuarie 2023 - 15:30, said:

am notat ca tu stii ca "hardwareul poate crapa din motive care nu sunt acoperite de RAID" (?!)

O sa-ti fie foarte util ca ai notat! Posted Image

View PostImmortal, on 06 ianuarie 2023 - 15:30, said:

Banuiesc ca in cloud e "viata fara de moarte" si nu exista dezastre, nu?

Dezastre exista peste tot.
Unde este mai mare riscul sa se intampla dezastre: la tine acasa sau intr-un datacenter? Posted Image

Edited by darkangel2, 06 January 2023 - 16:45.


#17
Immortal

Immortal

    nemuritoru'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 11.01.2004
Hey "Posted Image", te pricepi.
Mie? sansele ca informatiile mele sa pateasca CEVA (ransomware, flood, data corruption, fire, you name it) sunt mai mari intr-un DC comparativ cu casa mea.
Din nou, ca pentru d-astia cu "Posted Image" - syncthing se ocupa de sincronizare automata intre multiple deviceuri, indiferent de OS.

Dar hey, orice care sa-ti justifice tie alegerea proprie, multumesc ca-mi explici cum e cu domeniul in care lucrez de 25 de ani.

LE: Si nu, nu exclud nevoie de 'cold backup' intr-un serviciu profi (eu unu' folosesc aws) pentru datele cu adevarat esentiale. Dar plecasem totusi de la google photos free...

Edited by Immortal, 06 January 2023 - 18:05.


#18
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,878
  • Înscris: 14.08.2007

View Postgeo_fly, on 05 ianuarie 2023 - 22:28, said:

O alternativa cu spatiu de stocare mai mare si eventual mai ieftina si sa aibe cam aceleasi functii exista? Mulțumesc.
OneDrive de la Microsoft ... la planul de 100 GB ai pret ca la Google Photos (vreo 8 lei pe luna daca platesti pe un an), daca vrei 1 TB vine si cu licenta Office inclusa (vreo 28 de lei pe luna daca platesti pe un an).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate