Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 

Jeep grand cherokee

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#1
raul1q

raul1q

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 05.01.2023
Salut

De ceva timp ma gandesc sa achizitionez o masina de teren. Imi place sa merg prin zone de munte cu paduri si dealuri si am nevoie de o masina care va face fata.
Ma uit la Jeep Grand Cherokee I II si III. As prefera sa fie diesel si motorul cat mai mic avand in vedere taxele din Romania. As ruga posesorii de aceste masini sa imi spuna daca merita banii sau sunt masini nefiabile?

PS: urmatoarele variante la care m-am gandit ar fi Toyota Land Cruiser (Pana in 2016), Mitsubishi L200, Nissan Pathfinder/Navara. As dori sa aiba cutie automata si reductor.

Voi ce spuneti? Multumesc

#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Tu te uiti la Land Cruiser pana in 2016 si iti este frica de un impozit de 3.0 ? Posted Image
Pe Jeep lumea foloseste v8-urile benzina, nu consuma mult si sunt mult mai fiabile decat alea diesel.

Edited by TruculMagic, 05 January 2023 - 22:34.


#3
raul1q

raul1q

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 05.01.2023
Am vazut un video în care cineva spunea ca Toyota Land Cruiser sunt mașini pentru offroad dar de fabricație pana în 2016. Ma uit la modele din 2004-2005. Iar pentru Grand Cherokee ar fi și motorul de 2.7 CRD cred din 1999 pana prin 2010 parca

#4
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,112
  • Înscris: 04.09.2013
Masina o iei ca masina principala sau ca a doua masina? Cati oameni vor merge in ea? Daca e pentru 2 persoane si este si a doua masina in familie, mai bine te uiti la un Suzuki Jimny.

#5
raul1q

raul1q

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 05.01.2023
Salut. Masina o iau ca a doua masina. Masina as vrea sa fie cu 5 locuri. Mai mult nu am nevoie iar daca ar fi mai putine, m-ar incurca.

#6
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,428
  • Înscris: 23.12.2015
Cu cateva exceptii, cand auzi despre masinile din grupul Fiat Chrysler "run, do not walk". Din Consumer Reports din apr 2020 din USA, o organizatie care nu accepta sponsorizari si testeaza cam orice evita anii 11, 13-14 (vezi in atasament)

PS: Vad ca tu te uiti dupa modele mai vechi, dar idea e aceeasi.

Attached Files


Edited by vladut01, 06 January 2023 - 00:20.


#7
raul1q

raul1q

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 05.01.2023
Deci atunci sa nu ma uit dupa Jeep de niciun fel? Cam aia ar fi idea insumata

#8
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 28.07.2015

 vladut01, on 06 ianuarie 2023 - 00:16, said:

Cu cateva exceptii, cand auzi despre masinile din grupul Fiat Chrysler "run, do not walk".

Povesti de curtea scolii..
Daca ma uit la lista aia ,vad un singur Fiat,trei Chrysler si opt versiuni Jeep.
In schimb,sunt 14 Chervolet,8 Cadillac,10 Ford...

Da' Fiaturile sunt proaste..

Initiator,poate arungi un ochi si pe un Jeep Patriot,ca cica au fost chiar reusite.

#9
rdk

rdk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 25.02.2007
Salut,

Am avut Grand Cherokee 1 si 2 si pot sa-ti zic ca sunt scumpe la intretinere si nu foarte fiabile. In ambele am bagat multi bani si am avut numai probleme, dupa 2-3 iesiri cu ele pateau ceva. Au fost diesel ambele, 2.5 si 2.7 (si eu incercam sau fug de impozit).
Nu vreau sa te influentez negativ din experientele mele dar nu cred ca am avut ghinion, ambele masini au fost achizitionate peste pretul pietei la momentul respectiv si pareau destul de ingrijite tehnic.

Cred ca mai bine ai lua in calcul o Grand Vitara pe benzina sau Duster, asta daca nu ai nevoie de ceva extrem. Eu asta caut acum, chiar si Jimny, ca merg singur pe offroad eu.

Bafta!

#10
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,536
  • Înscris: 26.05.2022
Exact. Un Duster este mult mai ieftin si mult mai fiabil decat orice vechitura din lista de mai sus. Acuma na, nu vine cu cutie automata, dar parca mai multa baza mi-as pune pe o masina cu 10-15 ani mai tanara sa nu ma lase la mama naibii, pe coclauri.

#11
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,428
  • Înscris: 23.12.2015

 raul1q, on 06 ianuarie 2023 - 00:50, said:

Deci atunci sa nu ma uit dupa Jeep de niciun fel? Cam aia ar fi idea insumata
Vezi daca lista cu "best used cars" te ajuta. In extremis ai putea si un Jeep, dar m-asa uita dupa unul pe benzina si cu cat mai putine "features" (sa nu aiba prea multe lucruri ca sa se strice) sau considera in buget si cheltuielile (generoase) cu reparatile ce  or sa urmeze.

 Bebeluka, on 06 ianuarie 2023 - 10:31, said:

Povesti de curtea scolii..
Daca ma uit la lista aia ,vad un singur Fiat,trei Chrysler si opt versiuni Jeep.
In schimb,sunt 14 Chervolet,8 Cadillac,10 Ford...

Da' Fiaturile sunt proaste..

Initiator,poate arungi un ochi si pe un Jeep Patriot,ca cica au fost chiar reusite.

In America de Nord, Fiat pe langa modelul 500 mai vinde doar Fiat 124 care e de fapt o Mazda Miata. RAM e marca de truck-uri a lui Chrysler

Attached Files



#12
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,249
  • Înscris: 02.06.2021

 vladut01, on 06 ianuarie 2023 - 00:16, said:

Cu cateva exceptii, cand auzi despre masinile din grupul Fiat Chrysler "run, do not walk". Din Consumer Reports din apr 2020 din USA, o organizatie care nu accepta sponsorizari si testeaza cam orice evita anii 11, 13-14 (vezi in atasament)

PS: Vad ca tu te uiti dupa modele mai vechi, dar idea e aceeasi.

Uitandu.ma in lista aceea am decis sa imi cumpar masina. Si am luat Dacia, ca nu apare ca fiind cu probleme ��

#13
raul1q

raul1q

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 05.01.2023

View Postrdk, on 06 ianuarie 2023 - 12:39, said:



Deci Jeep nu recomanzi. Crezi ca motoarele pe benzina sunt mai ok? Ma refer la fiabilitatea masinii si per total

Ce parere aveti despre Mitsubishi L200 si alte pick-up uri gen Ford Ranger sau Toyota Hilux? Credeti ca s-ar descurca pe drumuri de munte si offroad usor? Nu ma intereseaza sa modific masina ci sa fie capabila sa urce pe un drum noroios, sa treaca prin gropi fara sa se rupa si de genu. Nu vreau offroad salbatic ci mai mult pentru excursii.

Edited by Dany_Darke, 07 January 2023 - 12:55.


#14
rdk

rdk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 25.02.2007
Jeepurile pe benzina sunt mult mai fiabile dar consuma enorm si sunt motoare mari, o sa dai 6000-8000 de lei impozit anual.

Nu prea am condus in offroad pick-up-uri dar cel putin in teorie nu ar trebui sa fie la fel de capabile pentru ca sunt prea lungi. Sunt in general mai scumpe, mai uzate si mai prost intretinute. Lumea nu isi ia pick-up doar sa mearga la plimbare cu el.

Cel mai simplu sa-ti faci o idee e sa cauti pe youtube " X extreme offroad" si inlocuiesti X cu ce masina vrei sa vezi.

Eu in continuare consider ca o Grand Vitara e solutia. Mergi cu ea stock la inceput si apoi incepi sa mai bagi bani in ea in functie de necesitati. Cred ca o sa fie suficient niste simexuri pentru ce vrei tu.

#15
raul1q

raul1q

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 05.01.2023
Mulțumesc mult de sfat. Atunci o sa ma informez și despre Grand Vitara și o sa ma uit la preturi și modele

#16
raul1q

raul1q

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 05.01.2023
Am mers astazi cu un Volvo XC90 din 2005 cred cu motorul de 2.4D. Proprietarul a spus ca sunt masini destul de fiabile si chiar eu am observat cat de confortabila este la drum. Voi ce parere aveti?

#17
rdk

rdk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 25.02.2007
Volvo XC90 nu are reductor din care stiu eu si s-ar putea sa te incurce chestia asta la offroad.

Ce buget de achizitie ai? Ce buget de mentenanta ai?

Daca banii nu sunt o problema cel mai bine cauti un Patrol Y60 preparat deja. Cred ca pe la 20.000 iei unul frumos si capabil

#18
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015
Am una,greu cu consumabilele pe original.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate