Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Sistem i3 vechi nu detecteaza Samsung PRO980 M2 pe placa PCIe

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
ThePuiu

ThePuiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,742
  • Înscris: 11.11.2003
Salut,
este vreo modalitate prin care pot face un sistem vechi cu placa de baza GA-H61M-S1 sa booteze de pe un SSD M2 pus pe PCIe? La instalare Win10 vede deviceul si incepe instalarea pe el, dar in BIOS nu este detectat ca unitate de stocare. Evident, nu booteaza de pe el.

Multumesc!

#2
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,005
  • Înscris: 28.10.2006
Io nu cred ca problema ta are rezolvare. Posibil sa ma insel.
Nu modelul/marca de SSD este problema, ci faptul ca este instalat intr-un adaptor infipt intr-un slot PCIe, care pe vremea aia nu se punea in discutie sa suporte pe acea placa de baza o unitate de stocare.
Verifica pe site la producator daca exista un BIOS mai nou, cu o astfel de capabilitate.
Din ce vad eu, cel mai nou BIOS este din 2014 si nu scrie la nicio versiune despre stocare in slot PCIe.

Edited by viceroy56, 05 January 2023 - 15:58.


#3
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,513
  • Înscris: 06.01.2012
De ce te-ai complicat si nu ti-ai pus un ssd pe sata?

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Nu, nu se poate.
BIOS-urile  de pe vremea aia nu stiau boot de pe PCIe.
Abia vreo 3 ani mai tarziu au inceput sa apara - pe la chipseturiel Z97 si nici atunci la toate, sau cu limitari.

#5
NAlexQ

NAlexQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 21.07.2011
Am gasit ceva dar depinde de tine daca vrei sa te risti: https://winraid.leve...s1-v2-1/38112/3

#6
solitaryman

solitaryman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 05.02.2009
Putin offtopic: nu era Gigabyte era Asus, nu era socket lga1155 ci 2011, nu era din 2012 ci din 2013.
In noiembrie 2021, dupa lungi cautari pe net am descoperit ca exista bios custom pentru anumite placi de baza, care te lasa sa vezi si sa bootezi ssd-ul m.2 din slot pci-e.
Am gasit pentru placa mea cu chipset x79 (de gaming, multi flash cu backup, etc). Dupa ce am schimbat bios cu unul de pe un site obscur, pot boota de pe m.2 dar nu mai merge softul de raid in windows si nici combinatia de taste sa configurez raid la boot. Deci daca mi se strica un hard/4 din raid10 va trebui sa revin la bios original, sa refac array, dupa care sa fac reflash sa pot boota iar de pe m.2. Ar dura vreo 3 zile.
Nu incercati asa ceva si acasa! Un bios custom nu vine fara probleme.

#7
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011

View Posteiffel, on 05 ianuarie 2023 - 16:48, said:

BIOS-urile  de pe vremea aia nu stiau boot de pe PCIe.
Abia vreo 3 ani mai tarziu au inceput sa apara - pe la chipseturiel Z97 si nici atunci la toate, sau cu limitari
Asus rog raidr express pcie ssd cred ca a fost primul "infipt"  in PCIe (2.0) pe care se putea instala sistemul de operare,
functionand si pe placi de baza cu chipset H61.

Edited by costeld69, 05 January 2023 - 17:53.


#8
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,734
  • Înscris: 30.08.2006
Placa mea de baza MSI 990FXA-GD65 care suporta procesoare Phenom II si AMD FX, chiar functioneaza cu un adaptor pcie la nvme si booteaza fara probleme. Inginerii programatori au introdus driverele nvme in bios ca un bonus secret, fara ca acest lucru sa fie specificat undeva. Am observat cand am editat biosul. Am pregatit un bios custom pentru o alta placa cu chipset AMD970FX transferand driverele nvme din biosul MSI in biosul Asrock si a functionat. Mai avea spatiu liber si pentru acestea.Cu placile intel lucrurile sunt mai complicate. Posibil ca biosul sa nu fie acceptat daca a fost modificat. Mai trebuie facuti niste pasi sau se face un flash fortat printr-un port usb dedicat pentru asa ceva. Procedura este riscanta si complexa.

#9
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,734
  • Înscris: 30.08.2006
Nu ai decat un port PCIE x16 care e alocat deja unei placi video. Adaptoare sunt pe pcie x4 si nu ai niciunul disponibil. Esti pe video onboard cu iesire vga ?  Ipotetic, pe un adaptor pcie x1 gen2 la nvme, nu ai mai mult de 500MB/s latime de banda. Mai putin decat cei 600MB/s furnizati de SATA3. Orice vrajitorie vrei sa faci, nu ai nici un castig.

#10
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011
Are SATA II
GA-H61M-S1
4 x SATA 3Gb/s connectors supporting up to 4 SATA 3Gb/s devices

#11
ThePuiu

ThePuiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,742
  • Înscris: 11.11.2003
da, se pare ca nu se poate dpdv hardware... am convins omul sa isi schimbe computerul cu un SH mai nou, un i5 gen6 care are port M2 pe placa de baza. Asta cu 8G RAM si Samsung 980PRO zboara in W10.
Multumesc tuturor pt implicare! Weekend fain!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate