Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Mutare in alta tara cu tot cu masina - scoatere de la impozit din RO?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
codrinp

codrinp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.06.2009
Buna ziua,
Am tot cautat solutii pentru problema pe care o am, dar nu am gasit nimic relevant. Ma gandesc ca daca mai e cineva in aceasta situatie le va fi de ajutor.
M-am mutat recent in alta tara din EU (DE) cu tot cu sotie, job, masina, covor etc. Momentan sunt in procesul de inmatriculare a masinii care este aproape gata. Totul simplu si rapid, insa.. intrebarea pe care o am. Trebuie sa fac ceva pentru a scoate masina de la DITL din RO? Se face automat, sau trebuie sa ma intorc in RO cu dovezi ca masina este inscrisa in alta tara (unde platesc si impozit, de altfel). Pentru a evita plata impozitului de doua ori, ma gandesc ca ar trebui sa fac ceva in privinta asta.

Orice idee e de ajutor,
Multumesc

#2
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,741
  • Înscris: 08.10.2004
pai ca sa o inmatriculezi acolo nu trebuia sa o radiezi aici ? ca invers stiu ca e obligatoriu si nu poti inmatricula masina de afara in ro fara sa o radiezi acolo...

#3
codrinp

codrinp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.06.2009
Nu se precizeaza nicaieri asta. Daca as fi radiat-o in RO, nu m-as mai fi putut deplasa cu ea in tara adoptiva. Ideea e ca proprietarul ramane acelasi (eu) doar tara se schimba.

Singurele informatii pe care le-am gasit sunt urmatoarele:

de pe europa.eu:

Quote

...Mutarea permanentă
Dacă vă mutați în altă țară din UE și vă luați și mașina, ar trebui să o reînmatriculați în țara respectivă și să plătiți acolo taxele aferente.
Nu există norme comune la nivelul UE privind înmatricularea vehiculelor și taxele aferente. Unele țări au norme privind scutirea de taxe la înmatricularea vehiculelor pentru persoanele care se mută permanent dintr-o țară în alta și își iau și mașina.
Pentru a beneficia de o scutire fiscală, trebuie să verificați termenele și condițiile aplicabile în țara în care doriți să vă mutați....

de pe verwaltung.bund.de

Quote

...

Vehicle registration in another EU Member State and motor vehicle tax in another EU Member State
Registration conditions
If you, as an EU citizen, move to Germany, you must register your car there if its established location is in Germany.
Exemptions from the registration obligation
If you, as an EU citizen, move to Germany, you may use your vehicle there while it is still registered in your previous country of residence.
You can use it for a year as long as its established location is not in Germany. The regular location is, in principle, determined by the use of a vehicle. It is the location from which the vehicle is mainly used to directly access public road traffic and at which it is left after it is used. If a regular location has been established in Germany, then the vehicle must be registered in Germany.
Students
There are no special p...

Edited by codrinp, 05 January 2023 - 11:24.


#4
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,733
  • Înscris: 12.08.2008
Ai acte de rezidenta/ cetatenie, adresa.. in "acea tara" ?

Edited by mihaiC1, 05 January 2023 - 11:25.


#5
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022
https://hub.mai.gov....iciu/view?id=74

#6
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Teoretic nemtii comunica faptul ca ai inmatriculat masina la ei, dar fii sigur ca in Romania nu intereseaza pe nimeni si nu te scoate nimeni de la impozit daca nu te duci tu. Faci o procura cuiva de incredere, apoi cand inmatriculezi masina pe Germania, cere-le o hartie prin care confirma acest lucru. Cu hartia aia se duce persoana careia i-ai facut procura si scoate masina de la impozite in Ro.
Asa am facut cand mi-am cumparat prima motocicleta, pt ca era mai ieftina in Ro decat in De: am adus-o pe roti in De cu numere de Ro, am inmatriculat-o pe De, am luat hartia pe care scria ca a fost inmatriculata in De, i-am trimis-o fostului proprietar si asa el a scos-o de la impozite in Ro.

#7
codrinp

codrinp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.06.2009

View PostmihaiC1, on 05 ianuarie 2023 - 11:23, said:

Ai acte de rezidenta/ cetatenie, adresa.. in "acea tara" ?
Da, am rezidenta permanenta in DE.

#8
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,455
  • Înscris: 19.03.2022

View Postcodrinp, on 05 ianuarie 2023 - 11:09, said:

Nu se precizeaza nicaieri asta. Daca as fi radiat-o in RO, nu m-as mai fi putut deplasa cu ea in tara adoptiva. Ideea e ca proprietarul ramane acelasi (eu) doar tara se schimba.
In Romania nu exista obiceiul autoritatilor sa te informeze ci tu ai obligatia sa-i informezi si sa ceri solutii.
Dupa inmtriculare in tara adoptiva intrebi acolo care e procedura de scoatere de la impozit  de aici. Daca spune ca nu stie atunci te adresezi unui consulat. Ei au obligatia sa te indrume.

#9
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,781
  • Înscris: 06.09.2004
teoretic ar trebui sa fie automat procesul - eu am facut invers, m-am mutat din germania in Romania, si cand am inmatriculat masina de pe germania la noi, cei de la drpciv mi-au oprit toate actele si numerele nemtesti si au spus ca le trimit ei in germania. n-am avut nicio problema. invers totusi nu m-as baza pe ei…

#10
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005

View Postyekun, on 05 ianuarie 2023 - 11:24, said:

Asta ar fi functionat daca masina inca era in Ro, dar colegul e deja in De.

#11
codrinp

codrinp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.06.2009

View PostLowrider, on 05 ianuarie 2023 - 11:25, said:

Teoretic nemtii comunica faptul ca ai inmatriculat masina la ei, dar fii sigur ca in Romania nu intereseaza pe nimeni si nu te scoate nimeni de la impozit daca nu te duci tu. Faci o procura cuiva de incredere, apoi cand inmatriculezi masina pe Germania, cere-le o hartie prin care confirma acest lucru. Cu hartia aia se duce persoana careia i-ai facut procura si scoate masina de la impozite in Ro.
Asa am facut cand mi-am cumparat prima motocicleta, pt ca era mai ieftina in Ro decat in De: am adus-o pe roti in De cu numere de Ro, am inmatriculat-o pe De, am luat hartia pe care scria ca a fost inmatriculata in De, i-am trimis-o fostului proprietar si asa el a scos-o de la impozite in Ro.

Super, multam! De foarte mare ajutor raspunsul. Un an nou bun iti doresc!

View Postborn2lose, on 05 ianuarie 2023 - 11:27, said:

teoretic ar trebui sa fie automat procesul - eu am facut invers, m-am mutat din germania in Romania, si cand am inmatriculat masina de pe germania la noi, cei de la drpciv mi-au oprit toate actele si numerele nemtesti si au spus ca le trimit ei in germania. n-am avut nicio problema. invers totusi nu m-as baza pe ei…
Am inteles. merci mult!

#12
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Cu placere, un an bun si tie Posted Image

LE: nu mai stiu sigur, dar parca i-am trimis si numerele atunci, impreuna cu hartia respectiva. Nu stiu daca-i trebuiau sau nu, dar in De oricum nu aveam ce sa fac cu ele. Sunt vreo 7 ani de atunci, chiar nu mai stiu sigur, dar parca asa imi amintesc, ca i le-am trimis.

Edited by Lowrider, 05 January 2023 - 11:40.


#13
codrinp

codrinp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.06.2009

View PostLowrider, on 05 ianuarie 2023 - 11:39, said:

Cu placere, un an bun si tie Posted Image

LE: nu mai stiu sigur, dar parca i-am trimis si numerele atunci, impreuna cu hartia respectiva. Nu stiu daca-i trebuiau sau nu, dar in De oricum nu aveam ce sa fac cu ele. Sunt vreo 7 ani de atunci, chiar nu mai stiu sigur, dar parca asa imi amintesc, ca i le-am trimis.
Voi reveni aici cu ce se va intampla, poate va fi de ajutor si altcuiva, dar din ce am inteles, Kfz-Zulassung imi va opri si numerele.

#14
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
Eu am facut procesul invers ... am facut contract de vanzare cumparare intre mine cu adresa din Belgia si mine cu adresa din Romania.

Ceva mai conplicat a fost sa obtin hartia ca masina avea achitat deja tva.

#15
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Exista cerere scoatere auto de la Taxe locale.

Ex

https://www.ditl3.ro...-ITL0162016.pdf

#16
codrinp

codrinp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.06.2009

View PostAdm, on 05 ianuarie 2023 - 11:46, said:

Exista cerere scoatere auto de la Taxe locale.

Ex

https://www.ditl3.ro...-ITL0162016.pdf
Multumesc, chiar la ditl sector 3 o am si eu inscrisa. OK, deci cel mai probabil va trebui sa fac eu ceva in privinta asta dupa inmatriculare.
Acum ca mi-ai adus aminte de aceasta cerere...

... In timpul pandemiei, am mai interactionat cu statul online.. ca na, a fost nevoie. Si am descoperit un site care mi-a fost de mare ajutor conectx.net. Cu ajutorul caruia poti sa interactionezi online cu insitutiile staului. Nu mai stiu care a fost procesul de inregistrare, dar a trebuit sa fac o identificare prin videocall. La momentul respectiv aveam nevoie doar de certificatul fiscal, dar vad acum ca au bagat mai multe optiuni. Aparent apoi poti sa depui declaratii si alte documente cum ar fi declaratia impozit auto, sa scoti certificatul de atestare fiscala, delcaratia de impozit cladiri etc..
Din  pacate doar unele institutii sunt inrolate in platforma: DITL sectoarele 3,5,6, unele din Vrancea, Timis, Prahova, Brasov si Tulcea.


https://imgur.com/a/yfwx825

Edited by codrinp, 05 January 2023 - 12:21.


#17
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007
am trecut prin asta in Elvetia dar pp ca e acelasi lucru chiar daca nu e UE.
1. Am inmatriculat masina aici si elvetienii mi-au retinut talonul, cartea si placutele romanesti si le-au trimis la Bucuresti la Pipera

Pentru ca ai nostri nu au facut nimic mai departe si chiar m-au contactat sa ma intrebe de ce mi-au fost retinute placutele Posted Image cu prima ocazie in RO i-am vizitat si explicat.

Asadar a urmat 2: cerere radiere din circulatie la Pipera
3. cerere radiere la taxe
4. intors la Pipera ptr confirmare radiere taxe si radiere completa din circulatie

Nu am avut nicio dovada de aici, decat talonul elvetian si totul s-a facut pe proprie raspundere.
Totul s-a intamplat in 2019

LE si eu tot sect 3 Posted Image

Edited by atupi, 05 January 2023 - 12:36.


#18
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Vezi ca s3 are acum totul online, pe conectix.ro

Faci cont si vezi pasii.
Ar fi de dorit o semnatura digitala calificata, recomand Transped.ro

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate