Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ganglioni axilari inflamati

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Bertilina22

Bertilina22

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.11.2022
Am 30 de ani si sunt femeie. Acum 7 zile m-am trezit de dimineata cu o durere la subrat si mana dreapta, iar cand am pipait am simtit 2 ganglioni inflamati, unul cat un bob de proumb, spre san, si celalalt central si mai mare, cam cat o migdala. Sunt mobili si sensibili la atingere, daca ii palpez apoi raman cu disconfort. Ma doare mana in muschi si omoplatul de pe aceeasi parte si ma simt obosita si cu dureri in muschii spatelui, M-am gandit ca poate fi de la sala, dar nu am mai lucrat bratele si tot ma doare, sau de la statul la birou cu mana pe mouse. Ultimele analize le-am facut aucm o luna ( fac analize la 6 luni) si au iesit valori proaste la ce inseamna hemoglobina, asa ca ieri m-am dus si am reperat analizele si au iesit la fel. In ultimii ani am incercat sa tin nivelul fierului sus, doarece imi iesea mereu scazut, dar atat, fara alte valori proaste in analize. Mama mea este anemica si eu am fost un copil anemic. Intrebarea mea este daca e posibil sa se inflamat ganglionii de la anemie sau o fi alta cauza, saptamana viitoare ma dcu la mediul de famile, dar pana atunci am zis sa mai cer pareri pt ca tot ce am citit pe net m-a adus in punctul in care simt ca o iau razna... Las mai jos valorile din analize.

Daca a patiti cineva ceva asemanator sau se pricepe cineva la citirea analizelor si situatii de genul, va rog sa imi lasati un raspuns, o parere...

1. Hemoleucograma completa -Sange
ANALIZE REZULTATE INTERVAL BIOLOGIC DE REFERINTA / UM
Leucocite 4.7 10^3/ul 4 - 10 / 10^3/ul
Limfocite% 32.8 % 20 - 55 / %
Monocite% 6.6 % 0 - 15 / %
Neutrofile% 53.0 % 45 - 80 / %
Eozinofile% 7.2 % 0 - 7 / %
Bazofile% 0.4 % 0 - 2 / %
Limfocite# 1.54 10^3/ul 1 - 4 / 10^3/ul
Monocite# 0.31 10^3/ul 0.3 - 1 / 10^3/ul
Neutrofile# 2.49 10^3/ul 1.8 - 8 / 10^3/ul
Eozinofile# 0.34 10^3/ul 0.05 - 0.7 / 10^3/ul
Bazofile# 0.02 10^3/ul 0 - 0.2 / 10^3/ul
Eritrocite 4.23 10^6/uL 3.8 - 5.3 / 10^6/uL
Hemoglobina 11.2 g/dl 11.7 - 15.5 / g/dl
Hematocrit% 33.0 % 35 - 47 / %
Volum mediu eritrocitar 78 FL 81 - 100 / FL
Hemoglobina eritrocitara medie 26.4 pg 27 - 34 / pg
CHEM 33.8 g/dl 31 - 36 / g/dl
*RDW 14.3 % 11.5 - 15 / %
Trombocite 212 10^3/ul 150 - 450 / 10^3/ul
MPV 10.2 µm3 6 - 13 / µm3
*PCT 0.217 % 0.1 - 0.45 / %
*PDW 18.8 % 11 - 18 / %

2. Examen citologic
al frotiului sanguin -Sange- Tendinta la dispunere in rulouri a eritrocitelor.Usoara microcitoza eritrocitara,usoara
hipocromie.Poikilocitoza moderata cu rare:microovalocite,eliptocite,microovalocite,microsferocite,schizocite,ovalocite.
3. VSH -Sange 17 mm/h 2 - 17 / mm/h

#2
icename

icename

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 12.02.2005
Esti rau. Posted Image Raspunsul tau nu este raspunsul "nostru". Am observat ca sunt persoane pe aici care se pricep si, chiar daca nu, intrebarea era daca a patit cineva ceva asemanator.

#3
paul_bh

paul_bh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 05.03.2006
Din pacate sunt afectiuni care nu se vad in analize si determina inflamarea ganglionilor limfatici. Ai facut niste investigatii imagistice ale lor, ale zonelor invecinate,ale sanilor? Un radiolog isi poate da seama si dupa cum arata ce afectiuni ascund, de la boli inflamatorii pana la boli grave (tumori). Deci, cum ti s-a spus, medici trebuie consultati. sanatate multa!

#4
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View PostBertilina22, on 05 ianuarie 2023 - 10:34, said:

...
Ai o usoara anemie dar nu are legatura cu ganglionii respectivi. Din descriere pare sa fie vorba de ceva benign (inflamatie nespecifica a ganglionilor subaxilari) dar n-ar strica un examen eco.
In ex. de laborator era bine daca se verifica si proteina C reactiva.

#5
nlcian

nlcian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 27.03.2006
ganglionii inflamati reprezinta un raspuns al sistemului imunitar, in principiu nu au nicio treaba cu hematiile (care au rolul de a  transporta oxigenul/ dioxidul de carbon)... singura legatura ar fi o problema autoimuna, leucocitele atacand eritrocitele.. dar anemia ta fiind o chestie veche (mai bine zis, dintotdeauna) nu cred ca e asa ceva.
momentan relaxeaza-te, nu te mai stresa (deoarece stresul e un factor agravant), te duci la doctor, iti da trimitere sa mai faci niste investigatii si vezi atunci ce e. mai numeroase sunt cazurile in care ganglionii revin la normal dupa cateva zile..

#6
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,472
  • Înscris: 01.12.2017

View Postnlcian, on 05 ianuarie 2023 - 20:05, said:

leucocitele atacand eritrocitele..
Cum se intamplă asta? Posted Image

#7
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
Bertilina, primul pas era sa mergi să-ți faci o ecografie mamara. Nu știu dacă are sens sa mergi la medicul de familie, știam ca nu se fac ecografii mamare gratuite/compensate cu trimitere de la mf.

Edited by corinadaniela, 06 January 2023 - 17:14.


#8
vallywally

vallywally

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 14.06.2004
ecografie axilara ?

e prima oara cind aud de asa ceva ...faceti dvs ? dna moderator...felicitari pentru contributii la dezvoltarea medicinei !!!

#9
Bertilina22

Bertilina22

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.11.2022
Multumesc pentru raspunsuri! Astazi am fost la hematolog si dupa parerea dnei dr au iesit bine analizele facute in spital, doar o usoara anemie probabil pe fond ereditar, feritina la pragul de jos. Umatorul pas este eco mamara si axila plus multe anallize pentru virusi. De durut ma doare mai rau, mana, omoplatul si tendonul dintre mana si san este dureros si mai umflat un pic decat la dreapta.  Revin cu update

#10
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009

View Postvallywally, on 06 ianuarie 2023 - 16:31, said:

ecografie axilara ?

e prima oara cind aud de asa ceva ...faceti dvs ? dna moderator...felicitari pentru contributii la dezvoltarea medicinei !!!

Am corectat, am scris asa din graba, în ideea ca în timpul ecografiei mamare este investigata și zona axilelor.
Nu era necesar sa fii atât de sarcastic(a).

#11
vallywally

vallywally

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 14.06.2004
Scuze (mii)... aveti dreptate, cu ultima propozitie .
La obiect; ar fi mamografia, dar virsta tinara,probabil, nu va duce la noi informatii (o persoana care deceleaza ggl axilari poate decela si un nodul mamar) alte posibilitati :
debut de hidrosadenita sau de cautat alte grupuri ganglionare sau o infectie conexa care dreneaza limfa acolo. De exemplu o infectie la un deget (postmanichiura), o zgirietura de pisica/ciine, aparent un simptom anodin poate avea multe cauze si fara ca analizele sa ajute. Diagnosticul in regie proprie sau online e cam loterie, in acst caz.

#12
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View Postvallywally, on 06 ianuarie 2023 - 16:31, said:

ecografie axilara ?
Ecografie de formațiune/ rezistență subcutanată cu localizare toracică sau membru superior.
Aici pot scrie trimitere exact pt ce am scris mai sus (evident, intr-un caz precum cel discutat, scriu pt ECO mamară, ecografistul oricum investighează si ganglionii din zonă).
Tu nu poți scrie trimitere pt eco de rezistență subcutanată? Unde practici? Ro sau altundeva?

#13
vallywally

vallywally

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 14.06.2004
@initiator  am recitit ultima ta postare; informatiile de aici orienteaza catre o patologie musculo-articulara si deci nelegata de sin. In alta ordine de idei
mina e segmentul anatomic care cuprinde palma si degetele (pentru un limbaj comun membrul superior este compus din umar, brat, cot, antebrat si
mina)  Este foarte importanta descrierea durerii la fiecare segment; de exemplu la degete , dor toate sau numai unele, durerea este afectata de anu
mite miscari ale membrului din umar, toate aceste elemente pot ajuta. E importanta aprecerea durerii care pare ca pleaca dela umar functie de miscarile
membrului superior din umar si amplitudinea acestora fata de membrul superior sanatos.Daca poti completa aceste informatii poate mai progresam.
Elemntar mi se pare o radiografie de torace  (releva informatii cardio-pulmaonare si ale articulatiri umarului). Astept un update care ne permite a continua
sau incadra intr-o clasa de afectiuni. Asa pot zice : bursita acuta, hernie de disc cervicala, hidrosadenita, etc...ce se poate face ? un unguent cu diclofenc; apoi vedea care
este influenta. Analizele pentru virusi nu le inteleg.
@Karhu in Tanzania pe...lei!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate