Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Despre taxe și optimizări fiscale

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,196
  • Înscris: 08.01.2021
Cei care lucrează la instituțiile europene direct plătesc taxe mai mici decât în România. Însă nu știu decât unul.
Majoritatea lucrează în privat, ca independenți (un soi de pfa) și "optimizarea fiscala" o fac sun îndrumarea contabililor. De exemplu știu unul care lucrează pentru o firma de gambling online.

Eu nu zic că-i bine sau rău.
Zic doar ca sunt în realitate bani trimiși de căpșunari care pe hârtie apar ca export și contribuie la pib-ul României, statistic par bani "produși" în Romania. Aka srl-ul romanesc exporta servicii către Belgia. Bănuiesc ca și în Olanda e la fel ca și aia au taxe criminale. Poate pă Anglea o fi diferit dacă au taxe mai reduse.

De asta zic ca cifrele acela de genul 4 miliarde anula la 5 milioane de căpșunari sunt suspect de mici, cred ca nu captează decât o mica parte din banii intrați în Ro de la căpșunari.

Edited by KiloW, 04 January 2023 - 14:38.


#2
Masutatsu-Oyama

Masutatsu-Oyama

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,911
  • Înscris: 08.02.2022

View PostKiloW, on 04 ianuarie 2023 - 13:30, said:

It-iști care transfera bani pe SRL-uri în România, ca să evite plata taxelor în Belgia.


4-5K Euros 3 sedinte cu un avocat belgian “specializat”, care le va da documentatia necesara + persoane de contact pentru inregistrare/rezidenta fiscala in Cipru. Heaven…

#3
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,196
  • Înscris: 08.01.2021
Da și după aia așteaptă amnistia. :D
A fost una relativ recent, dacă repatriai banii din ofșoruri plăteai 10% taxe fără întrebări suplimentare și devin bani "curați". Au adus înapoi de 4 ori mai mult decât sperau să aduca...

Edited by KiloW, 04 January 2023 - 14:43.


#4
Masutatsu-Oyama

Masutatsu-Oyama

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,911
  • Înscris: 08.02.2022

View PostKiloW, on 04 ianuarie 2023 - 14:42, said:

Da și după aia așteaptă amnistia. :D

😆

Chiar nu. Este Cipru-EU, nu gangbang Barbados.

Edited by Masutatsu-Oyama, 04 January 2023 - 14:54.


#5
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,196
  • Înscris: 08.01.2021
Contează? Ca taxele sunt naționale, nu europene. Ar fi poate mai simplu evitarea dublei impozitari,  care exista pe hârtie în UE însă în realitate e greu de pus în aplicare chiar și între tari apropiate de mult timp (gen Belgia și Olanda sau Belgia și Franța). Teoretic se poate practic am auzit că-i kafka (am întrebat mai demult din cauza unor dividente).
În fine deviem de la subiect. Pe mine ma oricum mă jumuleste la sursa, mare brânză n-am ce sa optimiza.

#6
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005
O să fac split într-un topic nou app de taxe :)

#7
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,059
  • Înscris: 30.07.2006

View PostKiloW, on 04 ianuarie 2023 - 14:29, said:

Cei care lucrează la instituțiile europene direct plătesc taxe mai mici decât în România. Însă nu știu decât unul.
Majoritatea lucrează în privat, ca independenți (un soi de pfa) și "optimizarea fiscala" o fac sun îndrumarea contabililor. De exemplu știu unul care lucrează pentru o firma de gambling online.

Eu nu zic că-i bine sau rău.
Zic doar ca sunt în realitate bani trimiși de căpșunari care pe hârtie apar ca export și contribuie la pib-ul României, statistic par bani "produși" în Romania. Aka srl-ul romanesc exporta servicii către Belgia. Bănuiesc ca și în Olanda e la fel ca și aia au taxe criminale. Poate pă Anglea o fi diferit dacă au taxe mai reduse.

De asta zic ca cifrele acela de genul 4 miliarde anula la 5 milioane de căpșunari sunt suspect de mici, cred ca nu captează decât o mica parte din banii intrați în Ro de la căpșunari.

La fel poti face si in Romania.
Stiu oameni cu salariul minim pe economie (ptr CASS) si facturi de mii de euro (in loc de salariu) pe care ii primeste pe SRL-ul lor.

#8
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005
Pe bune, care e gluma asta cu taxele? Cam peste tot în Europa taxele sunt spre +50%, dacă nu mai mult. Că e impozit pe venit, că e TVA, impozit pe profit + dividende, cumva ajungi să plătești la fel de mult. În schimb primești cam ... Știu, în unele țări primești ceva în schimb, nu neg asta. Dar tot nu primești înapoi cît ar trebui comparativ cu ce plătești.

Și cu toate astea oamenii aplaudă ca focile cînd mai citesc de cîte unul care a fost prins că făcea optimizare fiscală prin Cipru sau alte paradisuri fiscale. WTF?

Edited by argonaut, 04 January 2023 - 16:30.
Eliminat vulgaritati


#9
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,059
  • Înscris: 30.07.2006

View Postmufa, on 04 ianuarie 2023 - 15:23, said:

Și cu toate astea oamenii aplaudă ca focile cînd mai citesc de cîte unul care a fost prins că făcea optimizare fiscală prin Cipru sau alte paradisuri fiscale. WTF?

Cata vreme sunt respectate legile din UE si din tara de origine, poti sa optimizezi ce vrei.
Nu vorbim aici de spalare de bani.

Sunt mii de firme in Romania care merg pe pierdere de zeci de ani, sau profit minuscul.
Si fac astia spume la ANAF.
Dar cata vreme nu incalca legea, statul ramane cu spumele.

Edited by marius.bunu, 04 January 2023 - 15:43.


#10
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,492
  • Înscris: 24.12.2005

View Postmufa, on 04 ianuarie 2023 - 15:23, said:

Și cu toate astea oamenii aplaudă ca focile cînd mai citesc de cîte unul care a fost prins că făcea optimizare fiscală prin Cipru sau alte paradisuri fiscale. WTF?

Pentru că sunt două aspecte:
1. legal cei care fac asta sunt acoperiți.
2. moral nu prea pare să fie corect față de cei care sunt angajați și cotizează de behăie și care sunt grosul în oricare dintre țările astea. Sau cei care nu sunt angajați dar care au venituri controlate de stat. Și atunci apare senzația de injustiție sau cum ar zice unii popular de „oftică”.

#11
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,059
  • Înscris: 30.07.2006
Uite optimizare fiscala .

Ai Xlusescu-phone Romania, Telecom, cu branch-uri in zeci de tari.
In mod normal nu ai ca obiect de activitate producerea si comercializarea de software, servicii informatice,etc

Ca sa poti da la IT-sti acea scutire de impozit ce faci?
Faci un Xlescu-phone Romania technologies, cu obiect de activitate ca mai sus, cost center separat si angajezi ITstii acolo.
Ring a bell?
Perfect legal.

Edited by marius.bunu, 04 January 2023 - 16:01.


#12
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,143
  • Înscris: 19.05.2005

View Postmufa, on 04 ianuarie 2023 - 15:23, said:

Pe bune, care e gluma asta cu taxele? Cam peste tot în Europa taxele sunt spre +50%, dacă nu mai mult. Că e impozit pe venit, că e TVA, impozit pe profit + dividende, cumva ajungi să plătești la fel de mult.

Pune si ce deduceri primesti, ca de cele mai multe ori nu platesti acele taxe. Ai deduceri pentru scoli, asigurari medicale, casa, transport, sotie/partenera....
Iar ce primesti, ca servicii, nu este chiar putin, scoli mai bune, spitale mult mai bune, transport mult mai bun, autostrazi, ajutor de somaj civilizat, pensie mai buna...

#13
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,335
  • Înscris: 24.05.2010
tu mergi prin tara? ai vazut cate case sunt facute dupa ureche? multe sunt facute cu bani castigati afara si slab fiscalizat fiindca is facute cu unchiu sau cu nea Petrica care se intelege cu ala la depozit, nu mai ia factura si ii face un discount.... asta e Romania reala, dincolo de orase.

#14
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005

View Postcristiandrei, on 04 ianuarie 2023 - 17:09, said:


Pune si ce deduceri primesti, ca de cele mai multe ori nu platesti acele taxe. Ai deduceri pentru scoli, asigurari medicale, casa, transport, sotie/partenera....
Iar ce primesti, ca servicii, nu este chiar putin, scoli mai bune, spitale mult mai bune, transport mult mai bun, autostrazi, ajutor de somaj civilizat, pensie mai buna...
Ce deduceri primești?

#15
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,143
  • Înscris: 19.05.2005
@mufa, am insirat in postul meu ce tipuri de deduceri primesti. Cand m-a interesat, stiam si cam ce sume erau, desigur, in tara ce o vizam eu.

Cred ca stii cum functioneaza deducerile, practic iti micsoreaza baza de impozitare si astfel rezulta intr-un impozit mult mai mic.

Uite, in Italia primesti pentru a izola sau pentru a instala o pompa de caldura, este vorba de cateva zeci de mii de euro.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate