Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Este vreo problema daca aleg aceasta memorie RAM?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
zZeWwSs

zZeWwSs

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.01.2023
Deci am un laptop ASUS ROG si are 8 GB ram ,acum vreau sa mai adaug inca 8 normal trb sa cumpar niste rami la 2400mHz cl16 ca sa fie compatibil cu ce am acum,daca cumpar asa ceva 8GB DDR4, 2666MHz, CL15 este vreo problema?Afecteaza cu ceva o sa am probleme sau e ok chiar daca nu au aceiasi latenta si mHz.Multumesc.

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Pot fi probleme.
In general la ASUS sunt probleme daca nu sunt module testate de ei si in configuratia in care vrei sa o folosesti. Practic poti avea probleme si cu module identice, darmite cu module diferite.

Vezi daca ai QVL-ul cu memroiile pe pagina laptoului tau, la suport.

#3
zZeWwSs

zZeWwSs

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.01.2023
Ok mersi de sfat

#4
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,839
  • Înscris: 25.01.2002
am un laptop (e drept, e un dell 3567, alt brand decit al initiatorului) care functioneaza cu 8+4  gb ram de viteze diferite. chiar si producatorii celor 2 memorii sunt diferiti
si cu toate astea, functioneaza fara probleme...

#5
zZeWwSs

zZeWwSs

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.01.2023

View PosttEo, on 04 ianuarie 2023 - 16:28, said:

am un laptop (e drept, e un dell 3567, alt brand decit al initiatorului) care functioneaza cu 8+4  gb ram de viteze diferite. chiar si producatorii celor 2 memorii sunt diferiti
si cu toate astea, functioneaza fara probleme...
da din cate stiu daca latenta e mai mica e mai bun eu am vrut cl16 si asta e cl15 si mHz astia lucreaza la cel mai mic numar suportat de ex daca al meu suporta 2400 si cumpar la 2500 2600 el tot la 2400 o sa ruleze,nu i asa?

#6
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
studiaza matale topicul pus sus chiar pe aceasta arie si ai sa intelegi ce este cu acel clock si frecventa, altfel scriem pana maine si tot nu va fi clar ce si de ce nu va merge

https://forum.softpe...-access-memory/

#7
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,112
  • Înscris: 24.07.2022
nu ar trebui sa fie probleme teoretic, mai ales ca cea noua e mai rapida la ambele.

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

View PosttEo, on 04 ianuarie 2023 - 16:28, said:

am un laptop (e drept, e un dell 3567, alt brand decit al initiatorului)

Pai e Dell.

Problemele cele mai mari sunt la ASUS si in special la produsele de gaming - seriile ROG, TUF, dar nu numai.. - forjeaza un pic memoriile - timinguri mai stranse si frecvente mai mari decat standard.
Valabil si la Laptop si la placi de baza.

Sunt patit de nenumarate ori - lucrez mai mult cu ASUS.

Chiar si cand memoriile sunt in QVL daca nu au fost testate decat intr-o anumita configuratie e posibil sa fie surprize.

Am avut probleme chiar si cu memorii Corsair - figurau in QVL testate cate una - nu mergeau cate doua , sau testate 2, nu mergeau 3 sau 4...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate