Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Inginerie medicală - joburi?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
lithesome

lithesome

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.12.2020
Vă rog, a terminat cineva ingineria medicală și are un job ok, fie în domeniul acesta, fie într-unul asemănător?  

Am înțeles că în principiu ajungi agent de vânzări după această facultate...

#2
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Poate in Romania ajungi agent de vanzari. Inveti germana si apoi dupa ce termini facultatea o intinzi in zona Stuttgart, acolo sunt multe firme pe medical engineering.

#3
ando01

ando01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 17.12.2006

View Postlithesome, on 04 ianuarie 2023 - 13:47, said:

Vă rog, a terminat cineva ingineria medicală și are un job ok, fie în domeniul acesta, fie într-unul asemănător?  

Am înțeles că în principiu ajungi agent de vânzări după această facultate...

nu chiar, daca esti intr-un oras destul de mare sunt firme care se ocupa cu aparatura medicala, tehnocian/inginer service
alkon, j&j, GE, etc...

Ps. facultatea e cu numele, inscrie-te cat mai devreme intr-o liga a studentilor, apuca-te de activitati extrascolare
tine o medie cat mai mare (>8.50) poate prinzi bursa de vara
toate acestea conteaza la un cv pentru corporatistele enumerate mai sus

Edited by ando01, 04 January 2023 - 21:08.


#4
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,522
  • Înscris: 18.10.2011

View Postando01, on 04 ianuarie 2023 - 21:05, said:

nu chiar, daca esti intr-un oras destul de mare sunt firme care se ocupa cu aparatura medicala, tehnocian/inginer service
alkon, j&j, GE, etc...

Ps. facultatea e cu numele, inscrie-te cat mai devreme intr-o liga a studentilor, apuca-te de activitati extrascolare
tine o medie cat mai mare (>8.50) poate prinzi bursa de vara
toate acestea conteaza la un cv pentru corporatistele enumerate mai sus
Cum adica e cu numele?

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003

View Postando01, on 04 ianuarie 2023 - 21:05, said:

Ps. facultatea e cu numele, inscrie-te cat mai devreme intr-o liga a studentilor, apuca-te de activitati extrascolare
Atunci de ce sa mai studieze ceva daca sa se apuce de altceva?

View Postlithesome, on 04 ianuarie 2023 - 13:47, said:

Am înțeles că în principiu ajungi agent de vânzări după această facultate...
Daca nu te tii de carte, da. Si cartea nu inseama strict cursurile ci mai ales bibliografia.
Facultatea asta te invata cum sa inveti din domenii cu cautare. Dar sa fii curios, sa-ti placa tehnica in cauza, sa stii ce vrei de la tine. Altfel da, agent de vanzari indiferent de produs (dar si aici nu pastreaza pe oricine, tot trebuie sa ai ceva stofa de vanzator).

Edited by neagu_laurentiu, 04 January 2023 - 23:38.


#6
lithesome

lithesome

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.12.2020

View Postando01, on 04 ianuarie 2023 - 21:05, said:

Ps. facultatea e cu numele, inscrie-te cat mai devreme intr-o liga a studentilor, apuca-te de activitati extrascolare
tine o medie cat mai mare (>8.50) poate prinzi bursa de vara
toate acestea conteaza la un cv pentru corporatistele enumerate mai sus


Ideea e că eu deocamdată sunt la ETTI și nici nu mă omor după profil, nici nu mai am energia sau timpul să o fac, abia reușesc să fac minimul necesar, mă depășește. În viitor aș vrea oricum să combin cumva ingineria cu medicina și mă gândesc că facultatea de inginerie medicală ar putea să fie mai "ușoară" și să îmi placă mai mult, astfel încât să am posibilitatea să învăț și pe cont propriu, să mă bag la un internship, să lucrez la proiecte personale etc.

#7
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,522
  • Înscris: 18.10.2011

View Postlithesome, on 04 ianuarie 2023 - 23:43, said:

Ideea e că eu deocamdată sunt la ETTI și nici nu mă omor după profil, nici nu mai am energia sau timpul să o fac, abia reușesc să fac minimul necesar, mă depășește. În viitor aș vrea oricum să combin cumva ingineria cu medicina și mă gândesc că facultatea de inginerie medicală ar putea să fie mai "ușoară" și să îmi placă mai mult, astfel încât să am posibilitatea să învăț și pe cont propriu, să mă bag la un internship, să lucrez la proiecte personale etc.
De ce zici ca nu mai ai timpul sau energia? Lucrezi sau ai alte probleme? Nu te pasioneaza nicio materie? Btw, ce programa urmezi (curricula). Practica ai facut pana acum? Chiar, unde se face practica si ce se face? Sunt curios...

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003
Intre cele doua afirmatii de mai jos nu exista cale de impacare:

View Postlithesome, on 04 ianuarie 2023 - 23:43, said:

Ideea e că eu deocamdată sunt la ETTI și nici nu mă omor după profil

View Postlithesome, on 04 ianuarie 2023 - 23:43, said:

În viitor aș vrea oricum să combin cumva ingineria cu medicina și mă gândesc că facultatea de inginerie medicală ar putea să fie mai "ușoară" și să îmi placă mai mult

Te-ai uitat la materiile de la medicala? Pai crezi ca dispozitivele alea merg cu scripeti, funie si dat la manivela? Ori cu electronica, programare si multe alte finețuri.

Edited by neagu_laurentiu, 05 January 2023 - 10:05.


#9
ando01

ando01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 17.12.2006

 aaaa4567, on 04 ianuarie 2023 - 21:45, said:

Cum adica e cu numele?

Primii ani sunt cu materii la comun cu celelalte profile, iar ultimii ani ai doar cam 2-3 materii de profil, iar celelalte adaptate sa para ca sunt de profil
Teorie multa si fara relevanta, laboratoare slab dezvoltate (in comparatie cu ce am vazut la o scoala de vara 3 saptamani in germania)
Sigurul lucru care mi s-a parut ok si updatat a fost proiectarea cad.

 lithesome, on 04 ianuarie 2023 - 23:43, said:

Ideea e că eu deocamdată sunt la ETTI și nici nu mă omor după profil, nici nu mai am energia sau timpul să o fac, abia reușesc să fac minimul necesar, mă depășește. În viitor aș vrea oricum să combin cumva ingineria cu medicina și mă gândesc că facultatea de inginerie medicală ar putea să fie mai "ușoară" și să îmi placă mai mult, astfel încât să am posibilitatea să învăț și pe cont propriu, să mă bag la un internship, să lucrez la proiecte personale etc.

Facultatea in sine nu are cum sa fie usoara daca asta cauti, tot politehnica este,
In Romania este asa cum am scris mai sus
In alte tari (germania, sau emirate daca nu te retine nimic) lucrurile sunt mult mai evoluate,
Dar daca treci prin facultate ca gasca prin apa atunci te vei rezuma la vanzari, insa pentru asta nici nu iti trebuie facultate.

 neagu_laurentiu, on 04 ianuarie 2023 - 23:35, said:

Atunci de ce sa mai studieze ceva daca sa se apuce de altceva?


Activitatile tot in domeniul ingineriei medicalr
Exista schimburi de experienta (scoala de vara) unde se pot studia: informatica medicala, electro, peoiectare, etc.
Care apoi o sa dea bine la cv pentru ca sunt in aceeasi zona de studiu

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate