Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 

Recomandare Walkie Talkie

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,963
  • Înscris: 04.10.2007
Ma intereseaza si pe mine 2 dispozitive de comunicare Walkie Talkie... vor fi folosite in 90% din timp in masina... la o distanta de maxim 250m

Nu vreau sa folosesc telefon pentru ca din cand in cand mai calatoresc si in tari unde roaming-ul este exagerat de scump (gen Serbia).

Vreau eu sa cumpar ambele device-uri si daca luna viitoare plec cu fratemiu undeva fiecare cu masina lui ii dau unu din cele 2 dispozitive si putem comunica, peste 2 luni plec cu un alt amic, la fel ii dau unu din cele 2 dispozitive si comunicam, deci nu vreau ceva fix montat pe masina, vreau ceva portabil.

Stiu de problema "custii faraday" ce e creata de masina, dar 250m nu e o distanta atat de mare.

Eu m-am gandit la Motorola T82... am alte variante mai bune... vreau ceva legal, nu vreau chestii chinezesti care emit si receptioneaza pe frecvente care nu sunt destinate publicului.

Gen:
https://www.emag.ro/.../pd/D6CZNFBBM/?

Sau T92:

https://www.emag.ro/...reviews-section


Sau aveti voi alte sugestii?

#2
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
Sunt bune pentru ce ai tu nevoie. Dupa ce le cumperi sa le faci o proba sa vezi daca sunt ceea ce doresti, daca nu retur.

#3
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,583
  • Înscris: 13.03.2005
Recomand apel vocal prin Whatsapp cu abonament Digi ca ai roaming la abonamentul de 2 euro si costul cu datele mobile in Serbia / Turcia e nesemnificativ . Am mers in vara cu Waze in Serbia, Macedonia de Nord si am consumat doar vreo 150MB (15 eurocenti), iar costul e de 1 euro la 1000 MB...

Attached Files



#4
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,963
  • Înscris: 04.10.2007

 wertyck, on 04 ianuarie 2023 - 13:23, said:

Recomand apel vocal prin Whatsapp cu abonament Digi ca ai roaming la abonamentul de 2 euro si costul cu datele mobile in Serbia / Turcia e nesemnificativ . Am mers in vara cu Waze in Serbia, Macedonia de Nord si am consumat doar vreo 150MB (15 eurocenti), iar costul e de 1 euro la 1000 MB...

Nu toata lumea are abonament digi... si nu pot sa ii zic omului, ia si scoate-ti cartela din telefon ca iti dau eu cartela de digi sa putem vorbi.
Multumesc, dar e exclus telefonul mobil.

Edited by mirel3003, 04 January 2023 - 13:26.


#5
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,583
  • Înscris: 13.03.2005
Ok, dar eu am privit problema strict din punct de vedere financiar. In loc sa cheltui 75-110 euro pe Walkie Talkie, cheltuiam cativa euro....

Edited by wertyck, 04 January 2023 - 13:36.


#6
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,273
  • Înscris: 24.11.2002
Daca le folosesti mai mult de 90% din timp in masina, atunci mai bine cumperi statii si antene pentru CB. Sunt mai incomode la instalat, dar iti ofera o flexibilitate mai mare, raza de actiune si mai mare si mai multe informatii.
In PMR in cei 250m, poti avea 2 blocuri, ceva intersectii, interferente si pierzi legatura pe radio, mai ales daca o mai tii pe sub bord sau pe scaun.
Dar poti comanda, testa si daca nu esti multumit faci retur.

#7
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 22.10.2007
cam toate sunt acelasi lucru din cauza limitarilor frecventei pe care merg.
am 2 cobra SM662C si 2 AM845 si le-am folosit fix pt ce cauti tu fara probleme, dar in conditii de 2-4 masini distanta, cat timp poti vedea cealalta masina ar trebui sa fie ok.

#8
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,963
  • Înscris: 04.10.2007

 vestale, on 04 ianuarie 2023 - 14:03, said:

Daca le folosesti mai mult de 90% din timp in masina, atunci mai bine cumperi statii si antene pentru CB. Sunt mai incomode la instalat, dar iti ofera o flexibilitate mai mare, raza de actiune si mai mare si mai multe informatii.
In PMR in cei 250m, poti avea 2 blocuri, ceva intersectii, interferente si pierzi legatura pe radio, mai ales daca o mai tii pe sub bord sau pe scaun.
Dar poti comanda, testa si daca nu esti multumit faci retur.

Azi plec cu cineva in excursie/concediu, luna/lunile viitoare plec cu altcineva... eu sa zicem ca imi pun pe masina mea dar nu toata lumea are statie pe masina... de asta doream ceva portabil extrem de simplu de "instalat" si utilizat...

#9
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,587
  • Înscris: 31.01.2010
https://forum.softpe...testare-pareri/

#10
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 25.09.2014

 vestale, on 04 ianuarie 2023 - 14:03, said:

Daca le folosesti mai mult de 90% din timp in masina, atunci mai bine cumperi statii si antene pentru CB. Sunt mai incomode la instalat, dar iti ofera o flexibilitate mai mare, raza de actiune si mai mare si mai multe informatii.
In PMR in cei 250m, poti avea 2 blocuri, ceva intersectii, interferente si pierzi legatura pe radio, mai ales daca o mai tii pe sub bord sau pe scaun.
Dar poti comanda, testa si daca nu esti multumit faci retur.
Eu am primit "cadou" o astfel de statie, de la varu-miu care si-a facut un upgrade, si-a luat una mai puternica. Vara trecuta in concediu, am incercat sa le folosim pentru a comunica. Am cautat un canal liber ( asa zis liber ) si am incercat sa o folosesc. Nu am rezistat mai mult de 15 minute. Incomod, distras atentia de la condus, comunicatia auzita si de altii. Am renuntat. Sta aruncata in garaj. Nu o folosesc nici macar pentru informatii de la tiristi, ca nu am de ce.
Varianta walkie-talkie este si la mine in plan. Urmaresc cu interes topicul.

#11
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003

 mirel3003, on 04 ianuarie 2023 - 13:11, said:

Ma intereseaza si pe mine 2 dispozitive de comunicare Walkie Talkie... vor fi folosite in 90% din timp in masina... la o distanta de maxim 250m
Orice PMR conforme cu normele UE se preteaza.
Cauta statii PMR cu 16 canale, alea cu 8 sunt din generatiile mai vechi, intre timp banda a fost extinsa la 16 si e mai bine sa stie mai mult.

Alea din primul link sunt bune si au 16 canale.
https://www.emag.ro/.../pd/D6CZNFBBM/?

Edited by andreic, 04 January 2023 - 15:02.


#12
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 22.10.2007

 phoenix76, on 04 ianuarie 2023 - 15:00, said:

Eu am primit "cadou" o astfel de statie, de la varu-miu care si-a facut un upgrade, si-a luat una mai puternica. Vara trecuta in concediu, am incercat sa le folosim pentru a comunica. Am cautat un canal liber ( asa zis liber ) si am incercat sa o folosesc. Nu am rezistat mai mult de 15 minute. Incomod, distras atentia de la condus, comunicatia auzita si de altii. Am renuntat. Sta aruncata in garaj. Nu o folosesc nici macar pentru informatii de la tiristi, ca nu am de ce.
Varianta walkie-talkie este si la mine in plan. Urmaresc cu interes topicul.
si pe walkie talkie aud altii ce vorbiti voi, in schimb exista posibilitatea de a nu-i auzi tu pe ei.

Edited by _-livio-_, 04 January 2023 - 15:01.


#13
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,787
  • Înscris: 30.08.2006
Cumperi un set de  doua statii Baofeng S888 gata programate pe cele 16 canale PMR.  Pretul lor e pana in 200 lei pe set. Vin si cu casca pentru ureche si microfon si fata de restul statiilor acestea nu fasaie la oprirea emisiei. Bat cam 2 km in camp deschis. Le-am testat pe drum in Bulgaria si se aud pe o distanta marisoara.
https://www.olx.ro/d...q-Baofeng-S888/

Edited by Leo2006, 04 January 2023 - 15:17.


#14
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
Si cele din al 2 link tot 16 canale au:
,,16 Channels4 Each with 121 Privacy Codes
With 16 channels4 and 121 privacy codes, totalling almost 2000 combinations, it’s easy to find an available channel."
https://www.motorola...#tabproductinfo

#15
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,273
  • Înscris: 24.11.2002

 mirel3003, on 04 ianuarie 2023 - 14:14, said:

Azi plec cu cineva in excursie/concediu, luna/lunile viitoare plec cu altcineva... eu sa zicem ca imi pun pe masina mea dar nu toata lumea are statie pe masina... de asta doream ceva portabil extrem de simplu de "instalat" si utilizat...
Cumperi tot 2 perechi: statie plus antena, una pe masina ta, a doua pe a celui care te insoteste. Sau cumperi o statie portabila CB pentru insotitor, daca crezi ca nu o sa doreasca sa puna antena pe masina, dar cel putin unul dintre voi sa aiba antena degajata, in exteriorul masinii.

@phoenix76 in CB-ul din Europa ai 40 de canale in care poti emite, spre deosebire de PMR limitat la 16. La CB ai un buton numit squelch, functie ce lipseste la majoritatea PMR-uri, dar ai in schimb tonuri CTCSS si DCS. De distras atentia orice dispozitiv o sa faca, nu conteaza ca emite in 27MHz, 446MHz, 900MHz sau 2100MHz. De la tiristi si nu doar, aflii si de accidente, drumuri blocate/inzepezite, poti cere ajutor in caz de nevoie. Depinde pe unde circuli, dar inca mai sunt km buni, zeci chiar de drumuri nationale fara semnal GSM in Romania si unde 112 nu il poti apela.

Edited by vestale, 04 January 2023 - 15:45.


#16
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
Daca tot se propun alt tip de statii fata de ceea ce ar vrea initiatorul, am si eu o propunere, sa treaca la next level, daca are nevoie cumva de legaturi radio intercontinentale? Sa ceara vre-o evacuare, sa cheme in sprijin vre-o drona MQ-9 Reaper.... etc. Eu zic sa cumpere asa ceva: Attached File  Image 2.jpg   80.75K   33 downloads  nu are cum sa dea chifle...Posted Image

#17
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,273
  • Înscris: 24.11.2002
@baribalu pentru legaturi intercontinentale, mie imi este suficient un QDX ce scoate 5W si e cat un pachet de tigari, legat la un Pi 0 W 2 si bineinteles si o sarma intinsa.
Pentru ce ai recomandat tu, am inteles ca e cerere cam mare in ultimul an si nu prea se gasesc, daca ai tu un link la un distribuitor...
In functie de nevoi si restrictii, incercam sa ajutam omul sa isi gaseasca solutia optima.

#18
icename

icename

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 12.02.2005
Eu as lua asa ceva: https://altex.ro/kit...d/SEMPNIHP6248/

Arunci antena pe masina, legi statia la cablul antenei si te-ai asigurat cel putin 2 km. Mai asculti si info trafic. Sau doar stati pe un alt canal CB, nu va deranjeaza nimeni.

Plus ca ai posibilitate de upgrade mai incolo, se pot adauga antene si baterii pentru mobilitate. Pentru cand te dai jos din masina si mergeti dupa urs.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate