Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Cu auto TM-Nantes (Franta)

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006
Buna,
dupa cum spune titlu, as programa o iesire pana la Nantes cu auto din dotare( logan 2 -1.0tce). Pana la Viena am mai fost cu ea, dar peste 2200 km "dintr-o bucata" inca nu. as putea face rost de o Mazda3 pana atunci, dar inca nu stiu sigur.
planificarea ar fi pe 3 zile cu prima oprire la Linz si a doua la Metz. Suntem 2 soferi, dar n-as vrea sa trag de masinuta ca de ultimul magar. ViaMichellin zice vreo 2200km si 400 euro benzina si taxe. Teoretic 1000 euro dus-intors cu tot cu dormitul prin ceva hosteluri.

Ma puteti ajuta cu ceva indrumari, sfaturi, ce si unde se plateste, unde se doarme ieftin si bine prin apropiere de Linz si Metz, etc?

#2
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,947
  • Înscris: 03.08.2008
Pai vignieta in HU, poti plati online sau la Mol chiar inainte sa iesi din tara.
Vignieta pe AU, cred ca mai noi au si ei sistem online, daca nu la granita
In Germania nu te costa nimic.
Franta au taxe pe autostrazi. Daca ai timp si chef poti evita prin a merge pe drumuri nationale.

#3
p243df

p243df

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 26.10.2021
Mergi "sa te cari" sau cu treaba? Doar pana acolo faci poate o zi, dacă nu și mai mult!
Vinieta pentru Austria pe online durează 14 zile ca să fie activa de la cumpărare.

#4
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006
mentionand ca am fost cu ascutitoarea de logan pana la Viena, am uitat sa specific ca a fost acu 2 luni, si sunt familiarizat cu vignietele din HU si AU....

mai degraba sunt in negura totala cu drumul de la viena incolo.caut, ma documentez, dar asa mai lent. iesirea e programata prin septembrie.

View Postp243df, on 04 ianuarie 2023 - 21:02, said:

Mergi "sa te cari" sau cu treaba? Doar pana acolo faci poate o zi, dacă nu și mai mult!

"sa ma car" :) ...un fel de concediu in afara ca de Romania sau tarile de prin-prejur nu mai sunt curios.
am mentionat ca "gps-ul" imi da 22 ore minim. plus opriri la baie, plus mancare...de aceea am spus ca va fi un drum de 3 zile cu oprire la Linz si Metz.

#5
p243df

p243df

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 26.10.2021
Câtă oboseala o sa aduni, plus ca nu o sa vezi cine știe ce de pe autostrada!
Mai bine îți alegi o regiune, egal de unde, și sa ii vizitezi castelele, bisericile, satele.
Doar în Viena ai fost sau și prin jurul ei?

#6
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006
pai mi-am ales regiunea...e bretagne. vreau sa vad Nantes si Rennes. problema e cum ajung acolo. mi cam frica sa trag de ascutitoarea de logan atat amar de km din scurt.
problema nu e ca o sa fac 6 zile dus-intors...asta e cea mai mica.
problema e ca dupa granita austriei inspre germania-franta habar n-am cum sunt drumurile, ce taxe se platesc, cum sunt autostrazile, ce ar trebui sa stiu, de ce anume sa ma feresc, chestii d-astea uzuale Posted Image

View Postp243df, on 04 ianuarie 2023 - 21:48, said:

Doar în Viena ai fost sau și prin jurul ei?

daca Bratislava se poate numi " in jurul vienei"...da, am fost si in jurul vienei


vad ca au mai fost oameni cu masina pana prin germania sau nordul italiei pana pe la nisa si montpellier dar n-am vazut un topic cu unu care sa mearga mai departe:)
adica ma incanta si ideea de avion, dar nu ma prea incanta cei 2000 euro dus-intors cu avionul cand as putea sa dau doar 1000 cu masina, iar de restul 1000 sa ma bucur de franta

Edited by VipeR85, 04 January 2023 - 22:16.


#7
p243df

p243df

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 26.10.2021
Din 3 zile 2 le faci pe drum. Ai nevoie de măcar 5 zile, sa vezi ceva.
Uite, ca idee, de la Viena sa mergi pe lângă Dunăre pana la Passau. O sa ai ce vedea!

#8
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Pai dincolo de Austria e simplu. In Germania nu se plateste nimic, in Franta se plateste autostrada “la bucata”, adica atat cat folosesti din ea. Ideea e ca mergi pe ea si daca iti ies in cale niste porti unde trebuie platit, platesti direct (cu cardul), daca sunt porti de unde se ia tichet, iei tichet si apoi il introduci in aparat la urmatoarele porti, unde platesti (tot cu card). Daca sunt porti unde trebuie sa platesti iti apare suma pe ecran si dai cu cardul. E totul foarte simplu.

Benzina poate fi mai scumpa pe autostrada decat in afara ei, deci incearca sa alimentezi in afara autostrazii pe cat posibil dar diferentele nu sunt mari, nu merita sa iesi si sa te reintorci, ca pierzi timp aiurea cu fataiala. Asta in Franta. In Germania e posibil sa fie diferente mai mari, nu mai stiu ca nu am mai fost de 5 ani. In Franta am fost in august.

Edited by mdt, 04 January 2023 - 22:48.


#9
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,696
  • Înscris: 23.04.2007

View PostVipeR85, on 04 ianuarie 2023 - 13:03, said:

logan 2 -1.0tce
n-as vrea sa trag de masinuta ca de ultimul magar.

View PostVipeR85, on 04 ianuarie 2023 - 22:11, said:

mi cam frica sa trag de ascutitoarea de logan atat amar de km din scurt.
Nu-ti inteleg temerile ... ce crezi ca se poate intimpla cu masina ?

#10
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,411
  • Înscris: 30.04.2008

View Postp243df, on 04 ianuarie 2023 - 21:02, said:

...
Vinieta pentru Austria pe online durează 14 zile ca să fie activa de la cumpărare.

Achizitionat Vigneta Austria OnLine:  https://shop.asfinag.at/en/
- De pe site-ul Asfinag, persoana fizica fiind, perfect legal se poate selecta varianta [companie],  astfel se poate selecta inclusiv valabilitate incepand si cu data curenta, ne fiind nevoit sa achizitionez cu cel putin 18 zile in avans ca persoana fizica.
sau...
- Din benzinarie (la intrare in Austria) in continuare se poate cumpara Vigneta stiker, valabilitate incepand si cu data curenta.
- Langa aceeasi benzinarie sunt automate de unde poti cumpara V-electronica, plata doar cu cardul, valabilitate incepand si cu data curenta.

Despre vigneta Austria este topic dedicat https://forum.softpe...8#entry29543097

Edited by w140, 05 January 2023 - 12:42.


#11
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006

View Postp243df, on 04 ianuarie 2023 - 22:42, said:

Din 3 zile 2 le faci pe drum. Ai nevoie de măcar 5 zile, sa vezi ceva.
Uite, ca idee, de la Viena sa mergi pe lângă Dunăre pana la Passau. O sa ai ce vedea!
ufff...da sunt constient ca fac 6 zile pe drum. 3 la dus 3 intors. asta nu e o problema.

View Postadrian_r5, on 05 ianuarie 2023 - 10:00, said:

Nu-ti inteleg temerile ... ce crezi ca se poate intimpla cu masina ?

dupa ce am vazut ca poate un drum tm-viena din prima, adica vreo 700km constant la 110-130km/h sunt linistit sa merg la drum lung cu ea. dar sa o tin 3 zile tot la 120km/h 8-10 ore pe zi nu prea am incredere.
io stiu ce se poate intampla? plm, si matizul era in 4 pistoane. am mai fost cu masina(solenza pe vremea aia) la drum lung, si dupa 50km s-a ars garnitura de chiuloasa. acu, loganu are 4 ani, e in stare buna, revizii la timp si la service autorizat...da nah, sunt mai fricos pentru ca si daca s-ar strica n-as stii pe unde sa sun, ce service sa aleg, banii ar fi si ei o problemutza :)

#12
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 19.07.2008
Iei avionul din Timisoara inspre Beauvais. La un Google Maps rapid, vad ca trebuie sa ajungi in Paris ca sa iei tren inspre Nantes.

Biletul e 2000 de europeni doar daca merg 3 generatii de familie. Chiar acum ma uitai pe site-ul Wizz, perioada 2-9 septembrie - 600 de lei de persoana dus intors. Ce dai pe benzina si sa conduci atatea ore, bagi in avion, bilet de tren, eventual o cazare de o noapte in Paris daca vrei sa vezi ceva si pe acolo.

#13
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006
922 euro am gasit cel mai ieftin, cu escala 13 ore la Nisa. daaaaaaaaar....asta e doar dus, si daca stai sa te gandesti ca mai dai bani la chekin, apoi la bagaj de cala, etc...se mai aduna vreo 500 euro. un calcul mai din brisca zice ca imi trebuie 2500 de euro dus-intors cu avionu.
cu masina...combustibil, mancare si cazare vor fi cam 1000 euro dus-intors. hai sa fie 1500 si tot ies mai ieftin cu 1000 de euro decat avionu.


putem trece peste calculele astea? la cate persoane suntem si la ce bagaj avem am stabilit deja ca e mai ieftin cu masina.

View PostDarkEnemy, on 05 ianuarie 2023 - 15:31, said:

Iei avionul din Timisoara inspre Beauvais.

cel mai ieftin e 750 euro, plus 250 bagaje de cala, plus 2 chek-in-uri, plus tren pana in nantes vreo 50 euro....tot trece de 2000 dus-intors. tot e dublu fata de auto.

#14
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 19.07.2008
Esti in Timisoara? Ca titlul topicului spune "TM-Nantes". Eu prin TM sunt obisnuit sa inteleg Timisoara :)) Daca locuiesti in Targul Mures, e alta mancare de peste.

No, daca esti in Tm, e zbor direct pana la Beauvais care e la aprox 100 de km de Paris. Din Beauvais, ai mai multe combinatii pentru a ajunge in Nantes. Unul din el ar fi sa iei trenul si aici e un pic cautat ce e mai avantajos - sa mergi pana in Paris, iei tren de acolo, sau sa iei tren din Beauvais prin orasele micute, sa schimbi cateva garnituri si sa ajungi unde ti-ai dorit.

Si daca te mai uiti de bilete, incearca sa folosesti Google Flights si apoi vezi direct pe site-ul companiei aeriene.

#15
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,411
  • Înscris: 30.04.2008
Daca ai timp si nu esti sofer de "duminica", dute cu masina, nu risti sa dormi prin aeroport, ai libertatae de miscare, te opresti unde vrei, cat vrei, daca vrei.
Turcii stabiliti in Franta si alte tari din UE merg acasa in Turcia cu masinile an de an, unde mai pui ca mai toti o fac vara in plin sezon de concedii si vacante cand stau cu zilele in vamile din HU-SRB-BG-TR, si nu se vaita.
Pentru conforul tau psihic, la masina fa o asigurare de asistenta rutiera internationala la 24assistance cu 59 lei pe 15 zile.

Edited by w140, 05 January 2023 - 19:22.


#16
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006

View Postw140, on 05 ianuarie 2023 - 19:16, said:

Daca ai timp si nu esti sofer de "duminica", dute cu masina, nu risti sa dormi prin aeroport, ai libertatae de miscare, te opresti unde vrei, cat vrei, daca vrei.

Pentru conforul tau psihic, la masina fa o asigurare de asistenta rutiera internationala la 24assistance cu 59 lei pe 15 zile.
1. exact ceea ce ziceam si eu. timp am. vor fi 3 saptamani de concediu, chiar nu-s curios ca 6 zile vor fi pe drum. si vom fi 2 soferi, mai bine zis un conducator auto si un posesor de permis :)

2. frate...mersi de info, esti geniu. stiam eu de ce intreb pe toata lumea cum e cu drumul pana acolo Posted Image

View PostDarkEnemy, on 05 ianuarie 2023 - 17:07, said:

Esti in Timisoara? Ca titlul topicului spune "TM-Nantes". Eu prin TM sunt obisnuit sa inteleg Timisoara

No, daca esti in Tm, e zbor direct pana la Beauvais care e la aprox 100 de km de Paris.
1. pe la TM voi iesi din tara, restul e irelevant. ca idee, pot sa ma duc si la SB, si la MS, si la B...chiar si la CJ ca sa iau avionul.
2.de ce m-as chinui sa ma duc pana la beauvais si apoi sa caut legaturi de tren pana la nantes? chiar si-asa, cu tot cu bagaj, tot ma duce la 2000 euro dus-intors. ma repet: cu masina e la jumatate de pret.

aia 1000 euro diferenta dintre avion si masina i-as folosi sa platesc cazarea in franta pe 6-7 zile(da am gasit cazare moka pt 4 persoane). adica as vrea sa ma incadrez in 2500 euro cu totul. as putea cu 2 variante: ma duc cu masina, sau dus-intors cu avionul ma costa maxim 1000 euro(in care intra biletele si vreo 50-80kg bagaje)

Edited by VipeR85, 05 January 2023 - 19:41.


#17
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,411
  • Înscris: 30.04.2008
In Franta:
"Obligativitatea deţinerii unui etilotest
Începând cu data de 1 iulie 2012, toţi conducătorii auto în Franţa sunt obligaţi să posede un aparat pentru verificarea alcoolemiei - etilotest. Sunt exceptaţi de la această obligaţie conducătorii vehiculelor cu motor cu 2 sau 3 roţi, având o capacitate cilindrică ce nu depăşeşte 50 cm³.

Aparatul trebuie să respecte condiţiile de valabilitate prevăzute de fabricant: data expirării şi certificarea conformităţii cu normele legale. Există două tipuri de aparate: etilotest chimic şi etilotest electronic. În general costul etilotestului chimic este de 1-2 euro, iar cel al etilotestului electronic depăşeşte 100 euro. Aceste dispozitive se pot achiziţiona atât din hipermarketuri, cât şi din magazinele de cartier. În cazul utilizării dispozitivului chimic, este preferabil să se achiziţioneze două aparate.
Dispozitivul indică prezenţa alcoolului în aerul expirat. Este interzisă conducerea autovehiculelor când valoarea acestui indicator depăşeşte 0,25 mg/l."
https://www.mae.ro/t...conditions/3698

sau https://www.automark...in-1-43434.html

https://forum.softpe...6#entry26168505

Edited by w140, 05 January 2023 - 19:48.


#18
p243df

p243df

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 26.10.2021
In primul post ziceai de 3 zile, acum 3 săptămâni.
Apropo, ce gps utilizezi? Cu roamingul cum stai?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate