Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

The Pale Blue Eye (2022)

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,536
  • Înscris: 10.04.2009
West Point, 1830. În primele ore ale unei dimineți cenușii de iarnă, un cadet este găsit mort. Dar, după ce trupul său ajunge la morgă și se descoperă că inima i-a fost îndepărtată de o mână de expert, această tragedie se dovedește a fi urmarea unei fapte săvârșite cu cruzime.

Temându-se de deteriorarea ireparabilă a reputației noii academii militare, conducătorii acesteia se adresează unui detectiv local pe nume Augustus Landor (Christian Bale) pentru rezolvarea cazului.

Încurcat de codul tăcerii respectat de cadeți, Landor caută ajutorul unui dintre ei, un tânăr excentric pe nume Edgar Allan Poe (Harry Melling), care disprețuiește rigorile militare și care este înclinat către poezie. Bazat pe un roman de Louis Bayard.

LINK IMDb


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JNbgaex92fU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006
Pentru mine ajunge numele. N-am vazut filmul, dar cu siguranta o voi face.
Christian Bale spune totul pentru mine, este reteta profesionalismului artistic. Bineinteles, nu doar el. Dar el este printre preferatii mei pe care-i urmaresc oriunde apar, fara sa dau gres.
Normal, este parerea si impresia mea.
Multumesc pentru informare. La cat mai multe Posted Image

#3
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,907
  • Înscris: 12.03.2010
Un film ratat, dar care ar fi fost pasabil spre bun daca se termina cu un sfert de ora mai repede, inainte ca Deus Ex Machina sa-i dea un sut in kur regizorului si sa preia el frîiele filmului. Nimic nu mai are sens (logic) de-atunci incolo, sint luate elemente puse la plesneala pe parcursul filmului si trintite aici intr-un bors care rastoarna sensul filmului, dintr-un gothic mystery intr-un rahat de revenge story total aiurea (chestii puse cu mina si rasucite că fuck you, de-aia).

Pacat de actori, si de film in general, pentru ca arata bine, altfel. Tipul care-l joaca pe Allan Poe parca e coborit dintr-un tablou, are o față distincta, pe care n-o uiti repede. Cred ca l-am mai si vazut si in alte parti, dar nu in roluri proeminente ca sa-i tin minte si numele. Și-mi place si Ben Mendelsohn, oriunde apare.

#4
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,422
  • Înscris: 05.07.2018
Sa va zic eu despre bataia de jos a producatorilor? Desi actiunea se petrece in State, cei mai multi actori sunt britanici (inclusiv Bale; se observa dupa accent). Filmul e lejer, nu-ti da prea mult de gandit. Drept dovada pana si eu mi-am dat seama pentru cine aveau loc crimele (mai putin finalul, ca nu m-a mai interesat). De vazut doar daca nu aveti altceva mai bun de vazut. #nimicnou

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006

View Posthellmarvel, on 11 ianuarie 2023 - 09:03, said:

Și-mi place si Ben Mendelsohn, oriunde apare.

In filmul de fata ce rol joaca?

#6
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 16.02.2004
Filmul e bun. Allan Poe joaca superb... se cam strica treaba cu razbunarea, dar filmul este bun. Bine, parerea mea :)
Ce importanta are accentul ? :)))

p.s.
"Americana" se trage tot din engleza... sunt si acum familii in state, care se trag din englezi pur-sange si care pastreaza accentul ;)

#7
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 16.02.2004
Christian Bale e mutat in Los Angeles de la varsta de 17 ani, avand in prezent dubla cetatenie….deci poat fi “luat” drept american :)

#8
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
Filmul este lent, dar nu dezamăgește.
Fiindcă acțiunea se petrece la 1830 este cat se poate de normal accentul ăla englezesc și toate cuvintele alea pe care nu le cunoaștem din engleza americană a secolului 21.

#9
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,422
  • Înscris: 05.07.2018
Christian Charles Philip Bale was born in Pembrokeshire, Wales, UK on January 30, 1974, to English parents Jennifer "Jenny" (James) and David Bale.

Although the film is set in the USA and the characters are American, most of the cast is British.

Asta ca să vedeți cât de mult își apreciază publicul cei din industria filmului.

#10
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010
Povestea suna promitator, dar dupa vreo 25 de minute l-am oprit. Dezlanat, incoerent, lipsit de credibilitate. Nu cred ca am ratat nimic.

#11
alexneo

alexneo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,454
  • Înscris: 11.03.2006

View Postpersona695, on 13 ianuarie 2023 - 19:59, said:


Fiindcă acțiunea se petrece la 1830 este cat se poate de normal accentul ăla englezesc și toate cuvintele alea pe care nu le cunoaștem din engleza americană a secolului 21.

De fapt, engleza americana are mai multe in comun cu engleza veche.
Accentul tipic britanic pe care il stim azi s-a format in epoca victoriana: 1837-1901.

#12
yuukan

yuukan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 16.01.2010

View PostBob493, on 17 ianuarie 2023 - 09:11, said:

Povestea suna promitator, dar dupa vreo 25 de minute l-am oprit. Dezlanat, incoerent, lipsit de credibilitate. Nu cred ca am ratat nimic.
Așa o tine până în ultimele 20 minute - jumătate de oră unde vrea să șteargă cu buretele plictisul de dinainte.

Dacă merită sau nu aia nu știu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate