Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Autoturism cu situație necunoscută - fost proprietar decedat - impozit existent.

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Condoriot

Condoriot

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 18.10.2020
Salutare,

De curând am terminat succesiunea după tatăl meu, după plata ultimului impozit pe casa de anul trecut am descoperit că în acte apare și un autoturism pe care l-a folosit acum probabil vreo 10 ani din cate îmi amintesc.

Problema este că nu am găsit nici măcar un act referitor la această mașină prin casa și nu știu (nimeni din familie nu știe) ce s-a întâmplat cu aceasta mașină.

Ce trebuie sa fac sa pot scoate aceasta mașină de la plata impozitului?

Mulțumesc.

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Vorbesti cu notarul despre acest aspect.
Teoretic dai o declaratie despre asta si se radiaza de la primarie, apoi o radiezi si de la politie.

#3
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,113
  • Înscris: 04.02.2011
Poți declara mașina furată. Altfel nu ai șanse fără un proces. Știu, e scârbos dar asta e. Găsește o poveste plauzibilă.

#4
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,171
  • Înscris: 06.04.2020
O declaratie notariala pe propria raspundere depusa la administratia financiara pentru a fi scoasa din evidenta.

#5
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,939
  • Înscris: 24.04.2013

View Postbenis, on 03 ianuarie 2023 - 12:59, said:

Poți declara mașina furată. Altfel nu ai șanse fără un proces. …
Iar cu metoda propusa risti un alt proces - penal, pentru fals si uz de fals.

Edited by sags, 03 January 2023 - 13:48.


#6
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,287
  • Înscris: 13.01.2011
https://forum.softpe.../#entry29589225

Vezi și pe aici idei.

Edited by crisstonne, 03 January 2023 - 14:19.


#7
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,230
  • Înscris: 27.10.2007

View Postbenis, on 03 ianuarie 2023 - 12:59, said:

Poți declara mașina furată. Altfel nu ai șanse fără un proces. Știu, e scârbos dar asta e. Găsește o poveste plauzibilă.

nu mai merge de mult sa declari furata o masina despre care nu mai stii nimic, cu speranta ca scapi de impozite sau de ii refaci actele.

#8
Condoriot

Condoriot

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 18.10.2020
Un mic update.

Am intrebat 3 notari diferiti si toti m-au pus pe drumuri la DRPCIV/Politie etc - nici unul nu stia despre aceasta declaratie care poate fi data.

Cautand un pic pe internet am gasit legea aferenta situatiei mele : https://static.anaf....4_L_69.htm#n264

*********************
122. (1) Pentru mijloacele de transport scăderea impozitului  se poate face atât în cazurile înstrăinării acestora, potrivit prevederilor pct. 118 lit. c), cât şi în cazurile în care mijloacele de transport respective sunt scoase din funcţiune.

(2) Mijlocul de transport scos din funcţiune corespunde mijlocului de transport cu grad avansat de uzură fizică, deteriorat sau care are piese lipsă, fiind impropriu îndeplinirii funcţiilor pentru care a fost creat.
Pentru mijlocul de transport pentru care contribuabilul nu mai poate face dovada existenţei fizice, scăderea de la plata impozitului pe mijloacele de transport se face prin prezentarea unui document din care să reiasă că mijlocul de transport a fost dezmembrat, în condiţiile Ordonanţei Guvernului nr. 82/2000 privind autorizarea agenţilor economici care desfăşoară activităţi de reparaţii, de reglare, de modificări constructive, de reconstrucţie a vehiculelor rutiere, precum şi de dezmembrare a vehiculelor uzate, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 222/2003, cu modificările ulterioare.

În lipsa documentului prevăzut mai sus, contribuabilul care nu mai poate face dovada existenţei fizice a mijlocului de transport cu care figurează înregistrat în evidenţele compartimentului de specialitate al autorităţilor administraţiei publice locale va prezenta o declaraţie pe propria răspundere din care să rezulte elementele de identificare a contribuabilului şi a mijlocului de transport respectiv, documentul prin care a dobândit acel mijloc de transport, împrejurările care au condus la pierderea acestuia.
*******************************
Am gasisit si niste declaratii tip la taxe si impozite - singura problema este ca cer niste date depsre masina pe care nu le am - se pot completa/depune fara aceste detalii?

La DRPCIV cat si la Taxe si Imp. nu a raspuns nimeni la telefoanele de pe site iar adresele de mail aferente se pare ca nu exista - deci nu am pe cine sa intreb direct care ar fi solutia mai buna sau daca pot folosi un formular tip ceva.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate