Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Wokismul, turnesolul rasismului

* * - - - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
914 replies to this topic

#667
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,063
  • Înscris: 28.07.2008

 MarianG, on 30 mai 2023 - 20:29, said:

Spune-mi daca este corect ca un actor sa nu poata interpreta un rol pe motive de aparență.

Asta-i cu dus si intors, paradoxal se intoarce atat impotriva wokistilor cat si conservatorilor, care si unii si altii emit exact  aceeasi obiectie
Daca un actor are talentul de a personifica BINE un personaj diferit de propria constitutie fizica, atunci este foarte corect ca un slab sa interpreteze un ponderal si o neagra sa o interpreteze pe Cleopatra

 MarianG, on 30 mai 2023 - 20:29, said:

Si intreb din nou, de ce sa nu schimbam sistemul incat sa fie egaliate pentru toti?
Pentru ca obiectiv nu poti INCA identifica cu precizie si interveni in momentele in care filtrarea discriminatorie subiectiva se intampla. Dar de intamplat se intampla.
Ce poti face obiectiv e sa pui cateva locuri deoparte pentru  cei carora li se intampla sa nu li se mai intample. Catorva.

Edited by Atreides7, 30 May 2023 - 20:52.


#668
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
daca nu poti identifica cu precizie momentele respective inseamna ca presupusa discriminare este doar o presupunere,
locurile speciale sunt piedici legislative, ca acum in loc sa te focusezi pe rezultate trebuie sa iei in considerare culoare pielii

#669
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007

 andreic, on 29 mai 2023 - 12:31, said:

Nu se termina ca si revolutionarii muncesc pe bani.

:D Wokistii de Tweeter is someri rupti de realitate. Ce bani sa aiba aia?

 andreic, on 28 mai 2023 - 09:20, said:

Este doar vointa lumii consumatoare de arta cinematografica.

De fapt e vointa mega corporatiei Black Rock care impune scoruri ESG.

 Atreides7, on 30 mai 2023 - 17:29, said:

Romanii au fost imperiu si au ramas la apogeu incluzand diversitatea.
Inainte de batalii se rugau la zeii dusmanilor. Dupa cucerire le includeau religia

Da si nu. Romanii nu vedeau religia prin prisma noastra, unde suntem obisnuiti cu chestii mai radicale ce nu pot coexista impreuna. Pe romani nu ii interesa religia ta atat timp cat nu influenta bunu' mers al lucrurilor (pe crestini au inceput sa-i prigoneasca deoarece o ardeau numa' cu apocalipse si chestiuni impotriva stapanirii romane in asteptarea venirii lui Cristos). Dar sa spui ca romanii imbratisau diversitatea e putin cam mult daca ne raportam la alte aspecte, nu au adoptat niciodata elemente luate de la barbari, nici macar vestimentare. A fii roman era o chestie bine definita si erau mandrii de valorile lor considerate superioare.

 Atreides7, on 30 mai 2023 - 19:51, said:

Am avut aproape toata istoria noastra discriminare negativa, trebe si ceva pozitiva. Acum, nu alta data. Pentru echilibru si corectitudine.

Cred ca baietii de la Bud Light blesteama si acum ziua in care au angajat-o pe aia la marketing pentru a bifa echilibru & shit. Uneori lipsa de profesionalism ascunsa in spatele corectitudinii & stuff costa, in cazu' lor ceva miliarde bune.

#670
g1102

g1102

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 17.07.2018
Îmi vine sa rad când ii vad pe @marvel și @andrei cum cred ei ca mica sirenă va fi un succes.
Defapt, asta arata cât de rupți de realitate sunt.
Bine, o sa afle și ei în 3 - 4 săptămâni, fiindcă, pana realitatea ii va lovi în fata, nu pot sa citească decât știri fabricate special pentru ei.
Bine la @marvel ma aștept. El oricum trăiește în lumea în care Rings of power e o capodopera.
Ma întreb dacă și @andrey crede la fel?

Și @atreides, încă nu mi-ai răspuns dacă ești incel sau nu?

Edited by g1102, 30 May 2023 - 23:53.


#671
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
@edy_wheazel răul e făcut, dacă anul trecut Buzz LightYear n-o decolat prea frumos, anul asta a fost rândul celor de la Bud Light sa se răsufle
Cine știe, poate la anul alți buhai se vor bronza sub o ușoară lumina woke.

Edited by MarianG, 31 May 2023 - 02:27.


#672
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
@g1102 chestia c-o făcut-o pe sirena de culoare deranjează mai puțin spre deloc,
in adâncurile marilor culorile închise ajuta la camuflaj, spate negru, burta alba, ca doar nu stau cu burta la soare.
ce deranjează este de fapt argumentarea alegerii: "ca e timpul"; și desigur  lipsa creativității, e aceiași poveste.
Dacă Ariel ar fi devenit femeie independenta, l-ar părăsit pe print și s-ar fi cuplat cu o persoana din alfabet, ar fi adoptat o sirena de culoare care ulterior ar fi aflat ca este adoptata. Ar fi avut o alta nuanta și o cu totul alta aventură motivata de altceva decât de răzvrătirea contra patriarhiei (tatăl alb care nu permite fiicei libertatea).

Edited by MarianG, 31 May 2023 - 02:53.


#673
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
Acum ca am ajuns acasa am gasit si marul discordiei,  ca doar trebuia sa nu satisfaca pe cineva acest film

https://www.insider....r-artist-2023-5

Din două una, daţi-mi voie: ori să se revizuiască, primesc! Dar să nu se schimbe nimica; ori să nu se revizuiască, primesc! dar atunci să se schimbe pe ici pe colo, şi anume în punctele… esenţiale

Edited by MarianG, 31 May 2023 - 07:13.


#674
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003

 g1102, on 30 mai 2023 - 23:45, said:

Îmi vine sa rad când ii vad pe @marvel și @andrei cum cred ei ca mica sirenă va fi un succes.
Defapt, asta arata cât de rupți de realitate sunt.
E deja box office no1, cu 96 milioane $ in primele 3 zile iar in memorial day a rupt, in total a trecut de 130 mil $ adica exact cum a fost prognozat Posted Image
In virtutea rezultatelor concrete, aburelile ca cifrele sunt nustiucum si alte inventii de genul sunt de pus la gunoi... altfel cei care le amintesc sunt rupti de realitate.

Edited by andreic, 31 May 2023 - 07:25.


#675
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,050
  • Înscris: 08.01.2021
Realitatea e despre 💰💰💰💲💲

#676
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003
Exact, asa se masoara succesul unui film. Go woke, go rich :roflmao:

Edited by andreic, 31 May 2023 - 07:27.


#677
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,885
  • Înscris: 12.03.2010

 g1102, on 30 mai 2023 - 23:45, said:

Îmi vine sa rad când ii vad pe @marvel și @andrei cum cred ei ca mica sirenă va fi un succes.
Defapt, asta arata cât de rupți de realitate sunt.
Bine, o sa afle și ei în 3 - 4 săptămâni,
Eu rid (adica ma bucur, vorba vine) cind IMI CONFIRMATI premizele si motivele pentru cae am deschis thread-ul asta: cum nu mai stiti cum sa va ascundeti rasismele, bias-urile, judecata strimba si prejudecatile in spatele a tot felul de „argumente” nu doar subrede DAR DE CARE VA CUFUREATI VOI INSIVA cind tablele erau rasturnate (adica situatia era invers).

Acuma nu mai puteti voi de cum o duce filmul asta pe pietele internationale si China. CIND DRACU V-A MAI INTERESAT PE VOI PIATA INTERNATIONALA??? Cind Disney si Hollywood-ul pupa in cur piata chineza (sau cu bani chinezesti), sau cind Aladin a dus-o bine pe piata internationala, ati sarit (nu vorbesc doar de tine, ci de cei ca tine, care se dau curul de pamint pe Youtube) ca ce face un film in afara nu conteaza, piata interna ruleaza.

Stai blind, filmul asta o s-o duca bine toate astea doua luni pina cind intra pe Disney+, fie si numai daca vin tot cu cufurelile voastre, ca ce filme urmeaza or sa fie tot bombe de casa (Spiderman, Elemental, Flash, Indiana Jones, hai, poate nu Spiderman)

 MarianG, on 31 mai 2023 - 07:11, said:

Din două una, daţi-mi voie: ori să se revizuiască, primesc! Dar să nu se schimbe nimica; ori să nu se revizuiască, primesc! dar atunci să se schimbe pe ici pe colo, şi anume în punctele… esenţiale
Iarasi, si cu tine: Dude, VOI sinteti aia carora nu va convin schimbarile si discriminarile, DAR DOAR DACA VA DEZAVANTAJEAZA PE VOI. Te-ai intins pe-aici pe vreo doua pagini de comentarii cit de nedreapta e discriminarea pozitiva. Nu stiu daca ai citit din urma, ca am mai zis: DAR CIND TE AVANTAJEAZA PE TINE NU TE DERANJEAZA? Programul Rabla, Prima Casa, cind angajatorii sint obligati sa tina postul ocupat cit ti-e nevasta in concediu maternal, subventiile si scutirile de taxe daca angajezi someri tineri sau peste o virsta, CE SINT, DACA NU DISCRIMINARI POZITIVE? Poate te prinzi si tu la ce sint bune.

Si pliz, nu-mi veni cu „oh, no, Rabla e ca sa nu mai fie cazane pe strada”, ca fix asta va doare pe voi, cit de poluante sint masinile, NU CA TOT PROSTU' ARE MASINA si ca polueaza, omoara, ocupa spatiu cu ele.

#678
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

 andreic, on 31 mai 2023 - 07:12, said:

E deja box office no1, cu 96 milioane $ in primele 3 zile iar in memorial day a rupt, in total a trecut de 130 mil $ adica exact cum a fost prognozat Posted Image
In virtutea rezultatelor concrete, aburelile ca cifrele sunt nustiucum si alte inventii de genul sunt de pus la gunoi... altfel cei care le amintesc sunt rupti de realitate.
Gurile rele suiera ca ar fi costat 200 de milioane productia.
200 productia, 130 incasari .... go rich

#679
g1102

g1102

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 17.07.2018

 andreic, on 31 mai 2023 - 07:12, said:


E deja box office no1, cu 96 milioane $ in primele 3 zile iar in memorial day a rupt, in total a trecut de 130 mil $ adica exact cum a fost prognozat Posted Image
In virtutea rezultatelor concrete, aburelile ca cifrele sunt nustiucum si alte inventii de genul sunt de pus la gunoi... altfel cei care le amintesc sunt rupti de realitate.

https://www.cbr.com/...vie-lose-money/
https://screenrant.c...ailure-reasons/

Poate revii cu picioarele pe pământ.
La un buget de 200 de milioane trebuie sa facă "doar" 600 de milioane sa ajungă la paritate.
Așa că succesul se va măsura la final într-o pierdere situata între 50 și 150 de milioane, după estimarea mea.
Bine, realitatea te va lovi peste 3 4 săptămâni, exact ca pe cei ce lăudau Ant-Man.

Înainte,

https://www.google.c...1235528537/amp/

Asta e calitatea jurnalismului.
Ma gândesc ca o sa înțelegi asemănările între cele doua filme, nu trebuie sa le silabisesc.

Edited by g1102, 31 May 2023 - 07:47.


#680
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003

 g1102, on 31 mai 2023 - 07:43, said:

Poate revii cu picioarele pe pământ.
Poate revii tu si nu mai compari blockbustere cu supereroi pe felii populare cu un film de divertisment pentru copii Posted Image Nu e niciun "jurnalism"... si vorbim doar de USA nu world wide.
Nu mai disperati atata... e un succes clar, e no1 acuma, oamenii au vorbit si gata, la treaba pentru urmatorul subiect woke Posted Image

 MarianG, on 31 mai 2023 - 07:42, said:

Gurile rele suiera ca ar fi costat 200 de milioane productia.
200 productia, 130 incasari .... go rich
Gurile rele zic multe prostii... cand baietii de la Disney fac o prognoza cum crezi tu ca ei o fac mai mica decat costurile ? Posted Image

 g1102, on 31 mai 2023 - 07:43, said:

Ma gândesc ca o sa înțelegi asemănările între cele doua filme,
Care nu sunt.

Edited by andreic, 31 May 2023 - 07:51.


#681
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
ai grija, ca la Disney lucreaza si fete, care nu cumva sa calci stramb in propria ideologie
apoi, atat Disney cat si Amazon isi permit sa piarda bani fara a declara acest aspect

Edited by MarianG, 31 May 2023 - 07:51.


#682
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,374
  • Înscris: 15.11.2005
Bine ați venit la Disney
Fetele sunt întâmpinate de femeia cu barba, pardon, femeia cu mustață, yey
A, stai, e bărbatul cu mustață in haine de femeie:)cheers!

Attached Files



#683
g1102

g1102

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 17.07.2018

 andreic, on 31 mai 2023 - 07:46, said:


Poate revii tu si nu mai compari blockbustere pe felii populare cu un film de divertisment Posted Image Nu e niciun jurnalism... si vorbim doar de USA nu world wide.


Gurile rele zic multe prostii... cand baietii de la Disney fac o prognoza cum crezi tu ca ei o fac mai mica decat costurile ? Posted Image

E greu cu matematica, știu.
Recunosc ca e greu sa compari încasările de la filme cu bugete asemănătoare.
https://www.google.c...AbABAA&sclient=
A costat "doar" 250 milioane sa îl facă, deci e cam 700 de milioane sau pierdere.
Va fi greu de digerat când îți voi pune aici articolele cu "reușita", din presa ta, bineînțeles.
O sa vedem, cu toții, cât de bune sunt părerile tale.

Edited by g1102, 31 May 2023 - 07:53.


#684
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003

 MarianG, on 31 mai 2023 - 07:50, said:

ai grija, ca la Disney lucreaza si fete, care nu cumva sa calci stramb in propria ideologie
apoi, atat Disney cat si Amazon isi permit sa piarda bani fara a declara acest aspect
Isi permit desigur dar nu e cazul ca luam un succes asa rasunator si sa o dam in conspiratii doar pentru ca nu ne convine ca woke gone rich Posted Image Daca puneau fata lui Trump pe Halle sigur placea la sudisti si era un block buster Posted Image
Doar in US alone a scos oricum foarte bine, international mai dureaza iar cu industria din jurul filmului o sa vezi sume impresionante in perioada urmatoare.

Edited by andreic, 31 May 2023 - 08:00.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate