Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Boxe pentru TV

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#37
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,486
  • Înscris: 18.06.2007
A mai fost o postare relativ similară.

După ce am alocat buget de om tâmpit și am probat sound bar-uri   am aju s la audioengine a5+ cu Bluetooth. Eu am plătit 1700 pe sistem și are valente de entry hi-fi.

Recomand acest sistem.


Te poți uita și la edifier. Oferă super calitate pt preturile cerute.


#38
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,210
  • Înscris: 28.04.2003

View Postigor06, on 07 ianuarie 2023 - 11:05, said:

Imi poti da un link? Sau un nume de produs?
Chiar as fi interesat de asa ceva.

cand ajung acasa, din pacate nu mai gasesc pe net modelul si vad ca astea noi au nevoie de senzor separat. La a mea, pur si simplu clonezi butoanele de la telecomanda originala fara nici un senzor nimic. a fost vreo 30 si un pic de lei.
ceva in genul asta

#39
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,798
  • Înscris: 09.01.2007

View Postbobalex18, on 07 ianuarie 2023 - 11:26, said:

am aju s la audioengine a5+ cu Bluetooth.
Same, doar ca eu nu prea folosesc bluetooth, asa ca am luat varianta simpla, gasisem o super promotie atunci.

View Postunpuisor, on 07 ianuarie 2023 - 13:57, said:

La a mea, pur si simplu clonezi butoanele de la telecomanda originala fara nici un senzor nimic.
Cum adica? Daca trebuie sa apesi pe butoanele de la telecomanda originala ca se le clonezi, atunci are un IR reader care "invata" codurile respective, deci senzor.
Daca trebuie sa le alegi de prin setari, cumva, atunci are baza de date cu coduri undeva.
Nu ai cum altfel sa clonezi coduri IR.
Cel mai probabil (si ieftin) ar fi sa aiba dioda de IR receptie, si ceva mini-soft sa inregistreze codul respectiv pe butonul ales.

Oricum, daca-i ieftina, merita incercat. :)

#40
igor06

igor06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 23.07.2007
Din ce inteleg are o baza de date cu foarte multe aparate, iti selectezi aparatul tau, dupa care cu un IR receiver transferi codurile pe telecomanda.
Am citit in descrierea acestui produs:
https://www.niden.ro...ila-4-in-1.html

Edited by igor06, 07 January 2023 - 20:59.


#41
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,798
  • Înscris: 09.01.2007
Intamplarea face ca eu sa lucrez pe partea de automatizari, adica de multe ori m-am intalnit cu situatia de a trebui sa controlez un device pe IR (pentru ca nu avea protocol serial/lan/etc.). Iar principiul e foarte similar:
- ori ai un device care are diverse coduri si le testezi sa vezi daca merg cu ce ai tu nevoie
- ori ai un device care are IR learner, si citesti codurile din telecomanda originala
In linkul ala se vorbeste de programator IR pentru ambele cazuri (si ca sa urci coduri din baza de date, si ca sa memorezi telecomanda originala).
Programatorul e asta: https://www.niden.ro...nzi-4-in-1.html sau mai ieftin aici https://www.canton-d...si-clr-7982l-e4

Din ce inteleg eu din instructiuni (am downloadat si softul, de curiozitate), tot ce face programatorul ala e sa iti puna la dispozitie codurile. Dar tu le ai deja pe telecomanda originala. Ca sa scrii telecomanda universala cu codurile online trebuie sa folosesti usb-ul de mai sus care va transmite codurile si telecomanda le invata.

Sunt convins ca exista o modalitate de a inregistra codurile si fara a utiliza programatorul/pc-ul, direct de la telecomanda originala, dar din pacate modalitatea asta nu apare la instructiuni. Ar trebui sa fie ceva in genul asta: https://www.youtube....rts/T4mNjIhoM3A dar trebuie sa gasesti instructiunile pentru modelul respectiv, ca sa nu mai trebuiasca sa cumperi ala pe USB, sa citesti codurile cu ala in aplicatie, si apoi sa le transferi pe telecomanda universala...

Edit: daca nu are o modalitate de a inregistra codurile direct, mai bine cauti alt model de telecomanda care poate face asta, ca e bataie de cap cu softwareuri chinezesti si dai si bani in plus degeaba.

Edited by TehCube, 08 January 2023 - 12:14.


#42
igor06

igor06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 23.07.2007
Ms pt linkuri. Intr-adevar ies mai ieftin pe al doilea link.
Am decis sa iau telecomanda si deviceul IR.
Sa vad ce iese.

#43
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,210
  • Înscris: 28.04.2003

View PostTehCube, on 07 ianuarie 2023 - 14:49, said:


Same, doar ca eu nu prea folosesc bluetooth, asa ca am luat varianta simpla, gasisem o super promotie atunci.


Cum adica? Daca trebuie sa apesi pe butoanele de la telecomanda originala ca se le clonezi, atunci are un IR reader care "invata" codurile respective, deci senzor.
Daca trebuie sa le alegi de prin setari, cumva, atunci are baza de date cu coduri undeva.
Nu ai cum altfel sa clonezi coduri IR.
Cel mai probabil (si ieftin) ar fi sa aiba dioda de IR receptie, si ceva mini-soft sa inregistreze codul respectiv pe butonul ales.

Oricum, daca-i ieftina, merita incercat. :)
La a mea, apesi un buton pe telecomanda originala, le pui bot in bot si apesi butonul care vrei sa preia functia. si gata.

#44
vladut50

vladut50

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 29.05.2010

View Postbobalex18, on 07 ianuarie 2023 - 11:26, said:

A mai fost o postare relativ similară.

După ce am alocat buget de om tâmpit și am probat sound bar-uri   am aju s la audioengine a5+ cu Bluetooth. Eu am plătit 1700 pe sistem și are valente de entry hi-fi.

Recomand acest sistem.
Si eu am Audioengine A5+ conectate la PC si se aud foarte bine, mai ales daca amplasezi boxele la 2 metri una de alta, asa cum scrie in manual, si stai tot la 2 metri de ele cand asculti. Asa de aproape se aude mai slab calitativ.
Le-am pus si la TV (LG C1) si, desi calitatea e foarte buna, suna ciudat. Fie nu le place boxelor amplasate in dulap (pe raft), fie nu m-am obisnuit eu cu sunet stereo la TV.

#45
igor06

igor06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 23.07.2007
Mi-a venit si telecomanda si confirm ca functioneaza.
Mi-am prins un pic urechile in soft la inceput, dar cu documentatia in fata am putut sa-l fac sa mearga.

Treaba sta in felul urmator:
- are o baza foarte mare de date cu branduri si modele; am selectat brandul si modelul TV-ului si mi-a facut asociarea tuturor butoanelor automat; pui telecoamdna in fata IR-ului si apesi un buton si transfera toate codurile pe noua telecomanda.
- problema a fost ca Edifier nu e listat in acel nomenclator, asa ca a trebuit sa transfer codul de pe telecomanda boxelor; cu codurile TV-ului deja incarcate, am selectat butonul de volum din soft, am trecut pe modul de invatare, am pus telecoamnda boxelor in fata IR-ului si doar am apasat pe butonul de volum; softul l-a stocat si am salvat; dupa care am transferat inca o data noile valori in noua telecoamnda.

O sa mai rafinez in seara asta butoanele ca unele nu sunt cum vreau eu.

70 RON m-a costat cu tot cu transport

Edited by igor06, 10 January 2023 - 19:13.


#46
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,798
  • Înscris: 09.01.2007
Teoretic, asa cum ai programat pentru Edifier, poti sa programezi si orice buton de pe telecomanda TV-ului, rabdare sa ai. :)
Ma bucur ca functioneste.

#47
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
"Scump, domne, scump! Dincolo era mai ieftin…"
Edifier=
https://play.google.....android.irplus
Treci ( TV, boxe, +...) pe android colega, ca să nu mai ai atâtea tele.. Și când te gândești ca prima mea telecomanda tv o fost făcălețul bunicii..

#48
igor06

igor06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 23.07.2007

View PostTehCube, on 10 ianuarie 2023 - 19:16, said:

Teoretic, asa cum ai programat pentru Edifier, poti sa programezi si orice buton de pe telecomanda TV-ului, rabdare sa ai. Posted Image
Ma bucur ca functioneste.
Cam asta am de gand sa fac in seara asta, dar da, e cu rabdare Posted Image

View Postdanb1961, on 10 ianuarie 2023 - 19:27, said:

"Scump, domne, scump! Dincolo era mai ieftin…"
Edifier=
https://play.google.....android.irplus
Treci ( TV, boxe, +...) pe android colega, ca să nu mai ai atâtea tele.. Și când te gândești ca prima mea telecomanda tv o fost făcălețul bunicii..
Interesant.
Oricum, trebuie telefon cu infrarosu.

#49
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,798
  • Înscris: 09.01.2007

View Postdanb1961, on 10 ianuarie 2023 - 19:27, said:

Treci ( TV, boxe, +...) pe android colega, ca să nu mai ai atâtea tele..
...mai putin daca ai smartphone fara IR, ca nu mai sunt multi care pun diode IR pe telefoane.

Edited by TehCube, 10 January 2023 - 19:50.


#50
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Blasterul infraroșu îl poți cumpăra, sau ți l face un pretin pe mufa casca telefon. Elegant e o tableta cu port ir, eventual chiar de la sh.

#51
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,798
  • Înscris: 09.01.2007
Pai daca implica sa cumperi chestii, eu as prefera o telecomanda cu butoane fizice, cum a cumparat colegul. Din mai multe motive.
Nu zic, am si eu IR si apps cu remote pe telefon, dar imi place sa nu trebuiasca sa am telefonul la mine tot timpul, sau o tableta sau alte chestii cu net care sa ma distraga. :)

#52
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Corect, dar fiecare are gusturile lui. Am preferat o tableta la cap de pat, pt.  telecomanda tv , boxe, aer conditionat+ ca sa nu mai caut pe sub pat cine stie ce cutie.Dezavantajul e ca nu mai fac miscare..

#53
igor06

igor06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 23.07.2007
Are cineva idee cum poate fi adaugat un buton care nu exista pe telecomanda originala?
Adica sa setez un buton pentru YouTube.

#54
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,798
  • Înscris: 09.01.2007
Nu tin minte sa fi vazut telecomanda de Samsung cu buton dedicat youtube, deci foarte probabil sa nu existe codul respectiv la TV-urile samsung. La Sony am vazut, si la LG parca.
In teorie, ai putea sa-l adaugi manual, daca permite softul si daca gasesti pe net codul pentru "youtube", intr-un format de genul asta: https://www.remotece...g/tv_functions/ (aici nu vad youtube, si in threadul asta nu e niciun raspuns - https://www.remotece...thread.cgi?7919) deci slabe sanse, deja te intinzi. :D

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate