Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Hemoroizi - iritatie perianala, mancarime, sangerari

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2 replies to this topic

#1
Sess

Sess

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 20.01.2016
Salutare,

In septembrie am fost in concediu in Egipt si acolo am avut probleme cu stomacul si vreo 3 zile de diaree. Cand m-am intors acasa, mi-a trecut diareea dar am inceput sa simt o mancarime anala cand mergeam la toaleta si cand mergeam pe afara (in casa nu patesc). Initial nu am bagat de seama dar apoi mancarimea a devenit suparatoare si am citit pe internet ca ar putea fi hemoroizi (eu am mai avut in trecut, dar mereu au fost durerosi, nu ca de data asta). Am inceput sa ma spal si sa nu mai folosesc hartia igienica, apoi am folosit procto-glyvenol. Vazand ca nu mai trece, am fost la un control proctologic si mi s-a spus ca am hemoroizi micsti, mai proeminenti intern si am urmat tratament cu Detralex, Doxiproct unguent (de la asta mi-a trecut complet mancarimea) si supozitoare Procto-Glyvenol.

Am terminat tratamentul si mancarimea a revenit complet, am si o iritatie la fund (fundul e rosu intre fese) si se vad niste urme de sange pe servetele proctologice (pe care le folosesc din cand in cand ca sa pastrez zona curata) - in special cand ma intorc de afara. Cat stau in casa nu prea am mancarime si nici nu sangereaza. Nu se vede/simte nimic la anus, probabil sunt interni hemoroizii.

E normal sa am prurit si sangerare aproape exclusiv cand fac miscare (mers)? Poate fi vorba de altceva? (urmeaza sa merg la control, dar doresc si parerea altora trecuti prin asta)

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Vezi ca se discuta aici:
https://forum.softpe...a-si-mancarime/

#3
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007
Cand umbli fesele se freaca putin si daca zona a iritata apar si simptomele respective.
Posibil sa ai suplimentar si o mica infectie locala sau o micoza, asta poate aprecia medicul de familie, in urma consultului, nu noi.
Si ajungea celalalt topic, ai primit raspunsuri si acolo, nu trebuie sa umpli tot forumul cu aceeasi poveste.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate