Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cadru didactic penticostal

* - - - - 11 votes
  • This topic is locked This topic is locked
66 replies to this topic

#37
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
In 99% din cazuri, profesorii de biologie si geografie au 2 realitati in cap, una normala, stiintifica, si una religioasa, mistica. Predau de obicei adevarurile stiintifice cand/daca sunt in programa si in acelasi timp cred si nebuniile religioase. Multi din ei nici nu stau sa analizeze ca se bat cap in cap. Sunt si geneticieni sau fizicieni de top religiosi (cazuri ultra-rare) care intrebati fiind, spun ca una e una, alta e alta, pur si simplu. Oameni care traiesc cu 2 versiuni contrare ale realitatii, incercand sa le acomodeze pe ambele si sa nu le puna niciodata fata in fata, pur si simplu se fac ca ploua si merg mai departe. Religia/credinta este ceva foarte puternic, instinctual, la care unii nu pot renunta sub nicio forma. Ori re-interpreteaza religia in asa fel incat sa se potriveasca cu stiinta cat de cat, ori incearca sa nu le amestece deloc, desi e clar ca nu pot fi ambele valide simultan, inchid ochii, pun mainile la urechi, fac orice numai sa nu renunte la credinta/religie. Dar, in general, isi fac bine treaba profesional. Exceptie cei ultra-habotnici, care mai scapa din nebuniile religioase si peste chestiile stiintifice, iar asta devine o problema. Cazuri rare...

Edited by Cyanid3, 02 January 2023 - 12:19.


#38
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,834
  • Înscris: 17.08.2022

View PostCyanid3, on 02 ianuarie 2023 - 12:14, said:

In 99% din cazuri, profesorii de biologie si geografie au 2 realitati in cap, una normala, stiintifica, si una religioasa, mistica.

si crezi ca este corect in fata elevului ?

#39
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,261
  • Înscris: 27.10.2007

View Postandreic, on 02 ianuarie 2023 - 12:10, said:

Quote

Dar nu am văzut nimic care sa lege ceva de identitatea culturala, istorica, ori ceva tradițional.
Pai ncii nu trebuie, evoluam.

evolutia presupune ruperea legaturilor identitare ori negarea istorie? ca nu inteleg...

#40
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,834
  • Înscris: 17.08.2022

View Postradunic, on 02 ianuarie 2023 - 12:09, said:

[...]. Părerea mea e că realitatea se constată în teren de la caz la caz. [...]

Stim ca sistemul de educatie a fost cobaiul celor mai nastrusnice experimentari sau transformari.

Este normal ca fiecare generatie sa fie educata diferit "de la caz la caz " ?

#41
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022

View Postvio69c, on 02 ianuarie 2023 - 12:23, said:

si crezi ca este corect in fata elevului ?

Da, cat timp tampeniile religioase nu ajung la suprafata si cat timp si tot restul societatii e cam tot la fel, sau mai rau, ca sunt multi care neaga sau contrazic adevarurile stiintifice. E bine macar daca afla adevarurile stiintifice copiii, chiar si de la oameni care mai au in cap si alte idei mistice tinute pentru ei insisi. E maximum ce se poate face. Ca daca o luam asa, pana si un sfert din cercetatori si vreun sfert de sfert din cercetatorii de top au credinte de-astea paralele, ce pretentii sa ai de la niste simpli profesori?

View Poststrongsss, on 02 ianuarie 2023 - 12:25, said:

evolutia presupune ruperea legaturilor identitare ori negarea istorie? ca nu inteleg...

Nu baga in seama, el este inversul lui PNX, extremist pe latura opusa. Pupa orice vine de la sefii UE sau stangismul extremist. Astia ar trebui sa se dea cap in cap pana vedem care din ei au dreptate mai multa.

View Postvio69c, on 02 ianuarie 2023 - 12:25, said:


Este normal ca fiecare generatie sa fie educata diferit "de la caz la caz " ?

Cred ca se referea la profesori, ca trebuie judecati de la caz la caz, in functie de ce fac ei concret, nu bagati in oala toti penticostalii, ortodocsii etc...

Edited by Cyanid3, 02 January 2023 - 12:31.


#42
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 13.03.2005

View PostEMPP, on 02 ianuarie 2023 - 09:00, said:

când predă teorema lui pitagora face altfel față de alți profesori?
Da, la liceele penticostale începeau cu o rugăciune orice oră, inclusiv aia de matematică. Fiul meu a fost la un liceu din Timișoara, deși era secție de mate info, adică repartizați de calculator, jumătate din elevi erau penticostali., in liceul penticostal... Și ceilalți elevi,cum era și al meu fiu, erau oarecum obligați să participe la această "introducere" în oră.... chiar dacă erau de alte religii.

Edited by wertyck, 02 January 2023 - 12:38.


#43
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,332
  • Înscris: 29.07.2013

View Postvio69c, on 02 ianuarie 2023 - 12:25, said:


Este normal ca fiecare generatie sa fie educata diferit "de la caz la caz " ?


Normal ca este normal.
Ai vrea ca generatia actuala sa ruleze in Fortran programele, cum se facea pe vremea dumitale?
Gramofoanele au iesit demult din uz si nici magnetofoanele nu mai sunt la moda.

Cat despre initiator ...

Umberto Eco: Invazia imbecililor - drama internetului este că l-a promovat pe idiotul satului ca purtător de adevăr

#44
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,261
  • Înscris: 27.10.2007

View Postargonaut, on 02 ianuarie 2023 - 12:38, said:

Gramofoanele au iesit demult din uz si nici magnetofoanele nu mai sunt la moda.
@djl dislike this!

#45
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

View PostPNX1, on 02 ianuarie 2023 - 06:58, said:

După cum spune și titlu, ave o problema.
Nu ca nu ar fi bun, ba chiar își da un interes deosebit și resurse sau timp pentru educarea copiilor.
Nu avem nicio problema.
Din ce zici e un profesor dedicat, care-si face foarte bine treaba pt care-i platit.
Restul e gargara!

View PostCyanid3, on 02 ianuarie 2023 - 12:14, said:

In 99% din cazuri, profesorii de biologie si geografie au 2 realitati in cap, una normala, stiintifica, si una religioasa, mistica.
Prostii! Ai inventat tu vreun aparat si vezi tu in capul lor? :lol:
Profesorii, medicii, inginerii, electricienii, instalatorii trebuie sa-si faca treaba conform fisei postului. Punct!
In rest e fix problema lor daca-s penticostali, atei, budisti, musulmani etc etc

#46
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002
Asa. Si solutia cam care ar fi dupa mintea initiatorului pt acest cadru didactic? Sa fie dat afara? Pe ce motiv? Ca nu tie ziua iei (imbracand o ie chinezeasca)? Sa i se impuna sa treaca la religia adevarata si sa aduca la scoala certificat de buna purtare de la preotul parohiei de care apartine? Sa fie arsa pe rug ca sa fie exemplu pt cine mai intentioneaza sa faca asta? Sa interzica statul cultele neoprotestante si sa-i bage oleaca la puscarie sa invete acolo sa se inchine corect romaneste?

#47
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022

View PostKarhu, on 02 ianuarie 2023 - 13:07, said:

Prostii! Ai inventat tu vreun aparat si vezi tu in capul lor? Posted Image
Profesorii, medicii, inginerii, electricienii, instalatorii trebuie sa-si faca treaba conform fisei postului. Punct!
In rest e fix problema lor daca-s penticostali, atei, budisti, musulmani etc etc

Nu stiam ca poti afla ideile unor oameni doar intrand in capul lor cu aparatul. Sper ca incerci totusi sa conversezi cu ei inainte sa lucrezi la un aparat de genul, ca e mai simplu.
E usor de observat cand o persoana e religioasa si crede anumite chestii, de obicei oamenii nu tin secret asa ceva. La noi, aproape toti cei de peste 30 ani is credinciosi, mai mult sau mai putin. In generatiile mai noi au aparut mai multi atei.
Iar faptul ca sunt penticostali, atei, budisti, nu e problema mea, e a lui vio sau cine se intreba daca asta nu cumva pericliteaza prestatia la job. Eu sustineam fix inversul, nu inteleg de ce-mi arunci mie asta cu nu conteaza ce sunt, ca si cum eu am spus ca ar conta. Ori citeste din 2 in 2 randuri, ori nu stiu ce faci...

Edited by Cyanid3, 02 January 2023 - 13:23.


#48
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,834
  • Înscris: 17.08.2022

View PostKarhu, on 02 ianuarie 2023 - 13:07, said:

Din ce zici e un profesor dedicat, care-si face foarte bine treaba pt care-i platit.

[...]


Profesorii, medicii, inginerii, electricienii, instalatorii trebuie sa-si faca treaba conform fisei postului. Punct!


Exista adevar, exista jumatate adevar si exista minciuna alba....
In toate trei gamele se poate dezvolta acelasi subiect.
Dar rezultatul in perceptia elevului este diferit.


Fisa postului are mult caracter exterior, mai putin interior.
Vrei sa spui sa faca treaba conform programei aprobate

-------------------

Cineva pomenea niste vremuri si niste megafoane sau gramofoane , ceva de genul asta
Ei bine si azi, sunt scoli unde matematica, cetatenia, anatomia, chimia, engleza nu se predau....
Scoli subventionate de stat

-------------------

View PostCyanid3, on 02 ianuarie 2023 - 13:21, said:

Iar faptul ca sunt penticostali, atei, budisti, nu e problema mea, e a lui vio sau cine se intreba daca asta nu cumva pericliteaza prestatia la job.

Ar trebui sa fie treaba parintilor in primul rand.Profesorul apartinand unei secte
care preda in sistemul general de stat nu se va abtine a face prozelism.
Ca atare trebuie directionat in cadrul educatioal ce i se potriveste.
Asaltul religiei asupra sistemului educational este crescent si continuu.

Edited by vio69c, 02 January 2023 - 13:29.


#49
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Pai si diferenta intre o secta si ortodoxism care e? Ca nu te supara, dar stiu multi, multi ortodocsi mai nebuni decat cel mai nebun "sectant". La scoala se abtin toti, in afara de cei de religie, care prin natura materiei se simt acoperiti sa isi dea in petic, dar restul nu indraznesc, crede-ma. Daca sunt cazuri, sunt 1 la 1000 si pot fi de orice religie/denominatiune. Iar cazurile de profesori care nu-s de religie si aduc religia la ore ies de obicei la suprafata, ca fac elevii misto de ei, se afla, se povesteste, sunt vazuti ca niste ciudatenii, mai ales in ziua de azi, cand copiii au de unde se informa.

Daca insisti sa gasesti ne-religiosi sa iti predea, chiar si doar materiile stiintifice, o sa ai o mare problema, gasesti 1 profesor la 10000 de elevi, cred.

Edited by Cyanid3, 02 January 2023 - 13:33.


#50
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002

View Postvio69c, on 02 ianuarie 2023 - 13:26, said:

Profesorul apartinand unei secte
care preda in sistemul general de stat nu se va abtine a face prozelism.
Ca atare trebuie directionat in cadrul educatioal ce i se potriveste
Gandire de asta am mai vazut pe la unu’ de-i zicea Hitler. Daca unu-i evreu, e subom prin definitie, comploteaza la intinarea sangelui pur arian si trebuie directionat…

Edited by Fane, 02 January 2023 - 13:44.


#51
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

View Postvio69c, on 02 ianuarie 2023 - 13:26, said:

Profesorul apartinand unei secte
care preda in sistemul general de stat nu se va abtine a face prozelism.
Asta-i o generalizare. Si stii cine face generalizari....
Cazurile se iau individual.
Eu n-am avut niciun profesor care sa faca prozelitism.

#52
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,834
  • Înscris: 17.08.2022

View PostKarhu, on 02 ianuarie 2023 - 13:35, said:

Asta-i o generalizare. Si stii cine face generalizari....
Cazurile se iau individual.
Eu n-am avut niciun profesor care sa faca prozelitism.

Nici eu....
Dar atunci profesorul era o vocatie si nu o meserie.

Rupeau ore din timpul lor sa se ocupe cu cacateii de noi cu cor, dansuri,
echipe sportive, orchestre, formatii de teatru, cunostiinte generale, dezbateri....

Religia se numea credinta si era ceva personal si pana la terminarea liceului si chiar azi,
nu am stiut, nu m-a interesat, nu am gandit la religia unui profesor.
Sau la alte apartenente.

Edited by vio69c, 02 January 2023 - 14:36.


#53
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Era pe dracu. In multe cazuri profesorii veneau spre jumatea orei si povesteau tot felul de tampenii personale elevilor. Acum se face materia mai strict ca inainte, doar ca e putrezit creierul de la atata tiktok. Faza cu "pe vremuri" este cam ca in clipul ala vax populi cand se dadea mare un betiv ca pe vremea lui se facea carte si el era cel mai bun din clasa, iar apoi, intrebat cate laturi are un triunghi, a raspuns "depinde de care, isoscel, dreptunghic, de care e, poate sa aiba 4, 6, depinde".

Edited by Cyanid3, 02 January 2023 - 14:44.


#54
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002

View Postvio69c, on 02 ianuarie 2023 - 14:32, said:



Nici eu....
Dar atunci profesorul era o vocatie si nu o meserie.

Rupeau ore din timpul lor sa se ocupe cu cacateii de noi cu cor, dansuri,
echipe sportive, orchestre, formatii de teatru, cunostiinte generale, dezbateri....

Religia se numea credinta si era ceva personal si pana la terminarea liceului si chiar azi,
nu am stiut, nu m-a interesat, nu am gandit la religia unui profesor.
Sau la alte apartenente.
Eu am avut in liceu profesor de romana evreu. Pe bune. Daca stau bine si ma gandesc nu prea le avea si nu dadea prea multi bani pe traditiile poporului roman, istoria si spiritualitatea sa. Crezi ca era ok sa ocupe postul asta?

Ce ziceti? Infiintam o institutie a romanismului si ortodoxiei ca sa acrediteze profesorii si alti functionari? Cum sa o denumim? “Inchizitie” ar fi un nume potrivit?

Edited by Fane, 02 January 2023 - 14:56.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate