Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Militarizarea" Antifraudei

Washington DC in 1940 - secvente ...

Miniatur Wunderland - Monaco

Familia Simpson
 plata impozit profit actiuni trad...

Extras de cont cu semnatura elect...

Ce parere aveti despre ascasa.de ...

Sfat achizitie bmw e92 320d
 switch Gigabit POE pentru toate e...

Triunghi

Relatie, vorbit prin mesaje

Radon!
 S-a ocupat Dumnezeu de formarea o...

Windows 10 Pro - Automatic Repair...

Purici pisica apartament

Romania se afla in top 5 cele mai...

Cadru didactic penticostal

* - - - - 11 votes
  • This topic is locked This topic is locked
66 replies to this topic

cristiandrei

cristiandrei

Senior Member

• Grup: Senior Members
Topic de bagat zanzanie, nu ca trebuie inchis, ci sters, ca omul arunca cu aberatii, nu e nici o dezbatere.

Cyanid3

Cyanid3

Member

• Grup: Members
Cand eu ma certam cu el pe conturile vechi, voi va cautati de bani prin buzunare sa ii donati.

La un moment dat spusese ca toti profesorii sunt prosti si ca el ar fi fost mai potrivit sa predea la elevi, ca stie sa ii atraga. Au ajuns maturatorii din scoala sa faca legea in invatamant, asta ne mai lipsea...

Edited by Cyanid3, 02 January 2023 - 10:52.

exqusit_drunk

exqusit_drunk

Senior Member

View PostPNX1, on 02 ianuarie 2023 - 09:41, said:

Hai domnule, ce rău poate face o icoana, chiar și pentru un ateu.
Dar na.
Bine ca sta pisică budista pe catedra, Feng Shui, sau stativul cu 7 lumânări în geam.
Sinteza unei mentalități de habotnic.

honeybee

honeybee

tougher than the rest

Cum erau pereții scolii când învățăm noi?
Cu portrete a unor mari voievozi, scriitori, oameni de cultura care au marcat istoria României.

Si la ce ti-a folosit ca te-ai zgiit cu ochii pe pereti la scoala si stii cum arata Stefan cel Mare si Sfint (aud mai nou!:hypocrite:), daca tu nu cunosti declinarea pronumelor posesive? Inainte de istorie ar trebui sa stapinim bine gramatica limbii romane. Altfel ajungem de risul lumii. :)

În fiecare clasa era câte o icoana.
Bine ca sta pisică budista pe catedra, Feng Shui, sau stativul cu 7 lumânări în geam.
Dar icoana sa o dam la gunoi.

Ai uitat sa mentionezi carpeta cu "Rapirea din serai". :D

Te anunt ca pina si orezul, cu care te sorcovesc colindatorii in prima zi a noului an, e de provenienta asiatica. :P

Locul icoanelor e la biserica sau in locuinta ta personala, daca asta iti este alegerea. La gunoi n-are ce cauta, ca o suparam pe Greta. Ea e sefa reciclarii mondiale. :hypocrite:

Edited by honeybee, 02 January 2023 - 11:01.

PNX1

PNX1

Member

View Poststrongsss, on 02 ianuarie 2023 - 09:47, said:

cred ca nu ai explicat bine problema, de fapt nu ne-ai spus nimic.
daca e o situatie de genul: la scoala copilului exista un cadru penticostal, care, abatandu-se de la programa disciplinei XXXX (istorie, cultura civica, religie, bune maniere), preda trunchiat, nu preda anumite capitole, ascunde informatii, deformeaza informatii. in cazul asta da, avem ce discuta.
din ce spui tu ar putea fi si un cadru care  nu preda teoria lui Pitagora, pentru ca Pentru ei totul începe din 1900, chiar din 1989 dacă se poate.
sau poate e o invatatoare care nu se implica. atunci ati putea si voi, parintii, sa va implicati, sesizand conducerii scolii situatia, avand anumite initiative (hai sa sarbatorim ziua iei in clasa, hai sa face o excursie la Alba Iulia, hai sa punem tablori pe pereti)

inteleg ca nu iti place ceva care se intampla la scoala, arata-ne ca ai trecut prin ea si ai ramas cu ceva (respectiv capacitatea de a te exprima in scris).
Cam asta am vrut sa spun.
Când oi vedea ca se preda în clase cu exemple din istoria noastră, atunci ar fi okis.
Dar nici în predicile lor nu aduc vreun exemplu din istoria de peste 2000 de ani din istoria României...

Sau activat trolii?
Si de ce faceți atac la persoana, și de ce admini permit lucrul acesta?
Trebuie să pun citat din regulamentul topicului?
Discutam persoana mea, sau problema în sine?
La începerea anului școlar, sa făcut obișnuită slujba cu preot și sfințirea scolii.
Un ritual vechi care a devenit tradiție.
Asa ca nu prea ia convenit cadrului didactic penticostal, începutul de an.
Ce trebuie sa păstrăm în școală și ce nu?

Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

Arrogant bastard

View PostPNX1, on 02 ianuarie 2023 - 11:03, said:

Sau activat trolii?
Si de ce faceți atac la persoana, și de ce admini permit lucrul acesta?
La începerea anului școlar, sa făcut obișnuită slujba cu preot și sfințirea scolii.
Asa ca nu prea ia convenit cadrului didactic penticostal, începutul de an.

Scrii cam multe despre scoala, desi nu pare ca ai dat prea mult pe acolo.

Si daca tot vrei discutii despre regulament:

d. deschiderea de topicuri / postarea de continut despre subiecte care contravin legilor Romaniei (incluzand dar fara a se limita la informatii false, vulgare sau defaimatoare, rasism, antisemitism, xenofobie, homofobie, discriminare sau orice alte date considerate ilegale pe teritoriul Romaniei), sau care instiga la incalcarea acestor legi; deasemenea, folosirea de astfel de elemente in username, avatar sau alte parti din profilul personal

Edited by Ann0nyym0us, 02 January 2023 - 11:15.

honeybee

honeybee

tougher than the rest

Ciudata traditie! N-am mai pomenit asa ceva pina acum. :facepalm:

E bintuita de spirite malefice sau de ce e necesara sfintirea scolii in fiecare an? :rolleyes:

Mai lipseste ca vreo baba din sat sa faca voodoo profesorilor, care sint de alta religie. :lol:

strongsss

strongsss

Senior Member

uite, eu cu asta nu sunt de acord.  dincolo de aspectele legale (vezi textul Hotărârii 706/2017 a Consiliului Naţional pentru Combaterea Discriminării (CNCD) şi al Hotărârii Curţii de Apel Bucureşti din 31.05.2019).
dupa cum nu sunt de acord nici cu modul in care se face religia in scoala. eu cred ca popii trebuie sa stea la biserica si profesorii la scoala.

totusi n-am inteles care este problema ta! ce face profesorul acela si tie ti se pare in neregula!

Edited by strongsss, 02 January 2023 - 11:21.

PNX1

PNX1

Member

Întocmai, ce este scris în regulament, este fata de tradiție și istoria românească.
Eu cum de am putut merge în geamii, case de adunări penticostale, și la alte culte și nu am pățit nimic.
Cum de doamna nu are un obiect care sa aducă aminte de tradiția românească?
Este vorba de discriminare a tradiției, rasism, antisemitism, xenofobie, homofobie?

strongsss

strongsss

Senior Member

View PostAdm, on 02 ianuarie 2023 - 10:15, said:

Intre timp, in viata reala...

https://ziare.com/sc...ubeicte-1779358

cu treaba asta ar trebui sa facem un topic separat, nivelul de educatie pana la urma (ca nu putem vorbi, in acest stadiu, de pregatire profesionala) este intr-un picaj total! in plus, mai apare o intrebare: ce fac atatia politisti, ca pe strada sunt din ce in ce mai putini!

Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

Arrogant bastard

View Poststrongsss, on 02 ianuarie 2023 - 11:20, said:

totusi n-am inteles care este problema ta! ce face profesorul acela si tie ti se pare in neregula!

Problema e ca libera exprimare (si aici pe forum) a permis aluia de era trimis la lupta cu steagul in fata sa aiba pareri, si astea sa fie respectate, chiar daca parerea este 1+1+3.

Edited by Ann0nyym0us, 02 January 2023 - 11:28.

tomcatsk8

tomcatsk8

Active Member

• Grup: Validating

View PostPNX1, on 02 ianuarie 2023 - 06:58, said:

După cum spune și titlu, ave o problema.
Nu ca nu ar fi bun, ba chiar își da un interes deosebit și resurse sau timp pentru educarea copiilor.
Dar nu am văzut nimic care sa lege ceva de identitatea culturala, istorica, ori ceva tradițional.
Pentru ei totul începe din 1990, chiar din 1989 dacă se poate.
Nu vedem ziua naționala sărbătorită, ssu ziua iei, sau o sărbătoare mare, ori altceva care ne definește pe noi ca romani fata de alte nații.
Știu ca ei ca și cult, neaga și reneagă orice istoric, pentru ca nu au istorie.
Altfel ar recunoaște acele fapte istorice și ca religia este înființată recent ca o mișcare de revolta, de dezlipire, de a-și face propriul drum, nu știu, numiți voi de ce sa făcut cultul neoprotestant in sutele de forme.

Sunt agnostic si nu ma intereseaza sarbatorile religioase. Sunt roman si putin imi pasa de sarbatorile nationale. Putin imi pasa de traditii si obiceiurile romanesti. Consider ca identitatea culturala romaneasca inseamna hotie, smecherie, rautate, prostie si lipsa de empatie. Multe din atributele astea sunt mostenirea ramasa din anii comunismului cand tara a fost condusa de un ucenic de cizmar semianalfabet. Si inainte de asta de catre monarhie si partidele "istorice".

Edited by tomcatsk8, 02 January 2023 - 11:41.

PNX1

PNX1

Member

View Poststrongsss, on 02 ianuarie 2023 - 11:26, said:

cu treaba asta ar trebui sa facem un topic separat, nivelul de educatie pana la urma (ca nu putem vorbi, in acest stadiu, de pregatire profesionala) este intr-un picaj total! in plus, mai apare o intrebare: ce fac atatia politisti, ca pe strada sunt din ce in ce mai putini!
Vezi ca îți pui Softpedia în cap cu afirmațiile astea.
Nu ai voie sa spui ca nivelul educației este în picaj.
Mai ales din cauza sistemul educational.
Oi fi eu necizelat, 11 clase, mai morcoveata asa, sau cum îmi spuneau unii de pe aici cu ani în urma, Moromete, dar dacă nu ma pot exprima prin cuvinte nu înseamnă că nu îmi dau seama în ce situație suntem.
Avem o problema, iar prima parte a ei, spre rezolvare, este sa o recunoaștem.
Nu am o problema, ca pana la urma urmei, sun un om nesemnificativ.
Maine pot da coltul, și ce pot sa mai fac pentru mine?
Dar copiii?
Copiii copiilor noștri, ca tot vorbeam de Ștefan?
Sa adoptam altceva decât ce era pana acum?
Nu ma e compatibil, distruge ceva?

radunic

radunic

Senior Member

Nu ca nu ar fi bun, ba chiar își da un interes deosebit și resurse sau timp pentru educarea copiilor.
În afară de religia persoanei ăsta e singurul lucru concret pe care ni l-ai spus.
Deduc de aici că subiectul discuției e un profesor care nu doar știe meserie, dar o și face cum trebuie - aspect, din păcate, din ce în ce mai rar în școli.
Ce nu ai reușit să ne spui este ce anume face greșit din punct de vedere didactic.

vio69c

vio69c

Senior Member

Cred ca s-a mers la extrema.
In mod normal, intre predarea materiilor, si religia celui de preda,
nu ar trebui sa fie nici-o influenta iar religia profesorului nu ar trebui sa intereseze parintii sau alte cercuri.

Totusi.
Este vorba de gradul de religiozitate, felul religiei si impactul ei asupra intelegerii materiilor.
Atata timp cat profesorul crede ferm ca viata pe pamant a aparut datorita unei forte superioare, unui zeu,
va fi greu sa transmita copiilor cunostiinte de natura, biologie
Iar daca a vorba despre sex, iar in religia lui este interzisa referirea la el, cam greu sa predea anatomia.
Sau sa se refere la minime cunostiinte de educatie sexuala
La fel stiintele exacte, sau predarea Cetateniei sau materiilor sociale.

strongsss

strongsss

Senior Member

View PostPNX1, on 02 ianuarie 2023 - 11:43, said:

dar dacă nu ma pot exprima prin cuvinte nu înseamnă că nu îmi dau seama în ce situație suntem.
scuza asta a mers dupa primul tau post: ceva de genul: bai, am o idee, dar nu stiu cum s-o discutam!
  (PS: asa definesc inginerii vidul: il am in cap, dar nu stiu sa-l exprim Posted Image )

apoi, mai multi participanti ti-au pus niste intrebari concrete, respectiv ce te nemultumeste la cadrul didactic respectiv! cumva, tu sustii ca un cadru didactic nu face ce trebuie, pentru ca e penticostal, ceea ce, crede-ma, fara dovezi solide, este o discriminare. Tu il judeci pe omul acela in functie de religia sa, iar asta este o discriminare.
incearca sa raspunzi la intrebarile care ti s-au pus si vom avea ce dezbate in continuare.

si mai lasa-ne cu Stefan cel Mare, deviza lui a fost descaleca si foote, incaleca si du-te! vrei sa o aplicam si acum?

Edited by strongsss, 02 January 2023 - 12:07.

radunic

radunic

Senior Member

View Postvio69c, on 02 ianuarie 2023 - 11:55, said:

Totusi.
Este vorba de gradul de religiozitate, felul religiei si impactul ei asupra intelegerii materiilor.
Atata timp cat profesorul crede ferm ca viata pe pamant a aparut datorita unei forte superioare, unui zeu,
va fi greu sa transmita copiilor cunostiinte de natura, biologie
Iar daca a vorba despre sex, iar in religia lui este interzisa referirea la el, cam greu sa predea anatomia.
Sau sa se refere la minime cunostiinte de educatie sexuala
La fel stiintele exacte, sau predarea Cetateniei sau materiilor sociale.
Părerea ta bazată nu se știe exact pe ce. Părerea mea e că realitatea se constată în teren de la caz la caz. Altfel nu, că o dăm în vînători de vrăjitoare.

andreic

andreic

Very OLD Member

• Grup: Moderators

Dar nu am văzut nimic care sa lege ceva de identitatea culturala, istorica, ori ceva tradițional.
Pai ncii nu trebuie, evoluam.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate