Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cadru didactic penticostal

* - - - - 11 votes
  • This topic is locked This topic is locked
66 replies to this topic

#1
PNX1

PNX1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 30.09.2022
După cum spune și titlu, ave o problema.
Nu ca nu ar fi bun, ba chiar își da un interes deosebit și resurse sau timp pentru educarea copiilor.
Dar nu am văzut nimic care sa lege ceva de identitatea culturala, istorica, ori ceva tradițional.
Pentru ei totul începe din 1990, chiar din 1989 dacă se poate.
Nu vedem ziua naționala sărbătorită, ssu ziua iei, sau o sărbătoare mare, ori altceva care ne definește pe noi ca romani fata de alte nații.
Știu ca ei ca și cult, neaga și reneagă orice istoric, pentru ca nu au istorie.
Altfel ar recunoaște acele fapte istorice și ca religia este înființată recent ca o mișcare de revolta, de dezlipire, de a-și face propriul drum, nu știu, numiți voi de ce sa făcut cultul neoprotestant in sutele de forme.

#2
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005
Care e problema, totusi?
Ca eu as zice ca problema e la tine.

Ce treaba are religia unui profesor, daca isi face meseria onorabil?
Sau voiai sa va tineti de manuta la biserica?

Eu as zice sa urmaresti toti profesorii aia de la scoala aia unde matura doamna ta - cine stie, poate e si vreun homosexual.
Asa o sa ai motiv sa nu mai dai copiii la scoala si sa continui sa urasti pe toata lumea care nu e asa obtuza si inchistata ca tine.

Edited by florinel, 02 January 2023 - 07:24.


#3
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostPNX1, on 02 ianuarie 2023 - 06:58, said:

După cum spune și titlu, ave o problema.
Nu ca nu ar fi bun, ba chiar își da un interes deosebit și resurse sau timp pentru educarea copiilor.
Dar nu am văzut nimic care sa lege ceva de identitatea culturala, istorica, ori ceva tradițional.
După cum spune și titlul, doar voi (nu știu care voi, tu știi) aveți o problemă. Și aia e cu religia omului, nu cu felul în care își face treaba. Plus că nu zici ce predă și de ce ar trebui să lege materia lui cu ”identitatea culturala, istorica, ori ceva tradițional”.

#4
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Pai in scoala aia toti profesorii isi pun mileurile alea sinistre pe ei de ziua iei, in afara de el?
Daca nu preda istorie si in acelasi timp o reneaga, care ar fi problema?

Sau e invatator? Ca de obicei pana in clasa a 4-a dorm parintii in fata scolii de grija, dupa aia majoritatea uita ca au copii.

Oricum, toti credinciosii, indiferent de religie, traiesc intr-o realitate paralela, nebunia astuia doar are alta aroma fata de nebunia celorlalti. Stiu o profa ortodoxa de geografie care cand vorbeste despre invelisul magmatic al pamantului, tine sa mentioneze ca tot acolo este si iadul. Nu i-a dat nimeni peste gura pana acum, face asta de zeci de ani.

Edited by Cyanid3, 02 January 2023 - 08:11.


#5
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,437
  • Înscris: 16.03.2004
Bine că profesoara de care vorbești, nu e Martoră a lui Iehova, să te fi văzut atunci! :confused:

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
Dar tu cum de reușești să știi ce face fiecare profesor în ora lui?
Din ce îți spune copilul?
Mai exact ce anume nu îți convine? Contează religia omului în jobul ce îl desfășoară ca profesor? Nu contează!

#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Tu cauti motive de cearta, vad eu, pentru ca e clar ca la tine realitatea se raporteaza prin lentila religiei.

Sa vezi grozavie! La scoala unde invata copiii mei, fiecare clasa trage la sorti cate o tara, invata si prezinta date despre ea si fac mancaruri specifice, pe care apoi le vand la targul scolii.
Insemna ca ii fac de mici "multinationalisti" ?
Stiu sigur ca au SI profesori musulmani si prb hindusi (dupa turban), dar absolut niciodata asta nu a fost o problema.

In Zeci de ani de scoala, niciodata nu m-a interesat ce religie practica omul de la catedra, exceptand profii de religie, pe care i-am urat pentru prostia si inflexibilitatea lor.

P.S. Nu trebuie sa fii roman ca sa porti IE. Chiar si ea se modernizeaza.
https://www.yokko.ro...e-clothing.html

#8
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,437
  • Înscris: 16.03.2004
Sunt 404.000 penticostali în România, deci putem spune că penticostalismul este ceva ”românesc” și nu o sectă obscură. În unele localități din câteva județe din România, sunt chiar majoritari (Arad, Suceava)

https://stirileprotv...mii-10-ani.html

#9
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
când predă teorema lui pitagora face altfel față de alți profesori?

#10
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,184
  • Înscris: 26.06.2009

View PostPNX1, on 02 ianuarie 2023 - 06:58, said:

Nu vedem ziua naționala sărbătorită, ssu ziua iei, sau o sărbătoare mare, ori altceva care ne definește pe noi ca romani fata de alte nații.
Știu ca ei ca și cult, neaga și reneagă orice istoric, pentru ca nu au istorie.
...Ziua Iei este o... "sarbatoare mare"???
Cum adica nu au istorie, daca "instoria" lor a inceput de la 1900?

Oricum ai probleme grave... trebuie sa te verifici! ;-)

#11
PNX1

PNX1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 30.09.2022
Nu mininationalisti. Dar totuși, avem o cultura seculara.
Nu o poți reneaga asa dintr-o data.
Cum erau pereții scolii când învățăm noi?
Cu portrete a unor mari voievozi, scriitori, oameni de cultura care au marcat istoria României.
Eu nu ma cert cu nimeni, ci doar "privesc cu atenție di îngriijorare" la ce se întâmplă.
De parca cineva încerca să ne facă sa uitam cine suntem.
Prin orice mijloace.
Nu.
Asta nu se va întâmpla atât timp cât mai sunt oameni care vibrează românește.
Mass-media și ea pune editoriale cu "cât de prosti erau romanii în ani 1800" sau "dieta precara" sau "romanii care erau bețivani" etc.
Asta e istoria României, istoria noastră, bună, rea, eu o păstrez.
Nu accept nimeni și nimic să-mi facă reproșuri.
În SUA dacă renegi istoria lor recenta, te linseaza.
Accepta alte culturi, dar cu obligația sa știe istoria SUA, președinți, etc.
Altfel ești emigrant.
La noi, ca asa este la romani, e lasă că merge asa.
În fiecare clasa era câte o icoana.
Hai domnule, ce rău poate face o icoana, chiar și pentru un ateu.
Dar na.
Bine ca sta pisică budista pe catedra, Feng Shui, sau stativul cu 7 lumânări în geam.
Dar icoana sa o dam la gunoi.
Știu de SP de atâția ani ce orientări are, mai exact din 2008, și cum segregheaza userii, am fost banat de atâta ori, dar ba, pe bune, care sunt valorile românești?
Care e istoria României?
Care este tradiția acestei tari?
Cum continuam?
Sau nu mai continuam, sa scoatem tot ce este romanesc, și gata o data pentru totdeauna.
Sa dam secuilor ce vor ei, și maghiarilor, vindem ce o mai rămas, plecam toți din tara și gata.
Pana și Evrei au umblat prin lume, sute de ani, și tot le sunt respectate istoria di valorile.
Numai noi a noastră nu o respectam și nu o recunoaștem.
Bravo ma.
Hai sa ne pierdem în negura timpului.
Asta vreți?
Asta se vrea?



View Postdark, on 02 ianuarie 2023 - 08:51, said:

Sunt 404.000 penticostali în România, deci putem spune că penticostalismul este ceva ”românesc” și nu o sectă obscură. În unele localități din câteva județe din România, sunt chiar majoritari (Arad, Suceava)

https://stirileprotv...mii-10-ani.html
Eee, sa mergi de la manastirea Sucevița către Putna, iar pri Vișeu sa vezi cum ies mii de penticostali de la casele lor de adunare, te gândești cum Ștefan cel Mare e burghiu în mormânt dacă ar știi ce fac razesii lui.
Îl reneagă.
Nici nu știu cine este.
Mai lupta oare sa apere Moldova de covorașe și Allah akbar?
Oare tot asa merg penticostalii prin Turcia sa zicem, sa convertească musulmanii și sa le renege istoria si tradițiile?
Da chiar de cd nu încerca acolo?
Uite un tel și un target pentru ei.
Siria, Irak, Afganistan, etc.
Sa vad eu dacă reușesc acolo.



#12
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007
Hai ca esti batut in cap!

#13
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,231
  • Înscris: 27.10.2007
cred ca nu ai explicat bine problema, de fapt nu ne-ai spus nimic.
daca e o situatie de genul: la scoala copilului exista un cadru penticostal, care, abatandu-se de la programa disciplinei XXXX (istorie, cultura civica, religie, bune maniere), preda trunchiat, nu preda anumite capitole, ascunde informatii, deformeaza informatii. in cazul asta da, avem ce discuta.
din ce spui tu ar putea fi si un cadru care  nu preda teoria lui Pitagora, pentru ca Pentru ei totul începe din 1900, chiar din 1989 dacă se poate.
sau poate e o invatatoare care nu se implica. atunci ati putea si voi, parintii, sa va implicati, sesizand conducerii scolii situatia, avand anumite initiative (hai sa sarbatorim ziua iei in clasa, hai sa face o excursie la Alba Iulia, hai sa punem tablori pe pereti)

inteleg ca nu iti place ceva care se intampla la scoala, arata-ne ca ai trecut prin ea si ai ramas cu ceva (respectiv capacitatea de a te exprima in scris).

Edited by strongsss, 02 January 2023 - 09:48.


#14
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,184
  • Înscris: 26.06.2009

View PostPNX1, on 02 ianuarie 2023 - 09:41, said:

În fiecare clasa era câte o icoana.
Pe vremea mea era poza lui Ceausescu in fiecare clasa... NU era nici o icoana ca erau interzise! Au fost niste unii, printre care si penticostali - care au luptat la Revolutie ca sa NU mai fie poza lui Ceausescu acolo...

Eu tot nu am inteles de ce spui ca penticostalii neaga istoria noastra? Am crezut initial ca vorbesti despre istoria Ortodoxa, dar tu bati campii mai rau: ce au ei cu istoria romanilor? Nu am auzit niciodata aberatia asta...

View PostPNX1, on 02 ianuarie 2023 - 09:41, said:

Eee, sa mergi de la manastirea Sucevița către Putna, iar pri Vișeu sa vezi cum ies mii de penticostali de la casele lor de adunare, te gândești cum Ștefan cel Mare e burghiu în mormânt dacă ar știi ce fac razesii lui.
Îl reneagă.
Nici nu știu cine este.
Mai lupta oare sa apere Moldova de covorașe și Allah akbar?

Ei hai las-o: il durea pe Sefan fix la 2m... de crestinatate! L-a interesat mai mult cetatea Chiliei si sa i-o de lui Vladutz Tepes si Raducu cel Frumos ca sa isi aduca inapoi ce era al lui. Cand a fost interesul a fost de partea turcilor, cand nu a mai fost interesul s-a dat si Stefan de partea ungurilor/Papei. Lasa ca am mai citit si noi istorie...

#15
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,191
  • Înscris: 26.01.2007

View PostPNX1, on 02 ianuarie 2023 - 06:58, said:

După cum spune și titlu, avem o problema.
Nu ca nu ar fi bun, ba chiar își da un interes deosebit și resurse sau timp pentru educarea copiilor.

Fii un pic mai concret, care e problema ?
Până acum tot bălmăjit dar nu ai reușit să prezinți problema reală.

Ce face rău la ore profesorul ăla penticostal?
Încearcă te rog să te aduni puțin și să vorbești coerent!

#16
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Intre timp, in viata reala...

https://ziare.com/sc...ubeicte-1779358

#17
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,171
  • Înscris: 06.04.2020
Si daca ar fi ateu, care ar fi problema?

#18
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,145
  • Înscris: 15.05.2008
Cand ma gandesc ca acest impostor avea deschis subiect separat de cersit bani de la colegi, aproape sa cad in acea teapa sa donez, acu ca s- a gatat treaba vedem si noi cata ura si urat zace in asta(a)


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate