Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Laptop nu mai functioneaza

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 09.08.2006
Acum am ajuns sa ma joc cu memoriile...se pare ca ar fi de una din ele bsodul....am 2 de 4 giga

De la una din ele....

De la una din ele....

Am cumparat si o baterie e full...ca am masurat-o cu voltmetrul

#20
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 09.08.2006
Il duc in service,va spun ce si cum....a avut.

#21
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,465
  • Înscris: 21.12.2006
Cred că memoriile fac probleme... Când primești BSOD e afișat un cod de eroare, fă poză acelui cod și apoi caută după el. Sau verifică în Event Manager problemele.

#22
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018

 MrLion, on 02 ianuarie 2023 - 13:36, said:

65-67 grade sunt putin cam mari, părerea mea..

67 de grade e o temperatura joasa.

Eu in forja in softuri de editare foto-video ma duc in 90 de grade. Si am laptop cu vapour chamber, top of the range la vremea lui: Dell XPS 9700 - i7-10875h - 64gb ddr - rtx2060

#23
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 06.03.2016
Am avut un laptop din aceeasi serie iar temperaturile alea sunt chiar mici. Procesorul e depasit pentru vremurile astea, e solicitat foarte mult si ruleaza mai fierbinte.
Din ce zici pe aici pare a fi de la RAM. Ori placuta defecta, ori contact imperfect.

#24
1000FPS

1000FPS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 29.12.2016

 MrLion, on 02 ianuarie 2023 - 13:36, said:

65-67 grade sunt putin cam mari, părerea mea..tu ai ceva probleme cu el la răcirea procesorului. Sigur ai făcut ceva greșit când l-ai demontat și montat înapoi. Dacă zici că ventilatorul se învărte, ori ai pus prea multă pastă ori prea puțină.
Un exemplu de temperatura cu windows 11 și full hd
[ https://i.postimg.cc/VNqSCNHb/temp.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

65 grade pentru un laptop nu sunt temperaturi mari, sunt ok, daca ii dezactivezi si boost ul ar trebui sa aiba si mai putine.
Tu probabil ai unitate la temperaturile alea, nu se pot compara gradele

#25
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,063
  • Înscris: 06.01.2007
Eu folosesc OCCTpentru stresarea laptopului si masurarea temperaturilor.
Temperaturile sunt bune la tine. Problema e ca or sa creasca in timp. Pasta termoconductoare originala e mult mai vascoasa si isi pastreaza temperaturile un timp mult mai lung decat una tip MX sau Arctic Silver.
Eu am trecut pe 2 laptopuri, de test,  la paduri carbonaut. Am din start temperturi mai mari, dar vad ca se pastreaza mult mai bine, ba chiar s-a imbunatatit un pic.

#26
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
La un laptop de firma nu ai de ce sa umbli la pasta pe toata durata de viata a utilajului.

#27
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,063
  • Înscris: 06.01.2007
Eu scot laptopul pe camp si se imbacseste radiatorul de racire dupa 2-3 ani. Si daca umbli la el, trebuie sa schimbi si pasta.
Sunt in teste cu carbonautul asta. Pe laptopul meu l-am pus la jumatea lui august si pana acum se comporta bine.
Temperaturile sunt ceva mai mari la idle, dar, curios lucru, la testele in sarcina se comporta la fel ca o pasta stock.
La celalalt laptop, se comporta chiar mai bine si asa a facut de la bun inceput. Nu am o explicatie pentru asta. Poate are arcurile mai puternice, sau poate din cauza ca are un singur chip de racit.
O fi mai sensibila la defectiuni de neplaneitate.

Pasta stock, daca o poti pastra, e cea mai buna. De fapt sunt in cautare de o pasta mai vascoasa, care sa aiba aceleasi proprietati ca una de se pune in laptopuri la inceput.

#28
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018

 maccip, on 02 ianuarie 2023 - 20:38, said:

Eu scot laptopul pe camp si se imbacseste radiatorul de racire dupa 2-3 ani. Si daca umbli la el, trebuie sa schimbi si pasta.


Nimic mai fals. Praful nu ajunge la pasta, nu ai de ce sa o schimbi. Cureti radiatorul de praf si aia e.

Schimbarea pastei de la procesor este o apucatura romaneasca foarte paguboasa. In primul rand ca pasta aftermarket nu e la fel de buna ca aia de fabrica, in al doilea rand daca nu se aseaza radiatorul perfect peste procesor (unii pun prea multa pasta si nu se filmeaza bine peste procesor) te trezesti ca ai temperaturi mai mari decat inainte de inlocuirea pastei.

Edited by abac, 02 January 2023 - 20:53.


#29
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,063
  • Înscris: 06.01.2007
Eu le curat in baia cu ultrasunete. Si ma ocup si cu reparatul lor. Doar pe la prieteni, hobby. Nu stau sa ma impiedic de o schimbare de pasta termica, asta-i de fapt cea mai usoara problema in repararea unui laptop.
De aia si caut o pasta buna. Nu pentru mine neaparat, ci pentru cei carora le umblu in laptop din diferite motive.
Eu oricum nu stresez laptopul ca nu joc jocuri, iar la un youtube 1080p  nu se pune problema sa se incinga.

#30
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,465
  • Înscris: 21.12.2006
Arctic MX-4 sau MX-5 au un preț foarte bun, performanțe bune și n-ar trebui să lipsească din dotarea oricui nu-și prinde degetele prin PC sau Laptop, alături de o șurubelniță cu mai mulți biți.

#31
tranzistor21

tranzistor21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 02.01.2010
*maccip , ai aplicat pad carbonaut si pe procesor ce are pastila de siliciu expusa , adica radiatorul apasa direct pe pastila de siliciu?
Am citit ca sunt bune conductoare electric aceste pad-uri.

Edited by tranzistor21, 02 January 2023 - 22:12.


#32
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,063
  • Înscris: 06.01.2007

 tranzistor21, on 02 ianuarie 2023 - 22:01, said:

*maccip , ai aplicat pad carbonaut si pe procesor ce are pastila de siliciu expusa , adica radiatorul apasa direct pe pastila de siliciu?
Da.
Am luat un pad de dimensiune ceva mai mare, convenabila la pret/cantitate. Am taiat pe dimensiunea pastilei. 9mm x8mm parca unul, si celalalt 8mm x 7mm.
Cel cu pastila mai mica se comporta ceva mai bine la un test comparativ. Nu stiu daca are legatura cu dimensinuea pastilei, dar cred ca forta de apasare pe o suprafata mai mica isi spune cuvantul.  

Padul era, evident, pentru alt tip de procesor, insa eu am luat sa testez pe procesoare de laptop.
De conductia electrica nu mi-e frica deoarece e taiat fix pe dimensiunea pastilei, doar 0.5mm in plus. Nu are ce contact electric nedorit sa faca.
Daca vrei, testez cu un ohmetru, dar dupa aspect nu pare a arata ca un conductor. Arata ca o foita foarte subtire de cauciuc negru.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate