Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Iritatie zona perianala si mancarime

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Sess

Sess

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 20.01.2016
In luna septembrie am fost in Egipt si am avut cateva zile de diaree iar dupa ce mi-am revenit am avut o mancarime in zona anala (mai ales dupa scaun si cand ieseam din casa si mergeam sau faceam mai multa miscare). Initial nu am bagat in seama dar vazand ca nu mai trece am fost la o consultatie proctologica iar diagnosticul a fost: "Hemoroizi micsti, mai voluminosi interni, prurit perianal." Am urmat un tratament cu detralex (inca mai am o saptamana) si Doxiproct Plus Unguent si supozitoare. Pruritul mi-a disparut complet pentru 2 saptamani cat am luat Doxiproctul (care se pare ca e bun si pentru prurit), dar dupa ce l-am oprit (14 zile se ia) mi-a revenit pruritul exact ca la inceput + un fund rosu iritat ca de babuin si anusul inflamat si dureros. Mi-am luat niste servetele umede proctologice cu musetel cu care ma mai sterg.

A mai patit cineva ceva asemanator? Am citit pe internet ca ar putea fi o infectie bacteriana sau o fungica.

#2
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,273
  • Înscris: 05.04.2011
Triderm crema, o aplicare pe zi 7-10 zile

#3
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View PostSess, on 01 ianuarie 2023 - 21:22, said:

Am citit pe internet ca ar putea fi o infectie bacteriana sau o fungica.
Mergi la medicul de familie pt diagnostic prezumtiv si trimitere laborator.

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostSess, on 01 ianuarie 2023 - 21:22, said:

Mi-am luat niste servetele umede proctologice cu musetel cu care ma mai sterg.
Nu merge. Te speli cu apa si sapun si te usuci bine, de fiecare data dupa utilizarea toaletei.
Probabil ca ai dezvoltat o ciuperca si nu scapi asa de usor.

#5
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
Pana ajungi la medic pentru diagnostic și tratament, folosește apa cu bicarbonat (1 lingura de bicarbonat la 1 litru de apa) sa te clătești după ce te speli. Nu mai folosi șervețele umede, posibil să-ți facă mai mult rău decât bine. Și poți încerca un unguent pentru bebeluși, pentru iritație de scutec (sudocrem, de exemplu) . Nu râdeți, asa pățesc și bebelușii uneori, după un episod de diaree, li se face o iritație urata.


#6
Sess

Sess

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 20.01.2016
Multumesc pentru sugestii. Voi merge si la medic. Ma intrebam daca ar putea fi o infectie sau e altceva (hemoroid intern, vreo fisura anala ascunsa sau altceva).

#7
Sess

Sess

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 20.01.2016
Intrebarea mea e: poate o infectie fungica/bacteriana sa ma manance doar in timp ce merg pe strada si cand sunt la toaleta?

#8
mortis

mortis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 04.10.2006
Iti recomand un infectionist. Si sa te duci cu tot dosarul medical si eventual sa ceri de la medicul de familie carnetul de vaccinare sau o copie. Faptul ca tratamentul a functionat doar cata vreme a fost luat inseamna ca a fost pur simptomatic, trateaza rezultatul nu si cauza. Te poti interesa de asemenea medici la Matei Bals, Spitalul Victor Babes. Parerea mea este sa te duci cat mai repede, poate chiar si la privat.

View PostSess, on 02 ianuarie 2023 - 10:56, said:

Intrebarea mea e: poate o infectie fungica/bacteriana sa ma manance doar in timp ce merg pe strada si cand sunt la toaleta?

Da, eventual fa-ti un examen coproparazitologic si sa nu iei antibiotic dupa ureche.

#9
Sess

Sess

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 20.01.2016
Am uitat sa mentionez ca gasesc si urme de sange pe servetele dupa o plimbare pe afara. Nu se intampla daca stau in casa.

#10
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007
Ai hemoroizi. Este greu de scapat de ei. Insista cu igiena, crema de galbenele sau tataneasa si o sa scapi.

#11
Sess

Sess

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 20.01.2016

View PostChifteluta, on 02 ianuarie 2023 - 14:33, said:

Ai hemoroizi. Este greu de scapat de ei. Insista cu igiena, crema de galbenele sau tataneasa si o sa scapi.

Da, probabil, desi nu se vad si nu se simt la atingere (caci ma spal dupa ce am scaun, nu ma mai sterg) - probabil sunt interni. Dar de ce oare ma mananca exclusiv cand ies afara si ma plimb (tot atunci sunt si sangerarile pe care le vad pe servetelele proctologice) si de ce imi irita fundul?

#12
Sess

Sess

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 20.01.2016

View PostChifteluta, on 02 ianuarie 2023 - 14:33, said:

Ai hemoroizi. Este greu de scapat de ei. Insista cu igiena, crema de galbenele sau tataneasa si o sa scapi.

crema o bagi inauntru?

#13
davidutud

davidutud

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 24.09.2018
Salut ! Si eu am fost diagnosticat cu hemoroizi congenitali, 2 de gradul II si 2 de gradul 1 acum 4 ani. Am avut aproape exact aceleasi simptome ce le-ai avut si tu, numai ca la mine lipsea pruritul, dar durerea era mai intensa, si pe langa cei interni am si 2 externi care prolabeaza uneori.

Am fost la un medic proctolog mai batran, foarte tare omul mi-a spus scurt, direct si la obiect. De astia nu o sa scapi toata viata, chiar si daca te duci pe la alti medici si o sa iti sugereze diverse metode de tratare (hemoroidectomie, crioterapie si mai stiu eu ce alte metode care vor fi costisitoare si iti vor papa pe degeaba banii fara sa te rezolve permanent).

Asigura-te ca bei cel putin 2 litri de apa pe zi si consuma macar 10 grame de fibre pe zi: legume, fructe, cereale cat mai multe, daca nu reusesti sa le introduci in alimentatie atunci ia suplimente Lepicol, Colonhelp, etc... Evita alimentele picante si alcoolul. Avand hemoroizi trebuie sa te asiguri in prim plan ca elimini factorii declansatori si anume constipatia/diareea, mereu la fiecare scaun cu cat vei sta mai mult si vei depune mai mult efort, cu atat mai mult se vor dilata acele vene hemoroidale si vor incepe din nou sangerarile + durerile. Nu sta mai mult de 5 minute pe WC, ai terminat, te speli si iti vezi de treaba !

Dupa ce ti-ai facut toaleta, aplica o crema Triderm/Hemorzon (sa nu faci exces cu cremele astea pentru ca, contin corticosteroizi si nu sunt indicate sa le folosesti pe termen indelungat) , desi eu ti-as recomanda sa te dai cu o crema de galbenele (varianta cea mai ieftina & safe si dupa parerea mea cea mai eficienta) de fiecare data dupa fiecare scaun si noaptea la culcare . Vezi cum te dai cu ea, nu te sfii sa bagi "mai inauntru" ca nu se intampla nimic rau. Ti-as sugera sa iei si un supliment pentru intarirea si elasticitatea venelor, ia niste comprimate cu Diosmina + Hesperidina, nu mai stiu cum se numea ce am luat eu acum 3 ani, dar mi-a fost tare de folos, mergi la o farmacie si cere-i farmacistei un supliment cu componentele astea 2 ! Dupa ce il cumperi, administreaza-l cel putin o luna !

Eu am facut asta zilnic din ce ti-am spus aici si nu am mai avut probleme cu ei de 3 ani ! Poti sa mai bei alcool si sa mananci picant din cand in cand, dar sa nu o dai in exces ca altfel tot ce ai calmat cu ei, vor aparea peste noapte din nou ! Mult noroc !

#14
Sess

Sess

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 20.01.2016

View Postdavidutud, on 03 ianuarie 2023 - 01:05, said:

Salut ! Si eu am fost diagnosticat cu hemoroizi congenitali, 2 de gradul II si 2 de gradul 1 acum 4 ani. Am avut aproape exact aceleasi simptome ce le-ai avut si tu, numai ca la mine lipsea pruritul, dar durerea era mai intensa, si pe langa cei interni am si 2 externi care prolabeaza uneori.

Cand spui ca ai avut exact aceleasi simptome si fara prurit te referi la faptul ca aveai durere/iritatie in zona anala mai ales in timp ce faceai efort fizic si cand mergeai la toaleta? Cam in cat timp ti-au trecut tie durerile si iritatia (eu deja am niste luni de zile in care m-am tot dat cu creme + Detralex de vreo luna)?

#15
davidutud

davidutud

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 24.09.2018
La inceput, cand au aparut, aveam dureri aproape tot timpul, chiar si cand stateam intins in pat. Durerea scadea doar cand stateam in picioare sau cand faceam miscare. Detralex, asta luam si eu, ca imi scapase numele ! Dar l-am luat vreo 3 luni si ceva la rand, stiu ca am tras tare cu dintii de el + crema cu galbenele.

Durerile au inceput sa se amelioreze abia dupa 3-4 luni de tratament si cred ca abia dupa 8-9 luni atunci au trecut de tot durerile si discomfortul. Ma rog... acuma depinde si de fiecare in parte in cat timp se vindeca, dar ce e drept este ca dureaza ceva timp pana ii ameliorezi.

Incearca sa renunti la supozitoare, mie medicul imi spusese sa nu le mai folosesc ca pot cauza mai mult rau decat bine, nu mi-a zis de ce ca nu am intrebat dar acuma cum crezi si tu, daca simti ca supozitoarele te ajuta mai mult decat aplicarea cremei, continua cu ele. Legat de prurit, incearca sa dai mai multa crema in zonele unde pruritul e mai intens.

Acum daca spui ca de atatea luni tot ii ai si nu observi nici macar o imbunatatire de 1%... ma gandesc sa nu ai o complicatie si anume un hemoroid intern trombozat, care sunt o TEROARE. Pe langa ca tin mai mult decat cei normali, sunt si foarte durerosi si nu se retrag pana cand cheagul din ei nu este drenat de organism.

Daca nici o crema din ce ai folosit pana acuma nu te-a ajutat deloc poti sa incerci si Rectofort care are in compozitia sa Diosmina + Hesperidina, eu am folosit-o si desi are un pret mai ridicat, s-a simtit diferenta cu varianta ieftina de galbenele. Daca te tii calumea de tratament + respecti regimul alimentar si previi episoadele de diaree macar cateva luni + administrarea de detralex si tot nu constati nici o ameliorare, zic sa te mai duci la inca un control si sa ceri sa iti faca o colonoscopie, ca ceva e putred. Nu au cum niste hemoroizi sa te tina atata timp pe tratament fara sa dea un semn de imbunatatire.

#16
Sess

Sess

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 20.01.2016
Am inceput sa ma dau cu crema de galbenele. Urmeaza sa merg la un control.

Eu am mai avut in trecut hemoroizi si s-au manifestat prin durere intensa cateva zile, apoi inca cateva saptamani cu umflatura inca prezenta. De data asta e diferit: nu am dureri (mai putin de o saptamana cand mi se irita anusul si am senzatie de arsura), prurit intens si asta mai ales cand fac miscare (adica cand ies si merg mai mult pe jos). Nu am nicio problema cand sunt acasa si stau ori pe scaun ori in pat ori daca ma mai misc dintr-o camera in alta etc. iar asta mi se pare foarte ciudat. Am avut o perioada buna fix cat m-am dat cu unguent Doxiproct pe care l-am oprit conform schemei de tratament data de proctolog (doar Detralex mai am de luat o saptamana). Tocmai de asta si scriu pe forum si incerc sa vad daca au mai fost altii in situatia mea.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate