Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Monitor asus vg278hv 144 hz

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
psihodan

psihodan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 10.10.2008
Am un monitor asus vg278hv si o Placa video XFX Radeon RX 6700 Speedster SWFT 309 Core Gaming 10GB GDDR6 160-bit. Nu resusesc sa setez refresh rate la monitor pe 144 hz deoarece apare maxim 60 hz, pe HDMI. Pe o alta placa video cu port dvi am reusit dar pe acesta (care nu are port dvi) nu am reusit pe HDMI. Oare functioneaza cu un cablu HDMI -display port (DP)? Va multumesc anticipat si astept sugestii.

#2
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,723
  • Înscris: 08.10.2004
https://techtreatbox...x-refresh-rate/

vezi aici ce poatehdmi in fct de versiune.

#3
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 08.08.2018
Monitorul tau are HDMI 1.4, asa ca portul poate 1080p la 120 Hz, cu un cablu HDMI de calitate. Poate monitorul nu stie modul asta, asa ca negociaza mai jos, ori poate cablul este prost. Din nefericire nu poti rezolva cu un cablu DP-HDMI, pentru ca portul HDMI tot atata poate, chiar daca placa este la max. - HDMI 2.1. Pentru a obtine frecventa maxima anuntata de ASUS pentru acest monitor, trebuie sa folosesti un cablu cu iesire DVI-D. Din nefericire placa video nu are iesire DVI, asa ca ar trebui sa folosesti un adaptor, si este greu de crezut ca vei gasi unul la un pret decent care sa faca o conversie perfecta si sa suporte cei 144 Hz la iesire.

Edited by mannick, 01 January 2023 - 18:55.


#4
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View Postpsihodan, on 01 ianuarie 2023 - 17:36, said:

dar pe acesta (care nu are port dvi)
Cum adica placa nu are port DP? Din ce vad pe specificaqtii pe net atat placa cat so monitorul au DP. Mai mult, mie imi apare monitorul ca avand G-SYNC .. iar tu ai o placa amd.
Mai mult, cred ca e timpul sa schimbi ceva , ori sa le pui pe ambele pe G-Sync (ceea ce inseamna placa grafica nvidia) ori pe freesync (ceea ce inseamna monitor compatibil freesync).

#5
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,412
  • Înscris: 01.11.2004

View Postro_explorer, on 01 ianuarie 2023 - 23:58, said:

Cum adica placa nu are port DP? Din ce vad pe specificaqtii pe net atat placa cat so monitorul au DP

Monitorul nu are DP doar HDMI,DVI-D si VGA

#6
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Corect, mea culpa. Ma uitasem la alt model de monitor.

Un adaptor DP (placa video) la DVI-D (monitor) ar trebui sa rezolve problema cu 144hz.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate