Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Probleme conexiune internet digi

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Ionutzz2013

Ionutzz2013

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 05.10.2022
Salutare! La multi ani 2023!! De ceva vreme am probleme de conexiune in anumite aplicatii de ex olx, youtube cand sunt conectat la wifi de la digi  cand deschid youtube nu se incarca deloc ca si cum ar fi picat netu, pe whatapp cand fac backup la fel sta jumate de zi sa incarce cativa mb, olx cand intru pe contu meu sa administrez anunturile la fel se incarca foarte greu 10 20 min. Mentioinez ca am un router wifi 6 de la tp-link si conexiune gigabit. Daca comut pe date mobile merg toate normal. Asta doar pe tel se intampla. Cand intru pe laptop functioneaza normal. Ce pot sa fac? Am incercat pe mai multe dispozitive mobile si am aceeas problema. Laptopurile conectate la acelas wifi functioneaza normal. Ce as putea sa fac?

#2
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,948
  • Înscris: 15.04.2019
Revelion. Toate retelele de date/voce din Ro merg cu noduri (am vazut-o pe RDS si Vodafone). Surprinzator, avand in vedere ca de ani buni n-am mai patit asta.

#3
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 30.08.2006
Cam greu sa ne dam seama. Un test de viteza, pe ce frecventa s-a conectat, pe ce viteza, ce setari suplimentare ai facut in router ?
https://www.digi.ro/...catii/speedtest

#4
Ionutzz2013

Ionutzz2013

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 05.10.2022

 __Dan__, on 01 ianuarie 2023 - 17:08, said:

Revelion. Toate retelele de date/voce din Ro merg cu noduri (am vazut-o pe RDS si Vodafone). Surprinzator, avand in vedere ca de ani buni n-am mai patit asta.
face de vreo luna asa  nu e de la revelion iar la testu de viteza am 420mbs  atat download cat si upload dar in continuare face la fel. De ce numai pe dispozitive android face? Laptopurile functioneaza bine iar tel si tabletele doar pe date mobile nu si pe wifi.

Mai jos am atasat testu de viteza de pe wifi, aplicatia olx date mobile vs wifi

Attached Files



#5
icename

icename

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 12.02.2005
Restart la router ai incercat?

#6
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 30.08.2006
Mai era o discutie asemanatoare si s-a rezolvat cu un restart la router.
https://forum.softpe.../#entry29637101

#7
Ionutzz2013

Ionutzz2013

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 05.10.2022

 icename, on 01 ianuarie 2023 - 18:29, said:

Restart la router ai incercat?
am dat o mie de restarturi si la router si la ont si tot degeaba. Problema e pe reteaua de 5 ghz unde face asa pe aia de 2.4 merge jalnic tot.

#8
r_ionescu

r_ionescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 07.07.2010
Schimbă chinezăria aia de TP-Link.

#9
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,948
  • Înscris: 15.04.2019

 r_ionescu, on 01 ianuarie 2023 - 19:12, said:

Schimbă chinezăria aia de TP-Link.
Care nu-s chinezesti? Am un TP-Link Deco X-20 si-s f. multumit de el. Am mai avut TP-Link, Asus, Cisco etc.

#10
Ionutzz2013

Ionutzz2013

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 05.10.2022
Culmea e ca are si wifi 6 iar pe laptop merge chiar foarte bine dar pe android merge bine doar pe browser da pe aplicatii e varza

#11
r_ionescu

r_ionescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 07.07.2010

 __Dan__, on 01 ianuarie 2023 - 19:56, said:


Care nu-s chinezesti? Am un TP-Link Deco X-20 si-s f. multumit de el. Am mai avut TP-Link, Asus, Cisco etc.
Ubiquity, de exemplu. :)
TP-Link este o marcă chinezească jalnică.

Cu ani în urmă, ajunsesem să dau restart zilnic la mizeria de router TP-Link ca să funcționeze!

#12
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002
Sigur, ca parca toata toata lumea are bani de Ubiquity, Cisco, Aruba. Majoritate foloseste ONT-ul, un router inchiriat cu 3 lei sau un router cumparat cu 100 si ceva de lei Mercusys, Tenda, TP-Link.

Edited by MD, 02 January 2023 - 11:30.


#13
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 30.08.2006
Am o pocnitoare de Mercusys AX3000 si nu a vazut nici un restart pana acum. Culmea ca pocnitoarea de 170 de lei are in setari sa se restarteze automat la o anumita ora setata. Totusi producatorul se lauda ca pocnitoarea are un chipset Qualcomm ceea ce face chinezaria sa fie una cu pedigree.
Si eu zic ca e ceva din router. Du-l la garantie sa-l schimbe sau altul functional.

#14
r_ionescu

r_ionescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 07.07.2010

 MD, on 02 ianuarie 2023 - 11:29, said:

Sigur, ca parca toata toata lumea are bani de Ubiquity, Cisco, Aruba. Majoritate foloseste ONT-ul, un router inchiriat cu 3 lei sau un router cumparat cu 100 si ceva de lei Mercusys, Tenda, TP-Link.
Din păcate, ai dreptate.

#15
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022

 Ionutzz2013, on 01 ianuarie 2023 - 16:52, said:

Am incercat pe mai multe dispozitive mobile si am aceeas problema.

Acele dispozitive functioneaza OK pe alte retele wifi sau pe date mobile?
Dispozitivele stiu de Wifi 6?
Ai incercat vreo solutie, ca sa nu repetam aiurea?
Ai putea incerca, de exemplu, dezactivare wifi 6 (tare mi-e teama ca nici un dispozitiv mobil nu stie wifi 6), schimbare canale....

#16
loler256

loler256

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 27.12.2012
Încearcă sa schimbi DNS ul.

#17
Ionutzz2013

Ionutzz2013

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 05.10.2022

 nixrohnson, on 02 ianuarie 2023 - 16:00, said:



Acele dispozitive functioneaza OK pe alte retele wifi sau pe date mobile?
Dispozitivele stiu de Wifi 6?
Ai incercat vreo solutie, ca sa nu repetam aiurea?
Ai putea incerca, de exemplu, dezactivare wifi 6 (tare mi-e teama ca nici un dispozitiv mobil nu stie wifi 6), schimbare canale....
unele stiu wifi 6 altele nu

#18
Ionutzz2013

Ionutzz2013

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 05.10.2022
Mai devreme am descoperit ca fibra care intra in casa e busita rau in vreo 3 locuri. Si ledu de la catv era ruso dar tv functiona iar netu functiona mai putin problemele specificate  acum dupa ce am indreptat fibra cat de cat merge bine o perioada dupa care iar face. Am vb sa imprumut maine un aparat de sudat fibra sa o repar. E posibil sa fie din cauza la fibra picajele din aplicatii pe android? Daca era picata nu mai functiona deloc nu?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate