Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Este numele Isus/Jesus/Iesous în acord cu scripturile?

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
43 replies to this topic

#19
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,355
  • Înscris: 06.03.2021
Puteți voi să dormiți liniștiți... și alții au dormit liniștiți (a avut FNI-ul grijă de ei)... :)

Acuma serios, dacă se dovedește că creștinismul este politeism păgân mascat... e de rău frate!


#20
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,928
  • Înscris: 26.01.2007
Mey Heartule, fii mey serios!
Cine să dovedească bah, iehoviștii, jemetiștii, ateiștii și sataniștii? :lol:

Creștinismul a trecut toate probele posibile. Absolut toate. E indestructibil după cum a spus-o acum 2000 de ani fondatorul lui.
Pocăieste-te bah și primește-L pe Domnu' în inima ta! Și lasă bah joaca asta periculoasă!

#21
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,146
  • Înscris: 24.06.2006

View Postcristiandrei, on 01 ianuarie 2023 - 16:32, said:

crede si nu cerceta.
inca se mai bate apa-n piua cu asta?

View Postheartu, on 01 ianuarie 2023 - 21:19, said:

Păi nu cred că-și fractura nimeni limba dacă pronunțau Iesoter în loc de Iesous...
si care-i problema ca-l pronunta asa si nu asa? cu ce schimba asta Biblia? Posted Image

#22
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,355
  • Înscris: 06.03.2021
Ăsta este un indiciu cum că creștinismul modern mainstream este o struțo-cămilă ideologică, o religie politeisto-păgâno-idolatro-blasfematoare la adresa adevăratului Creator, ceea ce este foarte grav... :habarnam:

No offence!

Deie Domnul să mă-nșel! :(

Edited by heartu, 02 January 2023 - 00:41.


#23
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,928
  • Înscris: 26.01.2007

View Postheartu, on 01 ianuarie 2023 - 16:57, said:

Textul nu-mi aparține! Posted Image
Știu. Tu ești băiat isteț.
Dar pentru că ai fost formatat de iehoviști ești foarte ușor de dus de nas cu tâmpenii precum cea de mai jos:

View Postheartu, on 01 ianuarie 2023 - 16:21, said:

„Ioe sus” pronunțată hey-sus – care nu are nicio semnificație în ebraică, dar în latină înseamnă „Bucură-te Zeus”
Gogomănie scornită de Măscărici.

View Postheartu, on 02 ianuarie 2023 - 00:39, said:

Deie Domnul să mă-nșel! Posted Image
Te înșeli!
Și încerci să înșeli și pe alții.

Pentru că tu însuți ești înșelat de iehoviști.

#24
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,219
  • Înscris: 11.03.2006
Credeam ca e asa, un topic nascut dintr-o curiozitate, nu stiam ca e lupta dintre bine si rau.

Edited by cumparator, 02 January 2023 - 08:54.


#25
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,928
  • Înscris: 26.01.2007

View Postheartu, on 02 ianuarie 2023 - 00:39, said:

Ăsta este un indiciu cum că creștinismul modern mainstream este o struțo-cămilă ideologică, o religie politeisto-păgâno-idolatro-blasfematoare la adresa adevăratului Creator, ceea ce este foarte grav...
Mey Heartule și tu și eu am fost formatați de două secte, iehoviștii și penticostalii.
Ăștia au crescut în România ortodoxă cu mentalitatea minoritarului prigonit.

Și ne-au învățat pe noi, fiecare în secta lui că noi suntem biserica adevărată iar toți cei din jur sunt "lumea", "cei necredincioși".
Iar noi am înghițit ca pelicanii tot ce am fost învățați. Am crescut cu mentalitatea că noi trebuie să ne protejăm într-o cochilie (cochilia iehovistă sau penticostală desigur) pentru că toți cei din jur sunt o organizație periculoasă politeisto-păgâno-idolatro-blasfematoare. Însă noi (în cazul tău iehoviștii, în cazul eu penticostalii) suntem sfinții sfinților, adevărații fii ai lui Dumnezeu, singurii mântuiți ai planetei.
Cum argumentau liderii noștri în acele vremuri bazaconiile pe care ni le vârau pe gât?
Simplu. La voi, vă spălau pe creier că "Dumnezeu are un nume. Care e numele lui Iehova. Și care e poporul Lui? Cei care-i cunosc numele, martorii lui Iehova?
Nouă ne ziceau că mântuiții sunt cei care au Duhul Sfânt. Dar cine are Duhul Sfânt? Cei care sunt botezați cu Duhul Sfânt, adică cei care vorbesc în limbi.

Acum am mai crescut, mey Heartule. E timpul să ne detoxifiem.
Detoxifierea nu înseamnă să trecem cu arme și bagaje la ateiști, sataniști sau jemetiști, precum au făcut unii.
Detoxifierea nu înseamnă că trebuie să respingem Scripturile considerând că ele sunt "corupte" iar noi trebuie să luăm din Biblie doar ce ne convine.

Detoxifierea este un efort concertat în a depista mecanismul de gândire imprimat de bătrânii noștri și updatarea lui în raport cu descoperirile pe care le-am făcut noi înșine observând realitatea.
Una din descoperirile mele este că NU, cochilia penticostală nu este singura comunitate de oameni care caută adevărul. :nonobad:
Nu e nicio luptă penticostalismul versus "ortocatolicismul" religia politeisto-păgâno-idolatro-blasfematoare. Nope, zero, nada. Minciuni gogonate.

Și la fel stă treaba și cu iehovismul.
Pretențiile lor cum că sunt singurii jmekeri spirituali de pe planetă iar ceilalți reprezintă "babilonul" și sistemul păgâno-idolatru nu-i decât o gogoriță de ținut aproape guguștiucii și de propagandă în favoarea propriei secte. Adică minciuni găunoase, îți spun eu. E sigură treaba!

#26
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,355
  • Înscris: 06.03.2021
90% sunt de acord cu zici tu Jake... însă când vine vorba despre închinarea corectă la Dumnezeu (pentru că Iehova nu acceptă orice formă de închinare), atunci lucrurile se complică, devin grave... eu când văd ce se întâmplă de sărbătorile așa-zis creștine (măcelărirea a milioane de brazi, porci, miei etc), și care n-au nicio legătură cu Dumnezeu, mă apucă groaza... și pe de altă parte, se vede de la o poștă cu ochiul liber că toate astea fac parte dintr-o tradiție antică păgână...

Jake, să nu fim găsiți luptând împotriva adevăratului Dumnezeu, doar ca să le facem pe plac unor oameni care n-au nicio legătură cu Dumnezeu, din contra, fac ce este rău înaintea Lui!

Domnul să ne lumineze!

PS: nu știu de ce tot îi aduci în discuție pe iehoviști, ce legătură au ei cu ce discutăm noi aici?  :habarnam:

Edited by heartu, 02 January 2023 - 10:49.


#27
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,999
  • Înscris: 09.08.2005

View Postheartu, on 01 ianuarie 2023 - 16:57, said:

Altul care habar n-are că un text între ghilimele este un citat luat din altă parte... și vă mai dați mari softpediști p'aicișa! Posted Image
Cînd mai faci figura asta pune și sursa. Altfel ghilimelele mai pot însemna și altceva. Te las să descoperi ce.

View Postheartu, on 01 ianuarie 2023 - 16:57, said:

Arată tu o singură aberație din text, iluminatule! :facepalm:
Numele lui Isus decis de împăratul Constantin pe baza sufixelor numelor latine. Le-a luat grecilor 300 de ani și un împărat roman să decidă că traduc Yeshua prin Iesous? Nu cred - numele Iesous apare în lucrări scrise în secolul I, cu 200 de ani înainte de Constantin.

#28
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,355
  • Înscris: 06.03.2021

View Postradunic, on 02 ianuarie 2023 - 12:24, said:

a. Cînd mai faci figura asta pune și sursa. Altfel ghilimelele mai pot însemna și altceva. Te las să descoperi ce.

b. Numele lui Isus decis de împăratul Constantin pe baza sufixelor numelor latine. Le-a luat grecilor 300 de ani și un împărat roman să decidă că traduc Yeshua prin Iesous? Nu cred - numele Iesous apare în lucrări scrise în secolul I, cu 200 de ani înainte de Constantin.

a. Și dacă nu vreau să dezvălui sursa, ce-o să-mi faci? :ermm:

b. Și dacă ar fi așa, asta nu demontează conspirația...

Edited by heartu, 02 January 2023 - 12:45.


#29
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,146
  • Înscris: 24.06.2006

View Postheartu, on 02 ianuarie 2023 - 00:39, said:

Ăsta este un indiciu cum că creștinismul modern mainstream este o struțo-cămilă ideologică, o religie politeisto-păgâno-idolatro-blasfematoare la adresa adevăratului Creator, ceea ce este foarte grav...
nu-i nimic grav, tu roaga-te si te inchina Dumnezeului adevarat, indiferent ce nume o avea el si-ai scapat de dileme si esti si iertat de pacate Posted Image

Edited by dan210, 02 January 2023 - 13:15.


#30
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,928
  • Înscris: 26.01.2007

View Postheartu, on 02 ianuarie 2023 - 10:39, said:

Sărbătorile așa-zis creștine se vede de la o poștă că toate astea fac parte dintr-o tradiție antică păgână...

PS: nu știu de ce tot îi aduci în discuție pe iehoviști, ce legătură au ei cu ce discutăm noi aici?  Posted Image
Păi tu de unde crezi că ai toxinele alea cu "sărbători păgâne", "religii păgâno-idolatre", "numele lui Isus și ale lui Dumnezeu păgâne" și toate celelalte îndoctrinări?

Crezi că te-au bulit într-o zi toate aceste idei?
Crezi că le-ai descoperit tu singur, singurel?
Crezi că le-ai auzit de la niște oameni normali la cap?
Sincer acum!

NU prietene! Toate astea sunt toxinfecții iehoviste învederate. Tu ai fost un timp e la ei, le-ai cules de acolo, le-ai îngrijit cu drag de-a lungul timpului (ca pe niște buruieni și mărăcini de mare preț) iar acum le distribui natural ca și cum cancerul ăla ar face parte din tine. Dar NU, nu sunt decât niște semințe otrăvite iehoviste, orice cercetător al iehovismului știe asta.

Ori de câte ori aduci în discuție:

- crăciunul e sărbătoare păgână

- creștinismul e un sistem babilonic păgân

- numele lui Dumnezeu și al lui Isus au fost schimbate prin niște conspirații conduse de Belzebut

- etc

prin tine vorbește duhul iehovist al sclavului fidel și prevăzător.

#31
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,896
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSfantul Jakob, on 02 ianuarie 2023 - 14:29, said:

Ori de câte ori aduci în discuție:

- crăciunul e sărbătoare păgână

- creștinismul e un sistem babilonic păgân

- numele lui Dumnezeu și al lui Isus au fost schimbate prin niște conspirații conduse de Belzebut


Pun eu ce ai scris greșit:

- numele lui Dumnezeu, Iehova, a fost scos din Biblie și înlocuit cu ”Domnul”

#32
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,999
  • Înscris: 09.08.2005

View Postheartu, on 02 ianuarie 2023 - 12:42, said:

a. Și dacă nu vreau să dezvălui sursa, ce-o să-mi faci? Posted Image

b. Și dacă ar fi așa, asta nu demontează conspirația...

a. cînd ai pretenția ca lumea să priceapă că dai citate, pui și sursa. Altfel, nu te miri dacă reacțiile sînt altele decît cele scontate.
b. mulțumesc pentru confirmarea nivelului discuției. Succes la pierdut timpul în continuare.

#33
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,355
  • Înscris: 06.03.2021

View Postdan210, on 02 ianuarie 2023 - 13:15, said:

nu-i nimic grav, tu roaga-te si te inchina Dumnezeului adevarat, indiferent ce nume o avea el si-ai scapat de dileme si esti si iertat de pacate Posted Image

Bine zis! Bravo! :clapping:

View PostSfantul Jakob, on 02 ianuarie 2023 - 14:29, said:

Păi tu de unde crezi că ai toxinele alea cu "sărbători păgâne", "religii păgâno-idolatre", "numele lui Isus și ale lui Dumnezeu păgâne" și toate celelalte îndoctrinări?

Crezi că te-au bulit într-o zi toate aceste idei?
Crezi că le-ai descoperit tu singur, singurel?
Crezi că le-ai auzit de la niște oameni normali la cap?
Sincer acum!

NU prietene! Toate astea sunt toxinfecții iehoviste învederate. Tu ai fost un timp e la ei, le-ai cules de acolo, le-ai îngrijit cu drag de-a lungul timpului (ca pe niște buruieni și mărăcini de mare preț) iar acum le distribui natural ca și cum cancerul ăla ar face parte din tine. Dar NU, nu sunt decât niște semințe otrăvite iehoviste, orice cercetător al iehovismului știe asta.

Ori de câte ori aduci în discuție:

- crăciunul e sărbătoare păgână

- creștinismul e un sistem babilonic păgân

- numele lui Dumnezeu și al lui Isus au fost schimbate prin niște conspirații conduse de Belzebut

- etc

prin tine vorbește duhul iehovist al sclavului fidel și prevăzător.

Jake, ceea ce postez eu despre subiectul ăsta:

a. Nu prezintă punctul meu personal de vedere (definitiv).

b. Nu are ca sursă iehoviștii.

c. Are ca sursă studiile academice care nu pot fi demontate cu una cu două de oricine.

Dacă nici în specialiștii NT sau istoriei creștinismului primar nu mai avem încredere, atunci în cine, în popii corupți și habotnici?!

Iarăși, de ce îi tot aduci în discuție pe iehoviști n-o să înțeleg niciodată... ești exact ca Paco cu David, însă tu ești cu iehoviștii... :)

#34
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View PostBursul, on 01 ianuarie 2023 - 22:05, said:

Sa stii ca dormim linistiti cu toate imperfectiunile crestinismului.
Tipic romanului care nu se mai desteapta din somnul cel de moarte.

Edited by Elihu_66, 03 January 2023 - 15:17.


#35
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,747
  • Înscris: 10.05.2008
cica original ar fi fost Iehosua car s-ar treduce in Iehova Salveaza

#36
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,355
  • Înscris: 06.03.2021

View Postmaistoru, on 03 ianuarie 2023 - 15:26, said:

cica original ar fi fost Iehosua car s-ar treduce in Iehova Salveaza

Da, Yehoshuah, însă în greacă Iesoter sau Iesoterion, nu Iesous ("Bucură-te Zeus!")...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate