Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Productie PV luna Decembrie 2022

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#55
pin_73

pin_73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 03.10.2010

View Postfoxbat, on 06 ianuarie 2023 - 09:31, said:

luna / load / Solar PV / Batt charged / Batt discharged / Grid used / Grid exported
Jan 20.6 kWh 33.3 kWh 9.7 kWh 10.4 kWh 0 kWh 0 kWh
Dec 71.0 kWh 129.7 kWh 48.8 kWh 44.5 kWh 0.1 kWh 0 kWh
Nov 85.8 kWh 153.6 kWh 46.4 kWh 34.4 kWh 0.4 kWh 0 kWh
Sa inteleg ca diferenta dintre productie si load reprezinta pierderi in sistem? Cam mult. Am si eu o chinezarie din asta (de fapt 2 in doua locatii dar una pare OK) pe care o suspectez ca nu este proiectata bine si intentionez sa folosesc un charger MPPT separat doar pentru incarcat bateriile si sa las chinezaria sa functioneze doar ca inverter.

Pentru soft ai platit sau se poate descarca de undeva?

#56
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,889
  • Înscris: 22.12.2005
E ok,valorile bat foarte bine.am pus un copy paste rapid dar e ok.
Consum casa + consum invertor(40...50 w) + incarcare baterie.

Nu uita.daca nu ai consum n ai nici productie:))) chiar daca e soare

#57
onobeka

onobeka

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 10.04.2006
Sotful de cumpara de la ei, iti vine o imagine pe care o pui pe un sd. Cardul il bagi intr-un rPi si conectezi cablurile la baterie si la invertor. rPi-ului ii faci o regula de fwd in router si-l accesezi direct daca ai ip fix sau prin ddns sau ai si link in cloud-ul lor. Eu am ramas fara rPi :(.

#58
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,889
  • Înscris: 22.12.2005
Ce a patit pi ul?

#59
onobeka

onobeka

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 10.04.2006
Sunt folosite in alte aplicatii si nu vreau sa le optesc:(. O sa fac rost de unul saptamana viitoare, sper.

#60
domar

domar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 08.08.2006
Producție și consum la Focsani, VN, 8x455Wp, înclinație 50-55 grade, orientare Sud  și 8x455Wp înclinație 22 grade, orientare Sud cu doua Growatt SPF 5000es in parallel...nu prosumator..
Cele cu înclinația de vara nu prea produc acum, au și umbra de la un vecin dinspre Sud, care și-a tras panourile vieții la 1 m de gard și peste 4-5 m înălțime, acoperind totul în curtea mea, inclusiv jumătate de casa, unde sunt 8 panouri...

Attached Files



#61
moridichiu

moridichiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 06.09.2006
Ar ajuta mai mult ceva normat, dimensionat in ore echivalente functionare la capacitate nominala: Energie/zile/Pinvertor -> X ore echivalent
Exemplu: decembrie, 31zile: am colectat 380KWh -> 12.3KWh/zi pentru Pinvertor=8KW -> 12.3KWh/8KW -> 1.54h echivalente functionare la capacitate nominala.

Acolo unde vedeti maximul ore echivalente sariti pe user: mestere, cum ai facut ?
- Crescut-ai colectia(ai instalat PV > Pinvertor) ?
- Ce orientare ai ?
- Cum sunt distribuite Vtotal PV vs. Pvmpp recomandat invertor ?
- ce PV(marca, tip) ? ce invertor ?

Analizand site-ul cu estimari pe baza de locatie observ ca e de asteptat nov/dec/ian/feb undeva la 1/3 colectie din puterea panourilor fata de lunile de vara.
Deci undeva la 1KW panou vor fi exploatati la 1.5h echivalent iarna iar vara ar putea tinde spre un 5h echivalent.
De aceea, pentru instalatia mea, voi pune 3KW panouri si 2KW invertor. Prefer sa il las sa intre vara in clipping pentru orele de varf(11:00-14:00) dar restul zilei + iarna + zile mai innorate sa am colectie mai buna, adica sa fiu mai apropiat de valoarea invertorului.

La fel pentru cei care merg pe injectie 0 in retea fara stocare : in acest caz rationamentul meu de mai sus are si mai mult sens. Neinjectand in retea mi se pare mai important sa am KW scontati o perioada mai lunga de timp pe zi  decat varful ala cand e senin.

Edited by moridichiu, 30 January 2023 - 19:54.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate