Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Productie PV luna Decembrie 2022

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#37
onobeka

onobeka

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 10.04.2006
Cred ca aportul este irelevant in aceasta discutie, depinde majoritar de alegerile surselor de caldura si de stilul de viata. Hai sa ne rezumam la productie/putere instalata si detaliile relevante: unghi, orientare, locatie si invertor, ok?

#38
dromeo

dromeo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 30.11.2019

View Postpexic, on 03 ianuarie 2023 - 08:35, said:

iar ne masuram lungimea ?


Corect
eu am produs 47,1kwh pe kwp instalat in luna decembrie.eu zic ca e mai bine asa decat sa ne dam mari, gen eu am ... kwp instalati.fiecare cat poate

si eu is off-grid

#39
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
Toti indicatorii sunt importanti inclusiv nevoia totala lunara intr-o gospodarie aka consumul lunar total indiferent de sursa de energie apoi sa il raportez la consumul din PV.
Asa cred ca este de bun simt, 2 posesori au precizat clar consumul lunar total indiferent de sursa pentru mine este important.

Un viitor posesor ca mine poate sa anticipeze anumite lucruri poate nu este doar o intrecere intre posesorii de sisteme fotovolataice...

Edited by iulian_1976, 04 January 2023 - 02:17.


#40
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
La mine productia e afectata de injectia zero, pe graficul de ieri se vede clar cand am bagat masina la incarcat. Daca injectam in retea aveam lejer pe primele 3 zile din an mult peste 100 kWh. Sunt in tratative cu cineva pentru 4 dosare de prosumator , pretul estimativ ar fi de 2200 lei de persoana.

Attached File  Screenshot 2023-01-04 at 07-02-23 Aurora Vision® Plant Portfolio Manager.png   63.15K   35 downloads

#41
pin_73

pin_73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 03.10.2010

View Postiulian_1976, on 04 ianuarie 2023 - 02:16, said:

Toti indicatorii sunt importanti inclusiv nevoia totala lunara intr-o gospodarie aka consumul lunar total indiferent de sursa de energie apoi sa il raportez la consumul din PV.
Asa cred ca este de bun simt, 2 posesori au precizat clar consumul lunar total indiferent de sursa pentru mine este important.

Un viitor posesor ca mine poate sa anticipeze anumite lucruri poate nu este doar o intrecere intre posesorii de sisteme fotovolataice...
Si cu ce te incalzeste pe tine daca iti spun ca in decembrie am produs 135kWh cu un sistem format din invertor Huawei de 3KW la care am legate 10 panouri de 400W si ca am produs 135kWh din care am consumat 107 si am livrat in retea 28 in conditiile in care am consumat 770kWh din care 663 din retea?
Vezi frumos pe facturi ce consum anual ai tu si dimensioneaza-ti sistemul in concordanta. Gasesti site-uri care estimeaza destul de precis productia bazat pe date statistice. Introduci orientarea si inclinarea acoperisului tau si afli exact care este numarul de panouri necesar si iei un invertor apropiat ca putere (in jos) de puterea PV instalata. In majoritatea timpului panourile produc mai putin decat puterea nominala. Iarna maximul este undeva la jumatate din puterea panourilor.

#42
at_b

at_b

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 20.06.2006
550kWh din 15.6kWp in Ilfov (8.8kWp SE, restu SV)

#43
onobeka

onobeka

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 10.04.2006

View Postiulian_1976, on 04 ianuarie 2023 - 02:16, said:

Toti indicatorii sunt importanti inclusiv nevoia totala lunara intr-o gospodarie aka consumul lunar total indiferent de sursa de energie apoi sa il raportez la consumul din PV.
Asa cred ca este de bun simt, 2 posesori au precizat clar consumul lunar total indiferent de sursa pentru mine este important.

Un viitor posesor ca mine poate sa anticipeze anumite lucruri poate nu este doar o intrecere intre posesorii de sisteme fotovolataice...

Ce ai cerut tu nu are sens, astfel o sa ajungi sa spui ca tu esti mai curat ca mine pentru ca merge masina de spalat de doua ori pe zi iar la mine o sigura data. Nici de ai o casa identica cu alta (asa cum se practica acum), acelasi sistem instalat nu poti face o comparatie relevanta daca tu faci economie iar vecinul sta cu toate becurile aprinse pentru ca este convins ca o sa fie mult intuneric pe lumea cealalta.

#44
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
Ok le stii pe toate am inteles. Cine doreste sa prezinte si consumul total raportat la cat trage din PV este binevenit pentru mine si altii, imi pare o atitudine transparenta cine nu...nu.

Oricum urmaresc indicatorii prezentati cu interes, numai binePosted Image

#45
onobeka

onobeka

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 10.04.2006
Of, trecem peste. Nu le stiu pe toate, vreau sa te ajut sa gandesti ceea ce ti se potriveste. Uita-te ce consumi acum, aduna ce vei consuma in viitor. Degeaba te uiti ce consuma altii, tu esti unic. Oricum iarba vecinului va fi mai verde, este o problema de perspectiva.

#46
laurentiu_florin

laurentiu_florin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 02.05.2007
productie luna Decembrie:

- 2018 - 224,99 Kwh
- 2019 - 465,40 Kwh
- 2020 - 183,48 Kwh
- 2021 - 293,66 Kwh
- 2022 - 359,30 Kwh

sistem instalat 9,6 Kwp, orientare Sud, Medgidia; fara injectie in sistem

Edited by laurentiu_florin, 04 January 2023 - 18:53.


#47
catalincre

catalincre

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 04.02.2008
Decembrie din 6 kwp. Pompa de caldura consuma sau mai bine spus, casa pe care o încălzește

Attached Files



#48
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,882
  • Înscris: 22.12.2005

View PostNamidee, on 01 ianuarie 2023 - 15:13, said:

Iti acoperi consumul, dar cu ce costuri? Platesc vreo 150-200 de lei curentul, sa zic un maxim de 500 euro pe an. De ce as face, cel putin la momentul acesta, o cheltuiala atat de mare? O instalatie mai de doamne ajuta bate in vreo 10.000 euro, iar la momentul acesta inseamna vreo 20 de ani de amortizat instalatia, iar abia apoi sunt pe plus, asta evident considerand ca nu se strica nimic in 20 de ani si pretul curentului ramane la fel.
Daca nu ai bani ca sa iti faci un "moft" cu PV, nu vad de ce ai face un efort financiar ca sa le cumperi. Tot urmaresc ce scrieti pe aici despre panouri, dar singurii multumiti sunt tot oamenii "cu bani", cu masini electrice, pompe de caldura.

e lunga discutia., pesemne nu ti se aplica deocamdata acest mod "energetic".
La multi ani.

#49
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.12.2006
284 kWh produsi, panouri de 8.72 kW orientare S spre SE, inclinare 35 de grade, invertor de 5 kW, baterie de 10 kWh. Nu injectez in retea.
Investitie proprie, ~45k lei cu tot cu materialele necesare pentru modificarea instalatiei electrice, montajul si instalatia facute de mine.

Investitia nu se amortizeaza decat daca ai consum mare (in cazul meu PDC, calculatoare). Posibil sa nu se amortizeze nici asa, dar pe de alta parte curentul s-a tranzactionat la 6-700 euro per MWh pret de productie, si nu stiu cat o sa mai tina minunea cu Hidroelectrica si limitarea pretului. Adica sper sa tina, dar prefer sa am spatele cat de cat asigurat daca nu.

Edited by _bcristian_, 05 January 2023 - 19:46.


#50
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,330
  • Înscris: 29.05.2004
pai zi consumul mediu lunar si vede oricine cum se va amortiza

#51
pin_73

pin_73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 03.10.2010
La mine media consumului pe ultimele 3 saptamani din decembrie (atunci am instalat smart meter) a fost de 46kWh pe zi. Pompa de caldura trage 6kW si in functie de cat este de rece afara merge mai mult sau mai putin dar cam 3 ore dimineata si 4 ore seara. Restul consumatorilor sunt neglijabili prin comparatie (cam 300W) dar se  aduna in 24 ore inca 4-6 kWh

#52
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,882
  • Înscris: 22.12.2005
luna / load / Solar PV / Batt charged / Batt discharged / Grid used / Grid exported
Jan 20.6 kWh 33.3 kWh 9.7 kWh 10.4 kWh 0 kWh 0 kWh
Dec 71.0 kWh 129.7 kWh 48.8 kWh 44.5 kWh 0.1 kWh 0 kWh
Nov 85.8 kWh 153.6 kWh 46.4 kWh 34.4 kWh 0.4 kWh 0 kWh

#53
onobeka

onobeka

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 10.04.2006
@foxbat, ce folosesti pentru monitorizare? Daca nu ma insel tot un mppsolar sau clona ai si tu. Multumesc!

#54
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,882
  • Înscris: 22.12.2005
Solar assist.axpert mkiv

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate