Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

qled marire viteza,posibil?

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
sindym

sindym

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 31.12.2022
Abonament RDS 500 mb/sec.Qledul acum e conectat prin cablu (down 62 mb/sec upload 87mb/sec.Am testat viteza si prin wireless ,conectat la 5 Ghz-80 Mhz si are aceeasi viteza,Imi trebuie viteza pt. a urmari canale online,gratuit,gen Hbo etc prin broswerul qledului,care cateodata se mai incarca cate 10 secunde,e un pic deranjant.Exista vre-un stick,adaptor usb prin care sa ma conectez prin 5ghz si sa prind viteza mai mare?telefonul  meuHuawei P40 pro prinde cam 800mb/sec , am prins si 1250 mb/sec pe 5Ghz.Multumesc

#2
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,216
  • Înscris: 05.01.2006
Ai deschis subiect nou și astfel presupun că dorești altceva decât ți s-a menționat pe Networking așa că ți-am mutat acest subiect pe aria Video.

Menționează totuși (fiind alt subiect) despre ce qled este vorba.

#3
Adrian P.

Adrian P.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,663
  • Înscris: 05.04.2006
Poti incerca cu asa ceva:
https://www.emag.ro/...rch-Action=view

#4
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,377
  • Înscris: 08.02.2011
62 sau 80 mbps e mai mult decat suficient pentru a viziona orice stream, daramite unul de pe site-uri dubioase cum o faci tu, unde de obicei calitatea e si mai slaba. Nu viteza conexiunii la net e problema, vrei sa mearga instant HBO platesti si folosesti aplicatia lor. Vrei gratis cu reclame si popupuri nenumarate, asta e.

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001

 sindym, on 31 decembrie 2022 - 15:36, said:

,Imi trebuie viteza pt. a urmari canale online,gratuit,gen Hbo etc prin broswerul qledului,
Ceva nu e bine
Gratuit și HBO nu se pupa.
Chiar de urmărești 4k, e suficient și 62 Mbps

#6
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 08.08.2018

 sindym, on 31 decembrie 2022 - 15:36, said:

Exista ...stick... prin care sa ma conectez prin 5ghz si sa prind viteza mai mare?

Exista, Fire TV Stick 4K Max ori Google Chromecast TV 4K, la alegere, primul chiar stie si WIFI 6.
Interfata de retea a Qled-ului nu stie mai mult de 100 si nu exista adaptor gen USB-WIFI pentru el. In teorie WIFI 5G ar trebui sa fie ok, la mine am trecut pe cablu, desi TV-ul este la mai putin de 2 metri de router...

Edited by mannick, 31 December 2022 - 17:53.


#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,533
  • Înscris: 15.06.2004
Oricum nu are nevoie. de viteza mai mare si nici neaparat de stick.
Si eu am QLED si vad 4K perfect - in aplicatiile dedicate de pe el. Si nici nu m-am deranjat sa schimb viteza la abonament - am ramas pe 100Mbps.

Problema e la modul de utlizare -in pocnitoarea de browser din TV nu poti avea cine stie ce pretentii, plus ca nu foloseste surse legale - problema poate fi si de la ele.

#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
Am un tv care pe cablu are link mai mic decât pe wifi.
Oricum sub 100 Mbps

#9
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007

 sindym, on 31 decembrie 2022 - 15:36, said:

Imi trebuie viteza pt. a urmari canale online,gratuit,gen Hbo

Nu-ti trebuie. Degeaba ai 10000 Gbit/s daca siteul pirat vai de el n-are destul sa-ti ofere ce-ti ofera.

#10
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022
Exact cum ti-am zis in celalalt topic: nu ai nevoie, viteza e OK.
Cum deja ti-au spus 5 oameni mai sus: problema e de la BROWSER, nu de la viteza!!!!

 Adrian P., on 31 decembrie 2022 - 16:46, said:

Poti incerca cu asa ceva:
https://www.emag.ro/...rch-Action=view

Deja a gasit el ceva similar, pe celalalt topic.
Si ala, ca si asta, sint FIX INUTILE pentru ce doreste el.
Daca citeai comentariile, vedeai cel putin 2 clienti care l-au conectat la TV si nu functioneaza DELOC.
Ceea ce e normal: este pentru calculator ;) :) :(
SI mai mult, daca te oboseai sa cauti specificatiile oficiale, gaseai asa:
Supported OSs:
• MS Windows XP / Vista / 7 / 8 / 8.1 / 10 and later, Windows Server 2003 / 2008 / 2012 / 2016 and later (supported are all 32 and 64-bit versions of Windows OSs), MacOS X 10.6 and higher, Linux with kernel 2.6.14 and above, Android most versions (WARNING - check with the Android device manufacturer if the Ethernet connection is supported).

#11
Adrian P.

Adrian P.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,663
  • Înscris: 05.04.2006

 nixrohnson, on 31 decembrie 2022 - 19:13, said:


Daca citeai comentariile, vedeai cel putin 2 clienti care l-au conectat la TV si nu functioneaza DELOC.
Ceea ce e normal: este pentru calculator Posted Image Posted Image Posted Image


La mine merge perfect, Tv Oled Philips, ajunge lejer la 350 Mb/s. Nu stiu la ce comentarii te referi.

#12
Rares95

Rares95

    Severin, MH

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,433
  • Înscris: 18.01.2020
Pentru Netflix 4K HDR ai nevoie de minim 25 Mbps constant, YouTube mai putin, 20 Mbps, date de pe site-urile lor, viteza e mai mult decat suficienta, presupun ca si HBO Max are valori asemanatoare. Totusi, fa testul direct in aplicatia Netflix, scoti valorile cele mai exacte, in browserele de pe Smart TV apar diferite limitari, lag-uri, etc.

Edited by Rares95, 01 January 2023 - 12:57.


#13
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022

 Adrian P., on 01 ianuarie 2023 - 10:33, said:

La mine merge perfect, Tv Oled Philips, ajunge lejer la 350 Mb/s. Nu stiu la ce comentarii te referi.

Ai tu adaptorul ala pe un philips TV si esti sigur ca esti conectat prin el la wifi si nu prin wifi standard din tv?
Ce model exact de tv este??

Comentariile de pe pagina data de tine. Tu la ce comentarii credeai ca ma refer?

#14
Adrian P.

Adrian P.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,663
  • Înscris: 05.04.2006
Da am si sunt sigur ca merge prin adaptor. WiFi este inchis. Philips Oled 806.
Pe unele televizoare merge, pe altele nu (de ex. pe Philips Oled 706 nu merge), de asta am zis ca poate sa incerce.

Banuiesc (acum) ca te-ai referit la review-urile de pe eMag.

P.S. Nu inteleg de ce ai tonul asta arogant!
P.S. 2 Merge si la altii:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PIef8iRZhLE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Adrian P., 02 January 2023 - 22:05.


#15
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022
Philips Oled 806 - Smart Android - deci sanse sa mearga.
Am scris mai sus: Android most versions (WARNING - check with the Android device manufacturer if the Ethernet connection is supported).

Philips Oled 706 - Smart Android - dar zici ca nu merge. Deci, e la noroc, pina la urma.

Ton arogant: cred ca ai inteles tu gresit.
Altfel nu pierdeam timp scriind mesaje pe aici.

Video youtube: ala are un adaptor USB > Ethernet, chestie diferita de USB>WiFi.

#16
sindym

sindym

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 31.12.2022

 Adrian P., on 01 ianuarie 2023 - 10:33, said:


La mine merge perfect, Tv Oled Philips, ajunge lejer la 350 Mb/s. Nu stiu la ce comentarii te referi.

M-am conectat cu qled samsung T55,tizen os si in modul 2,4 Ghz cablu si wireless si in 5 Ghz wifi(credeam ca va fi mai rapid) si nici o schimbare,Viteaza oscileaza intre 55 mb/sec-63 mb/sec.Cand ma conectez cu telefonul huawei P40 Pro viteza urca catre 800 mb/sec.,am ircat intro zi s la 1200 mb/sec.Cum de pe telefon pot prinde viteze asa mari iar de pe qledul cumparat acum 1 an ,nu ,fiind conectat la 5Ghz????

#17
Adrian P.

Adrian P.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,663
  • Înscris: 05.04.2006
"Daca te oboseai sa citesti", am propus un adaptor USB Ethernet, la fel ca in video, nu WiFi cum ai inteles tu.
Functioneaza si pe tv LG, care nu are Android.
Repet: am spus ca poate incerca, in caz de nereusita se poate face retur.
Concluzia - astfel de adaptoare nu sunt "FIX INUTILE", chiar creste substantial viteza (pentru cei norocosi carora le functioneaza).

Edited by Adrian P., 03 January 2023 - 14:00.


#18
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,533
  • Înscris: 15.06.2004

 sindym, on 03 ianuarie 2023 - 13:45, said:

Cum de pe telefon pot prinde viteze asa mari iar de pe qledul cumparat acum 1 an ,nu ,fiind conectat la 5Ghz????
Ptr ca nu conteaza banda de frecventa ci placa de retea folosita - modulul wi-fi din telefon e mai performant decat cel din TV.
La TV nu merita sa bage mai mult ca nu e nevoie.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate