Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

laptopul,qledul accepta sau nu 802.11 b/g/n/ax?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
sindym

sindym

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 31.12.2022
M-am mutat recent la RCS RDS SI MI-AM bagat pachetul de 500 mb/sec , wifi 6
Ma conectez wireless la laptop,mobil si qled.Laptoul e slabut...

-Laptopul
Nume dispozitiv DESKTOP-5JGJCJR
Procesor Intel® Celeron® CPU  N2840  @ 2.16GHz   2.16 GHz
RAM instalat 4,00 GB (3,88 GB utilizabile)
ID dispozitiv CDFC2A2A-C40D-42E5-BA7E-506C5F981D81
ID produs 00330-80000-00000-AA989
Tip sistem Sistem de operare pe 64 de biți, procesor de tip x64
Creion și atingere Nu este disponibil un mod de intrare creion sau tactil pentru acest ecran
windows 10 pro
- Televizor QLED Smart SAMSUNG 55Q60B, Ultra HD 4K, HDR, 138cm

-Televizorul
QLED Smart SAMSUNG 55Q60B, Ultra HD 4K, HDR, 138cm, sunt conectat prin Lan (cablu cat6 , 5 metri)

In router imi apare setata versiunea: 802.11 b/g/n/ax,dar ma si avertizeaza,vezi mesajul de mai jos:

The network card drivers of some Wi-Fi devices, such as laptops using Intel network cards, are old. Please upgrade the network card drivers or switch the Wi-Fi mode to b/g/n.

Credeti ca nu imi merge nici pe laptop nici pe qled versiunea 802.11 b/g/n/ax si va trebui sa o schimb la 802.11 b/g/n/ ? Acelasi mesaj il primesc si la modul 5Ghz ,nu imi merge nici pe 5Ghz?Nu stiu nu ma pricep daca ar putea sa ma lamureasca cineva.Multumesc

#2
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022
Stai asa, sa vedem daca am inteles bine.
Ai router, ai laptop, ai TV - ne intrebi pe noi daca merge???
Pai, ai si solutia acolo, in caz ca nu merge: "switch the Wi-Fi mode to b/g/n."!
Adica, ai facut proba, merge, ce se intimpla exact?

#3
sindym

sindym

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 31.12.2022
Am facut switch the Wi-Fi mode pe b/g/n se pare ca AX nu este suportat de catre laptopul si qledul meu (cred ca AX  suporta 5Ghz si are cele mai mari viteze). Nu cred ca aparatele mele (slabute) merg pe 5Ghz, asta vroiam sa întreb. Procesorul wifi de la laptop arata varianta 802.11 n

Edited by Ravy, 31 December 2022 - 12:37.


#4
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,485
  • Înscris: 30.08.2006
Nu face asa ceva. Nu dezactiva reteaua de 5Ghz. Ai spus ca ai mobil, deci stie de 5 Ghz. Lasa routerul asa cum a venit. Pana la urma ne intrebi pe noi daca iti merge reteaua wireless pe dispozitivele tale ! Raspunsul meu este ca da, daca nu schimbi nimic in router.
Pe laptopul meu antic, placa de retea merge pe clasa N dar pe 5 GHz. Routerul functioneaza cu setarile implicite.
Mai poti cumpara un adaptor wireless sa maresti acoperirea si viteza la internet.

Edited by Leo2006, 31 December 2022 - 12:22.


#5
yuukan

yuukan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 967
  • Înscris: 16.01.2010

 sindym, on 31 decembrie 2022 - 11:03, said:


Credeti ca nu imi merge nici pe laptop nici pe qled versiunea 802.11 b/g/n/ax si va trebui sa o schimb la 802.11 b/g/n/ ?
Pai e in funcție de dispozitivul conectat, dacă laptopul sau tv-ul nu "știe" wifiul se conectează cum știe la maxim suportat.
Lași maximul din router (este gata setat nu trebuie sa modifici nimic). Sper că te-ai lămurit.

#6
sindym

sindym

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 31.12.2022

 Leo2006, on 31 decembrie 2022 - 12:14, said:

Nu face asa ceva. Nu dezactiva reteaua de 5Ghz. Ai spus ca ai mobil, deci stie de 5 Ghz. Lasa routerul asa cum a venit. Pana la urma ne intrebi pe noi daca iti merge reteaua wireless pe dispozitivele tale ! Raspunsul meu este ca da, daca nu schimbi nimic in router.
Pe laptopul meu antic, placa de retea merge pe clasa N dar pe 5 GHz. Routerul functioneaza cu setarile implicite.
Mai poti cumpara un adaptor wireless sa maresti acoperirea si viteza la internet.

Am un qled conectat prin cablu Cat6 Lan, oare cum il pot face mai stabil si mai rapid?sti ceva setari?Mi se incarca cateodata Hbo-urile cand privesc online din browser

LE: ALL Clients
Client Name Upstream device Associated Band RSSI Operate area
HUAWEI_P40_Pro-a356ee791b controller 2.4GHz -73dBm Modify
DESKTOP-5JGJCJR controller 2.4GHz -40dBm Modify
HUAWEI_Y6_2019-c090b3a69a controller 2.4GHz -39dBm Modify

Primule telefonul lu fratele meu un hiawei super performant,al2lea laptopul , al3-lea telefonul meu.Dupa cum vezi nici unul nu merge pe 5Ghz

Edited by Ravy, 31 December 2022 - 12:39.


#7
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,310
  • Înscris: 08.02.2011
Mai stabil si mai rapid decat cablul ce il ai acum nu exista, decat eventual alt tv mai performant.

#8
sindym

sindym

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 31.12.2022
e qlued din 2021 nici macar telefonul lu fratemio Huawei 40 pro nu merge pe 5 ghz ,e nou super performant

Edited by Ravy, 31 December 2022 - 12:43.


#9
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,168
  • Înscris: 05.01.2006
Ce router ai?

Și unde apare, mai exact (screenshot?) acel mesaj?

#10
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,485
  • Înscris: 30.08.2006
Pe HUAWEI_P40_Pro l-ai adus in evul mediu cu restrictia din router.
Setezi retelele de 2.4G si 5 G cu SSID diferit. Pe Huawei P40 te conectezi pe cea  de 5Ghz si pe Y6 pe 2.4G. Laptopul tot pe 2.4G pana il upgradezi cu un stick care stie 5Ghz.
Sigur e doar 802.11 b/g/n/ax ??? Nu ai uitat si un ac?

Edited by Leo2006, 31 December 2022 - 13:02.


#11
sindym

sindym

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 31.12.2022
[ https://i.postimg.cc/rpG8pKTt/fisier1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.postimg.cc/3x8MZnQW/fisier2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.postimg.cc/9QFS90y7/fisier3.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://freeimage.host/i/HuTLPXj - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://postimg.cc/NyMhJG5g - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://postimg.cc/NyMhJG5g - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://postimg.cc/NyMhJG5g - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 Leo2006, on 31 decembrie 2022 - 12:53, said:

Pe HUAWEI_P40_Pro l-ai adus in evul mediu cu restrictia din router.
Setezi retelele de 2.4G si 5 G cu SSID diferit. Pe Huawei P40 te conectezi pe cea  de 5Ghz si pe Y6 pe 2.4G. Laptopul tot pe 2.4G pana il upgradezi cu un stick.

Dar asta e problema cum setez acele SSID diferite? unde intri? am router ZTE de la rcs rds.Cum as putea upgrada laptpul cu un stick?mai mult m-ar interesa qledul cu care sunt conectat cu un cat6 de 5 metri

[ https://i.postimg.cc/gJNLnMpR/tel.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Ravy, 31 December 2022 - 13:01.


#12
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,168
  • Înscris: 05.01.2006
https://forum.softpe...gabit-easymesh/
Vezi mesajul 4 digihelper și oprește band steering

Ai o poză ce are wlan ssid configuration - acolo cred că poți seta ssid diferit

Tv-urile au pe cablu doar 100 și nu gigabit. În teorie Wi-Fi 5 ar merge mai repede dar ar trebui să-ți ajungă totuși cablul și poate fi mai stabil.

Edited by Ravy, 31 December 2022 - 13:11.


#13
sindym

sindym

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 31.12.2022
Am facut: Turn off Band seering, uite:

[ https://i.postimg.cc/cHxyFhnF/band-steering.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

aici? oare ce sa trec in loc la nume
[ https://i.postimg.cc/nr5L8gKF/ssi.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


am un cablu vechi de 5 ani ,gros,lung de 5 metri, Cat6  bagat pe sub plinte etc oare daca as cumpara un cablu Cat5E de 1,5 m ar ajuta cu ceva? un pic de viteza ,stabilitate sau zero barat? :)

Edited by Ravy, 31 December 2022 - 13:19.


#14
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,168
  • Înscris: 05.01.2006
Nume diferite (pune un 5 după numele - ssid name - rețelei pe 5). Reconfigurezi pe noua rețea device-urile ce vrei să se lege la cea pe 5

Nu contează cablul... Tv-ul nu știe mai mult pe acel port lan

Edited by Ravy, 31 December 2022 - 13:20.


#15
sindym

sindym

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 31.12.2022
a mers multumesc din suflet.
Pe qledul asta T55 conectat cu cat6, cand fac un test speed de pe siteul rds imi arata la download 42 mb/sec si upload 80mb/sec,iar prin  wireless downloadu e cam la fel iar Uploadul e de 200 mb/sec.Daca schimb  din router 2,4 Ghz pe 40 Mhz ,canal:auto, atunci viteaza download e de 65 mb/sec si de upload 100 mb/sec ..Chestia e ca as vrea ceva mai stabil si mai bun prin cablu pt. ca vizionez Hbo-urile prin browser iar cateoodata arata ca se incarca 5-10 sec nu stiu daca e de la serverul lor sau din cauza vitezei mele,cablului conectat etc

 Ravy, on 31 decembrie 2022 - 13:17, said:

Nume diferite (pune un 5 după numele - ssid name - rețelei pe 5). Reconfigurezi pe noua rețea device-urile ce vrei să se lege la cea pe 5

Nu contează cablul... Tv-ul nu știe mai mult pe acel port lan

oare pe 5Ghz sa las pe 80Mhz sau sa schimb pe 40Mhz(am avzut cateva tutoriale in care spuneau ca e mai ok pe 40 Mhz)

Edited by Ravy, 31 December 2022 - 13:40.


#16
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,168
  • Înscris: 05.01.2006
Pune și televizorul tot pe Wi-Fi 5 și vezi așa. Oricum nu prea mai ține de networking - poate fi de la browser, aplicații TV, etc. Încearcă să cauți pe aria despre televizoare iar pentru vizionare incearcă aplicațiile dedicate și nu browser.

p.s. și nu mai cita integral mesajul imediat anterior dacă la acela răspunzi...

#17
sindym

sindym

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 31.12.2022
Mersi de sfat incerc sa vad daca qledul merge wireless pe 5Ghz.Dar parerea ta qledul  wireless 5Ghz ar fi mai rapid,stabil  si ar merge mai bine decat prin Lan (cablu) ?

LE: Fratele meu sa conectat pe 5Ghz si prinde peste 1200 mb/sec desi noi avem pachetul de 500mb/sec de la rds .Am reusit sa conectez si qledul prin qireless la 5Ghz dar viteza e cam aceeasi ca si prin cablu intre 53-63 mb/sec.Nu stiu de ce merge atat de rapid pe smartponul huawei pro si f slab pe qled,PROCESORUL SAU CEVA ASA-I?

Edited by Ravy, 31 December 2022 - 14:16.


#18
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022
Eu cred ca tu te complici inutil, cu chestii pe care nu le intelegi nici tu, nici noi.
Primul exemplu: AX - ai dezactivcat 5G.
Pai nu are absolut nici o treaba una cu alta.
Poate sa mearga bine mersi 5G si fara AX.

Trebuia sa faci EXACT ce zice router: pui pe b/g/n si cu asta basta.
Apoi te conectai, pe rind, cu laptop, apoi TV, mai intii la 2.4, apoi la 5 - vedeai daca se conecteaza si daca merge sa faci ce vrei tu acolo, ca tot nu am inteles exact care e buba.
Si gata, fix asta era absolut tot.
Apoi, DACA mai apareau alte probleme, explicai concret ce se intimpla si aia e!!!!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate