Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Cum fac sa țină ciorba de burtă o luna la borcan?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#1
stefians

stefians

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 12.09.2019
Salut.
Voi fi scurt. Cum trebuie să fac sa țină ciorba de burta o lună de zile , adică cum se conservă?
Mulțumesc.

#2
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022
La congelator.

#3
stefians

stefians

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 12.09.2019
Am zis conservare la borcan

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cel mai simplu o pui la congelator.
Mai complicat, o pasteurizezi.

#5
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005
O pui fierbinte in borcane incalzite prealabil, apoi le pui capac, le invelesti in ceva paturica sa se raceasca lent. Apoi pastrezi la intuneric si rece.

#6
stefians

stefians

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 12.09.2019
Deci eu intreb ceva si voi imi răspundeți numai cum vreti voi ...NU AM CONGELATOOOORRRR.

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 florinel, on 31 decembrie 2022 - 07:27, said:

O pui fierbinte in borcane incalzite prealabil, apoi le pui capac, le invelesti in ceva paturica sa se raceasca lent. Apoi pastrezi la intuneric si rece.
Nu merge. Borcanele+ capacele trebuiesc sterilizate, iar rezultatul nu e intotdeauna satisfacator.
Trebuie neaparat pasteurizate cel putin 1/2 ora in baie de apa.

Edited by pasilla, 31 December 2022 - 07:33.


#8
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005
Eu cred ca tu citesti in diagonala. Ti-am dat solutia fara congelator. Intuneric si rece inseamna in camara, beci, frigider , dulap pe balcon....etc.

@ passila - merge. Daca ai incalzit la 80 grade borcanele in cuptor, ai pus ciorba fierbinte (80-90 grade), apoi invelesti in patura se pasteurizeaza fara tinut la baie de apa. Vor sta la 80 grade mai mult de juma` de ora....

Edited by florinel, 31 December 2022 - 07:35.


#9
stefians

stefians

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 12.09.2019

 florinel, on 31 decembrie 2022 - 07:27, said:

O pui fierbinte in borcane incalzite prealabil, apoi le pui capac, le invelesti in ceva paturica sa se raceasca lent. Apoi pastrezi la intuneric si rece.
Eu am auzit ca pentru conservarea mancarurilor ce au carne trebuie sa distrugi germenii din ele .. cică nu merge doar asa cum zici tu..ce zici tu e posibil sa meargă la orice produs ce nu implică carne in el..

#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 florinel, on 31 decembrie 2022 - 07:32, said:

@ passila - merge. Daca ai incalzit la 80 grade borcanele in cuptor, ai pus ciorba fierbinte (80-90 grade), apoi invelesti in patura se pasteurizeaza fara tinut la baie de apa. Vor sta la 80 grade mai mult de juma` de ora....
De ani de zile testez treaba asta, Nu merge intotdeauna.
Riscul e foarte mare [dpdv al sanatatii]. Oricata lene am/ai e obligatoriu sa le pasteurizezi.
Intradevar sunt produse care nu au probleme..... dar nu ciorba de burta.

Edited by pasilla, 31 December 2022 - 08:05.


#11
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005

 stefians, on 31 decembrie 2022 - 07:48, said:

Eu am auzit ca pentru conservarea mancarurilor ce au carne trebuie sa distrugi germenii din ele .. cică nu merge doar asa cum zici tu..ce zici tu e posibil sa meargă la orice produs ce nu implică carne in el..

Cand fierbi ciorba, si mai ales aia de burta (care se tine ore intregi la fiert) se distrug germenii. Apoi prin pasteurizare (cum zice passila) sau metoda descrisa de mine (tot un fel de pasteurizare, dar cu alta tehnica) se asigura distrugerea bacteriilor care ar putea contamina la manipulare/transfer.
Adica eu presupun ca vrei sa faci ciorba si sa o conservi imediat , nu dupa 3 zile de stat in oala, la frigider.

Alte metode nu sunt, decat cu conservanti, chimicale ....

Dupa pasteurizare ar trebui sa observi capacul putin deformat si ferm spre interiorul borcanului. Daca inainte de consum observi capacul cu joc la apasarea pe el sau chiar umflat - ala nu mai e bun.

Da, e o oarecare loterie, nu e garantat ca va supravietui integral toata cantitatea.
Dar nu se poate "si cu sunca in pod, si cu burta plina". In cazul tau, conservare fara congelare....

#12
stefians

stefians

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 12.09.2019
Cum sa nu se poata daca rafturile magazinelor sunt pline de ciorbe ce tin 3 ani fara congelator?

#13
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 27.10.2007
Atunci, cumpara din magazin si gata.
Omule, ciorba aceea este pasteurizata, intr un sistem industrial, pe care tu poti incerca sa-l reproduci, dupa metoda de mai sus.

Edited by strongsss, 31 December 2022 - 09:02.


#14
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
Fara congelator: Attached File  9102299103262.jpg   415.7K   13 downloads

#15
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,437
  • Înscris: 10.08.2005

 stefians, on 31 decembrie 2022 - 08:53, said:

Cum sa nu se poata daca rafturile magazinelor sunt pline de ciorbe ce tin 3 ani fara congelator?
Aia au industrie!

Edited by MarianG, 31 December 2022 - 09:05.


#16
stefians

stefians

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 12.09.2019
Incredibil...nu mi vine sa cred ca nu există metoda sa faci o panarama de ciorba sa tina naibi 4 săptămâni..🙆
O sa o pun la borcane si le mai fierb o ora si jumătate.

#17
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,780
  • Înscris: 12.01.2018

 yekun, on 31 decembrie 2022 - 07:24, said:

La congelator.
da nu în borcan

#18
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,947
  • Înscris: 15.04.2019
De ce trebuie sa mananci ciorba de burta (si) dupa o luna de la productie? Mai ales daca n-ai congelator? Stai la camin si parintii-s f. departe sau ai taiat vitelul de Craciun?

Edited by __Dan__, 31 December 2022 - 09:17.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate