Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

administratorul poate lucra?

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
alexalf22

alexalf22

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 31.12.2022
salutare tuturor.In 2019 am infiintat un srl la propunerea celor de la glovo.Ei mi-au spus sa fac srl sa lucrez pe firma sa nu mai fiu nevoit sa ma angajez.Acum o luna a venit un amplu control(anaf+itm) .In contabilitate totul a fost in regula dar cei de la itm mi-au dat de plata prin decizie de impunere contributii sociale si asigurari medicale  din 2019 pana in prezent ,adica 35000 (350 de milioane)spunand ca nu am voie sa lucrez ca administrator si ca aveam obligatia sa ma angajez.
am vorbit cu un avocat si acesta a spus ca e un abuz din partea lor.Acum va intreb si pe voi:pot lucra ca administrator sau avocatul spune asa doar ca sa ma curete de niste banisori (a cerut 5000 de lei sa ma reprezinte in instanta).
  ce sfaturi imi dati?sunt cu moralul la pamant!

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,371
  • Înscris: 01.12.2001
Tu ți-ai platit ție salariu dar nu ai platit CAS, CASS și IV?

#3
Arhanghelul_Mihail

Arhanghelul_Mihail

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 06.01.2022
Avocatul tau are dreptate. Ce au facut aia de la ITM se numeste abuz.

In principiu in actul constitutiv al SRL-ul pe care il detii ar trebui sa ai o clauza prin care se mentioneaza ca administratorul poate indeplini toate treburile necesare realizarii obiectului de activitate al firmei.

Nu ai nevoie de angajati la SRL. Poti sa-ti desfasori toata activitatea doar cu administratorul. Si sa traiesti din dividende. Dar trebuie sa ai mentiunea de mai sus inscrisa in actul constitutiv/contract de mandat.

Quote


Nu stiu de ce fac astia de la ITM mizerii d-astea. E plina jurisprudenta romaneasca de decizii care le dau peste scafarlie.

Edited by Arhanghelul_Mihail, 31 December 2022 - 08:03.


#4
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022
Sigur că poate să muncească, dar, dacă își plătește salariu, trebuie să plătească și restul, ce a zis @dorin.

Nu e niciun abuz.

Scrie clar inițiatorul, decizie de impunere pentru contribuții sociale și asigurări medicale, ce vrei mai limpede de atât ?
35.000 de lei pe 3 ani, cam 12.000 pe an, 1000 de lei pe lună, uite taxele datorate pe salariul minim pe economie.
Unde e abuzul ?

#5
Arhanghelul_Mihail

Arhanghelul_Mihail

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 06.01.2022
Nene, din cate inteleg omul nu e angajat. E doar administrator. Astia de la ITM zic ca ar fi trebuit sa fie angajat si i-au calculat retroactiv contributiile si impozitele.

#6
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,261
  • Înscris: 27.10.2007
Omul a lucrat, ar trebui sa plateasca taxele. Ce-i asa de greu de priceput?

#7
Arhanghelul_Mihail

Arhanghelul_Mihail

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 06.01.2022
Omul a lucrat. Corect. Dar fiind administrator nu e guvernat de contractul individual de munca/Codul Muncii ci de contractul de mandat si Legea Societatilor Comerciale. Si are de platit taxe. Pe dividende.

Nu poa' sa vina Sulica de la ITM si sa zica ntz, tu esti salariat, boss; nu ai voie sa lucrezi ca administrator.

#8
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 23.10.2015
Administratorul are voie sa munceasca fara sa aiba contract de munca, in baza actului constitutiv. Daca vrea, poate incasa o indemnizatie. Colegul arhanghel a punctat foarte bine.

Nu mai induceti omul in eroare, e destul de speriat de incompetentii de la ITM.

#9
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018
parcă srl-ul trebuie să aibă minim un angajat.așa țin minte c-au dat o lege

#10
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008

 EMPP, on 31 decembrie 2022 - 09:26, said:

parcă srl-ul trebuie să aibă minim un angajat.așa țin minte c-au dat o lege
Nu există nicio astfel de lege. Cele fără angajați vor plăti impozit pe profit de la anul, nu vor mai fi impozitate pe cifra de afaceri.

#11
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
Cine iti tine contabilitatea?

#12
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,533
  • Înscris: 01.08.2006
Administratorul poate lucra fara CIM dacă scrie in actul constitutiv.

#13
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,543
  • Înscris: 28.11.2017
Daca nu ai angajat in SRL si lucrezi ca administrator inainte de 2023 o sa plateasca 3% din cifra de afaceri ca si impozit pe venit(cifra de afaceri) iar daca vrea sa foloseasca banii din firma (profit) pentru chestii care nu au treaba cu firma o sa plateasca dividente de 8% parca.
Pe 2023 daca nu are angajat va trebui sa treaca automat la impozit pe profit de 16% , cu dividentele astea nustiu cum e dupa!

Poti lucra ca administrator fara sa respecti chiar programul de lucru!
Cat tragi atata ai!

#14
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Initiatorul este in situatia a altor sute de mii de administratori. Si eu, pana in 2022, am lucrat ca adm fara contract si am trecut prin 3 controale fara probleme.

Problema se pune altfel.
Desi ce au facut cei de la ITM este o nesimtire, cat de usor se poate demonstra asta de un avocat?
Intreb sincer curios caci ar fi pacat sa dea 5,000 apoi sa piarda, si apoi sa mai dea inca 35,000 la nenorociti.

In ce oras? Mi se pare totusi 5,000 cam mult, ar fi doua infatisari. Bucuresti?
Prin Craiova se cam percep 2,000 pt astfel de cazuri.

Initiator, ar fi intelept sa pierzi cateva ore pe portal.just.ro cautand dosare vechi cu aceeasi speta sa vezi cum s-a solutionat.
Nu contest ca avocatul e bun, dar judecatorii, in astfel de cazuri, cam au tendinta sa faca tocmai ce am zis eu, sa se uite in spate si sa aplice aceeasi hotarare.

#15
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,119
  • Înscris: 03.12.2005
eu zic ca prea va dati cu parerea fara sa stiti ce e in contabilitatea lui (dar imediat va duce gandul ca ar fi cei de la ITM incompetenti.)

e foarte posibil ca el sa nu aiba acel act aditional, plus ca din 2019 pana acum nu cred ca a lucrat fara sa incaseze nimic din firma.
daca a scos bani ca salariu lunar dar fara sa aiba contract de munca si sa plateasca contributii e normal sa-i faca impunere.

dar din nou, doar din ce spune el in primul post nu ai cum sa stii ce-i acolo.

Edited by takillya, 31 December 2022 - 11:18.


#16
alexalf22

alexalf22

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 31.12.2022
incasarile mele au fost ca dividente. platit la zi la stat.am fost 100% in regula cu tot ce era de platit.nu mi-am dat salariu,ci am incasat dividente

Edited by Dany_Darke, 31 December 2022 - 11:33.


#17
ionfacatoru

ionfacatoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 05.05.2018
din punctul meu de vedere n-are-a face daca are foaia sau nu.

spiritul societatii nu sta in act aditional

#18
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,371
  • Înscris: 01.12.2001
Daca nu ai încasat salariu e ok.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate