Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Reparatie pompa ape murdare IBO Kraken

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
danny_nt

danny_nt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 22.10.2003
Buna ziua,
Am urmatoarea problema. La o fosa am o pompa IBO cu tocator si o cutie de protectie. Pompa impinge apa intr-un fel de canalizare. Momentan nu am acces decat la pompa sa o scot sa o curat..etc. Pompa e facuta sa gliseze pe un sistem propriu ca sa nu golesc fosa de fiecare data cand se strica/blocheaza.
De cateva zile a inceput sa imi dea erori in cutie si sa sara siguranta pusa ca protectie. Am scos-o am demontat partea cu tocatorul era plina de servetele umede, fosa asta e comuna ptr mai multe case si nu pot controlez toti ... care arunca tot ce le tuna in toaleta.
Problema e ca dupa curatare pompa functioneaza o perioada apoi iar sare siguranta si pare ca nu mai impinge la fel. Am luat una identica sa o schimb dar sunt curios daca este cineva care poate verifica\repara astfel de pompe un service de pompe in zona Ilfov? La o prima impresie pare ca tocatorul nu mai face fata cu servetelele se poate ascuti, inlocui?
Am cautat un service pe net dar nu gasesc nimic. Pompele de genul nu sunt servisabile?
Ar mai putea sa se fi infundat conducta in strada si pompa sa impinga degeaba dar dureaza pana vine cineva de la firma de canalizare sa verifice\desfunde.
Multumesc

#2
aliency

aliency

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 20.08.2014
Posibil sa aiba depuneri in spatele elicei.Maceratoarele nu au viata lunga din cauza materiilor textile aruncate in toaleta.Ti-ar fi de folos un alt tip de pompa, vortex , care si asta  insa, mai trebuie curatata din cind in cind din cauza servetelelor umede,sosete,etc.

#3
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 15.06.2009
Orice pompa cu tocator moare de la servetele umede. La statia de epurare din orasul nostru sunt pompe de 50 000 euro care mor de la servetele umede. Cine le-a inventat sa moara in chinuri. La fel si cei care le arunca in canalizare.  Daca ai gasit-o cu rotor blocat e posibil sa ai stator cu spire in scurt, a cedat izolatia undeva. Chiar daca are protectie termica, pana a lucrat a apucat bobinajul sa se supraincalzeasca si unde a fost un pct slab a cedat.

#4
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Pe viitor, ca sa nu mai ai probleme cu infundarea pompei cu servetele, ciorapi, etc., la capatul conductei de canalizare care vine in caminul unde este pompa, montezi un cos ce se poate scoate si curata. In el se opresc toate mizeriile si pompa isi prelungeste durata de viata. E mai simplu sa cureti cosul decat sa demontezi pompa.

#5
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010
Cosulet la fiecare scurgere familiara.
Care o comite si arunca servetele, tampoane, vata, betisoare de urechi, auzi-sosete!!!, le pui in punga si la poarta cu ele, colet.

#6
danny_nt

danny_nt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 22.10.2003

View Postaliency, on 30 decembrie 2022 - 15:52, said:

Posibil sa aiba depuneri in spatele elicei.Maceratoarele nu au viata lunga din cauza materiilor textile aruncate in toaleta.Ti-ar fi de folos un alt tip de pompa, vortex , care si asta  insa, mai trebuie curatata din cind in cind din cauza servetelelor umede,sosete,etc.
Am studiat si vortex dar nu stiu daca e rentabil, adica daca ar rezista peste 3 ani una ar fi ok, acum astea Kraken tin cam 1.5 ani si costa la jumatate. Am mai incercat la inceput cu 2 Grundfos si s-au dus in mai putin de 2 ani si dadusem pe ele o caruta de bani. Aici sunt bune pompe de unica folosinta dar daca as si gasi pe cineva care sa le repare pe astea chiar as fi super.

View PostXTH, on 30 decembrie 2022 - 17:50, said:

Cosulet la fiecare scurgere familiara.
Care o comite si arunca servetele, tampoane, vata, betisoare de urechi, auzi-sosete!!!, le pui in punga si la poarta cu ele, colet.
Asta e o idee buna dar astea se gasesc de cumparat sau se fac pe undeva ca nu am auzit pana acum. Noi am incercat sa bagam pompa intr-un fel de cusca din plasa dar n-a mers decat o vreme. Tot au intrat mizeriile alea de servetele.

View Postcorsica, on 30 decembrie 2022 - 17:19, said:

Pe viitor, ca sa nu mai ai probleme cu infundarea pompei cu servetele, ciorapi, etc., la capatul conductei de canalizare care vine in caminul unde este pompa, montezi un cos ce se poate scoate si curata. In el se opresc toate mizeriile si pompa isi prelungeste durata de viata. E mai simplu sa cureti cosul decat sa demontezi pompa.
La fel intrebare se pot gasi pe undeva? Multumesc

View Postkesarion111, on 30 decembrie 2022 - 17:00, said:

Orice pompa cu tocator moare de la servetele umede. La statia de epurare din orasul nostru sunt pompe de 50 000 euro care mor de la servetele umede. Cine le-a inventat sa moara in chinuri. La fel si cei care le arunca in canalizare.  Daca ai gasit-o cu rotor blocat e posibil sa ai stator cu spire in scurt, a cedat izolatia undeva. Chiar daca are protectie termica, pana a lucrat a apucat bobinajul sa se supraincalzeasca si unde a fost un pct slab a cedat.
Da era putin blocata dar nu de tot, adica mergea greu. Dupa ce am curatat-o merge ca una noua la mana. I-am facut un test si pare ok dupa zgomot. Nu stiu poate ar trebui sa o bag intr-o galeata cu apa sa vad cum arunca? Aici nu ma pricep daca ea e in scurt mai invarte sau nu? E posibil sa invarta la 20% si sa nu poata sa mai ridice apa din fosa? Ca am o supapa de sens si daca nu are forta bila aia nu se misca.

#7
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007

View Postdanny_nt, on 31 decembrie 2022 - 17:30, said:

La fel intrebare se pot gasi pe undeva? Multumesc
Dupa sarbatori, intreb pe cei la care am vazut, eventual pun si o poza.

#8
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010
Plasa de rapitza o pui capac pe fiecare coloana ce vine in camin., o legi strins de coloana.
Atita timp cit trimiti apa cu materii fecale sau grasimi chiar si hirtie igienica, se descompun, trec de plasa, cad in camin de unde este treaba pompei.Te maninca undeva si arunci cele necuviincioase, se va infunda propria coloana si nu se mai scurge-ghinion

#9
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Plasă Rabitz, te rog frumos.
Se rasuceste Carl Rabitz in mormint daca te citeste.
In rest, ma rog, opinia dumitale.

#10
aliency

aliency

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 20.08.2014
E o idee proasta instalarea de site,plase, pe coloanele de canalizare! Nu dati astfel de sfaturi daca nu stiti ce inseamna asta!!

Initiator: Ai nevoie de o pompa vortex, free passage 50mm,instalata pe baza cu ghidaje,teava evacuare d- 63mm, clapeta antiretur 2 1/2 swing.Poate fi si free standing,dar intretinera e mai usoara

daca are ghidaje.

https://www.bing.com...=6&pid=3.1&rm=2

Modelul asta am instalat citeva sute; sint fiabile si se repara usor.

Indiferent ce model vei instala-nu maceratoare, decit daca e Flygt sau Homa- va trebui verificata periodic, si eventual curatarea bazinului cu un cos cu miner lung

in genul celui de curatat piscine,dar plasa mai rara-sau un mincioc ieftin ar fi si mai bun.

Succes!

#11
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010
Da ...ce se intimpla la site?
Se blocheaza propria coloana, si?, daca esti bou si arunci orice, nu trebuie sa beneficiezi de canalizare.
Simplu.

#12
aliency

aliency

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 20.08.2014
Ramin la ideea enuntata mai sus.Oferim sfaturi doar daca cunoastem domeniul.

Nu poti priva accesul la servicii pentru ca-l consideri bou; nici macar operatorul/propietarul sistemului de canalizare/tratare nu o poate face cu de la sine putere.

O coloana blocata astfel poate deversa si provoca pagube mult mai mari decit costul unei pompe.

De foarte multe ori,copiii sint cei ce arunca in toalete hirtie,servetele,jucarii,sau piese de imbracaminte.

Intretinerea regulata a statiilor de pompare este esentiala.Din pacate, multi uita de asta, asa cum uita si ca servetelele,sosetele,chilotii si uleiul din tigaie nu se arunca in canalizare.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate