Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Caut smartphone modest, fiabil

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
_dafin_

_dafin_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 17.12.2008
Vreau să cumpăr un smartphone cu Android, la preț aproximativ intre 1000 si 1500 Lei, cât mai aproape de următoarea particularitate: specificatii de performante modeste, dar cu probabilitate mare de a nu "trăda" specificațiile comunicate de producător. Pe scurt, un produs modest spre mediu, dar fiabil.
Mulțumesc!

#2
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
E uriasa oferta in gama de pret 300 de euro.

Realme si Xiaomi rup pe segmentul asta de pret.

#3
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008
Xiaomi

#4
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005
NU Xiaomi !!!
Asa am pus si eu botul la recomandari de chinezarii - si mi-a mancat zilele xiaomi 11 lite. Crash-uri, freez-uri, opriri aleatorii, restarturi in timpul convorbirilor...toata gama.

Iti recomand Motorola, la 1500 lei gasesti Edge 30 -  daca vrei fiabilitate, stabilitate, soft curat, fara bug-uri, specificatii mai mult decat decente.

Edited by florinel, 30 December 2022 - 13:19.


#5
yuukan

yuukan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 967
  • Înscris: 16.01.2010
Realme GT, Dual SIM, 8GB RAM, 128GB, 5G, Dashing Blue

1699.99 Vândut și livrat de eMag

https://www.emag.ro/..._medium=android

Snapdragon 888 5G, ram LPDDR5, WiFi 6, ecran superamoled 120 hz, fastcharge 65W.

Mai pune 200 și ial pe ăsta, merită.




#6
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,815
  • Înscris: 22.02.2014
Samsung,Oppo.

#7
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008

View Postflorinel, on 30 decembrie 2022 - 13:18, said:

NU Xiaomi !!!
Asa am pus si eu botul la recomandari de chinezarii - si mi-a mancat zilele xiaomi 11 lite. Crash-uri, freez-uri, opriri aleatorii, restarturi in timpul convorbirilor...toata gama.

Iti recomand Motorola, la 1500 lei gasesti Edge 30 -  daca vrei fiabilitate, stabilitate, soft curat, fara bug-uri, specificatii mai mult decat decente.

Cred că știi că și Motorola e "chinezărie", nu? Tu ai avut un telefon cu probleme, toate mărcile au.

#8
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Google Pixel 6a sigilat de pe olx sau un Samsung din magazin. Altceva nu recomand. Realme sau alt model chinezesc as lua doar la sub 1000 lei si atunci daca e ceva imbatabil la performante/pret, altfel NU.

#9
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005

View Postcaiuscorneliu, on 30 decembrie 2022 - 13:39, said:

Cred că știi că și Motorola e "chinezărie", nu? Tu ai avut un telefon cu probleme, toate mărcile au.

Da, pana si Iphone se face in China, deci e chinezarie....Diferenta dintre chinezarii o face standardul de calitate impus. Care difera la Iphone, motorola si xiaomi.

Am avut telefoane diverse, de la LG, HTC, asus, xiaomi, motorola.
De departe cele mai proaste au fost cele de la Xiaomi, primul pe care l-am avut (cu ani in urma) a facut pata galbena pe ecran(s-a dovedit ca era problema comuna), al doilea a fost mi 11 lite, care mi-a mancat zilele dupa update de software. A trecut un an si inca softul e neterminat, plin de bug-uri.
Si de departe, cele mai bune telefoane pe care le-am avut (ca stabilitate si fiabilitate) au fost de la Motorola. G5, G5 plus, G7 plus(care merge si acum ca telefon de serviciu)si Edge 30 - niciodata vreo problema cu ele.

Initiatorul a spus : "fiabil". Xiaomi e orice , dar nu fiabil.

Edited by florinel, 30 December 2022 - 13:51.


#10
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008
Motorola e deținut de Lenovo, care sunt chinezi. Sunt produse în India în majoritate. Restul sunt experiențe de utilizatori, nicio relevanță statistică. Eu cu Motorola am avut probleme burn-in, de exemplu.

Edited by caiuscorneliu, 30 December 2022 - 14:01.


#11
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,553
  • Înscris: 16.12.2011
Am avut xiaomi Note 10 Pro iar acum, de aproape un an, am Xiaomi 11 T Pro. Am fost incantat si de primul acum sunt foarte multumit si de acesta pe care-l am. Astept sa apara 13 PRO pentru upgrade.

#12
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Xiaomi am si eu in familie, am si prieteni... sunt multumiti de ele, fara probleme. In schimb la un realme , oppo daca se strica si ii cauti piese dupa 2 ani ce expira garantia, nu o sa mai gasesti la ele sau astepti foarte mult sa vina din china si nu esti sigur ca e ce trebuie.

#13
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,057
  • Înscris: 19.12.2012
un plus din partea mea pentru motorola, am un edge 30 pro din martie si s-a comportat excelent. Un upgrade tot la un moto mai vechi care de asemenea a fost perfect pt mine, este si motivul pt care am ramas fidel marcii. Soft curat, stabil, baterie buna, n-am avut probleme cu semnalul sau orice altceva. Plus ca are incarcator in cutie.
Sunt detinuti de lenovo insa nu se compara calitatea lor cu shaormi sau alte marci chineze..
Mai poti alege un samsung din seria A, exista la preturi bune dar nu stiu cat e de curat softul

#14
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
Apropo, daca vrei fiabilitate si longevitate (updateuri multe) cumperi iphone.

Eu tin un iphone cam 3,5 - 4 ani, dupa care ii schimb bateria si e transferat la parinti care il mai folosesc si ei inca 3-4 ani pana la urmatorul upgrade, etc.

#15
yuukan

yuukan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 967
  • Înscris: 16.01.2010

View PostA10, on 30 decembrie 2022 - 15:14, said:

Sunt detinuti de lenovo insa nu se compara calitatea lor cu shaormi sau alte marci chineze..
E peste ? Eu te contrazic, Xiaomi e top 3 mondial pe telefoane Smart după Apple și Samsung dar deja s-au șmecherit și ei, au avut preturi bune pe care le-au mărit după ce au prins teren, acum vin din urmă alții oppo Realme, meizu etc.


#16
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,065
  • Înscris: 06.01.2007
Un Samsung mai bun, aparut acum 3-4 ani de pe olx.

#17
the_lion_king

the_lion_king

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 642
  • Înscris: 10.02.2022

View Post_dafin_, on 30 decembrie 2022 - 12:58, said:

Vreau să cumpăr un smartphone cu Android, la preț aproximativ intre 1000 si 1500 Lei,

Iti recomand o oferă extraordinara pe care a cumparat-o un vecin.

Telefon ZTE A72 de la Telekom cu abonament de 7 euro cu tot cu rate (telefonul e gratis). 35 lei pe luna. Cred ca o mai au pana la final de an. Ecran mare iar telefonul e chiar f bun.

Nu exista oferta mai buna astăzi. Nu știu dacă au oferta în toate magazinele dar la Cora Pantelimon este. Poți face și portare dacă nu vrei abonament nou.

Practic ai un telefon gratis intr-un abonament de 7 euro cu roaming și internet nelimitat.
https://www.emag.ro/...4/pd/D92GSLMBM/

Eu îți recomand sincer sa te grăbești, fiind cea mai buna oferta de care am auzit vreodată la un operator.

Edited by the_lion_king, 30 December 2022 - 16:58.


#18
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,484
  • Înscris: 30.08.2006
Realme GT e un super telefon. E departe de un telefon modest. Are un Snapdragon 888 care a fost flagship la momentul aparitiei. Cu trecera la Android 12 si update-urile ulterioare au reusit sa imbunatateasca si performantele camerei foto. Il am din februarie si nu s-a blocat niciodata si nici nu agata in timp ce derulezi prin browser. Nici urma de aplicatii proprietare si alte prostii bagate pe gat cu forta si pe care nu le poti dezinstala. E cu android stock. Oppo si Realme folosesc aceleasi tehnologii. Practic ei sunt intr-un parteneriat.

Edited by Leo2006, 30 December 2022 - 17:39.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate