Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Despre oale, cratite si tigai

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#1
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Buna dimineata, dragii mei, si bine m-ati regasit! Astazi vom discuta despre un subiect pe care orice barbat a r trebui sa-l cunoasca. Cand trebuie sa inlocuiti o priza, sa faceti un gratar sau sa schimbati uleiul la masina, cred ca stiti deja cum sa procedati. Asa ca ne indreptam atentia catre vasele pentru gatit.

Incepem cu ce e prost: Tefal. De departe cele mai proaste tigai. Sunt facute in China. Rar o sa gasiti ceva la noi facut in Franta. Nu ca sunt proaste, sunt oribile. Nici gratis nu as mai lua. Fundul exterior se umple de mazga, stratul de teflon se decojeste, manerul se rupe... Oribile. Am un grill cumparat anul trecut si arata de parca l-as fi luat de cinci ani. Plus ca nu e ok combinatia de aluminiu cu teflon.
Tigaile si oalele din IKEA sunt meh. O oala de 10 de litri din inox s-a innegrit complet pe interior. S-a oxidat, nu stiu... Doar e inox.
Astfel, de curiozitate, am luat o oala din Metro, fara invelis antiaderent sau alte briz-brizuri. Cea mai buna. Nu ca buna, ci cea mai buna. Maica-mea folosea cel mai des o tigaie inalta de la IKEA, asa ca m-am gandit sa iau si un wok de 30cm. Ghiciti care este vasul de gatit preferat al mamei mele? Zacusca, tocana, dovlecel scazut... You name it.
Asa ca, zilele trecute, am luat trei alte tigai (1, 2, si 3) ca sa le inlocuiesc pe cele cu teflon de la Delimano. Da, am si d'astea. Nu pentru mult timp.

Usor, usor, voi inlocui majoritatea tigailor, oalelor si cratitelor cu vasele pentru gatit de la Metro. Pe cele vechi le voi da rudelor sau le voi arunca (cel putin o tigaie de la Tefal), numai sa scap de ele.

Edited by Puferiu_, 30 December 2022 - 12:35.


#2
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,590
  • Înscris: 13.06.2005
Eu nu am o pãrere așa proasta de Tefal...nu-s nici mai bune nici mai proaste cã altele care mi-au trecut prin mana...
Momentan am doar o oala de 7-8 litri și wok de 28 - ambele se țin bine dupã 2 ani de folosit o data pe sãptãmânã. Mai folosesc de peste 15 ani un set de inox cu 6-7 vase diverse luat cu 100 lei la vremea respectivã - Noname, nici nu știu dacã le mai am pe toate... S-au mai perindat diverse prin bucãtãrie dar fara nume de reținut - pur și simplu cumpãr daca se simte bine la mânã și are preț rezonabil...

#3
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,435
  • Înscris: 10.08.2005
Acum ce sa zic nenea Pufe,
stratul ala de teflon nu dispare chiar as de usor daca folosesti unstensile non-metalice.
Cat "suntem barbati" si "ne pricem la mecanica" ar trebui sa avem in vedere termodinamca, atunci cand luam o tigaie fierbite si o bagam in apa rece. ca spalam noi ecologic

In rest, da, oale de inox si fonta, ingrijte corespunzator, te tin generatii.

#4
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,488
  • Înscris: 30.10.2003
Tigaile din teflon pot fi otravitoare. Ani de zile s-a gatit cu teflon ce avea PFOA. Dupa ce s-a decis ca-s cancerigene s-a renuntat la ele. Dar mai sunt si alte substante si aici citez:

While PFOA has been removed from Teflon products, there are still other components, namely PFAS (per- and polyfluoroaklyl substances), that are not fully understood.  Posted Image

Am renuntat la oale si tigai din teflon. Acum am tigaie din ceramica, dezavantajul e ca se lipeste. Sunt in cautare de o tigaie din aluminiu sau ceva mai profi.

Edited by Bursul, 30 December 2022 - 13:10.


#5
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Eu caut de cativa ani un ceaun mic, de 3 litri, (in special pentru mamaliga) si un grill cu peretii inalti. Neaparat din fonta si emailate. Inca caut.

#6
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 743
  • Înscris: 28.05.2008
Eu am utilizat si utilizez cu succes seturi Tefal din gama Ingenio pentru inductie; primul set (din 2014) a cedat recent si l-am inlocuit deja - toate "Fabrique en France" (de fapt, majoritatea produselor Tefal pe care le-am vazut de vanzare in Romania erau produse in tara de origine a brand-ului).
Pentru preparate savuroase, utilizez vase ceramice Emile Henry ("cocotte" pentru pui/rata/peste si similare, tagine pt. preparate de inspiratie nord-africana, tavi pentru pizza/paine/cozonac etc.); toate sunt exceptionale si au marele avantaj ca pot fi utilizate in toate "mediile" (inductie + cuptor + frigider + MSV).
Pentru gratar utilizez un produs Staub (fonta, calitate superioara, impecabil).
Pentru lapte am o cana speciala (inox la exterior, email special la interior) - arata impecabil dupa sute de utilizari; am cumparat una de rezerva.

Edited by sdrc, 30 December 2022 - 13:24.


#7
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
https://m.olx.ro/d/o...m_source=google

Astea sunt cele mai bune, daca negociezi bine o poti scoate la super pret.

Si Lidl comercializeaza niste imitatii ale lor, dar incomparabile calitativ.

Edited by Cr1spy, 30 December 2022 - 13:26.


#8
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 07.03.2012

 Puferiu_, on 30 decembrie 2022 - 12:32, said:

Incepem cu ce e prost: Tefal.

Tot ce nu este folosit cum trebuie este prost!

#9
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,435
  • Înscris: 10.08.2005

 Puferiu_, on 30 decembrie 2022 - 13:16, said:

Eu caut de cativa ani un ceaun mic, de 3 litri, (in special pentru mamaliga) si un grill cu peretii inalti. Neaparat din fonta si emailate. Inca caut.
din asta ? https://www.emag.ro/...3/pd/DQWVZBBBM/

#10
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018

 Cr1spy, on 30 decembrie 2022 - 13:24, said:

https://m.olx.ro/d/o...m_source=google
Astea sunt cele mai bune, daca negociezi bine o poti scoate la super pret.
Le stiu prea bine. Mult prea scumpe pentru bugetul meu.

#11
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 743
  • Înscris: 28.05.2008

 Puferiu_, on 30 decembrie 2022 - 13:16, said:

Eu caut de cativa ani un ceaun mic, de 3 litri, (in special pentru mamaliga) si un grill cu peretii inalti. Neaparat din fonta si emailate. Inca caut.

Cei de la Le Creuset au produse exceptionale; evident, calitatea are asociat un pret pe masura ...
Daca luam in considerare o durata de utilizare de 20-25 de ani, eu zic ca merita.

LE: imi cer scuze, acum am vazut si mesajele anterioare

Edited by sdrc, 30 December 2022 - 13:31.


#12
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018

 popicoo, on 30 decembrie 2022 - 13:25, said:

Tot ce nu este folosit cum trebuie este prost!
Ai auzit, mama? popicoo zice ca nu stii sa folosesti tigaile. Cum care tigai? Alea de la Tefal pe care le-ai folosit in regim casnic si arata de parca ai jucat volei cu ele.

 MarianG, on 30 decembrie 2022 - 13:25, said:

Ca acela, doar ca trebuie sa aiba manere, nu toarta. De ce? Pentru ca cel pe care il am dintotdeauna are manere, iar alor mei le-ar fi greu sa se obisnuiasca cu toarta.

#13
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 Puferiu_, on 30 decembrie 2022 - 13:28, said:

Le stiu prea bine. Mult prea scumpe pentru bugetul meu.
Pur si simplu nu te cred. Nu vrei sa incerci sa-ti iei.

https://m.olx.ro/d/o...et-IDgnd0K.html



#14
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 19.05.2005

 Puferiu_, on 30 decembrie 2022 - 13:31, said:

Ai auzit, mama? popicoo zice ca nu stii sa folosesti tigaile. Cum care tigai? Alea de la Tefal pe care le-ai folosit in regim casnic si arata de parca ai jucat volei cu ele.



Esti tu ironic, dar cand atatia oameni folosesc tefal si nu patesc asa cum ai patit tu, poate este bine sa te intrebi unde este problema.

#15
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Iti zic eu unde e problema: China.

#16
Yhzx23

Yhzx23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 08.11.2022

 Puferiu_, on 30 decembrie 2022 - 13:16, said:

Eu caut de cativa ani un ceaun mic, de 3 litri, (in special pentru mamaliga) si un grill cu peretii inalti. Neaparat din fonta si emailate. Inca caut.

Oamenii astia au de toate pentru toti.

https://www.turnatoriefonta.ro/

#17
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,814
  • Înscris: 17.08.2022
Tuciul - dar ala adevarat
Sfintele, nemuritoarele si idealele vase de tuci.

Edited by vio69c, 30 December 2022 - 15:12.


#18
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 10.10.2011
am vreo 6 feluri de tigai diferite pe acasa. tefal folosesc de multi ani si nu am patit ce ai patit tu. la tine e buba

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate