Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Achizitionare locuinta acum sau peste 2-3 ani in Bucuresti aproape de metrou

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011

 mortis, on 30 decembrie 2022 - 10:19, said:

Salutare tuturor si Sarbatori Fericite !

ma intereseaza sa achizitionez o locuinta (folosesc acest termen pentru ca nu exclud o casa/apartament in vila desi momentan tind spre apartament de bloc) de 2 camere -locuinta sau investitie

Bugetul este 80-100K euro sau 150K sper eu in 2-3 ani.  Ma refer la cash, nu as dori sa fac un imprumut in aceasta perioada fiind recesiune, pret curent instabil si razboi la granita.

Nu sunt presat de timp

Ma intereseaza ceva solid, aproape de metrou si calduros si ma interesez de aproximativ 7-8 luni. Nu imi surad constructiile noi, ansamblurile rezidentiale.

Preferabil nerenovat

>1977 pana in 8 etaje   SAU
<1977 chiar <1940 pana in P+4 - cel mai mult mi-au placut locuintele interbelice...dar standarde de rezistenta...

zona ce ma intereseaza e destul de larga si cumva centrala, ca limite (statii de metrou) mihai bravu, victoriei/aviatorilor, constantin brancoveanu, eroilor

Inteleg ca cele mai bune apartamente (pereti grosi, blocuri solide) sunt in zona unirii facute >1980. Nu ma da pe spate zona ca e plina de insulinomani si nu exista parcuri....dar se pare ca e buna.
Sunt interesat de parerile si sfaturile dumneavoastra.
Initiator, n-o sa-ti dea nimeni asa ceva, deoarece sunt putine zone si numa' bune de exploatat. ;) Vrei la 15 minute de o zona anume, sau nu conteaza?

#20
monicac

monicac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 20.04.2008
După lista lunga de investigații necesare, avand în vedere și faptul ca o reparație completa este în jur de 20k euro,

Tragi linie și vezi ca opțiunea este un apartament în bloc nou, pe lângă un metrou. Acum sunt nenumarate opțiuni de unde sa poți alege.

Edited by monicac, 31 December 2022 - 16:55.


#21
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011

 mortis, on 31 decembrie 2022 - 10:53, said:

Am niste bani pe care as dori sa ii tin intr-o locuinta mai mult decat in banca. Dolarul e in scadere, Euro e incert, probabil va fi o idee mai bun daca iarna asta nu e foarte racoroasa. Locuiesc in Romania dar am unde sa stau. Nu nevoia de locuinta ma forteaza sa iau una.

Initiator, ce vrei sa faci cu investitia, te-ai gandit? Mai ai bani investiti in altceva (fonduri, actiuni etc)?

Edited by aaaa4567, 31 December 2022 - 17:02.


#22
miliescu2019

miliescu2019

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 10.11.2019

 monicac, on 31 decembrie 2022 - 16:55, said:

După lista lunga de investigații necesare, avand în vedere și faptul ca o reparație completa este în jur de 20k euro,

Tragi linie și vezi ca opțiunea este un apartament în bloc nou, pe lângă un metrou. Acum sunt nenumarate opțiuni de unde sa poți alege.

Da, dar te duci la maxim 2 camere nou, nu 3. (ma refer o zona decent conectata la oras -metrou, stb, etc)

#23
mortis

mortis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 04.10.2006

 aaaa4567, on 31 decembrie 2022 - 16:47, said:

Initiator, n-o sa-ti dea nimeni asa ceva, deoarece sunt putine zone si numa' bune de exploatat. Posted Image Vrei la 15 minute de o zona anume, sau nu conteaza?

Am scris in prima postare, ma intereseaza aproape de metrou intre victoriei/aviatorilor/muncii/timpuri noi sau mihai bravu, tineretului, eroilor - astea ar fi niste repere de metrou in interiorul carora as vrea sa gasesc ceva.

 monicac, on 31 decembrie 2022 - 16:55, said:

După lista lunga de investigații necesare, avand în vedere și faptul ca o reparație completa este în jur de 20k euro,

Tragi linie și vezi ca opțiunea este un apartament în bloc nou, pe lângă un metrou. Acum sunt nenumarate opțiuni de unde sa poți alege.
bloc nou poate peste 5-10 ani cand o sa stiu sigur cum sunt construite, momentan am retineri.

 aaaa4567, on 31 decembrie 2022 - 16:56, said:

Initiator, ce vrei sa faci cu investitia, te-ai gandit? Mai ai bani investiti in altceva (fonduri, actiuni etc)?
cum am spus si mai sus, prefer sa tin o suma de bani sub forma unui apartament care eventual sa imi aduca o chirie. Mai am niste mici investitii dar sume mai micute.

#24
MarcoSemedo

MarcoSemedo

    în oraș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,778
  • Înscris: 14.12.2019

 mortis, on 30 decembrie 2022 - 10:19, said:

2 camere -locuinta sau investitie

Bugetul este 80-100K euro

Nu sunt presat de timp

Ma intereseaza ceva solid, aproape de metrou si calduros si ma interesez de aproximativ 7-8 luni. Nu imi surad constructiile noi, ansamblurile rezidentiale.

Preferabil nerenovat

<1977 chiar <1940 pana in P+4 - cel mai mult mi-au placut locuintele interbelice...dar standarde de rezistenta...

zona ce ma intereseaza e destul de larga si cumva centrala, ca limite (statii de metrou) mihai bravu, victoriei/aviatorilor, constantin brancoveanu, eroilor

parcuri....


 mortis, on 30 decembrie 2022 - 11:35, said:

in ce zone aproape de metrou gasesc blocuri bine facute dupa 1977 si calduroase sau interbelice cu regim mic de inaltime (P+4) ?


 mortis, on 31 decembrie 2022 - 10:53, said:

La renovat ma inarmez cu nervi, stiu ce ma asteapta,

 mortis, on 01 ianuarie 2023 - 12:34, said:

eroilor - astea ar fi niste repere de metrou in interiorul carora as vrea sa gasesc ceva.

bloc nou poate peste 5-10 ani cand o sa stiu sigur cum sunt construite, momentan am retineri.


La ce ai scris poți să iei apartamentul ăsta la etajul 1 din blocurile rusești de pe Panduri și pare potrivit pentru ce vrei tu.

https://www.imobilia...amere-X97S0006L


Edited by MarcoSemedo, 03 January 2023 - 20:57.


#25
stiinta82

stiinta82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 25.03.2007

 MarcoSemedo, on 03 ianuarie 2023 - 20:57, said:










La ce ai scris poți să iei apartamentul ăsta la etajul 1 din blocurile rusești de pe Panduri și pare potrivit pentru ce vrei tu.

https://www.imobilia...amere-X97S0006L


Nu ar fi rau apartamentul, dar are 62 de ani. Omul vrea ceva dupa '77.

#26
mortis

mortis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 04.10.2006

 MarcoSemedo, on 03 ianuarie 2023 - 20:57, said:

La ce ai scris poți să iei apartamentul ăsta la etajul 1 din blocurile rusești de pe Panduri și pare potrivit pentru ce vrei tu.

https://www.imobilia...amere-X97S0006L


L-am vazut acum cred 2 saptamani, nu mi-a placut bucataria si am trecut peste. Adevarul este ca locuinta pare ok, nu stiu insa mare lucru legat de aceasta zona.

 stiinta82, on 03 ianuarie 2023 - 21:08, said:

Nu ar fi rau apartamentul, dar are 62 de ani. Omul vrea ceva dupa '77.

In principiu daca regimul de inaltime e mic poate fi si mai vechi. Din cate am discutat cu cativa arhitecti si ing structuristi niciun bloc nu e sigur 100%, dar sansele sa treaca peste un cutremur sunt mai mari la cladirile cu regim de inaltime mic.

A cumparat/vandut cineva apartament in vila/bloc interbelic ? puteti oferi cateva detalii legate de rezistenta incalzire si in general reparatii/renovari/consolidari ?

Multumesc

Edited by mortis, 06 January 2023 - 10:57.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate