Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

Ce facultate sa aleg?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Reaper1337

Reaper1337

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 22.04.2020
Buna! Sunt clasa a 12 a in Suceava si din pacate sau fericire in Suceava la USV ma duc la facultate, adica asta imi este planul, acum problema mea este ca habar n am ce facultate sa aleg. Nu pot spune ca urasc matematica, dar fizica si chimie pot iesi din discutie pentru ca nu le am mai facut din clasa a 10 a (profil economic). Ma atrag calculatoarele si orice tine de ele, nu am invatat un limbaj de programare prost fiind si acum m ar cam tenta sa dau la Facultatea de Inginerie Electrică și Știința Calculatoarelor de la USV sau FIA tot de la ei (venisera cu o prezentare la liceu la mine si m a cam atras asa fiind vorba de mancare and shit), nu stiu ce e cu aceasta facultate dar probabil nu o sa ma bage de la 0 cu informatica(la prima), sau ce voi face la ea (probabil e o strutocamila dar hei). As mai merge si pe domeniul asta economic dar aparent cam toata lumea il alege si degeaba fac o facultate daca nu gasesc loc de munca (desi probabil si daca aleg prima varianta o sa imi gasesc ceva ce n are legatura cu facultatea mea) asadar, aveti ceva idei sau sfaturi ca sa nu raman prost? Multumesc anticipat si seara/ziua buna, sper ca nu v-am frustrat cu ce am scris eu pe aici sau cu perceptia mea fata de unele facultati, ciao.

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003

View PostReaper1337, on 29 decembrie 2022 - 21:23, said:

in Suceava la USV ma duc la facultate, adica asta imi este planul, acum problema mea este ca habar n am ce facultate sa aleg
Ai o condamanare de trebuie sa mergi acolo si nu stii unde sau cum? Posted Image

View PostReaper1337, on 29 decembrie 2022 - 21:23, said:

nu am invatat un limbaj de programare prost fiind si acum m ar cam tenta
Ai timp si acum sa studiezi daca esti asa doritor. Si nu cred ca de "prost" ci de lenes.

View PostReaper1337, on 29 decembrie 2022 - 21:23, said:

probabil nu o sa ma bage de la 0 cu informatica
Ba de la zero. Dar pe repede inainte, nu sta nimeni dupa codasi la facultate (indiferent de materie).

View PostReaper1337, on 29 decembrie 2022 - 21:23, said:

Ma atrag calculatoarele si orice tine de ele
Pai alege de la USV ori Calculatoare (chit ca faci si un pic de fizica dar e un fel de analiza matematica si nu fizica de o stii in liceu) sau Informatica Economica unde ai doar mate si economie. Diplomele sunt bune de la ambele de pus la dosar, tu sa inveti meserie in timpul liber.

View PostReaper1337, on 29 decembrie 2022 - 21:23, said:

aveti ceva idei sau sfaturi ca sa nu raman prost?
Nu facultatea te face destept! Ea doar te pune un pic la studiu si cum esti tu din nastere, asa ramai oricum.

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
La orice facultate se ia de la zero. Trebuie să știi operațiile de baza, restul ai in cursuri, seminarii, laboratoare.
Chiar de la filologie au intrat la mecanica sau calculatoare.

#4
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,707
  • Înscris: 01.12.2018
Cum stai cu limba engleza?

#5
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,382
  • Înscris: 07.05.2018
Eu iti recomand sa nu mergi la Suceava la facultate. Am ceva amici care au terminat pe acolo si nu i-am vazut foarte bine dupa.

#6
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,539
  • Înscris: 04.01.2006
Nu iti stiu situatia familiala, dar iti recomand sa te gandesti bine si sa iei in calcul si un alt oras pentru facultate.
Mie nu mi-a placut traiul la camin prea mult (am stat 3 ani din 4), dar m-am format altfel ca om traind pe picioarele mele. Vorba vine, ca aveam de acasa bani si pachet, dar altfel am putut sa ma maturizez. Da, am mai pierdut si nopti, am mai golanit, uneori am invatat mai putin decat trebuia, dar mi-am putut modela personalitatea fiind cat de cat independent.
Nu mi-ar fi placut sa fiu acasa la program si tocat la cap.

Eu am facut facultate cu profil economic, terminand liceu de mate-info. Obiectele de profil economic (contabilitate, finante, economie ...) erau total straine pentru mine. Dar profesorii la curs si la seminar predau OK, nimic de zis, dar partea rea a fost ca am nimerit intr-o grupa unde cam 70% din colegi facusera licee economice si s-a mers cam pe repede inainte. Ce e drept, nici eu nu m-am omorat, dar era frustrant ca profesorii treceau repede peste anumite aspecte.

Am avut doi cunoscuti, mai mici ca mine, care au dat la Facultatea de Informatica. Aceeasi poveste - profesorii predau corect, dar baietii mei erau tamaie la limbaje de programare (si nu foarte silitori) asa ca au ramas in urma grav. Ambii au renuntat dupa un an.

Eu nu zic ca nu se poate invata, dar nu stiu daca o sa ai timp, acum ca vine si bacul (presupun ca esti in clasa a XII-a), sa inveti programare incat sa fii la un nivel bunicel.
As recomanda si eu o facultate economica, iar profilul sa fie Informatica Economica. Mie mi-a placut mult. E un domeniu destul de actual si iti permite o libertate mare de a te axa pe ceva (am avut colegi care au devenit programatori pentru ca au invatat cu drag Java).
Numai ca nu stie nimeni ce vrei tu si de ce esti cu adevarat atras. Si cum ti s-a spus, diploma e irelevanta. Trebuie sa stii CE sa inveti si CUM sa inveti pentru a gasi apoi un serviciu unde sa folosesti ce ai invatat.

#7
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,303
  • Înscris: 11.08.2003
Mergi pe ce iti place dar, doar placutul nu va fi suficient Daca dai de greu si nu pricepi o iota din ce zice ala, o sa-ti fie naspa.
Apoi, pe la noi  (tehnic) cand a fost vorba de internship, mai toti au venit de la facultati tehnice. Nu spun ca asta a fi standardul dar... ca idee (asta daca vrei sa incepti din facultate).


De exemplu, eu, daca te uiti pe diploma de facultate e cu totl alta balarie decat tehnic, ceea ce fac acum. :) Dar, inainte de a ajunge unde sunt acum, am avut ceva ani de freelancing/invatat ca prostul singur :) si aproape 2 de suport in aceeasi firma.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate