Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Recomandare hardware

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 12.11.2012
@calinescu26, raspunsul la intrebarea ta este DA !

Componentele mentionate in primul mesaj sunt compatibile cu Ubuntu, Linux Mint, Fedora

#20
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022

View Postcalinescu26, on 30 decembrie 2022 - 21:13, said:

Motivul pt care aș vrea un sistem nou e că pe cel vechi nu îl mai am.

Moama, genial topic si geniale intrebari si raspunsuri.
Discutam aiurea in tramvai, jumate din chestiuni nici nu exista in realitate.

OK, revenind la oile noastre: da, sint foarte bune noile componente, bafta si succesuri, sa ne zici cum merge Linux pe ele!!!!

#21
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Sa nu transformam si acest topic in eterna dezbatere "Linux vs. Windows"!
(Pentru aceasta exista topic distinct...)
Va rog sa ramaneti la subiectul topicului.
Multumesc.

#22
calinescu26

calinescu26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 09.10.2007

View Postnixrohnson, on 31 decembrie 2022 - 12:01, said:

Moama, genial topic si geniale intrebari si raspunsuri.
Discutam aiurea in tramvai, jumate din chestiuni nici nu exista in realitate.
Nu am vrut să deranjez pe nimeni.
Pur și simplu am zis că aș vrea să compun un mic sistem și fiindcă știu că unele componente pot da dureri de cap la instalare de Linux doream să întreb cu speranța că alții deja testaseră ceva similar.
La mulți ani!

#23
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,414
  • Înscris: 01.11.2004
@calinescu26 : Parerea mea e ca integrata din Ryzen 5600G e mai rasarita fata de cea din 12100.

#24
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022

View Postcalinescu26, on 31 decembrie 2022 - 12:27, said:

Pur și simplu am zis că aș vrea să compun un mic sistem și fiindcă știu că unele componente pot da dureri de cap la instalare de Linux doream să întreb cu speranța că alții deja testaseră ceva similar.

Crede-ma, nu s-a inteles mai deloc asa ceva. Au fost 180 de chestii inutile in topic.
Si cred ca puteai sa te lamuresti singur in 2 minute: https://www.youtube.... i3 12100 linux

La mulți ani!!! :)

#25
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 12.11.2012

View Postcalinescu26, on 31 decembrie 2022 - 12:27, said:

Nu am vrut să deranjez pe nimeni.
Pur și simplu am zis că aș vrea să compun un mic sistem și fiindcă știu că unele componente pot da dureri de cap la instalare de Linux doream să întreb cu speranța că alții deja testaseră ceva similar.
Cred ca eu sunt de vina de au escaladat lucrurile ca am vrut sa te informez ca nu este adevarat ca Linux este compatibil cu toate calculatoarele ca au in kernel driverele si trebuie sa fi atent cum imperechezi hardware-ul cu distributiile Linux

Dar raspunsul la intrebarea ta este da, componentele mentionate de tine in primul mesaj sunt compatibile cu Ubuntu, Linux Mint, Fedora
Am spus asta de doua ori in mesajele #2 si #19

Dar in momentul de fata kernelul cu care vine "din fabrica" Ubuntu si Mint nu exploateaza la maxim placa video din procesorul i3 12100 cu UHD 730
Doar Fedora 23 poti spune ca e 100% compatibila cu driverul video integrat din acel procesor



View PostArthos, on 31 decembrie 2022 - 14:05, said:

@calinescu26 : Parerea mea e ca integrata din Ryzen 5600G e mai rasarita fata de cea din 12100.
Ai dreptate !
Strict intre i3 12100 si ryzen 5600G e o alegere mai buna AMD chiar si pe platforma Linux

Iata si motivele
- Radeon RX Vega 7 e putin mai buna decat UHD Graphics 730
- amd are 6 nuclee, intel are 4
- amd este mai rece decat intel
- ambele procesoare sunt (oarecum) compatibile cu Linux

Asta fiindca Intel ofera in avans informatii despre driverele viitoarelor procesoare nelansate inca celor din lumea gnu/linux si de aia cele mai noi procesoare sunt compatibile cu distributiile Linux

La AMD nu este asa, trebuie sa astepti cel putin 1 an de zile pana vor baga driverul video in kernelul Linux si cum AMD Ryzen 5 5600G e pe piata din 2021 clar exista suport pentru acest procesor la sfarsitul lui 2022

#26
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,414
  • Înscris: 01.11.2004
Phoronix :  AMD Ryzen 5 5600G Linux Performance
Phoronix : AMD Ryzen 5 5600G / Ryzen 7 5700G Linux Gaming Benchmarks

Attached File  Linux_5600G_1.png   46.94K   3 downloadsAttached File  Linux_5600G_2.png   33.64K   3 downloadsAttached File  Linux_5600G_3.png   67.97K   4 downloads

5600G e peste 11600K care vine cu UHD 750 ca si integrata. 12100 ca si performanta e sub 11600K

View Postpateu_98, on 31 decembrie 2022 - 17:22, said:

La AMD nu este asa, trebuie sa astepti cel putin 1 an de zile pana vor baga driverul video in kernelul Linux si cum AMD Ryzen 5 5600G e pe piata din 2021 clar exista suport pentru acest procesor la sfarsitul lui 2022

Suportul pentru RDNA3(RX 7000) e in Mesa 22.3.0 din 2 decembrie aka 2 saptamani inainte ca placile sa fie disponibile la taraba.De unde ai scos 1 an numai tu stii, sa na poate te gandeai la Novideo :>

Phoronix : AMD Radeon RX 7900 XTX + RX 7900 XT Linux Support & Performance

Edited by Arthos, 01 January 2023 - 15:37.


#27
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 12.11.2012

View PostArthos, on 01 ianuarie 2023 - 15:29, said:

De unde ai scos 1 an numai tu stii, sa na poate te gandeai la Novideo :)

Da, ma refeream la driverele oficiale ale placilor nvidia si ati radeon + driverele integrate din procesoarele amd
La astea 3 dureaza intre minim 6 luni si 1 an de zile pana se va introduce driverele propietare in kernelul linux stable si longterm version

Dar distributiile non-LTS care folosesc kernelul prepatch / release candidate au drivere generice la cele mai noi componente hardware, precum placile video nvidia, ati radeon si cele din procesoarele amd
La intel oricat de nou e procesorul rar se intampla ca kernelul sa nu aiba driverul igpu din procesor si sa fie nevoie de comanda nomodeset

Dar daca eu gresesc, atunci asta e ! nu vreau sa ma contrazic cu nimeni

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate