Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Recomandare hardware

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
calinescu26

calinescu26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 09.10.2007
Salut!
As vrea sa cumpar urmatoarele componente pt a instala Ubuntu / Mint / Fedora:
- i3 12100 cu UHD 730
- MoBo GIGABYTE B660M DS3H AX DDR4
- Ram 16 GB 3200 MHz DDR4
- SSD clasic 2.5" SATA
Credeti ca ar merge instalare si apoi sunet, video etc? PCul ar fi doar pt web browsing, mail, vizionare filme etc.
Multumesc.

#2
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,942
  • Înscris: 12.11.2012
Daca ai ales Intel o sa fie compatibil aproape cu toate distributiile Linux

#3
calinescu26

calinescu26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 09.10.2007

 pateu_98, on 29 decembrie 2022 - 19:26, said:

Daca ai ales Intel o sa fie compatibil aproape cu toate distributiile Linux
Ma gandeam la combinatia asta fiindca pe vechiul PC (i7 9700k, M.2 Nvme intel SSD, GPU nVidia GTX 1070) nu puteam instala nici Ubuntu nici Mint nici Fedora.

#4
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,412
  • Înscris: 01.11.2004
Problema la tine era placa grafica Novideo :>

Pentru Linux mergi pe hardware Intel si AMD care sunt plug and play cu drivere open-source incluse.



#5
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,942
  • Înscris: 12.11.2012

 calinescu26, on 29 decembrie 2022 - 19:28, said:

Ma gandeam la combinatia asta fiindca pe vechiul PC (i7 9700k, M.2 Nvme intel SSD, GPU nVidia GTX 1070) nu puteam instala nici Ubuntu nici Mint nici Fedora.

Eu cunosc ca Intel ofera suport plug and play cu drivere open-source incluse de ani de zile distributiilor Linux cu mult inainte sa lanseze procesoarele si sunt foarte apreciati pentru asta in lumea gnu/linux

Dar problemele de compatibilitate pot aparea si pe Intel la unele distributii din cauza ca unii adopta tehnologia Intel cutting edge, adica merge ca si cand ar avea drivere generice dar nu exploateaza hardware-ul Intel la potantialul maxim, mi s-a intamplat mie la o distributie Linux Mint

Alte distributii adopta bleeding edge, adica distributia Linux e compatibila cu cea mai recenta tehnologie lansata de Intel
Si mai sunt distributiile care baga driverele mult mai tarziu in imaginea lor iso

Acuma daca nu ma inseala memoria, eu stiam ca Ubuntu e cutting edge,
Fedora este bleeding edge,
Iar Debian abia la 1 - 2 ani de zile va lansa o versiune compatibila cu cea mai recenta platforma de la Intel, nvidia si amd radeon (placile video)

De aceea eu presupun ca la fel e si la driverele Nvidia ! Unele distributii au driverul in cea mai noua versiune de Linux, alte distributii le adopta la 6 luni 1 an de zile mai tarziu
Asta cred ca e si motivul de nu puteai instala "nici Ubuntu nici Mint nici Fedora" cand aveai GTX 1070 in calculator
Dar in momentul de fata sigur poti sa instalezi orice distributie Linux avand placa sus mentionata ca e deja veche din 2016

#6
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022

 calinescu26, on 29 decembrie 2022 - 19:28, said:

Ma gandeam la combinatia asta fiindca pe vechiul PC (i7 9700k, M.2 Nvme intel SSD, GPU nVidia GTX 1070) nu puteam instala nici Ubuntu nici Mint nici Fedora.

DE CE nu puteai instala???
Si culmea, 3 arhitecturi Linux diferite!!
Nvidia are drivere oficiale de Linux o gramada de tipuri. Ubuntu e unul din cele mai folosite.
Si mai mult, zici ca nu vrei jocuri / 3D, deci cam orice driver nVidia ar fi mers fara probleme.

Daca asta e singura problema cu calculatorul vechi, nu are rost sa dai banii pe altul nou.
Si mai mult, de ce vrei Linux pe ala vechi?
Windows merge lacrima, nu?!

#7
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,412
  • Înscris: 01.11.2004

Quote

Si mai mult, de ce vrei Linux pe ala vechi?
Windows merge lacrima, nu?!

Am ras.

#8
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022

 Arthos, on 30 decembrie 2022 - 12:17, said:

Am ras.

Ăăăăă, por que ???

#9
calinescu26

calinescu26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 09.10.2007
Vechiul PC era cam zgomotos, plus ca voiam si a 2a optiune la boot, te cam saturi de Windows dupa 20 de ani.
Fedora la instalare imi cerea sa sterg SSDul dar apoi nu voia sa instaleze.
Mint/Ubuntu se instalau dar la primul boot - black screen; am incercat editarea boot cu "no mode set / quiet splash" (parca) si tot asa.

#10
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,942
  • Înscris: 12.11.2012
@calinescu26 o sa citesti peste tot pe internet ca Linux este compatibil cu toate calculatoarele ca au in kernel driverele dar nu este adevarat asta
Cu calculatoarele vechi da, dar nu cu astea foarte noi

E adevarat ca au driverele in kernel si nu mai esti nevoit sa le downloadezi sa le instalezi
Dar nu toate distributiile Linux au cel mai nou kernel cu driverele la cele mai noi componente PC fiindca sunt  distributii Linux ce fac greu update la kernelul nou si din cauza asta o sa ai probleme ca astea

 calinescu26, on 30 decembrie 2022 - 16:37, said:

Fedora la instalare imi cerea sa sterg SSDul dar apoi nu voia sa instaleze.
Mint/Ubuntu se instalau dar la primul boot - black screen; am incercat editarea boot cu "no mode set / quiet splash" (parca) si tot asa.

Deci cand iti cumperi / asamblezi un calculator si vrei sa fie compatibil cu Linux trebuie sa alegi cu grija atat componentele cat si distributia cu kernelul potrivit pentru componentele ce le cumperi !
Mai exact daca vrei calculatoru sa fie sigur compatibil cu orice Linux trebuie sa cumperi componente lansate cu minim 1 an de zile in urma, altfel nu o sa fie compatibile cu versiunile de Linux cu kernelul nou din cauza ca nu au driverele necesare si uneori trebuie sa te folosesti de artificii precum nomodeset ca sa nu incarce driverul placii video care nu exista in kernel si sa poti avea imagine cant testezi distributia Linux cu cel mai nou kernel pe cele mai noi componente PC
Daca vrei sa iti cumperi cel mai nou calculator atunci trebuie sa alegi distributii Linux care lanseaza versiuni cu cel mai nou kernel (de obicei non-LTS) ca in ele exista driverele la cele mai recente componente PC

Din pacate nu gasesti informatia asta pe internet si de aceea ti-am scris tot carnatu de mai sus

#11
calinescu26

calinescu26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 09.10.2007
Multumesc mult.
Asa e, din ce am mai citit si eu, cu cat sunt mai noi componentele, cu atat mai mare riscul sa fie incompatibile (UEFI, Trusted Platform Module chip, nVme etc).
Asa ca ma vad nevoit sa merg pe 10th / 11 th gen Intel CPU, cu chipseturi adecvate.

#12
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,942
  • Înscris: 12.11.2012
Da @calinescu26, ai dreptate !

Si am uitat sa iti spun asta
procesorul tau i3-12100 e lansat in 2022, iar Ubuntu 22.04 LTS si Linux Mint 21 si 21.1 au kernel 5.15 si e posibil sa aiba drivere generice la placa video din procesor si sa ai imagine dar placa video nu va fi exploatata la maxim
Deci daca ai rabdare cateva saptamani sau luni (depinde cand iti dau la update cel mai nou kernel) poti folosi procesorul i3-12100

La placile video nvdia, ati radeon si cele din procesoarele amd sigur trebuie sa folosesti comanda nomodeset ca sa ai interfata grafica si apoi sa instalezi driverele cu mana ta ca sa poti folosi la maxim placa video din procesor folosind utilitarul Driver Manager
Exemplu
Attached File  linux-mint-driver-manager.jpg   39.84K   15 downloads
https://itsfoss.com/nvidia-linux-mint/
Lucru valabil si la placile video integrate din procesoare !

Iar cea mai noua versiune de la Fedora (23) foloseste kernelul 6.0 si cred ca nu o sa fie nevoie sa instalezi driverul dar posibil sa aiba buguri

Edited by pateu_98, 30 December 2022 - 17:56.


#13
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022

 calinescu26, on 30 decembrie 2022 - 16:37, said:

Vechiul PC era cam zgomotos, plus ca voiam si a 2a optiune la boot, te cam saturi de Windows dupa 20 de ani.
Fedora la instalare imi cerea sa sterg SSDul dar apoi nu voia sa instaleze.
Mint/Ubuntu se instalau dar la primul boot - black screen; am incercat editarea boot cu "no mode set / quiet splash" (parca) si tot asa.

Toate problemele de mai sus NU necesita calculator nou.
Ma rog, aia cu "te saturi" de windows - e chestie de gusturi si nu se discuta, ai dreptate.
Dar restul, repet, NU necesita calculator nou.
Deoarece s-ar putea ca problemele intilnite sa fie fix din alte cauze, nu de la componente.
Fa stick bootabil cu toate cele 3 Linux-uri, fa-le cu persistent storage, booteaza, daca merge - instaleaza ceva drivere.

#14
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,942
  • Înscris: 12.11.2012
@nixrohnson, te-ai gandit ca poate @OP nu mai are calculatoru cu i7 9700k, M.2 Nvme intel SSD, GPU nVidia GTX 1070 ?

Pe configuratia asta merge orice versiune de Lnux veche sau nou, mai ales veche
Da poate @initiatoru doreste un harware mai nou, de ce ? Numai el stie

#15
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022
Da, m-am gindit ca nu-l mai are pe ala vechi, logic. Dar putea sa spuna asta, nu?!
Apoi, sa stii si ca m-am gindit ca au venit extraterestii. Dar putea sa spuna asta, nu?!
Apoi, sa stii si ca m-am gindit ca Happy Festivus. Dar putea sa spuna asta, nu?!
Apoi, sa stii si ca m-am gindit ca pamintul e plat. Dar putea sa spuna asta, nu?!

Normal ca vrea hardware nou, fix asta a spus si fix asta discutam aici.
Dar motivele pentru care vrea el hardware nou..... nu prea stau in picioare cum trebuie.
Daca ne trezim cu alt topic peste 2 saptamani: "de ce nu merge nici un linux pe ryzen x abcdy?" ???
Si alta chestie: stii cite topicuri am vazut: "Nu mai merge cutare lucru de la cutare chestie. Am cumparat piesa asta, bah si sa vezi faza: tot nu merge"!!!
Si uneori era vorba de chestii si piese scumpe, ca si in cazul de fata.

Edited by nixrohnson, 30 December 2022 - 19:10.


#16
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,942
  • Înscris: 12.11.2012
@nixrohnson, ce sa zic ? Da, ai dreptate ...

#17
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,412
  • Înscris: 01.11.2004
Pentru AMD, Intel, ARM si vechituri Nvidia de la Ileana Cosanzeana , driverele open-source sunt Mesa  : https://docs.mesa3d.org/relnotes.html . Din moment ce suporta si noile prastii Intel A750 & 770 nu vad de ce nu ar suporta si integrata UHD 730

Pe Fedora 37 am kernel 6.0.15 si Mesa 22.3.1 in caz ca are cineva nevoie de o distributie actualizata frecvent  : https://www.kernel.org/

Attached File  Fedora_Kernel_Mesa.png   74.68K   7 downloads

#18
calinescu26

calinescu26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 09.10.2007
Motivul pt care aș vrea un sistem nou e că pe cel vechi nu îl mai am.
Nu mai vreau Windows pur și simplu fiindcă nu îmi place.
Am postat componentele fiindcă poate cineva deja le are si ar putea sa îmi spună dacă merg sau nu, sa ma gândesc la altele dacă acestea nu merg.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate