Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Ce faci cu prietenii/cunoscutii care iti cer bani imprumut?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#37
alexanrusso

alexanrusso

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 02.12.2016
Am împrumutat un coleg marți cu 400 lei până vineri. Vineri mă sună să-mi dea banii dar eu eram puțin plecat din localitate... a băut o halbă de vin si a cheltuit din bani... Și mă gândeam ce cămătar prost sunt.... și fără bani și fără nimic în plus la banii împrumutați...

#38
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,113
  • Înscris: 24.07.2022
suma imprumutata arata valoarea prieteniei. Posted Image

si totusi, de ce nu se imprumuta cu dobanda prietenii?

Edited by Punter, 29 December 2022 - 12:06.


#39
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
sincer... ma feresc, mai ales sa le dau "prietenilor" cu imprumut, ca dupa mi se scot ochii ca ii vreau inapoi. in schimb prietenilor despre care chiar stiu ca sunt seriosi si asumati le-as da.

o data i-am imprumutat unui amic un telefon mai vai steaua lui si l-a bagat la amanet sa joace la aparate... cam asta e nivelul, bine ca nu a fost gaura mare, ~ 100 lei

#40
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândutã nu se schimbã!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,918
  • Înscris: 16.03.2004

 crisstonne, on 29 decembrie 2022 - 01:16, said:

Am pe card, nu am cum să dau  ��

Te duci la bancomat, scoți, și-i dai celui care îți cere!

Matei 5:42. Celui ce-ti cere da-i; si nu intoarce spatele celui ce vrea sa se imprumute de la tine.

#41
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,466
  • Înscris: 01.08.2006
Daca merita, dau. Adica prieteni apropiati, familie. La cunostinte, colegi, incerc sa nu dau.
Am dat anul trecut de Craciun la un coleg 100 lei. Stiam ca are ceva probleme cu pariurile, dar am zis ca ii dau ca sigur o sa mi-i dea greu inapoi si nu o sa mai aiba tupeu a doua oara sa-mi ceara. Daca nu ii mai primeam inapoi, am zis ca imi asum, nu e suma mare. Am tot umblat sa-mi dea banii vreo 3 luni. Pana la urma cu toata rusinea mea, ca ii tot aminteam de bani saptamanal, i-am primit Posted Image. Pana acum nu mi-a mai cerut bani imprumut, poate a functionat reteta Posted Image.

Decat sa ceri bani la colegi, cunostinte, mai bine iti faci un card de credit si ii dai inapoi cum poti.

Edited by bai3tzash, 29 December 2022 - 12:18.


#42
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,145
  • Înscris: 29.09.2006
Eu in principiu le dau.

I-am dat cuiva 1000 lei acum 8 ani, nu i-am mai primit inapoi.

Persoana respectiva mi-a adus un contract de peste 60000 lei, anul asta.

Cred ca exista o lege a compensatiei.

Deci daca e vorba de sume sub 2000-3000 lei le dau.

Le: Si eu am luat bani cu imprumut de la prieteni 200-300 euro(prin 2009), i-am dat mereu inapoi, chiar inainte de data convenita.
Si cred ca mi-ar da si acum bani imprumut acele persoane.

Edited by paco rabanne, 29 December 2022 - 12:25.


#43
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018

 dark, on 29 decembrie 2022 - 12:17, said:

Te duci la bancomat, scoți, și-i dai celui care îți cere!

Matei 5:42. Celui ce-ti cere da-i; si nu intoarce spatele celui ce vrea sa se imprumute de la tine.


prea mult efort

#44
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,050
  • Înscris: 29.01.2016

 dark, on 29 decembrie 2022 - 12:17, said:

Te duci la bancomat, scoți, și-i dai celui care îți cere!

Matei 5:42. Celui ce-ti cere da-i; si nu intoarce spatele celui ce vrea sa se imprumute de la tine.

A fost scrisa in alte vremuri. Alti oameni, alte vremuri...

Prietenii sunt prieteni, amicii nu sunt prieteni, dar intra cat de cat la incredere, cunoscutii nu sunt nici amici, nici prieteni, zero sanse de incredere.
Am vreo cativa prieteni (destul de putini), care daca ma suna si la 2 dimineata ca au nevoie de ajutor si ma roaga sa sar sa ii ajut, intreb doar cat de sus.
La acestia nu imi fac griji ca nu mai vad banii inapoi, ne leaga niste ani, niste prietenii solide, care valoreaza mai mult decat orice suma.
In schimb, la amici, poate merge sa ii ajut cu sume mici, cateva sute de lei sau maxim 1000-2000 lei, dar, daca ii cunosc binisor si stiu ca nu ar strica tot pentru cateva sute de lei.
Pe cunoscuti nu ii imprumut, pentru ei nu am, trebuie sa urce in clasamentul de care am zis mai sus, asta e...

 paco rabanne, on 29 decembrie 2022 - 12:21, said:

Eu in principiu le dau.

I-am dat cuiva 1000 lei acum 8 ani, nu i-am mai primit inapoi.

Persoana respectiva mi-a adus un contract de peste 60000 lei, anul asta.

Cred ca exista o lege a compensatiei.

Deci daca e vorba de sume sub 2000-3000 lei le dau.

Le: Si eu am luat bani cu imprumut de la prieteni 200-300 euro(prin 2009), i-am dat mereu inapoi, chiar inainte de data convenita.
Si cred ca mi-ar da si acum bani imprumut acele persoane.

Totul tine de seriozitatea persoanei.
Daca e om corect si echilibrat, doar ca e prins la ananghie in acel moment, e ceva. Aici merita riscul.
Daca e unul neserios din fire, cu o viata dezordonata si un portofel si mai dezordonat, asta e alta discutie, aici e vb de alta tipologie, alt om, care, din pc meu de vedere, nu merita ajutorul.
Important e sa cunosti persoana cat de cat, de aia am zis ca pt mine nu exista imprumuturi pentru cunoscuti, fara ca ei sa treaca la categoria amic. Din moment ce nu e nici amic, e clar ca nu avem tangente si nici bani nu pot da acestor persoane.
Exista si exceptii, bineinteles, dar sunt extrem de rare.
De exemplu, am imprumutat la un moment dat o vecina cam de varsta parintilor mei, suma mica vreo 200-300 lei, nu mai aveau bani de mancare ca facusera niste lucrari in casa sau cam asa ceva. Nu mi-am facut griji, chiar daca nu cunosteam persoana prea bine, fiind vecini, am zis ca de intalnit ne intalnim oricum si stiam ca are bun simt, i-ar fi fost rusine sa dam nas in nas si sa se stie datoare. Nu era genul, ma interesasem.
In plus, erau angajati si sotul si copiii, deci clar era o problema de moment si urmau sa ia salariile in vreo cateva zile sau o saptamana, nu exista riscul sa nu aiba de unde sa mi-i dea.
La data la care mi-a zis ca ii da inapoi, a venit si mi i-a dat. De atunci cred ca am mai imprumutat-o o data, dar, la fel, suma mica, pentru scurt timp. Sunt si astfel de oameni, nu contest, dar procentul este f mic, din pacate.

Edited by Magicwisewolf, 29 December 2022 - 13:05.


#45
marius2k

marius2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 11.03.2014
Eu fac gluma aia cu: imi dai si mie sotia cu imprumut putin?
Dupa care bag un ras ... Unii devin imediat seriosi, doar unul mi-a spus: ti-o dau, daca sta si ea. Atunci m-am facut eu serios! Posted Image
Nu le arat prietenilor ca am bani, BMW-ul il tin in garaj, iar in viata de zi cu zi locuiesc intr-un amarat de apartament cu 2 camere, si ma plang mereu ca nu-mi ajung banii, sac!

#46
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011

 vestale, on 29 decembrie 2022 - 10:17, said:

Hai initiaza un transfer...
Dacã îmi dai seria cardului, plus cvv, și toate datele personale  🤣
Doar se știe, așa se practicã și pe anumite magazine on line  😉

 horhescu, on 29 decembrie 2022 - 12:13, said:

... ca dupa mi se scot ochii ca ii vreau inapoi.
Ceee aaa fãããcuuut?!  🤨

 dark, on 29 decembrie 2022 - 12:17, said:

... si nu intoarce spatele celui ce vrea sa se imprumute de la tine.
Prefer 10:34-39  😉

Edited by crisstonne, 29 December 2022 - 14:09.


#47
alexupit

alexupit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 23.09.2008
Daca se strica relatia pentru ca nu le dai bani, relatia aia era toxica oricum si e bine ca s-a rupt. Cum ii refuzi? Simplu. Nu ai.

#48
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,539
  • Înscris: 04.01.2006
Dau doar celor foarte apropiati si in care am incredere. Care-s din ce in ce mai putini.

Foarte rar am imprumutat cunoscutilor. Si in general a trebuit sa ma milogesc sa cer datoria.
Admir pe cei care sfatuiesc sa dai imprumut fara frica, asta e, daca pierzi, se intampla, treci la pierderi etc. Eu nu fac asa ceva.

Ultima data cand am dat imprumut cuiva am "pierdut un prieten". O cunostinta de fapt. Mi-a cerut 1000 de lei ca avea probleme urgente. Promisiuni solemne ca intr-o luna returneaza.
Ca regula, nu dadeam, dar m-a prins in toane bune si a oferit asigurari.
M-a amanat 4 luni cu cele mai puerile scuze (asta daca il cautam eu). Pana la urma am intrebat daca nevasta stie de banii aia, sau sa discut eu cu ea, poate cine stie, are ea.
In juma de ora era la usa cu banii in mana aproape plangand si cu scuze pana la pamant.

#49
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006

 pasilla, on 29 decembrie 2022 - 01:44, said:

Cand dai bani imprumut, consideri ca i-ai pierdut. Nu te mai gandesti la ei.
Daca ii primesti inapoi, consideri ca ai castigat la castigat la loterie.
Ce soi de prieteni si cunoscuti aveti voi??? doar din categoria celor carora  n-ai curaj sa le imprumuti citeva zeci/sute de lei???

#50
gabrolio

gabrolio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 01.07.2007
Spre norocul meu nu am prieteni/cunostinte care imi cer bani. In general ajut prietenii cu ce pot, dar de principiu nu dau bani. Poate la un prieten bun as putea imprumuta o suma accesibila, dar spre norocul meu nu a fost cazul pana acum. Pe de alta parte, nici nu avem o situatie financiara grozava... probabil de asta nici nu mi s-a intamplat pana acum.

#51
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,152
  • Înscris: 29.12.2006

 rexx, on 29 decembrie 2022 - 00:40, said:

ce faceti cu aceste persoane: le dati bani imprumut sau nu?

Cine vrea să rămână prieten cu altcineva, nu-i dă bani împrumut. :)

#52
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
🤣

Attached Files



#53
Arhanghelul_Mihail

Arhanghelul_Mihail

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 06.01.2022
Nu le dau. Simplu. Singura persoana care ia bani cu imprumut de la mine e frate-meu. Si si ala printre bombaneli - ca stie ca-s Scrooge comunist si nu sufar cand arunca banii pe prostii.

Da' e frate-meu..

Edited by Arhanghelul_Mihail, 30 December 2022 - 21:25.


#54
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018

 rexx, on 29 decembrie 2022 - 00:40, said:

sa nu stricati definitiv relatia cu ei?
relația se strică în momentul în care i-ai dat bani împrumut

 dark, on 29 decembrie 2022 - 12:17, said:

Te duci la bancomat, scoți, și-i dai celui care îți cere!

Matei 5:42. Celui ce-ti cere da-i; si nu intoarce spatele celui ce vrea sa se imprumute de la tine.
asta era bună pe vremea lui matei

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate