Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ce faci cu prietenii/cunoscutii care iti cer bani imprumut?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#19
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,569
  • Înscris: 16.03.2014
Vb de ce am dori sa le facem sau ce facem?
La ultimul musteriu dupa ce mi-am jurat ca nu mai imprumut, m-a sunat prin noiembrie ca-i cu fetita de 3 ani in spital la operatie..... i-am dat. 1000 lei un fleac, dupa alte si alte mii, care vin (cand/daca mai vin) cu taraita.

#20
stefians

stefians

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 12.09.2019
Ohoooo !!!
As vrea si eu nr tau de telefon 🤗🤗

#21
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Ce nu inteleg eu este de ce traiesc multi de pe o zi pe alta, fara niciun ban deoparte, avand venituri lunare si permitandu-si vacante, obiecte care nu sunt de stricta necesitatee etc. Mi se pare magarie sa nu ai un ban strans, dar sa cumperi tv cat peretele, sa fii primul pe emag cand apare un iphone nou, sa te duci in concedii cu jacuzzi in camera si tot felul de rasfaturi, apoi sa te imprumuti la altii cand ai nevoie de bani. Multi au nesimtirea sa cumpere obiecte, sa faca concedii si sa isi organizeze activitati si evenimente pe care nu ar trebui sa si le permita.

Mi-a povestit cineva de o familie, rude de-ale lui, care aveau o fata. Au inscris-o la calarie, desi exista sporturi mult mai ieftine, chemau fotograf profesionist cand era ziua fetei, iphone nou an de an, platforme de streaming, haine de firma mereu, sa o admire colegii. A facut fiica lor apendicita si au venit la asta sa se imprumute. Se mai imprumutasera o data si abia si-a recuperat banii, in 2 transe. A refuzat, pur si simplu, si nu au mai vorbit cu el. Le-a zis sa isi vanda televizorul ala cat jumate de perete cu care se laudau zilele trecute si ca are si el copil care se poate imbolnavi. I-au cerut si o suma mare, probabil voiau sa o duca la vreun spital de fite, desi erau faliti.

Edited by Cyanid3, 29 December 2022 - 08:59.


#22
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,986
  • Înscris: 14.03.2013
Simplu.
In primul rand, trebuie sa fie prieten nu doar cunoscut. Eu fac bine distinctia asta (am putini prieteni, foarte multi cunoscuti). La cunoscuti nu dau imprumuturi.
In al doilea rand, daca imi este prieten stiu daca va putea sa si returneze imprumutul, stie sa faca bani (nu e amarat care trage de la o luna la alta si nu va putea sa returneze apoi) si stiu ca e doar ceva de moment cand are o nevoie specifica si atunci ii dau. Foarte rar s-a intamplat sa imi ceara un prieten bani. Ultima data cand s-a intamplat, mi-a cerut un prieten 20.000 lei pentru o saptamana, i-am virat banii si i-am primit inapoi in cont atunci cand am vorbit. Nu l-am intrebat nimic, nu am adus vorba de returnare, i-a virat la data agreata si gata. Dar stiam ca era doar ceva de moment, omul nu duce lipsa de bani, a fost o intamplare.
Cum ziceam, conteaza despre ce prieten este vorba.

View PostCyanid3, on 29 decembrie 2022 - 08:45, said:

Ce nu inteleg eu este de ce traiesc multi de pe o zi pe alta, fara niciun ban deoparte, avand venituri lunare si permitandu-si vacante, obiecte care nu sunt de stricta necesitatee etc. Mi se pare magarie sa nu ai un ban strans, dar sa cumperi tv cat peretele, sa fii primul pe emag cand apare un iphone nou, sa te duci in concedii cu jacuzzi in camera si tot felul de rasfaturi, apoi sa te imprumuti la altii cand ai nevoie de bani. Multi au nesimtirea sa cumpere obiecte, sa faca concedii si sa isi organizeze activitati si evenimente pe care nu ar trebui sa si le permita.

Mi-a povestit cineva de o familie, rude de-ale lui, care aveau o fata. Au inscris-o la calarie, desi exista sporturi mult mai ieftine, chemau fotograf profesionist cand era ziua fetei, iphone nou an de an, platforme de streaming, haine de firma mereu, sa o admire colegii. A facut fiica lor apendicita si au venit la asta sa se imprumute. Se mai imprumutasera o data si abia si-a recuperat banii, in 2 transe. A refuzat, pur si simplu, si nu au mai vorbit cu el. Le-a zis sa isi vanda televizorul ala cat jumate de perete cu care se laudau zilele trecute si ca are si el copil care se poate imbolnavi. I-au cerut si o suma mare, probabil voiau sa o duca la vreun spital de fite, desi erau faliti.
Zero educatie financiara, zero viitor, atata stiu. Daca raman someri, sunt dead in the water.

#23
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

View Postrexx, on 29 decembrie 2022 - 00:40, said:

cum faceti sa ii refuzati in asa fel incat sa nu stricati definitiv relatia cu ei?
Incepi sa te plangi imediat cum ii vezi.

#24
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,088
  • Înscris: 29.01.2016

View PostCyanid3, on 29 decembrie 2022 - 08:45, said:

Ce nu inteleg eu este de ce traiesc multi de pe o zi pe alta, fara niciun ban deoparte, avand venituri lunare si permitandu-si vacante, obiecte care nu sunt de stricta necesitatee etc. Mi se pare magarie sa nu ai un ban strans, dar sa cumperi tv cat peretele, sa fii primul pe emag cand apare un iphone nou, sa te duci in concedii cu jacuzzi in camera si tot felul de rasfaturi, apoi sa te imprumuti la altii cand ai nevoie de bani. Multi au nesimtirea sa cumpere obiecte, sa faca concedii si sa isi organizeze activitati si evenimente pe care nu ar trebui sa si le permita.

Mi-a povestit cineva de o familie, rude de-ale lui, care aveau o fata. Au inscris-o la calarie, desi exista sporturi mult mai ieftine, chemau fotograf profesionist cand era ziua fetei, iphone nou an de an, platforme de streaming, haine de firma mereu, sa o admire colegii. A facut fiica lor apendicita si au venit la asta sa se imprumute. Se mai imprumutasera o data si abia si-a recuperat banii, in 2 transe. A refuzat, pur si simplu, si nu au mai vorbit cu el. Le-a zis sa isi vanda televizorul ala cat jumate de perete cu care se laudau zilele trecute si ca are si el copil care se poate imbolnavi. I-au cerut si o suma mare, probabil voiau sa o duca la vreun spital de fite, desi erau faliti.

Din pacate, astea sunt cazuri destul de raspandite.
Acea "educatie financiara" de care se tot vorbeste si care a devenit cliseu, e foarte necesara, consider. Nu o s-o faca nimeni prin scoli, din motive evidente. Nu stiu cate tari au asa ceva si ce rezultate au, dar, daca o au, felicitari.
Tot din pacate, nimeni nu te invata cum sa te comporti cu banii, cum sa ai grija de ei, cum sa ii folosesti cu cap si cum sa ii pretuiesti (la modul obiectiv, nu divinizare). Ba dimpotriva, daca te rezumi la un stil de viata simplu, nu arunci cu banii aiurea, nu te lasi pacalit de strategiile de marketing si de consum, nu te lasi prostit de branduri care nu valoreaza nici 2 bani, iesi din "tendinte", esti privit ca incuiat, zgarcit, avar, etc
Adevarul este ca sunt persoane care castiga 10.000 lei lunar si sunt datoare 11.000 lei lunar si exista altii care castiga 3000 de lei lunar si economisesc 500 de lei lunar, nu arunca cu ei in stanga si in dreapta, fara noima.
Cred ca aceste mentalitati sunt importante daca vrei sa ai un ban deoparte si daca vrei sa nu fi strans cu usa de societate, de modul consumerist in care aceasta functioneaza.
Tot din pacate, aceste lucruri se invata fie prin studiu si disciplina, efort si incercari, fie de la oameni care si-au creat singuri niste modele functionale si de succes si sunt dispusi sa le impartaseasca cu oricine vrea sa invete.
Sunt destule materiale pe internet si youtube care te pot invata sa fii un om chibzuit, echilibrat si care sa te faca sa intelegi cat de simplu functioneaza niste lucruri in momentul in care te detasezi de o anumita mentalitate daunatoare, inoculata de o societate parsiva, de niste state meschine (unele mai mult, altele mai putin).
Important este sa vrei si sa te intereseze. De cele mai multe ori, majoritatea persoanelor nu sunt interesate sa invete asa ceva pana nu au un soc financiar, nu intra in faliment, pana nu ajung sa moara de foame efectiv.
Si mai important de atat ar fi daca am reusi sa ne invatam copiii ceea ce noi nu am fost invatati, daca am reusi sa le deschidem mintile sa stie cum sa lucreze cu banii in favoarea lor, sa nu ajunga sa se imprumute decat pentru obiective importante, decat pentru chestiuni care ii ajuta, nu care sa ii transforme in sclavi moderni.

Edited by Magicwisewolf, 29 December 2022 - 09:52.


#25
Beerpong

Beerpong

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 255
  • Înscris: 30.10.2022
Cele mai mari țepe ți le poți lua de la propriile rude. Urât este când iți sunt frați/surori și chiar părinți. Eu am pățit-o.

#26
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Cred ca e ceva ce se poate rezolva foarte greu, pe lunga durata si in mica masura prin educatie in scoli. Cred ca tine in principal de ce vad in familie si de personalitatea fiecaruia, genetica isi spune cuvantul si aici foarte mult, unii au tendinta de a trai la limita, ignora consecintele. Degeaba iti spune in scoal ceva daca tu vrei neaparat acel iphone ca iti place tie sau ca nu suporti sa ai telefon mai vechi decat cel de langa tine.

#27
Beerpong

Beerpong

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 255
  • Înscris: 30.10.2022
https://www.tiktok.c...960803081604357

#28
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
Depinde de "cunoscuti"! Am prieteni în care am incredere și sunt sigur ca nu ar trage teapa. Ălora le dau fără sa clipesc. Pe cei care ii știu ca nu sunt serioși, răspund nu am! Simplu, nu?

#29
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,088
  • Înscris: 29.01.2016
Corect, asa este. De asta am zis ca ar fi o realizare sa incepem sa schimbam mentalitatile din familii, sa lasam copiilor anumite judecati si informatii care sa ii fereasca de ceea ce se intampla in jur.
Dar e greu si frustrant, pt ca la o anumita varsta nu inteleg de ce nu pot avea un nu stiu ce ultim model de telefon si nu stiu ce adidasi sau haine de la firma x care sunt mai proaste decat unele obisnuite si de 10 ori mai scumpe.
E cam greu sa inteleaga ca un mare procent din cei cu acel ultim model de telefon sunt persoane care nu si-l permit si sunt datori pe urmatorii 2 ani.
Sau ca acel telefon poate fi scapat pe asfalt si facut praf sau le poate fi furat si ei platesc in continuare luni bune pentru ceva ce nu mai au.

View PostCyanid3, on 29 decembrie 2022 - 09:49, said:

Cred ca e ceva ce se poate rezolva foarte greu, pe lunga durata si in mica masura prin educatie in scoli. Cred ca tine in principal de ce vad in familie si de personalitatea fiecaruia, genetica isi spune cuvantul si aici foarte mult, unii au tendinta de a trai la limita, ignora consecintele. Degeaba iti spune in scoal ceva daca tu vrei neaparat acel iphone ca iti place tie sau ca nu suporti sa ai telefon mai vechi decat cel de langa tine.


#30
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,067
  • Înscris: 02.09.2009

View Postpasilla, on 29 decembrie 2022 - 01:44, said:

Cand dai bani imprumut, consideri ca i-ai pierdut. Nu te mai gandesti la ei.
Daca ii primesti inapoi, consideri ca ai castigat la castigat la loterie.
Vreau sa te rog sa pierzi 1000euro in buzunarul meu
In doua luni vei castiga la loterie,mai rapid nu potPosted Image

#31
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,145
  • Înscris: 15.05.2008

View PostBeerpong, on 29 decembrie 2022 - 09:47, said:

Cele mai mari țepe ți le poți lua de la propriile rude. Urât este când iți sunt frați/surori și chiar părinți. Eu am pățit-o.

Waw, daca ajung parintii sa-mi ceara bani niciodata nu le voi da imprumut,le dau si atata tot,chiar ma bucur ca i-am putut ajuta

#32
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
MI s-a dus buhul ca sunt chitros si nu imi cere nimeni nimic.Cel mai bine...

#33
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,265
  • Înscris: 24.11.2002

View Postcrisstonne, on 29 decembrie 2022 - 01:16, said:

Am pe card, nu am cum să dau  ��
Dar ai mobile/online banking? Hai initiaza un transfer...

#34
Beerpong

Beerpong

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 255
  • Înscris: 30.10.2022

View Postceanu1980, on 29 decembrie 2022 - 10:06, said:

Waw, daca ajung parintii sa-mi ceara bani niciodata nu le voi da imprumut,le dau si atata tot,chiar ma bucur ca i-am putut ajuta

Ma bucur pentru tine. Asta inseamna ca ai avut privilegiul sa te nasti intr-o familie cu oameni cumsecade.

#35
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007
Prietenii cu adevarat prieteni am o mana, lor le-as da fara probleme oricat ar cere.
Altora, depinde de suma.

Un raspuns alb sau negru nu exista, depinde de situatie.

#36
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postrexx, on 29 decembrie 2022 - 00:40, said:


ce faceti cu aceste persoane: le dati bani imprumut sau nu?

dacă este prieten, îi dau o sumă de bani pe care mă aștept să n-o mai văd înapoi și să nu plâng după banii ăia.
Și nici nu îi cer înapoi, dacă mi-i poate da bine, mi-i dă el din proprie inițiativă. Dacă nu iară bine, consider că l-am ajutat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate