Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Casa mica parter, structura metalica, langa Campina, Prahova

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002

View PostJapon, on 28 decembrie 2022 - 23:28, said:

Fane, nu știu ce presupune un sistem cu recuperare de căldură, dar bănuiesc ca e un cost semnificativ. Nu ma deranjează sa aerisesc.

ieftin si bunicel iti recomand un prana. am si eu unul si sunt f. multumit. o varianta mai de saracie ar fi montarea celui mai ieftin sistem de la ei in living si peste zi lasi usile de la dormitoare deschise spre living si nu mai e nevoie sa aerisesti.

Edited by Fane, 29 December 2022 - 16:24.


#20
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 07.06.2019

View PostJapon, on 28 decembrie 2022 - 16:50, said:

8. Cum montez AC-ul, unitatea exterioara? De ce o prind? Trebuie sa o pun pe sol? Asta ar presupune un trotuar in jurul casei?


Simplu, chiar simplu de tot! Ai doua variante. Eu le-am folosit pe ambele (am 6 unități).
1. Înainte de termosistem, prinzi consolele, și bagi țevile de frig, alimentare și comunicație (alimentarea e la UE!). Apoi înfigi termosistem prin console, și la final cumperi prelungirii (30lei), pe care va sta UE.
2. Tragi circuitele de mai sus, și instalezi UE pe un trotuar. Dacă ți se pare prea jos, cumperi un suport de AC, sau îl pui pe câteva borduri.

Ar fi indicat sa cumperi AC încă de când te hotărăști la poziția lui in casa, că să îl ai langa, și să poți lua măsurile.

#21
Japon

Japon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 23.05.2007
Perfect, asa procedez, vor fi cel puțin 2 AC. In rest cu poziționarea camerelor, unde e buda, a ce pute când se prăjește ceapă si alte, e problema mea de aici.

Am notat si ca bariera de vapori e obligatorie, va fi pusă. Incerc exterior polistiren cat mai gros.

Revin când am contract semnat sau cand dau prima lopată la fundație. Sau când iar am diverse nelămuriri :).

Hai cu an nou bun!

#22
adivro2

adivro2

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 24.04.2020
Salutare Japon, ma pregatesc sa construiesc acelasi proiect de la Mexi :)
Eu am facut unele schimbari.
1. Mutat usa de la "baia mica/ct" in dreapta (spre usa de la intrare) astfel incat sa am loc pentru bucatarie.
2. Mutat cealalta baie in locul dressingului si marita putin.
3. Marit putin dormitorul din spatele casei in detrimentul celui din fata.

Eu am luat in calcul structura de 15, nu de 10, cu 5e/mp in plus dar consider ca ma ajuta la partea de instalatii si izolatie.

Spor!

#23
Japon

Japon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 23.05.2007

View Postadivro2, on 05 ianuarie 2023 - 17:11, said:

Salutare Japon, ma pregatesc sa construiesc acelasi proiect de la Mexi :)
Eu am facut unele schimbari.
1. Mutat usa de la "baia mica/ct" in dreapta (spre usa de la intrare) astfel incat sa am loc pentru bucatarie.
2. Mutat cealalta baie in locul dressingului si marita putin.
3. Marit putin dormitorul din spatele casei in detrimentul celui din fata.

Eu am luat in calcul structura de 15, nu de 10, cu 5e/mp in plus dar consider ca ma ajuta la partea de instalatii si izolatie.

Spor!

Mersi fain!

Cu excepția punctului 3, exact aceleași modificări le fac si eu, din aceleași motive.

Cu izolarea si altele, nu imi bat capul foarte tare din moment ce nu vreau sa locuiesc efectiv in ea. Chiar si daca as locui mai mult de 2-3 zile, urmează doar sa plătesc mai mult niște facturi si sunt ok cu asta.

De alte SF-uri gen recuperatoare de căldură si sisteme de ventilație si filtre de aer, nu ma complic. La ce praf respir zilnic in București si la ce durată de viață îmi prognozez eu, n-am sa stric orzul pe gâște la o casă in creierul munților.

Totuși, e util să știu ca vorbim de doar 5e/mp in plus. Ma pui pe gânduri:)

#24
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 07.06.2019
Puțin offtopic. Îmi dați și mie, va rog, un contact de la Mexi? Am găsit la ei structura fotovoltaica suspendata, am cerut oferta dar nu răspunde cineva.

Asta e sistemul de prindere.
https://structurauso...plat___ass-o-r/

#25
Japon

Japon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 23.05.2007

View Postanothertwo, on 07 ianuarie 2023 - 00:05, said:

Puțin offtopic. Îmi dați și mie, va rog, un contact de la Mexi? Am găsit la ei structura fotovoltaica suspendata, am cerut oferta dar nu răspunde cineva.


Asta e sistemul de prindere.
https://structurauso...plat___ass-o-r/

Pai, numarul de pe site: +40 749 011 448 - Szilard, e unul din cei doi care au început afacerea.

#26
liviooo

liviooo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 22.08.2011
salut, ceva noutati?

#27
Japon

Japon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 23.05.2007
Salut, da.

Pe ultra scurt:

- m-a spart birocratia cu actele, dar intr-un final, dupa luni de zile, am razbit. Am obtinut AC, avize, stampile, hartii, un dosar gros cu n copaci taiati ca sa-l printez, dar victorie;
- am curatat cu un buldo terenul, am scos vechea fundatie pe care o avem acolo si am nivelat tot
- am sapat fundatia si am turnat betonul mort

Acum se cofreaza si se toarna partea superioara a fundatiei.

Urmeaza:

- turnarea placii
- montajul structurii metalice
- inchiderea exterioara a casei, acoperis, geamuri si usi

Astea de mai sus sunt urgente.

Apoi:

- electrice si sanitare
- fosa septica
- inchiderea peretilor interiori
- finisaje interior

Cu astea nu ma grabesc in mod deosebit. Odata inchisa casa, poate sta zile/saptamani asa.

Am sa revin si cu poze!

#28
gabigrigore

gabigrigore

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 13.09.2004
Ceva noutăți? Mulțumit de alegerea făcută (structura metalică)?

#29
Japon

Japon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 23.05.2007
Am închis-o pe exterior, săptămâna viitoare termin si cu termopanele si usa de intrare. Urmează izolația interioară si rigipsul.

Sunt la 90% cu electricul, 50% cu sanitarul.

Inca am de preluat ATR si cu hidro, dar e treaba de 1-2 săptămâni.

Structura e foarte ok, până acum sunt mulțumit de alegerea făcută. Revin si cu poze după ce o dau gata.

#30
gabigrigore

gabigrigore

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 13.09.2004

View PostJapon, on 23 octombrie 2023 - 22:09, said:

Structura e foarte ok, până acum sunt mulțumit de alegerea făcută. Revin si cu poze după ce o dau gata.

Ceva noutăți, imagini? Cum te-ai descurcat cu bugetul până acum? Și eu sunt tentat de același tip de proiect (îmi plac modificările făcute proiectului de tine și @adivro2, deși sunt un pic împotriva partajării spațiului bucătăriei cu livingul = experiența casei actuale unde trebuie să deschid două uși exterioare dacă fac un grătar în bucătărie).

#31
Japon

Japon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 23.05.2007
Salutare,

M-am descurcat ok până acum, greu sa sau un buget din moment ce pe lângă casa propriu-zis au fost multe extra, plus faptul ca eu am si o terasă cu pergola de 40mp, care costa sa o fac metalică si închisă.

Oricum, sunt aproape gata. Am casa la exterior închisă complet, sunt branșat la apa, sunt gata cu fosa, gata cu electricul si abia am obținut ATR-ul, aștept branșarea efectivă. La interior sunt gata cu pereții si izolația pana la rigips, urmează glet, var, parchet, gresie si mobila.

Pune poze cand o dau gata.

#32
gabigrigore

gabigrigore

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 13.09.2004
Eram curios doar ce cheltuieli au fost până acum (ca unul care urmează să mă apuc e bine de știut, mai ales că urmăresc să execut un proiect extrem de apropiat de acesta).
O întrebare importantă (pentru mine): acoperișul a rămas tip terasă sau a fost schimbat cu unul "clasic"?
Mulțumesc frumos și spor la lucru în continuare! Pozele chiar ar fi importante, indiferent de stadiu.

#33
Japon

Japon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 23.05.2007
Iti pot spune aproximativ ce cheltuieli am avut eu cu partile "standard", de care s-ar lovi oricine, nu si extra gen fosa, amenajare teren etc.

Ce e de retinut: preturile variaza mult in timp, ce pret am prins eu pe otel in oct 2022, s-ar putea sa nu prinzi acum, depinde cand a achizitionat furnizorul otelul si la ce pret. Acelasi lucru se aplica si la fier, la beton, la toate. Deci preturile pot varia.

Fundatia - 12.000 euro cu totul pentru 120mp, varianta clasica, cu pereti de jur imprejur ingropati la 90cm
Structura + transport + montaj ~ 12.000 euro
Acoperis ~ 2.000 euro
Termopane tripan + usa terasa culisanta ~ 3000 euro
Usa exterior - 600 euro

Apoi, eu am facut modificari proiectului initial si n-am o evidenta clara a cheltuielilor, dar poti calcula pe suprafetele de perete pe care le ai ce inseamna polistirenul exterior, OSB-ul exterior, rigipsul interior, osb-ul interior (daca alegi sa pui), folia bariera de vapori, vata bazaltica (daca pui asa ceva - sau minerala, sau lana, sau celuloza). Totul depinde de ce alegi sa montezi, grosime, calitate etc.

Ce inseamna "acoperis tip terasa" sau "clasic"? Acoperisurile se impart in functie de numarul de ape pe care il au, 1 apa, 2 ape, 4 ape, sau turnulete si alte nebunii. Eu am facut modificarea din 4 ape cum era propus in 2 ape, pe motiva ca am o singura coama, nu 5, deci e mai putin complex si mai simplu in caz de "probleme", apoi e mai ieftin. Am pus tabla de nush, 0.5 cred, orice gasesti pe la bilka, wetterbest, din astea clasice.

Spor la construit, rabdare si tutun!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate