Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

De ce Balcanii s-au scaldat mii de ani in mizerie, razboaie si incultura ?

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
97 replies to this topic

#1
Mohombi

Mohombi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 11.09.2015
Acum 2 ani in timp ce vizitam pentru prima oara Atena si ma duceam direct fix la Acropole unde trecand printre teatrul , amfiteatrul, temple, sanctuare , placi cu citate filosofice, democratie etc si ajungang la capat , acolo unde e arborat steagul lor imens si unde e priveliste minunata in zare asupra orasului si marii, mi-am pus intrebarea pe care cred ca ar fi trebuit sa si-o puna toti cei veniti din Balcani acolo: "De ce n-am luat si noi nimic de aici ?" Adevarul trist si dur este ca in 2000 de ani, nu am luat absolut nimic din tot ce a insemnat civizilatia greaca antica, poate cea mai mareata din lume cel putin din punct de vedere cultural.

De la inginerie, medicina, principii democratice, filosofie(morala si etica), teatru, comedie, muzica, arta - nu ne-a interesat nimic si erau langa noi. De la acea civilizatie parca s-a stins lumina si s-a facut bezna in care toti se luptau intre ei ca chiorii pentru orice mizilic. A fost un regres total. Ce e interesant e ca si pentru greci a fost, teoretic ei ar fi trebuit sa cladeasca peste ce au pavat inaintasii lor.
Putem sa dam vina si pe Otomani pentru stoparea infloririi Balcanilor dar otomanii spre deosebire de rusi de exemplu, ei nu-si impuneau amprenta culturala cu forta asupra popoarelor pe care le ocupau. Adica desi se platea tribut , fiecare tara/voievodat era libera sa se administreze, sa aiba invatamant in limba proprie etc.
Ce e caracteristic pretutindeni in Evul Mediu in zona este faramitarea statala, lupta interna pt putere, tradari , lipsa unor lideri puternici, lipsa unor aliante. S-au facut remarcati un albanez Skanderbeg , un ardelean Iancu Huniade, Vlad Tepes si multi domnitori romani care au castigat lupte impotriva otomanilor dar aproape toti dintre ei au sfarsit ucisi de complotul boierilor sau de otomani in urma unei tradari interne. Toata istoria balcanica este plina de tradatori de tara. Cand cineva dorea sa uneasca principatele, sa lege ceva sau sa vina cu o idee mareata, se gaseau de fiecare data altii care sa-i dea la gioale. Nici o alianta nu a putut fi creata pentru indepartarea otomanilor, fiecare a fost pe cont propriu si toti au avut de pierdut.

Unde suntem azi ? Cultural , Romania e aproape zero in lume. Eu care traiesc in Spania si le spun ca vorbim o limba latina dar ei habar nu au de asta. Nu am ridicat capul din cutie in lume. Il avem pe un Mircea Eliade care f cunoscut international ca un mare filosof (Jordan Peterson il citeaza des) dar cu o floare nu se face primavara. Eu mi-as fi dorit sa studiez filosofia adevarata la scoala, cea greaca despre virtuti, etica, valori dar nu avem asta in cultura noastra, filosofia lipseste complet din constiinta noastra colectiva desi originea ei la cateva sute de km de noi.

Grecia, la fel. In afara de ramasitele arheologice nu ai zice ca acolo a fost o mare civilizatie. Atena e plina de boschetari, cersetori, taximetristi tepari si ar fi fost fix 0 fara turism.
Sarbii, vai de ei. Razboaie si cand nu e razboi sunt la un pas de razboi. Destramare statala si saracie.
Ce avem toti in comun e ca ne-am manelizat toti in Balcani si toate popoarele sunt destramate chiar daca nu ca stat. Romania e  norocoasa ca e cea mai mare tara din regiune , asta datorita unor lideri geniali precum Titulescu sau Bratianu dar ca unitate suntem fix ce au fost Balcanii de-a lungul istoriei, o tara in care nu se leaga nimic, coruptie si tradare de neam.

Edited by Mohombi, 28 December 2022 - 16:28.


#2
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,152
  • Înscris: 29.12.2006
Balcanii au fost regiunea în care migratorii cei mai inculţi - cumani, pecenegi, turci, bulgari, ţigani - şi-au făcut veacul.

Să ne gândim că în Europa medievală occidentală s-a perpetuat Imperiul Roman...Spiritual, adică Biserica Romano-Catolică, după ce cel politic şi militar s-a destrămat. Acel "Imperiu Roman Spiritual", a dus mai departe cultura greco-romană.


În Balcani cine să facă asta: cumanii, pecenegii...athinganein...adică cei de neatins ?

#3
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Vezi ca Romania nu are aproape nici o treaba cu Balcanii.

#4
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,152
  • Înscris: 29.12.2006

 Don_Costica, pe 28 decembrie 2022 - 16:38, a scris:

Vezi ca Romania nu are aproape nici o treaba cu Balcanii.

Da' cu ce ? Sper că nu te gândeşti că topicul a fost deschis pentru a discuta doar despre zona...geografică, nu despre cea culturală. Posted image

Edited by lupini, 28 December 2022 - 16:41.


#5
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,288
  • Înscris: 31.07.2017
Da, stii care e faza, nici Spania nu e vreun model, si nici altii cu mari coarne. Ma bucur ca ai concediu acum, ca nu este sezon agricol, si poti sa filozofezi la nearealizarile poporului tau de origine si ale zonei sale. Strasnica chestie!

Edited by kopac, 28 December 2022 - 16:44.


#6
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,068
  • Înscris: 06.01.2007
Pai in primul rand romanii, care au invatat ca nodul gordian nu se rezolva cu logica ci cu sabia.
Au distrus civilizatia greca, au distrus filozofia  si au instaurat religia, care a prins putere si a dainuit aproape 2000 de ani.
Apoi turcaletii, care n-au facut nimic decat prapad. Tot asa si astia, vreo 1000 de ani.
Au fost afectati si altii, nu numai balcanii, dar balcanii mai mult.
Noroc cu vesticii, care au produs revolutia culturala, industriala si au repus pe roate planeta.

#7
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Pur si simplu ma irita catalogarea "balcanic" cata vreme Balcanii sunt in alta parte.

 maccip, pe 28 decembrie 2022 - 16:43, a scris:

Pai in primul rand romanii, care au invatat ca nodul gordian nu se rezolva cu logica ci cu sabia.
Aia au invatat-o de la un grec, parca Sandel Giganticu'.

Edited by Don_Costica, 28 December 2022 - 16:48.


#8
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,152
  • Înscris: 29.12.2006

 maccip, pe 28 decembrie 2022 - 16:43, a scris:

Noroc cu vesticii, care au produs revolutia culturala, industriala si au repus pe roate planeta.

Cum au făcut vesticii această revoluţie culturală ? Datorită a ceea ce spuneam eu mai sus: "Imperiul Roman Spiritual" a dus mai departe cultura greco-romană. Valahii au fost în afara sferei de influenţă a acestui "Imperiu Spiritual", un "imperiu" care a înfiinţat marile universităţi medievale occidentale.



 Don_Costica, pe 28 decembrie 2022 - 16:47, a scris:

Pur si simplu ma irita catalogarea "balcanic" cata vreme Balcanii sunt in alta parte.

Cultural Balcanii sunt aici la noi. Despre asta se discută în topic: despre Balcanii culturali, nu despre cei geografici.

Edited by lupini, 28 December 2022 - 16:50.


#9
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,068
  • Înscris: 06.01.2007

 Don_Costica, pe 28 decembrie 2022 - 16:47, a scris:

Aia au invatat-o de la un grec, parca Sandel Giganticu'.
Pai si eu vreau sa-mi las barba dupa Peter Green, dar nu-i vina lui.

#10
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,377
  • Înscris: 16.03.2007

 Mohombi, pe 28 decembrie 2022 - 16:23, a scris:

Jordan Peterson il citeaza des

si Snoop Dog il citeaza pe Florin Salam

#11
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,068
  • Înscris: 06.01.2007

 lupini, pe 28 decembrie 2022 - 16:49, a scris:

"Imperiul Roman Spiritual"
Asta suna ca :gradina Maicii Domnului"

#12
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,152
  • Înscris: 29.12.2006

 kopac, pe 28 decembrie 2022 - 16:43, a scris:

Da, stii care e faza, nici Spania nu e vreun model, si nici altii cu mari coarne.

De la sud de Rio Grande în America de Nord, până în Ţara de Foc în America de Sud, a fost impusă limba spaniolă în mare măsură, care acum e una internaţională, dând mulţi scriitori, artişti sau oameni de ştiinţă. Hispanismul e puternic în Lume.




 maccip, pe 28 decembrie 2022 - 16:53, a scris:

Asta suna ca :gradina Maicii Domnului"

N-am cum să-i spun altfel Bisericii Catolice, care ea e moştenitoarea "spirituală" sau "culturală" a fostului Imperiu Roman politic şi militar antic.

Edited by lupini, 28 December 2022 - 17:01.


#13
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

 Don_Costica, pe 28 decembrie 2022 - 16:38, a scris:

Vezi ca Romania nu are aproape nici o treaba cu Balcanii.
In spiritul balcanic, pentru tine il citez pe Puya
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/X_DxYliRWnU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#14
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Asa cum dacii erau cei mai viteji dintre traci, tot asa romanii sunt cei mai destepti dintre balcanici.
Asta imi aminteste de un profesor de-ai mei din liceu, care preda mate si fizica: era cel mai bun matematician dintre fizicieni si viceversa.

 MarianG, pe 28 decembrie 2022 - 17:03, a scris:

In spiritul balcanic, pentru tine il citez pe Puya
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/X_DxYliRWnU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Multam frumos, dar nu stiu cine-i personajul si nici nu-s curios sa aflu.

#15
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

 Don_Costica, pe 28 decembrie 2022 - 17:17, a scris:

Multam frumos, dar nu stiu cine-i personajul si nici nu-s curios sa aflu.
Bine, dar mai imporant era citatul, nu personajul.

#16
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Sunt de acord ca nici un imbecil nu spune numai tampenii, dar nici nu caut diamante in cocina porcilor.

#17
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,954
  • Înscris: 27.05.2010

 Mohombi, pe 28 decembrie 2022 - 16:23, a scris:

Ce e caracteristic pretutindeni in Evul Mediu in zona este faramitarea statala, lupta interna pt putere, tradari , lipsa unor lideri puternici, lipsa unor aliante. S-au facut remarcati un albanez Skanderbeg , un ardelean Iancu Huniade, Vlad Tepes si multi domnitori romani care au castigat lupte impotriva otomanilor dar aproape toti dintre ei au sfarsit ucisi de complotul boierilor sau de otomani in urma unei tradari interne. Toata istoria balcanica este plina de tradatori de tara. Cand cineva dorea sa uneasca principatele, sa lege ceva sau sa vina cu o idee mareata, se gaseau de fiecare data altii care sa-i dea la gioale. Nici o alianta nu a putut fi creata pentru indepartarea otomanilor, fiecare a fost pe cont propriu si toti au avut de pierdut.


Stai un pic, sa apara toti semidoctii, repetenti la istorie, care iti vor explica ei ca Vlad Tepes a platit sa ajunga pe tron, ca toti domnitorii au platit tribut, asa ca nu se pune ce ai scris tu. Apoi vor incepe sa pomeneasca de dacopati, gradina Maicii Domnului sosoaca, aur si alte chestii care nu au nici o legatura cu ce ai postat tu. Dar care dau bine la elucubratiile lor.

#18
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,032
  • Înscris: 09.01.2007
Da boss, ca aia 'culti' din Vest aveau doar dinastii cu incesturi si uciderea rudelor care puteau fi pretendenti la tron. Sa fie la ei acolo.
Nu mai pomenim de grecii care amestecau filozofia cu sodomia.
Sunt convins ca romanii ca intelect sunt in medie (mult) deasupra altor neamuri, dar ne trag altele in jos, inclusiv instinctul de autodistrugere.
Sa-mi bag ... instinctul in ei de nemti, mare mare caracter de popor care au reusit sa praseasca nazismul.

Cum a scris nemuritorul Paunescu (da, am fost sa las o floare la casa lui cand a murit) cand a vizitat Viena: extraordinara capitala, Dz sa apere Viena ca romanii au aparat-o de multe ori !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate