Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

TVR Sport şi TVR Folclor..

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
266 replies to this topic

#19
gabrielfane

gabrielfane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 21.02.2009
TVR sport era necesar ,dar TVR Folclor nu se poate da muzica populara și tradiții pe Tvr3 la greu produse de către studiouri locale

#20
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,948
  • Înscris: 15.04.2019

View PostAleXXander00, on 28 decembrie 2022 - 19:53, said:

Abia facut acest topic, deja e dus in derizoriu de comentariile fara cap.
Pe bune? Televiziunea cu cele mai proaste rapoarte audienta/bani cheltuiti, audienta/numar angajati decide ca trebuie sa fete inca doi pui bolnavi. In loc sa se scuture de cateva capuse/clanuri. Si aici gasim voci care apreciaza asta.

#21
BogdanI33

BogdanI33

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 03.01.2019
TVR Sport ar fi necesar.
Aproape toate țările din Europa au un canal de stat dedicat sportului.
Bineînțeles că nu poate concura cu DIGI Sport, Prima Sport sau Orange Sport!
Dar poate transmite alte sporturi naționale care nu se văd nicăieri (așa promovăm tinerii sportivi români) și au exclusivitate la Olimpiade de vară, de iarnă...Campionate Mondiale de Fotbal, etc.
A auzit cineva de Mihaela Hogaș?
E în primele 12 din lume la patinaj viteză.
Am cunoscut-o întâmplător.
Viitoarea soție e olandeză...tot patinatoare (de top).
Mihaela e un om simplu de la țară, fără ajutor (părinții nu pot să o ajute pentru că sunt săraci)...tot sprijinul e din partea antrenoarea de la Corona Brașov (care se descurcă și ea cum poate să o mențină în competiții).
În schimb, viitoarea soție (olandeză) are pista de patinaj disponibilă 4 ore pe zi (exclusiv), plus antrenamente, medicamentație... gratis (din partea statului olandez).
În fiecare săptămână antrenorii îi trimit acasă prin curier mâncare adecvată pentru sportivi (gratis).
Cum să ne mai comparăm noi cu "restul lumii"?
TVR Sport chiar e necesar pentru a promova tinerii sportivi români.
Despre TVR Folclor...nu știu ce să zic!
Ca televiziune de stat e necesar pentru a promova tradițiile și obiceiurile.
Dar la câte canale de folclor există cred că va fi un eșec... deja există canale de folclor exacte pe fiecare zonă geografică.
Așteptăm și vedem ce va fi!

Edited by RODigitalum-megafanro, 08 January 2023 - 23:14.


#22
fab1an

fab1an

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,595
  • Înscris: 23.12.2010
Tvr Folclor... cand ma gandesc ce arhiva bogata de muzica populara are Tvr-ul, da, acest canal poate fi peste toate celelalte de gen.. asa ca, de ce nu?

#23
gabrielfane

gabrielfane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 21.02.2009

View Postfab1an, on 07 ianuarie 2023 - 21:32, said:

Tvr Folclor... cand ma gandesc ce arhiva bogata de muzica populara are Tvr-ul, da, acest canal poate fi peste toate celelalte de gen.. asa ca, de ce nu?
Nu este necesar TVR Folclor poți să dai tradiții și muzică pe canalul Tvr3 unde mai puneți că produc acest gen de emisiuni și TVR regionale ,cel de sport este necesar așa cum sa zicem  că TVR Cultural ar trebui într-un fel aca in intervalul de noapte sa zicem 23-08 sa difuzeze doar emisiuni din arhiva de aur a TVR(emisiuni culturale,muzică)

#24
AleXXander00

AleXXander00

    XX

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,427
  • Înscris: 21.02.2009

View Post__Dan__, on 07 ianuarie 2023 - 20:18, said:

Pe bune? Televiziunea cu cele mai proaste rapoarte audienta/bani cheltuiti, audienta/numar angajati decide ca trebuie sa fete inca doi pui bolnavi. In loc sa se scuture de cateva capuse/clanuri. Si aici gasim voci care apreciaza asta.

Da, apreciez ca vor sa aduca continut nou. Problema ridicata de tine apartine clasei politice care a capusat aceasta institutie, la fel cum sunt toate din Romania, unde se lucreaza pe pile si pe nepotisme.

#25
WaxValentin89

WaxValentin89

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 14.08.2019
EXCLUSIV. TVR își face un "Etno" și un canal de Sport. Totul despre proiectele noilor posturi

https://www.paginade...-sport-21016973

#26
IceCoolExtreme

IceCoolExtreme

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,819
  • Înscris: 06.11.2018
TVR Folclor - "e un potenţial important de audienţă"

Cum explică TVR lansarea unui canal de folclor?

Din argumentele TVR:

"Există un potenţial de audienţă important pentru acest tip de conţinut, dovedit prin cifrele realizate de programe similare difuzate în prezent pe staţiile generaliste: Viaţa Satului, Ferma, Tezaur Folcloric, Vedeta Populară"

În documentele care susţin lansarea staţiei se mai spune că: "TVR este producătorul si deţinătorul unui adevărat Tezaur de programe dedicate tradiţiilor, folclorului şi Patrimoniului Naţional.

"Conservarea şi promovarea patrimoniului, a talentelor din toate zonele româneşti şi a marilor solişti care au slujit cântecul şi satul românesc este misiunea lansării TVR Folclor."

Canalul urmăreşte şi "dezvoltarea unui conţinut online valoros", dar şi "atragerea de bugete de publicitate consistente, urmare a interesului publicului larg, dar şi a posibililor parteneri".

TVR Sport - "va promova educaţia în spiritul mişcării"

Ce vrea noul canal TVR Sport? Expunerea de motive vorbeşte despre "platforma care va promova, la nivel naţional, educaţia în spiritul mişcării şi a unei dezvoltări sănătoase şi armonioase."

Mai vorbeşte şi despre "resursa umană specializată şi profesionistă a Departamentului Emisiuni şi Ştiri Sportive al TVR, adevăraţi cunoscători ai domeniului sportiv, cu recunoaştere şi apreciere din partea audienţei".

Ca argumente, expunerea de motive spune că:

"TVR, ca membru activ al EBU şi al altor organisme internaţionale, poate beneficia de pachete de programe livrate de membrii organizaţiei şi este preferat la pitch-urile pe competiţii internaţionale majore."

TVR Sport "poate genera venituri consistente din media, publicitate, sponsorship şi proiecte speciale, poate dezvolta parteneriate strategice cu Ministerul Sportuli, Comitetul Olimpic şi Sportiv Român - COSR, federaţiile de profi."

TVR nu menţionează ce va da noul canal, doar că "staţiile private sunt orientate în mod special pe transmisiile sportive care fac audienţă (fotbal, tenis, handbal, ciclism, automobilism, snooker), indiferent dacă participa sportivi români" şi că "sporturile de nişă sunt ignorate" pentru "obţinerea de profit".

https://www.paginade...-sport-21016973

#27
RODigitalum-megafanro

RODigitalum-megafanro

    *Pro-Digital*

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,752
  • Înscris: 07.04.2006
Consiliul de Administrație al Televiziunii Publice a votat pentru lansarea noilor canale TVR Folclor și TVR Sport. În ședința de azi, cele două posturi au primit avizul pentru lansare.
Sursa:

https://www.paginade...-sport-21020747

Edited by RODigitalum-megafanro, 16 February 2023 - 18:26.


#28
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,975
  • Înscris: 18.09.2008
Gata, mă duc să învăț să chiui și să hăui. Probabil doar noi, ăștia de pe Softpedia, ne vom uita la TVR Folclor, dar aia e. Alte canale mai plictisitoare, nu găseau să facă? Eu zic să ne luăm și câte un costum popular, și să ne facem poză cu zâmbetul până la urechi în fața televizorului.

Sincer, nu am nimic cu muzica populară, am și eu o melodie pe care o ascultam cu relativă plăcere când eram mic. Dar... dacă Etno e pe buza falimentului, Favorit nu o duce nici el mai bine, iar de restul nu mai zic, TVR ar trebui să bage bani în altceva.

Eu aș fi văzut un TVR Music, care să promoveze artiștii tineri, de toate genurile, să facă istoria muzicii etc.

Edited by miki07, 16 February 2023 - 19:24.


#29
Ovidiu333

Ovidiu333

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 974
  • Înscris: 06.09.2010
Apreciez decizia TVR, poate ar trebui și un post pentru cei mici care să difuzeze pe lângă desene animate și emisiuni cu și pentru copii. Cu câteva excepții obscure nu mai există așa ceva în media românească. Nici filme pentru copii nu se mai fac în România începând din 1990.

#30
Nexxus2

Nexxus2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,595
  • Înscris: 16.08.2008
Nu înțeleg de ce este nevoie de un al 26lea canal de muzica populară deși asta gândeam și când s-a lansat TVR Info, care trebuie sa recunosc este un canal OK

#31
petrica_angel211

petrica_angel211

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 02.09.2011

View Postmiki07, on 16 februarie 2023 - 19:18, said:

Gata, mă duc să învăț să chiui și să hăui. Probabil doar noi, ăștia de pe Softpedia, ne vom uita la TVR Folclor, dar aia e. Alte canale mai plictisitoare, nu găseau să facă? Eu zic să ne luăm și câte un costum popular, și să ne facem poză cu zâmbetul până la urechi în fața televizorului.

Sincer, nu am nimic cu muzica populară, am și eu o melodie pe care o ascultam cu relativă plăcere când eram mic. Dar... dacă Etno e pe buza falimentului, Favorit nu o duce nici el mai bine, iar de restul nu mai zic, TVR ar trebui să bage bani în altceva.

Eu aș fi văzut un TVR Music, care să promoveze artiștii tineri, de toate genurile, să facă istoria muzicii etc.
Poate doar manelele ar fi ceva

View PostOvidiu333, on 16 februarie 2023 - 19:37, said:

Apreciez decizia TVR, poate ar trebui și un post pentru cei mici care să difuzeze pe lângă desene animate și emisiuni cu și pentru copii. Cu câteva excepții obscure nu mai există așa ceva în media românească. Nici filme pentru copii nu se mai fac în România începând din 1990.
TVR 2 ar putea prelua cu brio această sarcină.

View PostNexxus2, on 16 februarie 2023 - 19:44, said:

Nu înțeleg de ce este nevoie de un al 26lea canal de muzica populară deși asta gândeam și când s-a lansat TVR Info, care trebuie sa recunosc este un canal OK
TVR Folclor ar trebui să fie un canal decent, pentru că TVR are potențial și bază de arhivă, cât și experiența necesară a se vedea Tezaur Folcloric, O dată în viață și altele.

#32
gabrielfane

gabrielfane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 21.02.2009
Tvr 2 trebuie sa aibă specific copii/tineret conținut desene animate ,emisiuni educative gen Da Vinci,seriale și filme ,muzică .TVR Folclor nu suna ok era mai simplu TvrMusic, TVRSport era așteptat existând destul conținut care sa fie difuzat .Un canal gen TVR filme nu este chiar indicat mai degrabă un TVR arhiva de aur care sa difuzeze documentare și reportaje,filme& seriale,concerte și divertisment din arhiva Tvr

Edited by gabrielfane, 16 February 2023 - 20:12.


#33
petrica_angel211

petrica_angel211

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 02.09.2011
Ce nu înțelege lumea este faptul că TVR nu este precum televiziunile comerciale care promovează debandada în emisiuni, prostul gust și pompozitatea în prostie atunci când sunt difuzate emisiuni. TVR este o televiziune de stat. Rolul său este de televiziune educativă chiar dacă mulți dintre noi li se pare prăfuită, însă TVR nu poate să fie comparată cu o televiziune comercială care trăiește din publicitate, din dezmățul emisiunilor, din știri false (se vedea Realitatea Plus și România TV cât și Antena 3 care promovează numai fake newsuri și minciună) pe care oamenii cu puțină carte le înțeleg care sunt adevărate și care sunt false, de-asemenea nu discern între minciună și adevăr iar mulți cu carte puțină nu se uită la TVR Info care este un canal foarte echilibrat și informativ nu gen tabloid; de-asemenea TVR Cultural este un canal care promovează cultura și filmele de artă ceea ce n-ai să vezi pe Pro TV,pe Antena 1 sau Kanal D. Iar TVR 3 este un canal pentru programele regionale și există destule producții care să l poată susține. Problema se pune că ar trebui definite mai clar ce vor să facă TVR 1 și TVR 2. TVR 1 ar trebui să fie un canal generalist de divertisment în care să fie promovate emisiunii promovate emisiuni de calitate și care să atragă cât mai mulți oameni și să facă audiență atât din publicitate cât și din rating, iar TVR 2 să fie un canal dedicat tineretului,  documentarelor, copiilor cu programe gen Tele școala, Teleenciclopedia, documentare de la BBC sau de la alte televiziuni care se ocupă de aceste lucruri într-un cuvânt o televiziune educativă pentru generația tânără. Eu aș fi optat însă pe lângă aceste lansări ale TVR Folclor și TVR Sport să lanseze și un canal numit TVR Film în care să fie difuzate filme atât românești cât și străine nu neapărat americane ci și englezești, franțuzești într-un cuvânt europene dar și asiatice atât mai vechi cât și mai noi.

#34
donmarinica

donmarinica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,462
  • Înscris: 17.06.2007
Din siglele de pe site să înțeleg că următoarele posturi pregătite pentru lansare vor fi TVR FILM și TVR TEATRU.

#35
adryan_m87

adryan_m87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 08.04.2008
un TVR 4k nu s-au gandit sa lanseze... au destule canale si ar trebui sa se focuseze pe consolidarea si cresterea acestora.

#36
blu_theo

blu_theo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 25.04.2006
„Le mulțumesc colegilor mei din Consiliul de Administrație și din TVR că susțin și aceste proiecte, care se înscriu în misiunea dezvoltării televiziunii publice, pe care mi-am asumat-o la preluarea mandatului!
În luarea acestei decizii, a cântărit mult și promisiunea onorată pe care am făcut-o atunci când le-am cerut sprijinul, acum un an, pentru relansarea TVR Info și TVR Cultural: că voi face aceste proiecte fără fonduri bugetare suplimentare, fără noi posturi de conducere, cu folosirea mai eficientă a resurselor existente și cu investiții bine calibrate în tehnică.
Același lucru se va întâmpla și cu TVR Sport și cu TVR Folclor. În primul și în primul rând, vom valorifica mai bine arhiva imensă a televiziunii publice și dreptul de întâietate pe care îl avem la achiziția de programe sportive.
Ar fi o imensă greșeală să lăsăm în continuare miile de ore de înregistrări cu muzică populară de calitate, de emisiuni despre tradiții și folclor, de transmisii sportive să rămână îngropate în arhivă și să nu le oferim, încă o dată, telespectatorilor.
Ar fi o imensă greșeală să continuăm să refuzăm achiziția de competiții sportive naționale și internaționale, unele gratuite, cele mai multe la prețuri rezonabile, pentru că nu avem spațiu de emisie.
Ar fi o imensă greșeală să refuzăm această oportunitate de raport cost/beneficiu. Ne va costa foarte puțin să le aducem pe sticlă și pe online, iar impactul la public va fi mare. O demonstrează, zi de zi, audiențele pe care sportul și folclorul le fac pe canalele TVR.
Nu în ultimul rând, ambele canale reprezintă potențiale surse de venituri extra-bugetare”, a scris, într-o postare pe Facebook, președintele director general al TVR,  Dan Turturică.


Destul de bune argumentele, din punctul meu de vedere

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate