Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Seria MOTOR diferita de seria din acte

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
ainkiwi

ainkiwi

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 28.12.2022
Buna ziua,

Doresc sa achizitionez un autovehicul(BMW F30) ce are motorul schimbat de catre primul proprietar din Romania. (masina are 2 proprietari in momentul de fata pe teritoriul Romaniei). Problema este ca primul proprietar a schimbat motorul fara sa se duca la RAR pentru mentionarea lucrului asta pe CIV. Eu banuiesc ca s-a facut schimbul motorului in 2016, asa ca nici nu am sperante sa se mai poata obtina acea adeverinta de la atelierul auto la care a fost schimbat (asta in cazul in care era autorizat RAR).

Masina, a tot trecut ITP-ul pana acum, iar urmatorul va trebui facut in 2024, insa ma ingrijoreaza faptul ca poate eu nu voi putea obtine ITP-ul, sau mai rau: sa fiu oprit de RAR si sa mi se ia talonul pe motivul asta.

Tin sa mentionez ca motorul schimbat are acelasi cod motor.

Care ar fi cei mai potriviti pasi pentru a face acest demers? Vanzatorul spune ca orice atelier ar da acea adeverinta ca sa pot merge la RAR sa se rezolve. Pe site-ul RAR nu se specifica aceasta situatie.

#2
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,779
  • Înscris: 12.01.2018

 ainkiwi, on 28 decembrie 2022 - 02:56, said:

Care ar fi cei mai potriviti pasi
fă și tu pași și caută-ți mașină cu acte în regulă

#3
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007

 ainkiwi, on 28 decembrie 2022 - 02:56, said:


Seria MOTOR diferita de seria SASIU la achizitionare Auto
Asa e la orice masina de pe planeta.

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,320
  • Înscris: 01.12.2001
Nu cumva seria de pe motor (ștanțată acolo) e diferită de seria înscrisă în CIV la rubrica serie motor?

Că dacă îs diferite seria motor și seria șasiu: e bine. :)

#5
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,194
  • Înscris: 26.06.2009

 ainkiwi, on 28 decembrie 2022 - 02:56, said:

Vanzatorul spune ca orice atelier ar da acea adeverinta ca sa pot merge la RAR sa se rezolve. Pe site-ul RAR nu se specifica aceasta situatie.
Vanzatorul spune multe pentru ca... nu il doare gura sa spuna. NU este adevarat si probabil de aia nu "si-a batut capul" nici el!

 ainkiwi, on 28 decembrie 2022 - 02:56, said:

Masina, a tot trecut ITP-ul pana acum, iar urmatorul va trebui facut in 2024, insa ma ingrijoreaza faptul ca poate eu nu voi putea obtine ITP-ul, sau mai rau: sa fiu oprit de RAR si sa mi se ia talonul pe motivul asta.
A trecut ITP-ul pe spaga: pentru ca seria motor (cea fizica de pe motor) NU corespunde cu cea din CIV. S-au facut aia ca nu pot sa faca poza, s-au facut ca nu vad, etc. Dar la un control exact asta se va intampla: retinere talon si numere!

 dorin_2k, on 28 decembrie 2022 - 09:00, said:

Nu cumva seria de pe motor (ștanțată acolo) e diferită de seria înscrisă în CIV la rubrica serie motor?
Ba exact asta e situatia! Foarte fain moment :-)

La fel de bine poate fi un motor de pe o masina declarata furata - si mai ramane si fara masina/motor!

#6
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 22.10.2007
lasa-l pe vanzator sa rezolve cu adeverinta, daca nu o face cauta alta masina, nu merita potentiala bataie de cap.

#7
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 22.02.2014
Daca vrei poti sa cauti alta masina.

#8
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Daca te ajuta cu ceva,la 2 masini in decurs de un an cei de la RAR au scris la serie motor in acte ca nu se intelege,de lene sa caute.Pot sa demonstrez asta.

#9
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,789
  • Înscris: 17.12.2019

 ainkiwi, on 28 decembrie 2022 - 02:56, said:

Care ar fi cei mai potriviti pasi pentru a face acest demers? Vanzatorul spune ca orice atelier ar da acea adeverinta ca sa pot merge la RAR sa se rezolve. Pe site-ul RAR nu se specifica aceasta situatie.
Cât de ieftină e acea mașină ca să merite toată bătaia de cap și implicit riscul să trebuiască luat alt motor cu acte și montat pe caroserie?

#10
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,650
  • Înscris: 21.03.2020
Poti sa mai schimbi odata motorul si sa te duci tu cu actele la RAR... oricum e consumabil la BMW

Edited by GlCA_Contras, 28 December 2022 - 09:52.


#11
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
RAR s-a catarat peste gard si a vazut ca in IEuropa motorul e considerat piesa de schimb doar.Si de atunci nici macar nu se mai deranjeaza sa lamureasca pe careva.Fa un memoriu in scris sau e-mail si vedem daca iti raspunde cineva..

#12
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,650
  • Înscris: 21.03.2020
E-mail: [email protected] - te lamuresc baietii imediat

#13
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 ainkiwi, on 28 decembrie 2022 - 02:56, said:

....Vanzatorul spune ca orice atelier ar da acea adeverinta ca sa pot merge la RAR sa se rezolve. ....
daca e atat de simplu, atunci sa rezolve el problema inainte sa-ti vanda masina Posted Image


 Melteanu, on 28 decembrie 2022 - 09:38, said:

Daca te ajuta cu ceva,la 2 masini in decurs de un an cei de la RAR au scris la serie motor in acte ca nu se intelege,de lene sa caute.Pot sa demonstrez asta.
am avut si eu o masina in situatia asta, in CIV era mentionat explicit ca nu are serie motor si ca nu se poate poansona.
dar daca ai o astfel de mentiune in acte si motorul tau are seria vizibila, atunci ai o problema; n-ar trebui sa poti trece ITP-ul pana nu faci o vizita pe la RAR.
cel putin asa era acum cativa ani, nu stiu daca RAR-ul a renuntat sa treaca seria motorului in acte

Edited by _Smiley_, 28 December 2022 - 10:03.


#14
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Cei de la itp stiu ce trebuie sa stie.Nu sta nimeni sa iti verifice seria motor nicaieri.

#15
ainkiwi

ainkiwi

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 28.12.2022
Multumesc mult pentru raspunsuri. Da, greseala mea:

SERIA MOTOR DIFERITA DE CEA DIN CIV A MOTORULUI !

Imi pare rau :))), acum on topic :  vanzatorul a spus ca poate face el demersul cu modificarea seriei din civ, sa fie totul in regula, si cred ca merg pe varianta asta, totodata, tind sa cred ca incepe sa se implementeze asta si la noi ca e consumabila motorul..

Am sa dau un mail la rarom sa le explic problema si revin. Multumesc!

#16
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,952
  • Înscris: 03.12.2005
Eu am avut de-a lungul timpului doua exemplare din acelasi model in familie. La prima s-au scremut sa gaseasca seria de motor (e pusa anapoda rau), la a doua, nici un an mai tarziu au trecut direct seria motor ilizibila, desi ar fi trebuit sa stie deja unde e.

La prima nu are rost sa mai spun ca ma trimiteau pe mine la reprezentanta sa le aflu unde e seria de motor. Am lamurit-o in 10 minute cautand pe google poze cu tipul ala de motor de vanzare.

De cand se poate merge la RAR pentru schimbare motor cu declaratie pe propria raspundere privind provenienta motorului, respectiv nu mai cer motoare noi cu factura nu mai e problema sa inlocuiasca motorul. Au facut-o toti taximetristii de prin tara asta cel putin o data.

#17
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,737
  • Înscris: 24.10.2019
Eu sunt curios cum ai aflat de seria motor schimbata.

#18
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,952
  • Înscris: 03.12.2005

 Xman_ghio, on 28 decembrie 2022 - 09:05, said:

La fel de bine poate fi un motor de pe o masina declarata furata - si mai ramane si fara masina/motor!

Asta e de prin filmuletele alea pe care ni le inchipum cand le stim pe toate? E pamantul plin de motoare, si, mai ales, cutii de viteze. Are UK mai multe masini de dezmembrat decat avem ce face cu ele toata Europa de Est.

De asemenea, ca fapt divers, ca sa furi motorul trebuie sa furi toata masina si sa o duci intr-un atelier, nu e ceva ce poate fi rezolvat prin furt partial. Si dupa ce ai facut toata treaba asta, piesa SH valoreaza mult mai putin decat o pereche de faruri, o navigatie sau niste airbaguri. Chestii pe care le poate lua cu masina chiar in curtea victimei.

Da-i ok, e frumos cand iti inchipui chestii.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate