Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

Drept de mostenire

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,961
  • Înscris: 18.12.2007
@initiator: ia un extras de carte funciara (se poate si online) si vez cine e mentionat ca proprietar.
Daca esti tu si doar tu atunci nu conteaza starea mamei voastre fiindca acel apartament nu intra in masa succesorala a ei, pe scurt sora ta nu are niciun drept la el.
Daca este doar mama, atunci apartamentul va fi mostenit in mod egal de toti descendentii, fiecare cu cota parte aferenta (1/2 fiecare).
Daca sunteti si tu si mama, atunci cota mamei (probabilitate mare sa fie 1/2) se va imparti la toti descendentii, adica fiecare jumatate din cei 1/2 ai mamei.

#20
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 27.10.2007
A spus foarte clar ca l-a cumparat el, mama nefiind interesata.

Quote

A lasat sa se inteleaga ca are contract pe numele ei

Contractul de vanzare cumparare este "foarte puternic", intabularea se face in baza unui act de proprietate, de exemplu in baza unui contract de vanzare cumparare.

Quote

uneori contractele alea vechi nu prea au "putere", daca nu sunt "acoperite" de o intabulare actualizata.


#21
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007

 strongsss, on 28 decembrie 2022 - 12:43, said:

Contractul de vanzare cumparare este "foarte puternic".

Da, dar fara intabulare, mai ales daca este vechi, nu prea poate fi folosit pentru "manevre" cu apartamentul...

#22
meg67

meg67

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.11.2005
Va multumesc mult pentru timpul dumneavoastra intrebuintat pentru postarea raspunsurilor.

Inainte de a cumpara apartamentul, contractul de inchiriere cu statul (ICRAL) a fost pe numele parintilor mei. La momentul respectiv eu am cumparat apartamentul de la stat, nu de la parintii (mama) mei. Mama nu a fost interesata sa cumpere apartamentul, sora mea nici atat. Dupa cum s-a mentionat aici la raspunsuri, probabil nu a realizat atunci ca apartamentul va creste in valoare. Contractul de vanzare-cumparare este pe numele meu si se afla in posesia mea.
Cred ca am facut intabularea la un moment dat, relativ imediat dupa cumparare, insa nu sunt sigura.

Referitor la ingrijirea mamei: in ultimul an starea de sanatate a mamei a devenit precara. In prima faza a avut ingrijitor la domiciliu iar acum se afla la un camin de ingrijire pentru persoane varstnice. Sora mea mi-a facut un calcul a cheltuielilor din ultimul an (ingrijire la domiciliu + plata taxei de la camin), partea pe care am achitat-o eu fiind de 3500 euro. Mama are o pensie lunara de 450 euro care s-a scazut din suma totala de cheltuieli din ultimul an de 12 400 euro. Sora mea mi-a spus ca noi doua trebuie sa platim 7000 euro iar restul s-a acoperit cu pensia mamei.
Doresc sa mentionez ca sunt stabilita in strainatate de aproape 20 de ani, iar acoperirea acestor cheltuieli (partea mea) a fost din pacate singura mea posibilitate de a participa la ingrijirea mamei - in ideea ca nu am putut sa ma deplasez fizic si sa o vizitez atat de des cum a facut-o sora mea. In ultima perioada o ameninta pe mama ca n-o va mai vizita la camin si nu se va mai interesa de ea daca nu ma convinge sa impartim apartamentul intre noi doua dupa vanzare. Mama pe de alta parte imi spune sora mea ii reproseaza ca a facut o greseala cand m-a lasat sa cumpar apartamentul si ma roaga sa impart apartamentul cu sora mea de fiecare data cand vorbim. Nu i-am promis nimic, insa "lasa, mama, vedem noi" nu o multumeste si ma preseaza in continuare. Apartamentul nu doresc sa il vand atata timp cat mama inca traieste. Simt ca ea inca mai spera sa se reintoarca acasa, sa nu moara la camin si vanzarea apartamentului ar fi un gest brutal, cu caracter definitiv pentru ea.

Pe de-o parte este partea juridica a lucrurilor, iar la polul opus este partea emotionala de care ma simt constransa. Nu as vrea ca mama sa treaca prin asa ceva in timpul care i-a ramas. E nedemn si nemeritat. Stiu ca la aceasta sectiune se discuta strict doar aspectul juridic, care de cele mai multe ori taie in carne vie, insa am vrut sa prezint situatia in ansamblu.

#23
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,961
  • Înscris: 18.12.2007
Juridic, nu are nicio relevanta cine a cheltuit si cat pentru ingrijirea mamei. Depinde cine apare proprietar in acte si atat.

#24
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 07.03.2012
Inițiatoare, singurul aspect important în speța asta este ce apare la cadastru, la foaia privind proprietarii. Dacă apari matale, nu se mai discută nimic. Dacă apare altcineva, este important cine, ca să putem da alte răspunsuri. Cine apare proprietar pe extrasul de CF?

#25
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Din moment ce a spus asta:

 meg67, on 28 decembrie 2022 - 12:51, said:

Inainte de a cumpara apartamentul, contractul de inchiriere cu statul (ICRAL) a fost pe numele parintilor mei. La momentul respectiv eu am cumparat apartamentul de la stat, nu de la parintii (mama) mei. Mama nu a fost interesata sa cumpere apartamentul, sora mea nici atat. (...) Contractul de vanzare-cumparare este pe numele meu si se afla in posesia mea.
Cred ca am facut intabularea la un moment dat, relativ imediat dupa cumparare, insa nu sunt sigura.
e absolut fără dubiu că doar meg67 este proprietar și nu are ce alt nume să apară pe extrasul de CF. Întabularea, dacă nu e făcută, e doar o formalitate.

Rămân în discuție doar aspectele morale, de care dacă vrea va ține cont, dacă nu asta e.

Edited by althea, 28 December 2022 - 13:38.


#26
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,536
  • Înscris: 30.07.2007
Iar eu imi permit sa ma intreb in continuare cum a vandut statul altcuiva decat persoanei/persoanelor titulare ale contractului de inchiriere.
Art. 1. - Locuinţele construite din fondurile statului pot fi cumpărate de titularii contractelor de închiriere, cu plata integrală sau în rate a preţului, în condiţiile Decretului-lege nr.61/1990 privind vânzarea de locuinţe construite din fondurile statului către populaţie şi ale prezentei legi.
Art. 19. - Contractele de vânzare-cumpărare încheiate cu încălcarea dispoziţiilor Decretului-lege nr.61/1990 şi ale prezentei legi sunt lovite de nulitate absolută.
Nulitatea poate fi invocată de orice persoană şi pe orice cale.

#27
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 27.10.2007
ce intrebi tu este irelevant, dupa aproape 30 de ani.
nu mai pune lumea pe ganduri, din moment ce a putut cumpara, inseamna ca era titular si pe contractul de chirie. chiar daca a fost titular o zi, tot titular a fost.
daca ar fi sa extrapolez, contractul de chirie a fost pe numele tatalui si s-a trecut apoi pe numele fiicei.

Edited by strongsss, 28 December 2022 - 14:43.


#28
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Presupunând (de dragul scenaritei care ne lovește, în bună tradiție softpedistă) că s-a încălcat vreo dispoziție a legii din care ai citat, dreptul la acțiunea în anulare este prescris de foarte mulți ani.

 strongsss, on 28 decembrie 2022 - 14:40, said:

ce intrebi tu este irelevant, dupa aproape 30 de ani.
Exact.

#29
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,536
  • Înscris: 30.07.2007
In regula, imi cer scuze pentru indrazneala de a-mi permite sa ma intreb si sa citez un articol de lege de acum 30 de ani.
Daca voi ziceti ca s-a prescri, inseamna ca s-a prescris.
Scenarita, auzi....Pai forumul e prin definitie un loc pentru dezbatut scenarii :)

#30
anndrei86

anndrei86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 16.04.2008
Tinand cont ca in apartamentul respectiv a locuit doar mama in ultimii ani, inseamna ca fiica ce a ramas in tara are o locuinta proprie, avand si o situatie financiara decenta.
Pur si simplu ea doreste doar un beneficiu financiar, fara sa tina cont de efectul negativ pe care aceasta discutie il are asupra mamei bolnave.

Daca niciunul dintre copii nu ar fi cumparat apartamentul, probabil ca s-ar fi platit chirie in ultimii ani, adica batrana ar fi ramas cu venituri mai mici decat cele actuale.
Faptul ca s-a ajuns la amenintari ca nu o va mai vizita pe mama bolnava, mi se pare de o magarie extraordinara. Adica pentru una dintre fete sunt mai importanti banii decat familia.

#31
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 crocko.dilul, on 28 decembrie 2022 - 14:56, said:

Pai forumul e prin definitie un loc pentru dezbatut scenarii Posted Image
Nu și pe Juridic... de prea multe ori se pierde din cauza asta ce vrea omul să afle.

#32
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.06.2010
Sora sa-si vada de treaba! In stilul asta poate are pretentii si la locuinta dvs din strainatate, asa macar un sfert daca nu se poate jumatate.

#33
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 23.06.2004
Din punct de vedere juridic, e clara treaba. E apartamentul tau si faci ce vrei cu el.
Pe de alta parte, cheltuielile necesare mamei tale au fost de 1000 euro/luna?! Nu stiu care sunt preturile la caminele de batrani sau ce tratamente/interventii au fost necesare, dar nu e o suma mica deloc.
Acum, lasand partea juridica la o parte, cred ca tine si de perceptie. Cei din jurul tau au 'uitat' ca apartamentul iti apartine si l-au vazut tot timpul ca fiind apartamentul parintilor care urma sa va revina voua la final. Mai mult, cu cheltuielile pe care le-ai descris anterior, probabil ca sora se vede in situatia in care nu va recupera nimic pe cand, in mintea ei, tu ramai cu apartamentul. Apartamentul... tau. Nu cunosc relatiile dintre voi, situatia fiecareia. Personal, maximul pe care POATE l-as face ar fi sa-i decontez surorii cheltuielile (dovedite) generate de ingrijirea mamei si asta pentru ca ea a fost totusi mai aproape cand a fost nevoie. Zic POATE pentru ca a pune presiune pe mama bolnava pentru a te forta sa vinzi apartamentul nu-i face cinste.

#34
s2inu

s2inu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 23.10.2021

 meg67, on 28 decembrie 2022 - 02:04, said:

In 1992 am cumparat apartamentul de stat in care locuiam doar eu cu mama. Tata decedase cu un an in urma. La vremea respectiva mama a spus ca nu e interesata sa cumpere apartamentul de la stat si atunci l-am cumparat eu. Sora mea se casatorise cu 10 ani in urma si locuia cu familia ei in alt oras. La vremea respectiva nici ea nu era interesata sa cumpere apartamentul si nici sa impartim pretul de cumparare in asa fel incat sa il cumparam amandoua. Dupa doi ani eu m-am mutat din Romania iar mama a continuat sa locuiasca in apartamentul meu fara sa plateasca chirie (evident!), platind doar cheltuielile aferente (lumina, apa). Mama inca traieste si are aproape 90 de ani. Sora mea vine acum cu pretentia ca sa vand apartamentul dupa moartea mamei si sa ii dau ei jumatate din apartament. Argumentul ei este ca mama a facut o greseala ca m-a lasat pe mine sa cumpar apartamentul de la stat si ca ar fi trebuit sa il cumpere ea (mama) pentru ca dupa moartea ei sa avem dreptul la apartament amandoua. Ea considera ca apartamentul este mostenirea noastra care trebuie impartita intre mine si ea, dupa ce va muri mama. Poate sora mea sa ridice pretentii de mostenitor asupra unui apartament cumparat de mine cu contract de vanzare-cumparare in conditiile descrise mai sus?

Cum să ridice pretenții pe un apartament care e AL TĂU? Pa și pusi. Trebuia să se gândească în 1992, și acum ar trebui să-ți dea ea ție bani, că ați avut unde să vă țineți mama atâta timp fiindcă ai avut tu prevederea să cumperi apartamentul. Alți inconștienți au ajuns în stradă.

#35
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,107
  • Înscris: 03.12.2021
Inteleg deja ca initiatorul a decontat cheltuielile ingrijirii.

Ramane aspectul moral : doar sora din tara s-a ingrijit de mama fizic si probabil si de apartament. Drumuri, griji, batai de cap... asta pot afecta judecata - dar faptul ca ea nu pastreaza tacerea fata de mama si o streseaza e de neiertat. Si ca ii sta capul la mosteniri care inca nu ar exista nici daca mama era proprietar pt ca mama este in viata.

Poate i-as oferi verbal pt eforturile depuse promisiunea ca la vanzarea viitoare ii poti dona un procent ceva din bani. Ca sa incerc sa inchei discutia.

#36
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,961
  • Înscris: 18.12.2007
Promisiunile verbale au 0 valoare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate